OKblog

Brilliance BS 6 – pojízdná čínská rakev

Pondělí, 16. července 2007 16.43 Auta

Že čínské zboží nemá valnou kvalitu (byť za ním stojí velké mezinárodní firmy), je asi všem známá věc. Hodně probíráné jsou teď hračky, z kterých se uvolňují škodlivé látky – a ty tam jen kvůli tomu, aby se ušetřilo. Kam až taková snaha o snížení nákladů na výrobu může zajít, se můžete za chvilku přesvědčit.

Číňané rádi kopírují. Nejen oblečení a mobily, ale už se dali i na auta. To je odvětví, které jim jde mimořádně dobře – laik totiž čínskou kopii od originálu nepozná. Jen si to zkuste. Tyto zdařilé kopie jsou na jednu stranu levné, ale horší je to s bezpečností. Mnohem horší…

Sedan Brilliance BS 6 patří mezi ty nepovedené kopie. Automobily, které se mají prodávat na evropském trhu, musí projít speciálním testem bezpečnosti – Euro NCAP. Tento test sestává ze čtyř dílčích částí.

Čelní náraz se provádí v rychlosti 64 km/h do deformovatelné bariéry při 40% přesahu (tj. auto narazí do bariéry čtyřiceti procenty své šířky). Tam brilliance dostal první ránu – přední část pohltila minimum energie, takže došlo ke zlomení A sloupku (drží přední okno) a prahu. Dveře nešly otevřít vůbec, což ztěžuje práci záchranářům. Spolujezdec by měl ještě nějakou šanci na přežití, řidič už ne. A v takové malé rychlosti…

Airbag sice zafungoval, nicméně díky posunutí volantu a zlomení přístrojové desky by řidič narazil hlavou do tvrdého plastu.

Při bočním nárazu najede do auta vozík rychlostí 50 km/h. U brilliance se zlomil B sloupek (mezi dveřmi). Tady je šance na přežití o něco málo větší, nicméně hrozí těžká zranění.

Dvě zbývající části testu jsou pak náraz do sloupustřet s chodcem, ale tu už nejsou tak důležité. Jako „vysvědčení“ by si Brilliance BS 6 odnesl dvě hvězdičky, ale technici se nakonec shodli, že vozu udělí jednu hvězdičku z pěti. Přitom pětihvězdičkových automobilů už se dá pár najít (např. Mercedes-Benz třídy E).

Hůře dopadla snad jen další čínská kopie, Landwind. Šetřit na bezpečnosti se prostě nevyplácí. Na závěr se ještě podívejte na videa crash testů výše zmíněných dvou vozů (první Landwind, poté Brilliance BS 6):

předchozí další


Související články

Komentáře (5)

 
pondělí, 16. července 2007 17:46:07

A největší průser je v tom, že my s těmi jejich padělky a kopiemi nemůžeme nic dělat. Nebo by snad měla žaloba např. Mercedesu smysl? Neměla, přijde nový výrobce, který vyrobí to samé a to by bylo furt dokola.

 
pondělí, 16. července 2007 17:52:28

[1] Lord AgEnT: Pokud se nepletu, nějaká žaloba už padla, jen nevím, od které firmy. Ale máš pravdu – v podstatě se s tím nic dělat nedá.

 
pátek, 20. července 2007 14:04:14

Není nad Volvo a Mercedes. Ale žádne auto není bezpečné a když tak vdím co to udělá z autem v 64km/h, už nechcu jet ani 60… :)

 
pondělí, 23. července 2007 23:46:51

[3] Králík: zalezi, ktere auto narazi :D

 
úterý, 21. srpna 2007 8:11:55

what happened to japanese Car Crash?!
news.wenxuecity.com/messages/200708/news-gb2312-446232.html

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.