OKblog

Hloupí voliči platí víc

Neděle, 1. února 2009 12.38 Politika

Od dnešního dne platí poplatky za léky v krajských lékarnách kraj. Opozice si nakonec prosadila svou – a to díky voličům, kteří jsou tak hloupí a myslí si, že nebudou muset platit.

Ve skutečnosti je to ale naopak – lékárny totiž přišly o velkou část svých zisků a tak musí ztrátu nějak kompenzovat. Jak? Zvýší si marže na maximum. Ve výsledku tak pacient/zákazník zaplatí místo směšných třiceti korunněkolik stovek na doplatku!

Smutné je, že tyto lékárny praskají ve švech pod náporem zákazníků. Lidé si zřejmě neuvědomují, že vlastně zaplatí ještě víc. Ale to má jednoduché vysvětlení – lidi to, že platí něco navíc, nevidí. Jakou má lékárna na léku marži se nedozví…

Rathův plán za třicet korun

David Rath, který si tohle prosadil, přitom kdysi sám poplatky (a to mnohem vyšší) poplatky prosazoval. Teď najednou obrátil a chvástá se tím, že takové „okrádání občanů“ nemůže dopustit.

Prominutí poplatků se ale týká jen krajských nemocnic a lékáren. Soukromé nemocnice mají smůlu. Jednak kvůli tomu přijdou o zákazníky (protože hloupé ovce slyší na to, že nemusí platit), ale ani nic od kraje nedostanou. Je nasnadě, že se tím Rath (byť možná nepřímo) snaží zbavit konkurence, kterou vidí v soukromých lékárnách.

Poplatky tedy zaplatí kraj – kraj, kterému přerozděluje peníze stát, který je získává daní občanů. Aby ale bylo dost potřebných peněz, musí kraje sáhnout do svých rezerv nebo ubrat peníze z jiných oborů. Peníze, které by jinak mohly jít na něco užitečného – opravu silnic, školky, hřiště.

Ale hloupým voličům je to přece jedno. Nebudou přece muset platit těch vyděračských třicet korun. Ale každému co jeho jest – hloupí voliči si to takhle zvolili a teď za to platí. Patří jim to.

předchozí další


Související články

Komentáře (20)

 
neděle, 1. února 2009 13:04:50

Hezky napsané. Nejvíc mě dostalo, že v Hradeckém kraji sáhli na peníze, které tam předchozí vláda šetřila na nějaké krizové situace -> povodně aj.
Takže jestli přijde velká voda, budou chybět peníze na obnovu, ale hlavně že nezaplatí lidi 30,-.

Ještě že su zlíňák. :)

 
neděle, 1. února 2009 13:09:23

[1] Jakub Jeřábek: Jo, to jsem taky četl. Ještě větší hnus. Ale co, můžou si za to sami. Však oni se budou divit, až nebude z čeho zaplatit opravy poničených cest a vedení :P

 
neděle, 1. února 2009 13:42:59

Souhlasím s tebou, ale to můžeš psát článku kolik chceš a lidé budou pořád hloupě chodit do krajských lékáren.
Jinak pěkně sepsané..

 
neděle, 1. února 2009 14:17:29

[1] Jakub Jeřábek: Jojo. Asi se přeci jen začnu prohlašovat za Pražáka.

 
neděle, 1. února 2009 15:09:00

Nějak to nechápu: nemá náhodou za občany platit poplatky kraj a tudíž by lékárny měli mít stejné marže jako dosud?

 
neděle, 1. února 2009 15:19:42

[5] Acci: Teoreticky, ale prakticky to tak nefunguje, protože ta cesta peněz je trochu jiná. Viz http://jdem.cz/av7w7

 
neděle, 1. února 2009 15:23:22

Co dodat? Vidím to úplně stejně a je mi až trochu špatně s jakými spoluobčany sdílím tento stát.

 
neděle, 1. února 2009 17:36:00

Moc pekny clanek. Proc se mi jen zda, ze toto je jeden z nejinteligentnejsich blogu v CR, ze jeho autor vidi presne co ja …

Mno, asi tech inteligentnich lidi zde bude vice, jen se projevuji mene, nez ty hlupaci (vetsina volicu).

Kazdopadne zde uz je vsechno jasne, uz se celkem nad nicim nepozastavuji, jen mne to zacina tak ubijet, ze politickou situaci pomalu ale jasne prestavam vnimat, je to k placi tenhle stav, zda se mi, ze vetsina nasich politiku si hrabe do kapes, anebo chteji moc – k nicemu jinemu tu nejsou, skoda, kdyby tam byl nekdo inteligentni (mno, muselo by jich byt vice, aby se pres ty retardy prosadil), tak by to treba i nasemu statu prospelo. Ale coz, kdyz je vetsina naroda praskacu, zavistivcu ..

Nic, jdu si hledet opet sveho zivota a premyslet, jak se v budoucnu odstehuji nekam, kde je toto lepsi (takovych mist je, skoro kazde druhe civilizovane). :)

 
neděle, 1. února 2009 17:42:41

[8] Anonymous_: Díky za ten první odstavec :)

Bohužel prosadit do politiky někoho nového, kdo by se choval normálně, jen tak nepůjde. Proč? Protože tam funguje lobby, a ten, kdo nehraje podle pravidel, tak toho zlikvidujou. Podobně to teď dělat ČSSD vládě, byť vládní strany taky nejsou zrovna svaté. To by se muselo vyměnit komplet všechno, od poslanců a senátorů, přes různé předsedy až po všechny funkcionáře. A to oni nedopustí…

 
neděle, 1. února 2009 19:32:48

Ano ano. naprosto souhlasím co se týče … Souhlasím se vším ! :D Je to perfektní. Díky ti.

