OKblog

Apple by měl schválit Operu Mini pro iPhone

Středa, 17. února 2010 13.16 Apple Opera

Vývojáři Opera Software představili na mobilní konferenci v Barceloně hotovou Operu Mini pro iPhone a hned ze začátku vzbudil tento prohlížeč velký zájem. Aby taky ne – jde o nejpoužívanější prohlížeč pro mobilní telefony vůbec!

Jenomže Apple se už před nějakou dobou nechal slyšet, že Operu Mini do svého App Store nepustí. Proč? Protože v iPhonu už přece jeden prohlížeč je – Safari. Opera Mini je ale rychlejší a navíc přenáší méně dat.

Zajímavé je, že při letmém pohledu do App Store jsem našel ne jeden nebo dva, ale rovnou 30 (slovy: třicet) různých prohlížečů. Proč tam tedy nemůže být zařazena i Opera Mini?

iPhone App Store

Mnozí teď budou namítat, že Apple si může dovolit neschválit kteroukoli aplikaci, protože je to přece jeho telefon. Ano, to je pravda a nedá se proti tomu nic namítnout. Nicméně v Opeře prostudovali podmínky a nenašli nic, co by schválení mělo zabránit. Ale když bude chtít Apple schválení zabránit (strach z konkurence? osobní rozpory? pomsta?), stejně si něco najde.

Teď už můžeme jen čekat, jak to dopadne. Osobně se na Operu Mini pro iPhone těším a určitě bych ji používal.

předchozí další


Související články

Komentáře (11)

 
středa, 17. února 2010 16:20:51

Těšit se je dost často málo. Pokud se rozhodnou opět Operu neschválit, tak jediné co by Applem možná hlo by byl dav fanoušků Opery, který by hromadně ztratil zájem o iPhone. Aneb šáhněte jim na prodeje a hned to půjde.

 
středa, 17. února 2010 18:00:31

No já bych nebyl tak optimistickej. Opera Mini prý neumí multitouch, což je na multitouch zařízení celkem velká chyba. dále sem si na svým iPhonu nevšim, že by šlo nastavit kterej prohlížeč má být výchozí, takže všechny odkazy z externích alpikací a záložky na home screenu se stejně otevřou v Safari, ne?

 
středa, 17. února 2010 18:08:32

[2] Ticonderoga: Potřebuješ multitouch, když zoomovat se dá ťuknutím? Já teda nevím, jak to přesně funguje, je o tom málo informací.
Výchozí prohlížeč asi fakt nastavit nejde, Apple asi ví proč. Navíc většina aplikací má stejně integrovaný browser (resp. Safari) v sobě, takže se nic neotvírá.

Je fakt, že to je celkem velká nevýhoda, ale Opera bude sázet na jiné věci – rychlost a synchronizaci. Teda tak bych to tipnul já.

 
středa, 17. února 2010 18:36:44

[3] xergic: já teda zoomuju právě pinchováním, ale to je asi uživatel od uživatele.
a mě hlavně Opera nepřesvědčila na Mac OS X, všude píšou že to je nejrychlejší browser, ale u mě než se nastartuje tak to trvá tak půl minuty, možná víc. Safari dvakrát poskočí v docku a je ready, i Chrome je rychlejší, i Firefox. Navíc má Opera divný a škaredý UI :)

 
středa, 17. února 2010 18:43:08

[4] Ticonderoga: A zkoušels Operu 10.50? Je to zatím jenom beta, ale je brutálně rychlá – rychlejší než Chrome (teda aspoň na Windows). Kromě toho má na Macu přepsané UI do Cocoy, takže určitě bude vypadat líp…
Nový JS engine, nová grafická knihovna, nativní UI na Macu i Linuxu… Vlastně jsem o tom psal pár článků zpátky, tak se podívej ;)

 
středa, 17. února 2010 20:00:05

[5] xergic: hm, nativní UI sice může být, ale furt nic moc :) a na Macu je to dokonce Alpha. no každopádně je pro mě Opera mimo hru, momentálně váhám mezi Safari a Chromem.

 
středa, 17. února 2010 20:39:33

No jistě jsi se dočetl, že Opera to obejde tak, že stránky se zpracují na jejich serverech a na telefonu si budeš prohlížet akorát obrázky, tudíž to není v podstatě prohlížeč stránek, ale prohlížeč obrázků :)

Sou kulišáci.

 
středa, 17. února 2010 21:01:14

[7] woko: No takhle bych teda zrovna neřekl, ale budiž. Ona takhle Opera Mini už funguje – data se zkomprimují do OBML a to se pak pošle prohlížeči, který to nějak zpracuje. Takže nic nového pod sluncem ;)

Prý obrázky…

 
středa, 17. února 2010 23:05:04

Pokud chce někdo na AppStore umístit prohlížeč, musí využívat jádra WebKit (tak jako Safari) a nesmí přidat Javu, Flash atp. Proto tam tolik dalších prohlížečů je.

Jenže Opera Mini žádné renderovací jádro v sobě nemá, pokud jsem to dobře pochopil, takže jde o to, jak to Apple posoudí, když to vlastně internetový prohlížeč v pravém slova smyslu není. Přirovnání k prohlížeči obrázků je docela pěkné :-)

 
čtvrtek, 18. února 2010 5:35:26

[8] xergic: Tak Opera Mini dycky stránky vykreslovala, akorát je vykreslovala protažené skrz servery Opery.

Co jsem pochopil z těch pindů, tak to prostě má fungovat jinak (http://u.k47.cz/T). Martin pod náma to vysvětlil dostatečně…

 
pátek, 12. března 2010 14:44:10

Na androidu šlape Opera Mini 5 výborně ;) Výchozí prohlížeč sice funguje dobře, ale na pomalém připojení je Opera k nezaplacení.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.