OKblog

Decentní redesign, velké změny

Pátek, 25. května 2007 23.39 Blog

Několik měsíců jsem pracoval na updatu blogu a konečně je to tady. V designu velké změny nehledejte, všechny vychází z předchozí verze. Ovšem teď nejde ani tak o design, jako o různé změny v celém systému. A že jich není zrovna málo. Ale pěkně popořadě. Jednu věc musím napsat hned na začátku – RSS článků by teď mělo být ve formátu RSS 2.0 (předtím 0.91), takže je možné, že někde můžou být menší problémy.

Design

Jak už jsem zmínil, vychází z předchozí verze, která se mi zdála docela povedená. Snad nejen mně. Asi nejvýraznější změnou jsou nové ikonky – Silk z famfamfam.com. Problém byl, že jsou ve formátu PNG a s tím má IE6 problémy. Vyřešil jsem to skriptem pngfix.js.

Pokud nemáte nainstalované fonty Segoe UI nebo Calibri, nevadí. Ale s nimi to je prostě lepší. Z určitých důvodů jsem upustil od definování velikosti písma v procentech a vrátil jsem se k pixelům. Kromě toho musím zmínit ještě novou faviconku a smajlíky.

Články

Na hlavní stránce se z prvního článku zobrazuje větší část, ale jinak vše zůstalo v podstatě při starém. Trochu jsem zapracoval na lepší typografii, ale k dokonalosti to má ještě pořád daleko. Pod každým článkem najdete související články ze stejné kategorie.

Trackback

Jedna ze zajímavých funkcí, zatím ale není úplně hotová a tak funguje s omezením – trackbacky můžu přidávat jenom já. A co to ten trackback je? V podstatě zpětný odkaz. Funguje to asi takto: blogger A napíše článek, třeba řetězovku, na tu se to obzvlášť hodí. Blogger B v ní má pokračovat, tak napíše taky článek a přitom přidá odkaz (= trackback) na článek bloggera A. Je to taková pomoc pro uživatele, nemusí hledat odkaz přímo v článku.

Další využití je třeba k reakcím na daný článek. Blogger Y nesouhlasí s bloggerem Z a napíše článek se svým názorem. Může přidat odkaz přímo do článku, ale taky i do trackbacku. Může se to hodit, uvidíme. Na zahraničních blozích je to docela používaná věc (někdy taky pod názvem „pingback“), ovšem pracující na jiném principu…

Komentáře

Tohle je asi oblast, která se změnila nejvíc. V předchozí verzi byly komentáře (hlavně opticky) odsunuty do ústraní. Ale teď se jejich důležitost zvyšuje. Vylepšení je hodně, takže jen v bodech:

Protože v minulé verzi nebyl prakticky mezi komentáři rozdíl, rozhodl jsem se s tím něco udělat. Rozlišil jsem je barevně. A jak to teď je?

O tom, jestli bude komentář zvýrazněn si rozhoduju sám, nicméně vy, uživatelé mi můžete nějaký komentář ke zvýraznění doporučit. Slouží k tomu kulaté zelené tlačítko s pluskem. A tady je to důležité – doporučení se děje pomocí AJAXu. Pokud se po kliknutí objeví zelené kolečko s „fajfkou“, je vše v pořádku. Pokud se objeví červené kolečko s výkřičníkem, komentář už někdo doporučil před vámi, nebo je někde chyba. Pokud se neobjeví nic, zřejmě to prostě nefunguje. Doufám, že této funkce nebudete zneužívat.

Další drobnosti už jen v bodech

Na téhle verzi jsem pracoval prakticky od posledního updatu (21. prosince) a díky tomu a velkým změnám si zaslouží číslo verze 4. Již v minulé verzi jsem zavedl pojmenování verzí – 3.6.1 se jmenovala „Solstice“ (= slunovrat), tato nese název „Aries“, neboli beran, moje znamení…

předchozí další


Související články

Komentáře (43)

 
sobota, 26. května 2007 7:40:35

Gratuluji k redesignu, moc pěkný. Myslím, že změny jsou povedené a velmi užitečné. Jen tak dál.

 
sobota, 26. května 2007 8:10:44

Tak tento design se ti fakt moc povedl, velká změna to opravdu JE. Smajlíci z famfamfam.com tu dodávají takovou dobrou atmosféru novoty (lepší než ti předtím, byly „oškubaní“). Taky jsem si řekl, že bych udělal celý můj blog znova (i kód, administaci) a začal nanovo :D :P

 
sobota, 26. května 2007 8:41:35

Supeeeeer :-) Také jsem začal používat ikonky z famfamfam. Jenom nevím, jestli ten JS for IE je ideální řešení. Nebylo by lepší to převést do gifu?

