OKblog

Apple nechce Operu pro iPhone

Čtvrtek, 30. října 2008 17.45 Opera Prohlížeče

Vývojáři Opery nedávno vydali verzi, která funguje na Apple iPhone. Apple ale o ničem takovém nechce slyšet a Operu jednoduše odmítl.

Apple už v minulosti prohlásil, že nebude akceptovat aplikace, které budou mít podobnou úlohu jako ty, které již iPhone obsahuje. Což je samozřejmě i Opera Mini, protože v iPhone už prohlížeč – Safari – je.

Osobně se mi tento přístup moc nelíbí. Je to monopolistické a taky neumožňuje konkurenci prosadit svůj software (za což už byl mnohokrát nepochopitelně pokutován Microsoft). Z iPhone se tak stává jakási „polouzavřená“ platforma, kde bude platit heslo „Buď používáte naše aplikace, nebo žádné.“

Bojí se snad Apple konkurence? Nebo si tím částečně podkopává nohy, když neumožňuje svobodu výběru?

předchozí další


Související články

Komentáře (17)

 
čtvrtek, 30. října 2008 18:17:29

a proč by prosim tě měl apple podporovat něco co funguje? když dávno nabízí něco co má plnit stejnou funkci, ale nefunguje jak má? :D jinak důvod 32 proč si tu plácačku nekoupit :))

 
čtvrtek, 30. října 2008 18:21:53

[1] Freezy: Ono funguje obojí, ale bylo by férové, kdyby mohlo fungovat obojí zároveň, aby si uživatelé mohli vybrat :)

 
čtvrtek, 30. října 2008 20:13:53

No na jednu stranu je to monopolistické, na druhou stranu proč ne, je to jejich výrobek a komu se to nelíbí, má jiné alternativy. Ale to by zase odporovalo precedensu v případě Microsoft. To je jenom důkaz, že evropská komise a jí podobní měří dvojím metrem.

Jinak jde o to, že Aplle se bojí konkurence, protože i opera mini je v mnoha případech stránku vykreslit lépe a pro některé je pohodlnější a hlavně rychlejší. Ale řekl bych že nemalou roli v tom hrají mobilní operátoři OM je zhruba 10× datově úspornější než Safari, což by mělo za následek že mnozí lidé by se spokojili s menším datovým paušálem, což by se nelíbilo mobilním operátorům a mohli by začít kritizovat Aplle.

Na jednu stranu si tímto přístupem Aplle řeže pod sebou větev, na druhou stranu si to může dovolit, jelikož jeho reklama a fanatičtí zastánci všeho co je apllepozitivní fungují na jedničku a jsou schopni zmanipulovat i člověka který ví že to nepotřebuje, ale stejně si to koupí, aby byl ve společnosti in.

 
čtvrtek, 30. října 2008 20:19:33

[3] Chiron: Přesně tak, EK má prostě asi s Microsoftem nějaký problém (přitom většina EU používá jejich OS a software). Apple snad měl problémy jenom s DRM u iTunes… Nezdá se mi to moc fér.
Je to asi jako kdyby Nokia zakázala do telefonů nahrávat hry v Javě, protože už tam nějaké jsou. (A Nokia by to klidně mohla udělat, má přece Symbian.)

Možná za tím je i lobby operátorů, to mě, vidíš, vůbec nenapadlo. Opera Mini by asi hodně Safari v tomhle zatopila.

 
pátek, 31. října 2008 9:23:49

Opera mini je rychlá a bezpečná. Safari, má opačné vlastnosti, proto apple nechce aby v tom kilu jablek někdo něco zkoušel. :P A myslím si, že si tím dost podkope nohy, soudě podle oblíbenosti prohlížečů.

 
pátek, 31. října 2008 10:50:14

Tohle není žádná novinka. Apple už poměrně dlouho vede politiku – tohle máme, jinak to nechceme. Navíc iPhone má takovou mediální podporu, až si operátoři musí šlapat po pověsti. Výjimkou není ani marketing postavený pro iPhone a proti důvěryhodnosti operátora, viz Vodafone CZ.

 
pátek, 31. října 2008 18:55:58

[1] Freezy: Mno iPhone má ROZHODNĚ víc pro než proti (jsou to vůbec proti?), namátkou :

+ Skvělý displej
+ Bezkonkurenční ovládání
+ Design

Jako jediný zápr mi příjde možná až přemrštěná cena.

 
pátek, 31. října 2008 19:17:32

[7] andre: Mínusy:
 – cena
 – neumí MMS
 – není lokalizovaný do češtiny
 – včetně T9
 – nemá rádio, diktafon…

Jinak proti iPhonu nic nemám, je to povedený telefon. Tedy aspoň designově, funkčně ničím nevyniká. Ale asi bych si ho nekoupil, už kvůli výše uvedeným věcem.

