OKblog

EU dotuje vývoj Symbianu

Čtvrtek, 11. listopadu 2010 11.35 Mobily

Poslední dobou se dějí kolem finské Nokie zvláštní věci. Kromě toho, že už se víc než půl roku snaží dostat na trh vlajkovou loď N8, vznikla i zajímavá situace kolem Symbianu.

Symbian Foudation, nadace starající se o vývoj Symbianu, předala pomyslné žezlo Nokii a nadále se bude starat jen o licence. Na tom by ale nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o peníze. Právě na návrh této nadace dostalo konsorcium SYMBEOSE od Evropské unie grant v nemalé výši – 11 milionů eur (asi 270 mil. korun)!.

Kdo v tomto konsorciu je, se nedá zjistit. (Další důkaz o tom, jak jsou dotace EU neprůhledné.) Dá se však předpokládat, že to budou i členové Symbian Foundation, šéfovat bude pravděpodobně Nokia. A u té taky skončí většina peněz. Ale to jsou jen spekulace.

Za povšimnutí stojí i samotný název konsorcia. SYMBEOSE totiž znamená Symbian – the Embedded Operating System for Europe. Jinými slovy Jediný správný systém pro mobily v Evropě. EU tak vlastně řekla, že budeme používat (a dotovat) Symbian, ať chceme, nebo ne. A nepřímo tak podpořila dominantního výrobce – Nokii.

Symbian pomalu umírá (což je jedině dobře), Nokia ho chce evidentně za každou cenu udržet naživu. Ale v budoucnosti s ním moc nepočítá. Chápete to? A to ani nemluvím o tom, že Nokia má ještě MeeGo, které dřív nebo později Symbian vystřídá. Proč EU raději neinvestovala do MeeGo?

předchozí další


Související články

Komentáře (1)

 
čtvrtek, 11. listopadu 2010 17:18:53

Protože symbian vydělává a Nokie může vyrábět levné špatně HW vybavené telefony na kterých symbian pěkně běhá. Může si Nokia přát něco lepšího?

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.