 
sobota, 26. května 2007 8:53:46

[3] Mazlo: No tipnu si, že je to v PNG-24, což IE vykresluje špatně a místo průhledného pozadí se zobrazí šedá barva. Ideální je GIF (Ale byl by ořezaný) a má pouze 256 barev nebo PNG-8 (musel by bát ořezaný, ale pozadí v IE by fachalo dobře). Já osobně na IE s*** :)

 
sobota, 26. května 2007 8:54:00

sice jen decentní redesign, ale fakt povedenej, je to tu hned příjemnější a svěžejší.
Jen jsem se chtěl zeptat kde se dají stáhnout ty fonty Calibri a Segoe UI. Zajímalo by mě jak to s nima vypadá :)

a smajlíky sou taky dobrý :P

 
sobota, 26. května 2007 9:29:17

[4] Králík: Právě že kdyby se to převedlo do gifu, tak by to bylo průhledné i v IE. Na barevnosti by ikonka rozhodně neztratila, protože ikonky jsou 16×16 což je 256 pixelů (= maximální počet barev, pokud by každý pixem měl jinou barvu, což stejně nemá :-)).

Ale je taky dost možný, že teďka melu blbosti a veřejně se tím ztrapňuji :P

 
sobota, 26. května 2007 9:45:47

Krása. Respekt.

 
sobota, 26. května 2007 9:59:21

Díky všem :)

Zkoušel jsem ty ikonky převést do GIFu, ale by trochu kostrbaté. Takže to klidně nechám takhle, myslím, že to zas až tak nevadí.

[5] Ticonderoga: Calibri je font obsažený v MS Office 2007 a oba jsou ve Windows Vista. Myslím, že když chvilku pohledáš, určitě aspoň jeden z nich najdeš ;) Teď je jen otázka, jak budou vypadat s vyhlazováním na Macu…

 
sobota, 26. května 2007 10:04:33

Příjemná změna, gratuluji.
Mazlo: trochu meleš : ) Barevná paleta ikonky nemá nic společného s rozměry ikonky, že 16×16 zrovna vyšlo 256 je náhoda. Gif má 8 bit paletu což je 2na8 – 256

 
sobota, 26. května 2007 10:08:50

Teda musím říct, že se ti to opravdu povedlo. Je to ještě hezčí než předtím :) AJAX je šikovná věcička a mám jí moc rád, jinak nějakej novej trend si dávat za defaultní písmo Calibri :D, ale musím uznat že je to hezkej font, hezčí než Trebuchet ;)

BTW: Chtěl bych doporučit svůj komentář na zvýraznění 8)

 
sobota, 26. května 2007 10:13:31

[10] Mára: Calibri i Segoe UI jsou velmi povedené fonty. Mnohem hezčí než třeba tebou zmíněný Trebuchet a Verdana/Tahoma. Příchodem nových fontů (tzv. C- fontů – Calibri, Constantia, Corbel a další) se otvírají nové možnosti :)

No s doporučením komentářů jsou teď trošku problémy, ale čistě pro zkoušku ti ten komentář zvýrazním ručně ;)

 
sobota, 26. května 2007 10:15:41

[11] xergic: Hustý, díky 8)

Jen ještě taková poznámka: Po odeslání komentáře mě to hodí až na vrcholek stránky. Možná by nebylo od věci, kdyby mě to hodilo na můj komentář nebo alespoň na začátek komentářů. Pokud je to moje chyba tak pardóón :)

 
sobota, 26. května 2007 10:15:57

Hele musím říct, že jsi mě příjemně překvapil. Je to lepší než jsem čekal. Ale logo mě zklamalo, moc se do tohoto vzhledu prostě nehodí ani se mmi nelíbí :) Jinak bomba :P :D

 
sobota, 26. května 2007 10:20:46

[12] Mára: Vidíš, to mě nenapadlo, zkusím s tím něco udělat :)

 
sobota, 26. května 2007 10:21:25

[8] xergic: Já to říkál :P Nech to tak a ser na IE 8)

 
sobota, 26. května 2007 10:34:48

No, je to tady pekny.. :) nic vic psat asi nemusim..

