OKblog

Green Day – 21st Century Breakdown

Středa, 10. června 2009 23.44 Hudba Recenze

Americká trojka Green Day po pěti letech vydala další album s názvem 21st Century Breakdown. Dlouhé čekání se vyplatilo, deska jde ve stopách předchozího American Idiot.

Podobně jako American Idiot je to konceptuální album. Jde vlastně o příběh GlorieChristiana rozdělený do tří částí, které je ale zbytečné rozebírat.

Green Day – 21st Century Breakdown Obal alba 21st Century Breakdown

Tracklist

 1. Song Of The Century – 0:58
 2. 21st Century Breakdown – 5:09
 3. Know Your Enemy – 3:11
 4. ¡Viva La Gloria! – 3:30
 5. Before The Lobotomy – 4:37
 6. Christian's Inferno – 3:07
 7. Last Night On Earth – 3:57
 8. East Jesus Nowhere – 4:35
 9. Peacemaker – 3:24
 10. Last Of The American Girls – 3:51
 11. Murder City – 2:54
 12. ¿Viva La Gloria? (Little Girl) – 3:48
 13. Restless Heart Syndrome – 4:20
 14. Horseshoes And Handgrenades – 3:14
 15. The Static Age – 4:17
 16. 21 Guns – 5:21
 17. American Eulogy – 4:26
 18. See The Light – 4:36

Bezmála sedmdesátiminutové (to je opravdu hodně) album začíná klidným intrem, které pomalu přejde do pomalého, ale efektního začátku pětiminutové titulní skladby – 21st Century Breakdown. Skladba je to hodně nápaditá, asi hudebně nejzajímavější z celého alba. (Takový Jesus of Suburbia, jak někteří říkají.)

Následující Know Your Enemy (videoklip) je známá už delší dobu. Startuje energickými bicími, má hodně chytlavý refrén a jednoduchý zpěvný text. Vůbec jde v podstatě o opakující se motiv, ale to je právě líbivé. (Zalíbila se mi natolik, že ji občas hraju na baskytaru…)

Viva La Gloria začíná celkem nevinně, ale rozvine se v celkem solidní nářez, jak už bývá u Green Day zvykem. Before the Lobotomy akustickým začátkem trochu uklidňuje situaci, ale ne na dlouho. Líbí se mi i práce s rytmikou.

Další nářez je Christian's Inferno s originálním a (opět) chytlavým refrénem. Přesně tohle je to, co bych od názvu tohoto typu očekával. Pomalejší Last Night On Earth začíná sérii slabších skladeb (a uzavírá první část alba), které ale dotváří příběh.

East Jesus Nowhere má sice energii, ale jako by v ní něco chybělo (nebo nadbývalo, tady se nemůžu rozhodnout). Peacemaker zase zabrousil do trochu jiného typu hudby, než bych od Green Day čekal. Zajímavé, ale…

Pěkný zvuk basy, další pohodový text (podáním, ne významově) a hudba (kytarové vyhrávky) – to je Last Of The American Girls. Protikladem může být následující Murder City, které zase přináší rychlost. Jenomže ta zase ve Viva La Gloria (s podnázvem Little Girl) trochu zanikne. Je to skladba, která ze začátku připomíná… vlastně ani nevím co. Restless Heart Syndrome zase patří do seznamu těch pomalejších a končí druhou část desky. Má zajímavý text, ale to je asi tak všechno.

Poslední část už zase nabírá obrátky. Horseshoes And Handgrenades začíná pěkně svižným kytarovým riffem. Už to bylo třeba. Trochu mi připomíná starší punkové hitovky… Částečně v tom pokračuje i The Static Age – má (zase) úžasný refrén, ale zbytek už tak zajímavý není. 21 Guns bych se nebál nazvat trochu rychlejším ploužákem. Je docela fajn dopřát si takový menší odpočinek před koncem.

American Eulogy otvírá motiv z intra. Skládá se ze dvou částí: Mass HysteriaModern World, která mě bavila víc, je víc punkovější. Album nakonec uzavírá See The Light.

Závěr

Album 21st Century Breakdown se Green Day opravdu povedlo. Sice proti American Idiot místy postrádá náboj, ale nechybí mi jednoduchosthravost. Bohužel to pro mě sráží celková délka a slabší střední část. Takže dávám „jen“ sedm hvězdiček.

Nejlepší skladby jsou určitě 21st Century Breakdown, Know Your Enemy, Viva La Gloria a můj černý kůň Christian's Inferno.

