OKblog

Hybridní layout a Seznam e-mail

Středa, 20. července 2005 17.32 Webdesign

Hybridní layout

Dnes jsem chtěl na toto téma napsat článek, protože dělám jeden web, kde chci tento typ layoutu použít. A k tomu mi dopomohla ještě diskuze na jistém nejmenovaném serveru.

Co je vlastně hybridní layout? Vysvětlení je jednoduché. Jedná se o způsob rozvržení stránky zpravidla tímto způsobem: nejprve se pomocí tabulek vytvoří základní rozvržení stránky (sloupce, …) a zbytek je již plně v CSS.

Mezi hlavní výhody patří především to, že je stránka lépe použitelná s vypnutými styly (protože rozvržení obstarávají tabulky). Připomenu taky, že je taky lépe použitelná v ELinksu – tento textový prohlížeč umí zpracovat i tabulky (ale nikdo ho nepoužívá :D ).

Dále odpadá ta namáhavá práce s optimalizací pro různé prohlížeče, což se leckdy taky hodí :)

Hlavní nevýhodu bych viděl ve zobrazí v mobilních telefonech, na zařízení PDA a smartphonech. Proč? Jednoduše proto, že buňky tabulky by měly být vedle sebe, ale v těchto zařízeních se to jen těžko povede (pokud nemá prohlížeč podporu vodorovného posouvání).

Seznam e-mail – kopie GMailu: Ano či ne?

Na Lupě.cz dnes vyšel článek, který srovnává uživatelské rozhraní (dále jen UI) Seznam e-mailu a GMailu. Podíval jsem se trochu podrobněji a našel jsem pár detailů, ve kterých se shodují a naopak odlišují. Nebudu se zmiňovat o věcech, které již byly řečeny (resp. budu se snažit :D ).

Je fakt, že rozmístění prvků (vyhledávání, horní menu, obsazený prostor atd.) je takřka identické, a myslím si, že tady se Seznam určitě inspiroval (záměrně neříkám okopíroval).

Všimněte si ale také rozmístění tlačítek a jejich popisků, které vypadají jen jako překlad (ikdyž tady těžko soudit, protože jak jinak chcete nazvat tlačítko, které má provést smazání zprávy? :D )

Není to ani zdaleka všechno, ale už se mi moc nechce psát :D. Jaký je tedy závěr? Myslím si, že Seznam se jen inspiroval, nekopíroval. Svědčí o tom například i zdrojový kód. Nesouhlasím tedy s P. Staníčkem, který ve výše zmíněném článku řekl, že se jedná o krádež. Osobně se domnívám, ba jsem dokonce přesvědčen, že tento případ je vlastně jakousi parafrází na automobily (např. každé auto má volant a nikdo nevyvolává dohady o tom, že volant v autě má i konkurence)

Úpravy

Dnes jsem provedl pár úprav na webu. V galerii přibyly dva wallpapery, vytvořil jsem nový styl (Skyline), který vychází ze stylu Summertime a konečně jsem přidal i automatické vytváření odkazů v komentářích a ve vzkazníku.

předchozí další


Související články

Komentáře (7)

 
středa, 20. července 2005 17:55:37

Hybridný layout..? Áno, dá sa to, ale rád by som Ti oponoval. Ešte 4-stĺpcový layout je znesitežný, ale viac..? Však to už normálny web ani nemá. To už je naozaj tabužka a tabužkové dáta. Takže hybridný layout si myslím je „len“ tabužka.

Rád by som videl web, ktorý má 5 a viac stĺpcov ;-)

 
středa, 20. července 2005 18:31:36

pjotr: Jenom jsem tím chtěl demonstrovat, že je jednodušší udělat dvou- a vícesloupcový layout pomocí hybridního layoutu… Ještě bych měl opravit ty komentáře, že? :(

 
středa, 20. července 2005 18:55:11

Áno, slovenčina Ti akosi nejde ;-)

No, ja by som povedal, že keď robím web pre Operu+FF/N8, tak všetko ide ok aj v MSIE. Naopak to bohužial nejde.

 
středa, 20. července 2005 19:36:58

pjotr: Nejde no… Nepočítal jsem s tím, že by to četl někdo ze slovenských sousedů (a jsem rád, že tomu tak je) :D Jinak já dělám weby přesně naopak a většinou to vyjde…

 
čtvrtek, 21. července 2005 0:02:02

S čím nepočítaš, to raz príde ;-)

 
úterý, 26. července 2005 14:45:44

hybridní layout je prasopes, prostě se ti to nechce ladit to je to :), s hybridním layout jde částečně do *** sématika a SEO, a použití tabulky stejně nevyřeší prasení welikostí prvků v MSIE, takže si s tím jen zkazíš kód nic víc
BTW: grafický slajlící jsou ee

 
úterý, 26. července 2005 17:59:11

von Banhoff: Vidíš snad, že by tady byly někde tabulky? :P Tenhle článek (resp. jeho část) měla aspoň trochu obhájit tento způsob layoutování.
Máš pravdu s tím, že sémantika jde někam, ale SEO podle mě ne. Ovšem to záleží na vyhledávačích a ty s neprasáckýma tabulkama nemají problémy…
A BTW – tak nepoužívej žádné smajlíky a je to ;)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.