 
sobota, 26. května 2007 10:39:28

Jůů tady fachá moje jméno xD … šikulka

BTW: Hodtě sem někdo screen, jak to vypadá s těma fontama pls.
BTW2: Také doporučuji tento veledůležitý komentář ke zvýraznění :P.

 
sobota, 26. května 2007 10:47:13

[17] Tomáš Hustoles: http://kandera.net/temp/s-fonty.jpg :)

Nebudu tady zvýrazňovat každý komentář. Až bude doporučení fungovat (počítám tak v pondělí), budete si je doporučovat sami :P

 
sobota, 26. května 2007 11:01:23

Fakt pěkné (: Sice kdykoliv vidím v textu obrázkové smajlíky, tak mám chuť danou stránku zavřít, ale to už je věc každého. A trochu nedodělaně na mě působí ty tři odkazy nahoře (autor, archiv, odkazy) a ta „ledabyle“ pohozená ikonka RSS na mě křičí, že chce taky spořádané umístění. Ale záleží hlavně na tobě, aby se ti to líbilo. Jinak obecný dojem z tohoto webu mám dost dobrý (:

 
sobota, 26. května 2007 11:10:14

[19] naigoto: Snažím se v článcích používat smajlík co nejmíň, u komentářů to snad tolik nevadí, ne?

S těmi odkazy máš pravdu, ale nic lepšího mě nenapadlo, to samé platí i pro tu ikonku RSS…

Mně se to líbí, jak to je. Ale možná časem něco vymyslím a trochu to pozměním. Díky za připomínky ;)

 
sobota, 26. května 2007 11:14:47

Velmi pěkně je vyřešená patička, ovšem tam, kde patička převyšuje, hlavička zaostává. To „v4“ se tam nehodí a „navigace“ bych si asi hned nevšiml.

Osobně mám radši smajlíky textové, ovšem toto též zcela chápu.

Nemám ani jeden ze zmíněných fontů a uvítal bych maličké zvětšení nadpisu č. 4, neboť uplně samotářský a nevyhlazen se mi tady krčí.

A naposled mi, prosím, vysvětli proč si přešel na pixely z procent, když máš navíc defaultně dosti malou velikost písma.

PS: Formátování v komentářích třeba x tučné a x kurzívá nechceš zavést?

OPS: Když dopíši na konec textareay a stále pokračuji, tak mi hrozně nepříjemně poskakuje.

 
sobota, 26. května 2007 11:17:33

A aby to nevypadalo, že jen kritizuji, tak je toto jistě nadprůměrná práce a zvlášt serverová část mě jako neprogramátora zcela fascinuje ;o)

 
sobota, 26. května 2007 11:26:18

[21] Petr Tichý: Ta navigace je pomocná, není moc důležitá, proto je skrytá. S logem (= hlavičkou) asi ještě něco udělám, vím, že to není to pravé ořechové.

To záleží na vkusu. Viz předchozí komentář.

Na ten nadpis se podívám :)

Protože jsem chtěl velikost písma sjednodit. Totiž u procent je problém s dědičností a písmo bylo pokaždé jinak velké. Takhle to je jednodušší, navíc si myslím, že to až tak velký prohřešek není.

P.S.: Mohl bych, teď to funguje trochu jinak – b a i v hranatých závorkách: příklad 1, příklad 2. Můžu to změnit.

O.P.S.: Pravda, nevím, co s tím je. Ale můžeš si textareu zvětšit táhnutím za ten šedý proužek pod ní ;)

[22] Petr Tichý: Nadprůměrná? No nevím. Každopádně díky :)

 
sobota, 26. května 2007 12:53:49

Dal bych padding do text „arény“ :)

 
sobota, 26. května 2007 12:59:16

Pěkné, pěkné, líbí, líbí .. moc fajn. ;-) ;)

 
sobota, 26. května 2007 13:05:07

[23] xergic:S tím formátováním jsem to nevěděl. Tedy… taky aby jo, když to není dole napsané. Než napíšu hranaté závorky, to jsou roky. Musím přepínat na ang. klávesnici. S těma hvězdičkama like texy je to vychytané. Nemusíš přeci měnit, stačí přidat.