Hodnocení: 7/10

předchozí další


Související články

Komentáře (9)

 
čtvrtek, 11. června 2009 7:27:51

Green Day mám rád a to už skoro 8 let, kdy jsem poprvé slyšel Castaway. American Idiot se už ale přikolnil více ke komerci, což je dle mého dost velká škoda. Tohle album ale určitě v mé sbírce nebude chybět ….. a koukám, že už nechybí, stahování dokončeno, jdu poslouchat. :)

 
čtvrtek, 11. června 2009 11:41:50

[1] mibrt: Zase bych neříkal, že American Idiot je komerční album. Jenom bylo hodně populární, protože to byl od Green Day dost neočekávaný tah. Tím myslím to, že punková (nebo punk-rocková) kapela udělá konceptuální album, který většinou bývalo výsadou progresivních žánrů… Komerci z toho udělalo až vydavatelství a různé hitparády :)

 
pátek, 12. června 2009 19:54:03

Díky za upozornění, že už album vyšlo. Přeposlouchal jsem ho, opět mě zaujalo a musím podotknout, že jsi to mini-recenzí pěkně vystihl :)

 
čtvrtek, 18. června 2009 10:57:17

Souhlas. Moc pěkné album. Nenapadlo mně, že by o tom někdo psal. Je to opravdu vydařené album. Hned jak jsem viděl ten úžasný koncert, který byl nedávno hned jsem si CD sehnal. S Green Day (a Ine Kafe) jsem vyrůstal a tak jsem strašně rád, že je nové album. Líbí se mi.

 
čtvrtek, 18. června 2009 11:02:35

[4] Carl114: Já se právě divil, že o tom nikdo nepíše (samozřejmě kromě hudebních serverů). Tak jsem to udělal já :)

 
čtvrtek, 18. června 2009 11:12:44

[5] xergic: Je dobře, že jsou ještě blogy, které píšou názory jejich autorů. Ono ty PR články a miliony článků o PageRanku začne občas lidi nudit. Osobně se divím, že je to baví ještě psát. O dost víc se mi zdá tenhle článek lepší. Obsahuje informace o albu (třeba si jej díky tomu někdo koupí) a také tvůj názor (a plno dalších v komentářích).

PS: Pěknej článek o tom Hip hopu. V celku máš pravdu. Jsou ovšem takový lidé jako Eminem, kteří se tomu věnují a makají naplno. Texty jsou opravdu úžasné. Ze života. Ty jsi asi reagoval na český hop. Tady se najde sotva jedna pořádná skupina. Hlavně je zajímavý to, že každý repuje o tom jak je ten druhej primitivní a má texty o ničem. Sám vlastně dělá to samé a text je taky o h.. Tohle nejsou rapeři, ale blbý děcka co si jen na to hrajou. Další zajímavá věc, který jsem si všiml … každý dobrý hip hoper si dělá svoje a jiný názory jsou jim ukradený – líbí se jim to a tak to dělají. Malý děcka, co se jim nedopřálo v životě štěstí se jich zastávají a celkově hip-hopu. Všiml sis určitě, že většina lidi tam byli 15 a méně. Jinak sry za odbočení z tématu. Chtěl jsem, aby jsi si přečetl můj názor. Po přečtení jej můžeš z komentáře umazat :)

 
čtvrtek, 18. června 2009 11:24:22

[6] Carl114: Mazat nic nebudu, ale taky to ani nechci znovu rozebírat. Pod tím článkem je přes komentářů (nejkomentovanější článek ne blogu) a ještě by jich tam bylo víc, kdybych komentáře nezavřel.

Ale tak teda ještě něco přidám…
Reagoval jsem na trendy v hip-hopu obecně. Jasně, Eminem mi ještě připadá zajímavý, z českého mě zase kdysi bavil Chaozz. A tyhle ti praví hopeři odsuzují, že to není pořádný hip-hop. Eminem není černoch a Chaozz byli trapní. Nebo tak něco :D
Moderní hip-hop je neskutečně komerční, ještě komerčnější než Green Day… Jenomže Green Day mají aspoň hudbu a dobré texty, což se o hip-hopu z velké části říct nedá…

Tak, a to to stačí.

 
čtvrtek, 7. ledna 2010 14:08:07

ja to moc nechapu,ale zajima me to ,jsem jejich velka fanynka!takze christian a gloria jsou ti na tom obalu 21st century breakdown??a o co v tom pribehu jde??to sou jako ty pisnicky??piste pls na email!!ne sem !!dekuju moc"!

 
čtvrtek, 7. ledna 2010 14:21:48

[8] billienka: V albu se vyskytují dvě postavy: Gloria a Christian. Album má poukazovat na celosvětové (globální) problémy současného světa.
 – Wikipedia

Víc se pak dá najít na anglické stránce o albu: http://en.wikipedia.org/wiki/21st_Century_Breakdown

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.