OKblog

Active Server Pages – 1.díl – úvod instalace

Středa, 22. prosince 2004 17.33 ASP

Úvod

Tak právě čtete úvod do mého nového seriálu o ASP – Active Server Pages… Co to vlastně je? ASP je skriptovací jazyk pracující na straně serveru. Vyvinula ho firma Microsoft okolo roku 1996 jako součást svého serveru Internet Information Services (dále jen IIS).

ASP jako technologie

ASP není přímo jazyk. Je to technologie. Můľete ho psát hned v několika jazycích. Nejznámějąí jsou asi tyto dva – VBScript a JScript. První jmenovaný je nejroząířenějąí a tak budu psát vąechny příklady v tomto jazyce.

Trocha teorie

Jak jsem se jiľ zmínil, ASP je technologie. Mnozí si sice myslí, ľe ASP nic neumí nebo ľe je zastaralé. Ovąem není to tak zcela pravda. Má jednu velkou výhodu a to je roząiřitelnost. Ta se dá provést například pomocí ActiveX objektů. Některé z nich si představíme v příątím díle.

ASP skripty jsou uvozeny znaky <%%>.

Instalace

Tak, dostáváme se k té zajímavějąí části a to je samotná instalace. Nebojte, není to nic sloľitého. K fungování ASP je třeba server – IIS. Pokud máte Windows 2000/NT nebo XP Professional, je na disku C adresář InetPub. Pokud ho nemáte, nic si z toho nedělejte, najdete jej na instalačním CD.

Ovąem je taky moľné, ľe máte například Windows 98/98SE/Me nebo XP Home. V takovém případě je moľno si z webových stránek Microsoftu stáhnout Personal Web Server (PWS), který by měl pro začátek stačit.

Jak zjistit, jestli ASP funguje? Jednoduąe. Otevřete si poznámkový blok a napiąte do něj toto:

<% Response.Write("Ahoj světe") %>

Nyní ho uloľte pod názvem např. pokus.asp do adresáře C:/InetPub/wwwroot. Otevřete webový prohlíľeč a do adresového řádku na»ukejte http://localhost/pokus.asp. Pokud se objeví nápis „Ahoj světe“, znamená to, ľe ASP Vám funguje.

předchozí další


Související články

Komentáře (3)

 
čtvrtek, 30. prosince 2004 16:47:52

ASP Suxxx :D

 
sobota, 1. ledna 2005 19:10:53

Nikdo tě nenutí to číst :-p

 
neděle, 9. ledna 2005 13:25:09

PHP

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.