 
pondělí, 2. února 2009 19:06:22

chovani CSSD stran poplatku je prasarna a to zejmena proto, ze naprosto nici duveru v pravni system, kdyz sami zastupitele ukazuji smer jak ho obchazet. navic se bojim, aby se z tohoto pristupu nestala norma. ovsem clanek samotny mi prisel spis jako hystericke nadavani nez seriozni pokus popsat problem. mozna vas to prekvapi, ale poplatky samotne CSSD volby nevyhrali…
ja bych byl spis nastvany na ODS, jejiz zastupitele svym mafianskym chovanim cestu CSSD k moci znacne usnadnili…lide nemeli zrovna na vyber a nadavat jim do hlupaku je znacne povrchni pristup…

 
pondělí, 2. února 2009 23:05:19

V Plzeňském kraji budou poplatek lidem na vyžádání platit mj. složenkou. Poslat 30 Kč stojí 24 Kč. Předpokládám, že Kraj bude mít nějakou velkoodběratelskou slevu, ale stěží se dostanou pod 19 Kč.

Voliči ČSSD se rekrutují převážně z chudých lidí s nižším vzděláním, kteří jsou chudí možná právě proto, že jim naprosto schází jakýkoliv smysl pro ekonomické uvažování.

 
pondělí, 2. února 2009 23:33:23

[11] Marvn: Tak určitě to nebyla jediná věc a souhlasím s tím, že si za to ODS může částečně i sama. Ale poplatky byly hlavní téma, což podle Paroubka a Ratha pořád je. Problém (nenapadá mě jiné slovo) ČSSD je v tom, že nejde za přesvědčením, ale mění směr podle větru = veřejného mínění.

Klidně bych se vsadil, že kdyby (čistě hypoteticky) 80 % lidí bylo pro poplatky, ČSSD by byla taky pro.

[12] Jan Angelovič: Díky, přemýšlel jsem nad tím, kolik vlastně složenka stojí. Takže místo třiceti korun kraj zaplatí vlastně kolem padesáti.

P.S.: Na tom druhém odstavci něco bude…

 
středa, 4. února 2009 3:11:46

Ondro, nepřestávej psát články o politice! Otevíráš tak lidem oči! Díky

 
středa, 4. února 2009 15:52:20

Problém je v tom, že to totálně narušilo hospodářskou soutěž a peníze které určitě poškozené strany vysoudí zaplatíme my, kteří těch 30kč klidně zaplatí i když nemusí.

Jen zamrazí, že si čssd v tiskovém prohlášení dovolí napsat cituji: "ČSSD splnila svůj předvolební slib a hradí za občany v lékárnách zřizovaných krajem poplatky".

Toto je nehoráznost největšího rázu, která si nezaslouží nic jiného než odsouzení.

ČSSD se chová značně populisticky a proto jí momentálně nemůžu ani vystát. Tak jak jsem před 3 lety nemohl vystát ODS, protože dělala to samé.

Naši vrcholní politici jsou grázlové ať jsou oranžoví, rudí nebo modří. Jediný rozdíl mezi nima je ten, jakým způsobem okradou obyčejné lidi o peníze – a krádež rozhodně není 30kč regulační poplatek – to je jen klička, jak odvést poroznost od důležitějších věcí.
Mají společný cíl a když se na povrch ukazují jako nesmiřitelní rivalové, ve skutečnosti si kryjí záda a na veřejnosti hrají hru o hlasy. Ve skutečnosti je to hra o vstupenku k penězům…

A půlka lidí je bytostně přesvědčená, že lépe bylo za komoušů nebo bude za ČSSD.

 
středa, 4. února 2009 17:01:06

Zdá se mi, že článek není úplně vedoucí k řešení, ale máš pravdu.
Mě by neadilo, pokud by ČSSD vyhrála s nějakým slušným programem, vadí mi, že vyhrála jenom na populismu a narušování právního řádu.

 
středa, 4. února 2009 18:41:06

[15] peCan: Jo přesně tak nějak celkově dle mého máš pravdu. Hlavně s tim „ ČSSD se chová značně populisticky a proto jí momentálně nemůžu ani vystát. Tak jak jsem před 3 lety nemohl vystát ODS, protože dělala to samé. “ Naprosto souhlasim.

 
středa, 4. února 2009 19:26:29

[15] peCan: Tisková prohlášení ČSSD jsou obecně dost vtipná. Jo, něco jiného by bylo, kdyby to ČSSD fakt platila za své kapsy, ale to ne. Stejně by na to neměli…

[16] Leinad: Článek přímo ani řešení nenabízí (a ani nemá nábízet, je to k zamyšlení). Přesto bych řekl, že jediné řešení, je zbavit ČSSD vlády…

 
čtvrtek, 5. února 2009 14:00:10

[18] xergic: Oni by na to měli, ale to by museli použít ty ukradené peníze co už mají ve vlastních kapsách ;)

 
pátek, 6. února 2009 18:15:42

Kraje nemůžou podporovat tímto způsobem soukromý sektor. Nicméně doufám, že naivní voliči jsou spokojení a mají co chtěli. Hlavně v kraji pana Ratha samotného, 5 nemocnic na Středočeský kraj a budou pořád jezdit po tankodromech.

Navíc vše musí být řešeno jako dar, tudíž člověk poplatek zaplatí a pak mu je teprv vrácen (úžasný postup), kraj nemá pochopitelně pravomoce poplatky zrušit doslova. Pokud za rok tyto poplatky přesáhnou 3 000 Kč, odvádí se z nich darovací daň. Opět, přeji tuto částku přesáhnout všem voličům ČSSD :-)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.