OKblog

Fennec – malá liška do mobilu

Sobota, 18. října 2008 12.32 Prohlížeče

Mozilla včera vydala první alfa verzi „mobilního Firefoxu“ – prohlížeče s názvem Fennec, česky fenek (druh lišky žijící v severní Africe). Po neúspěchu s předchozím mobilním prohlížečem – Minimo, jehož vývoj byl ukončen v listopadu 2007.

Po několika týdnech byl oznámen vývoj nového prohlížeče pro mobily a tím se stal právě Fennec. Přestože se jedná o prohlížeč, který má zatím fungovat jen na platformě Maemo od firmy Nokia, jsou k dispozici i desktopové verze určené k testování, a to jak pro Windows, Linux i Mac OS X.

Všechno potřebné k běhu Fennecu je (ve verzi pro Windows) zabaleno v ZIP archivu, který má 8,8 MB (což není zrovna málo) a po rozbalení si na disku ukousne přes 20 MB. Stahovat můžete z FTP Mozilly.

Liška s velkýma ušima

Po prvním spuštění toho asi moc nepřekvapí. Rozhraní je přehledné, ale ne zrovna inovativní. Nahoře se nachází lišta s multifunkčním adresním řádkem (slouží k vyhledávání i zobrazování titulku stránky), tlačítka pro znovunačtení a záložky.

Fennec

Fennec je určen pro tablety, tedy dotyková zařízení, takže asi nepřekvapí ani způsob ovládání. Tažením doprava odkryjeme panel s taby, kde zobrazují i náhledy stránky. Tažením doleva se pak ukáže jakýsi ovládací panel s tlačítky zpět/vpřed a tlačítkem na přidání stránky do záložek.

Fennec

Fennec

Nastavení nejsou nijak obsáhlá, ale to se dalo čekat. Dá se nastavit zobrazování obrázků, zapnout/vypnout Javascript a pluginy (ty ale zatím nefungují) a dále i nastavení, která se týkají bezpečnosti a soukromí (včetně vymazání dat). Pobavily mě ale komentáře u každého nastavení – například u povolení pluginů je „Makes websites annoying“.

Fennec

Fennec

Co ta liška umí?

Už jsem zmínil taby, záložky a univerzální adresní řádek. Fennec ale umí například i ukládat hesla nebo blokovat pop-up okna. A umí i zoomovat. To všechno ale umí většina takových prohlížečů a nutno dodat, že většinou i lépe (Opera Mobile).

Fennec

Fennec

Pro zájemce přikládám i jedno demostrační video (od GSM Dome):

Hodnocení

Fennec je zatím pouze v alfaverzi, takže na nějaké podrobné hodnocení je ještě brzo. S klidným svědomím ale můžu říct, že kvalit Opery Mobile ani zdaleka nedosahuje. A na rok a půl vývoje pro jednu platformu není výsledek nijak oslňující…

předchozí další


Související články

Komentáře (2)

 
neděle, 19. října 2008 11:34:55

Ta velikost by podle mě mohla být způsobena hlavně emulátorem té nové platoformy. Když je to pro testování, pochybuju že to portovali pro Win/Lin., spíš to IMHO zabalili s emulátorem Maema.

 
neděle, 19. října 2008 11:38:55

[1] pavouk1: Běží to přes xulrunner :P

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.