 
pátek, 31. října 2008 19:36:53

Další kdo nemá iPhone a dělá inteligenta :-) Jak je možné že na iPhonu diktafon používám? =) Aplikace zdarma. T9 je lokalizovaná do češtiny už nějaký ten pátek, v době kdy vyšel nový firmware. LOkalizace prostředí do CZ bude pravděpodobně v lednu :-) Cena je vůči funkcím velice příznivá a MMS … kdo to používá? Každý profesionál má internet všude a nemá potřebu psát přiblbý MMSky, když můžeš posílat e-maily =)

 
pátek, 31. října 2008 19:46:09

[9] Patrik Vogl: Další, kdo iPhone a dělá inteligenta :) Nemluvím o nějakých aplikacích, ale o funkcích, které jsou v telefonu standardně. Vím, dá se do něj nacpat spousta aplikací, ale proč to dělat, když jinde to můžu mít hned?
(Analogie Opera – Firefox.)

O T9 jsem, přiznávám, nevěděl. Lokalizace podle mě měla být dřív, než se u nás iPhone začal prodávat. Teď už je tak trochu pozdě.

MMSky jsou dnes normální součástí každého low-end telefonu. To, že je tolik lidí nepoužívá, je druhá věc. Je fajn poslat někomu mail, když ten druhý nemá přístup k počítači a/nebo internetu (nebo nemá iPhone). To si ten mail opravdu užije :) MMSky mají v tomhle tak trochu výhodu.

 
pátek, 31. října 2008 19:52:27

[9] Patrik Vogl: lol, to jako označuješ sebe za profesionála, co má internet všude? :D:D:D

 
pátek, 31. října 2008 20:40:47

No tu bych se iPhonu zastal, s jednou dodatečnou aplikací umí posílat i MMSky. A dikatfon z něja taky uděláš, ale nemůžeš si vybírat a srovnávat mezi x věcma, ale na drtivou většinu máš jednu oficiálně schválenou, což beru jako velký nedostatek.

A jak někdo výš vyjmenovával ty plusy, tak ovládání to pro mě je rozhodně mínus a některé úkony jsou pro mě naprosto nesmyslné. A design, ne že by se mi nelíbil, ale jsou i hezčí telefony.

Já měl možnost si pohrát s oběma iPhony a nedávno sem měl doma taky na 14 dnů HTC Touch Pro, a kdybych si měl vybrat, tak iPhone to určitě nebude…

 
pátek, 31. října 2008 20:48:02

[12] Chiron: Jo, můžeš je posílat, ale nemůžeš je přijímat. To taky není moc fajn. Jinak ten příklad je přesně jako tento s Operou. Nemožnost výběru.

Design je ostatně věcí každého z nás a je jasné, že někomu se třeba nelíbí. Jsou i hezčí telefony, ale jsou taky i horší :)

 
pátek, 31. října 2008 22:46:26

[8] xergic:

cena – souhlasím, nicméně je to diskutabilní, někdo si to za tu ceno prostě koupí, někdo jiný zase ne

mms – to je asi subjektivní, mě osobně to nevadí

lokalizace – aj mi problémy nedělá

absence rádia, ano, to i já považuji za nedostatek, nicméně mám několik let mp3 přehrávač s vestavěným FM rádiem, a nepoužívám ho. Nicméně věřím že někomu to může vadit, stejně tak jako absence CZ lokalizace. Pokud to beru čistě z mého pohledu, iphone hodnotím všemi směry kladně, ale jistě se najdou uživatelé kteří budou tvrdit pravý opak.

 
pátek, 31. října 2008 22:50:34

[14] andre: K lokalizaci – taky mi angličtina nedělá problém, ale jde o princip. Není trochu divné prodávat v ČR telefon, který neumí česky? :)

Někdy se i to rádio může hodit, nicméně to nepovažuju za až tak důležitou věc. iPhone je fajn, ale je prostě pár věcí, kvůli kterým bych si jej nepořídil.

 
pátek, 31. října 2008 23:54:07

[11] pavouk1: Označil jsem se snad za profesionála? Ne :-)

Co se týče lokalizace, ano, souhlasím, neměl se prodávat dokud nebyl lokalizován, prostě chtěli dodržet termín (pravděpodobně).

Co se týče diktafonu, já jej na PDA / WIndows Mobile také neměl hned, až po doinstalování aplikace. Je fakt že některé (většina) low-end telefony jej prostě mají již v základu, ale to především proto, že do nich nejdou další aplikace doinstalovat..

 
sobota, 1. listopadu 2008 12:13:42

[15] xergic: Jo jo, ani jsem to nezmínil, iphone nevlastním, za ty peníze mi to příjde poměrně předražené. Co mne u applu skutečně zaujalo je ipod touch, ale to už je zase jiná kapitola :)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.