S tím písmem v procentech to nebude tak špatné. Nevím jaké problémy máš na mysli, ale pixely určitě nepoužívat. Je to velká chyba. Malé písmo se může tolerovat, ale nesmí být nezvětšitelné v majoritním prohlížeči. Pokud se ti nezamlouvají procenta, používej (třeba) em v kombinaci se zápisem 100.01% pro body.

ad OPS: Hle a fakt. Úplný web 2.0 :)

 
sobota, 26. května 2007 13:05:12

Vežmi pekné. Je to čím ďalej tím lepšie :)

 
sobota, 26. května 2007 13:15:56

[26] Petr Tichý: Jo, nikde to není napsané, to je fakt. Pracuje se na tom ;) A máš pravdu, dobrý nápad.

S těmi pixely si to ještě rozmyslím, ale stejně v tom nevidím tak velkou chybu, protože písmo si zvětšuje minimum lidí.

 
sobota, 26. května 2007 13:52:12

Prosimte Batmane :) jaky vylepseni Cache? Ja jsem na sobe nic nepoznal :D Jinak hezky uhlazeny, fajn.

 
sobota, 26. května 2007 13:55:11

[29] Catch: No nemělo by se to pokaždé načítat znova, ale nejsem si úplně jistý, jestli to funguje :D

 
sobota, 26. května 2007 14:08:05

No tak já teďka převedl nějaké ikonky famfamfam z PNG na GIF a žádný rozdíl nevidím. Kromě toho, že je to průhledné i v IE :-D
Jinak ty ikonky jsem použil na nové http://www.rssad.cz (reklama :-) )

 
sobota, 26. května 2007 16:57:33

Je to pěkný, obzvláště pak ty komentáře..

 
sobota, 26. května 2007 18:00:40

tyjo mo se ti to povedlo, decentni a pekne, tozhodnese na to ted kouka lip :)

 
sobota, 26. května 2007 22:22:46

Gratuluji k vylepšení designu a novým funkcním. Decentní a pěkné. Hned se to čte líp ;-)

 
sobota, 26. května 2007 22:31:49

Týýýý brďo :O Dost dobrý. Před nedávnem jsem taky zrovna narazil na font Calibri, je dost dobrej a zrovna jsem měl v plánu si ho taky dát defaultně jen jsem si na to něják nevzpoměl :(

A musím pochválit hlavně komentáře, fakt supr ;) Ale i přes to se mi v IE 7 zobrazují něják divněš, chdeš screen? :P

 
sobota, 26. května 2007 22:33:39

Díky :)

[35] SkyLuke: O té chybě v IE7 vím, ale zatím mě žádné řešení nenapadlo. Podobné to je i v IE6…

 
neděle, 27. května 2007 10:25:49

[18] xergic: jo takhle, to co si AJAX vyhodnotí (né my), že je dobré a přínosné pro tebe tak to se zvýrazní. A to co, že je to špinavý a ošklivý komentář proti tvé osobě nebo tvému názoru tak to smaže xD :) 8)

 
neděle, 27. května 2007 11:01:02

[37] Zedjunior: Ne, takhle to fakt nefunguje :D

Doporučit komentář může každý, komu jde AJAX. Já se pak v administraci podívám, jestli ten doporučený komentář stojí za zvýraznění a pokud ano, tak ho zvýrazním. Nebo to můžu udělat i bez doporučení. Komentáře nemažu ;)

 
neděle, 27. května 2007 23:27:04

Nádhera a taky propracovaný. Technologicky téměř dokonalý ;) I když opět celkem minimalistický, ale v jednoduchosti je síla, nemám pravdu? Téměř OT: Nechceš tvůj RS uvolnit komerčně? Neznám žádný kvalitní ASP RS a mohl bys na tom rozhodně slušně profitovat…

 
pondělí, 28. května 2007 8:19:40

Vypadá to moc hezky; živě a kreativně, i ty ikonky a smajlíci jsou prostou, ale zároveň prolomovou změnou. Nevím však kolem loga „Trash Style“ se k tomu okolí moc nehodí, zvolil bych něco více elegantnějšího, sám ti mohu něco navrhnout. ;) :P

 
pondělí, 28. května 2007 9:39:03

[11] xergic: Souhlasím s Tebou. Fonty Segoe UI a Calibri jsou fajnový. Jinak máš to tu příjemně faceliftovaný 8)

 
pondělí, 28. května 2007 9:40:09

[39] Michael Le: Díky, jasně že má pravdu ;)
Ne, nechci, i když jsem o tom párkrát uvažoval. Jediný slušný ASP RS je DBlog, který je open-source. Musel bych hodně zapracovat, abych z toho udělal RS, který je dobře přenositelný a na to fakt čas nemám :D

 
pondělí, 28. května 2007 18:40:39

Hezke, mas i nove metatagy? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.