OKblog

Bowmaster prelude

Úterý, 21. srpna 2007 21.13 Flashoviny

Nebývá mým zvykem psát o hrách a už vůbec ne o těch flashových. Budu se věnovat hře Bowmaster prelude., neboli česky něco jako „začátky mistra lučištníka“. A jak už to bývá skoro všude, název hru dokonale vystihuje.

Začináte jako obyčejný lučištník s obyčejnými šípy. Máte vlastní hrad, v něm je (dobře chráněn) váš hrdina (hero). Na druhé straně obrazovky je soupeř, taky s vlastním hradem. Oba máte vlajku, což naznačuje, že hra je typu capture the flag – „dostaň se k cizí vlajce a přines ji zpátky“. Hra má celkem 30 úrovní, u některých můžete strávit klidně i půl hodiny.

Bowmaster prelude

Vy ovládáte pouze vašeho hrdinu uvnitř hradu – střílíte šípy (a později i jiné věci, ale k tomu se ještě dostanu) na nepřátelské příšery, které jsou taky různého druhu (k těm se taky dostanu). Střílet můžete několik způsoby, na začátek doporučuju auto aim (tam, kde kliknu, tam šíp poletí).

Jak už jsem uvedl, hlavním úkolem je dostat vlajku. Ale vyhrát se dá i tím, že zničíte všechny nepřátele v kole (je jich omezený počet, jen nikdy nevíte, kolik jich bude). V prvních misích (než nakoupíte armádu) se musíte spolehnout jen na toto. Naopak abyste prohráli, musíte o buď přijít o vlajku, nebo o hrdinu.

Bowmaster prelude

Za každého zabitého cizího vojáka (nebo příšeru) dostanete pár peněz a zkušenosti (nebo „expy“). Za peníze si můžete koupit další zbraně (vylepšené šípy a zbraně hromadného ničení), zkušenosti vám zase zvyšují rank (něco jako „level“ v RPG hrách).

Zbraně

Bowmaster prelude

Zbraně si můžete koupit po každém vyhraném kole po kliknutí na upgrades. Každá zbraň se musí před použitím „nabít“ – u některých to je rychle (základní šíp), k některým se třeba za celé kolo nemusíte dostat.

Základní šíp se nabíjí rychle, ale není moc účinný. Pravděpodobně s ním budete střílet nejčastěji. Vedle je ohnivý šíp, který likviduje „ledové“ (modré) příšery. Dále tam je bombová vlna – ta udělá vlnu menších výbuchů za místem, kam dopadne. Hodí se na skupinky.

Kometa patří do velmi účinných zbraní, které se ale pomalu nabíjí. Funguje tak, že po chvíli od dopadnutí šípu, dopadne a udělá kolem slušnou paseku. Ohnivá vlna je podobná bombové vlně. Ozdravná vlna zase vyléčí vaše jednotky okolo. Ledový šíp se (celkem překvapivě) hodí na „ohňové“ (červené) příšery. Meteor v podstatě stejný jako kometa.

Bleskový šíp musíte odpálit (pomocí mezerníku) ještě vzduchu. Vytvoří mrak, který pak svými blesky ničí všechno pod ním. Ledová vlna je stejná jako ta ohnivá, takže není třeba ji popisovat. Flak bombu taky musíte odpálit ještě ve vzduchu. Je velmi dobrá na vzdušné jednotky.

Na druhém řádku pak stojí za zmínku bombový šíp, který je hodně účinný proti hradu, věžím a katapultům. Vpravo pak je průbojný šíp, který dokáže sejmout více jednotek za sebou. Doporučuju s ním střílet, když jde skupinka nepřátel do kopce proti vám (když má kopec správný sklon, je účinek ještě větší). Tento šíp má ale na jedinou jednotku menší účinek než základní.

Jednotky

Záměrně jsem vynechal všechny jednotky, které si taky můžete pořídit. Jednoznačně si vyberte lučištníky a nějaké pěší – buď obyčejné nebo obrněné vojáky. Jen ti (a vlastně ještě jízda) totiž můžou získat soupeřovu vlajku. Hodí se taky katapult.

Soupeř má jednotek o poznání víc. Nepříjemné jsou hlavně ty létající – někdy se stane, že trefíte je, namísto něčeho jiného. Jsou šedé (střílí šípy, dají se zlikvidovat jednou ranou), červené (platí na ně ledový šíp), modré (stačí jedna rána ohnivým šípem) a zelené, na které je potřeba střel víc.

Ve vyšších úrovních se potom setkáte s modrýmičervenými obry, které ale opět zlikvidujete ohnivým, resp. ledovým šípem. Na konci vás čeká „boss“ – ještě větší obr, na kterého je třeba útočit, když má zvednuté ruce na hlavou (a střílet do břicha), nebo když si sundává helmu (střílet pochopitelně do hlavy)

Co nejdřív se snažte likvidovat katapulty a létající příšery. A s průbojným šípem střílejte do větších skupin – má to větší efekt.

Stáhnout Bowmaster prelude SWF, 2,5 MB

Pokud už nemáte co hrát, nebo se nudíte, určitě si Bowmaster prelude zahrajte a pochlubte se svým výsledkem v komentářích. Mimochodem – já už jsem dohrál všech třicet úrovní na střední obtížnost a není to příliš složité. V současné době se připravuje druhá verze tého hry.

předchozí další


Související články

Komentáře (3)

 
středa, 22. srpna 2007 10:08:31

Pokud se vám to (jako mě) nechce stahovat, tak tady je online verze: http://www.ehry.net/online-hry-zdarma/play/817/

 
středa, 22. srpna 2007 19:50:59

Zaujímavá hra, celkom ma chytila :)

 
čtvrtek, 23. srpna 2007 14:15:01

Kua, už to pařím, to zase budou noci :-D

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.