OKblog

iPhone 5 a budoucnost

Čtvrtek, 13. září 2012 13.39 Apple Mobily

Pro mnohé velké zklamání. Pro některé už menší, ale pořád je to zklamání. Podobné to bylo i po uvedení iPhonu 4S. Tentokrát si myslím, že to není až tak na místě.

Apple podle některých ztrácí dech, už neinovuje tak, jako kdysi. No, to je sice nejspíš pravda, ale prostor pro inovace se pořád zmenšuje. Jenomže všichni se zaměřují jen na ty přímo viditelné, už se ale nezamýšlí nad tím, co to může přinést do budoucna. Když to neudělají jiní, zkusím to já.

Apple iPhone 5

Bezesporu nejvíc diskutovaným prvkem je displej. Ten se o kus prodloužil a prý vypadá jako nudle. Opravdu? Poměr stran je téměř 16:9, tedy stejný, jako má drtivá většina telefonů – včetně Galaxy SIII a Lumie 920. Ale to prý nudle nejsou…

Zvětšení displeje beru jako logický krok, byť jsem si ho představoval trochu jinak. Ale aspoň nebude problém ovládat telefon jednou rukou. Větší zádrhel představují aplikace, které budou mít černé pruhy. Dá se ale očekávat, že vývojáři své aplikace brzy upraví. Vzpomeňte si na dobu, kdy přicházel iPhone 4 s „retinou“.

Příchod nového konektoru je taky logický. Devět let starý 30pinový byl zbytečně velký. Bude to sice znamenat nákup nového příslušenství (nebo minimálně redukcí), můžeme ale počítat s tím, že vydrží několik dalších let. Ještě by dávalo smysl, kdyby s novým konektorem přišel co nejdříve i iPad.

A že LTE podporuje jen v pásmu 1200 MHz? To je pro nás úplně irelevantní, protože v nejbližších několika letech tady stejně použitelná LTE síť nebude. Doteď tu není pořádné 3G.

Když to shrnu, znamená to, že v blízké budoucnosti se s nějakými problémy určitě setkáme. Z dlouhodobého hlediska ale nový iPhone dává smysl a pořád věřím, že v Applu ví, co dělají. Bude to takový můstek pro další generaci iPhonu.

Největší problém „pětky“ je ale stejně ten, že vypadá podobně jako 4(S). To se neodpouští. Stačilo by, aby vypadal trochu jinak (třeba jako nový iPod Touch) a takovou kritiku by nesklidil. To je prostě povrchní myšlení většiny „Apple haters“.

předchozí další


Související články

Komentáře (7)

 
čtvrtek, 13. září 2012 20:09:06

Nechápu… někde čteš urážky na „JáTelefon 5“, ale jelikož se tobě libí, tak zde ho obhajuješ?

 
čtvrtek, 13. září 2012 20:12:31

Těžko se zdokonaluje něco, co už je tak dobře udělané. Tak jako tak, na iPhone 5 je nové v podstatě všechno, leč to tak nevypadá. Podobnost s předchozí verzí mi nijak nevadí. Ostatně, vadí to někomu u Maců? Tam se osvědčený design používá nespočet generací a jen se ladí. Třeba iMac, ten se v podstatě nemění vůbec už kolik let, jen se stále zdokonalují materiály a pracuje se s hardwarem a tloušťkou. O Mac Pro ani nemluvím. Ten je nadčasový až hanba. Zkrátka Apple umí nadčasový design a teď ho zdokonaluje k ještě větší dokonalosti, nesnaží se každý rok vše udělat vzhůru nohama. A ono už to ani donekonečna nejde. Líbilo se mi dnes jedno přirovnání, že „Apple tentokrát k novému mobilu přistoupil podobně jako velké automobilky ke svým luxusním třídám, které optimalizují vůni interiéru a zvuk při zabouchávání dveří“ :-) Očekávat revoluci na každé keynote Apple je naivní. Ale může si za to Apple asi sám, už jsme si na to tak nějak zvykli. Stejně to nic nemění na tom, že iPhone 5 je skvělý telefon a už se na něj těším :-)

 
čtvrtek, 13. září 2012 20:22:35

[2] Martin Světlík: vše beru, až na ten design… Ten je u iPhone děsný… – vezmu prkno vyřežu dokola a voala?! máme iPhone
Je fakt, že se to někomu muže líbit, ale? Je děsný :)

 
čtvrtek, 13. září 2012 21:01:31

[1] CrazyDog: A to ti vadí? Já zase nechápu takovou reakci. To už ani nemůžu napsat vlastní názor na něco, co mě zaujalo?

[3] CrazyDog: Design je hodně subjektivní. Někomu se líbí industriální design iPhonu, jinému zase kulaté plasťáky. A mně se zdá povedený.

 
sobota, 15. září 2012 12:03:42

Musím říct, že se mi nový iPhone nelíbí. Protáhnout ho a přitom zanechat šířku se mi zdá hloupé. Třeba Galaxy S3 je samo o sobě prostě velký, ale má na to i šířku a tak se dá ovládat dvěma prsty. Ovšem na rovinu, je mi to nějak jedno. Po mé příjemné zkušenosti s Androidem se nechystám v iOS vrátit takže si můžou dělat vlastně, co chtějí.

Ale to se dá prostě čekat. Každá firma má své nejlepší časy a konkurence se jich hodně zalekla a začala už dělat takové věci, že mi Apple přijde už pozadu. Nejde vydat takový mobil a čekat, že to bude bomba. S3 byl u vydání nadupaná bomba a za rok je už takový výkon a funkce normální. Za další rok to bude obyčejná placka. Tím chci říct, že člověk musí v mobilním světě vždy představit něco unikátního, aby se to alespoň rychle prodalo. V tomhle iPhone 5 jen přidává věci, co už má každý. Takže je to pro mě obyčejný mobil max za 9-10 tisíc.

PS: CrazyDog to určitě tak zle nemyslel.
PSS: Berte to jako můj názor na tenhle produkt. Proti Apple až na jejich opruzování konkurence nic nemám. Stejně tak už žádný jejich produkt nemám a ani nechci. Takové peníze umím utratit jinak a dají se najít srovnatelné produkty mnohem levněji a nepřijde mi normální, abych si kupoval něco drahého, když můžu mít něco podobného 3× levněji.

 
sobota, 15. září 2012 13:10:09

[5] Carl114: Protáhli ho o necelý centimetr. To fakt není moc. Pořád je (ve všech rozměrech) o kus menší než Galaxy S3 nebo Lumia 920. A má stejný poměr stran.

Nějak mi není jasné, co bys konkrétně od nového iPhonu čekal. Má větší (a lepší) displej, dvojnásobný výkon, vylepšený foťák… Upřímně si nedokážu moc představit, co by se dalo ještě vymyslet, aby to bylo opravdu revoluční. Takže podle mě to není tak, že se zasekl jen Apple, ale celý trh. Budeme muset počkat na nové technologie, aby zase mohlo vzniknout něco revolučního.

Problém iPhonu 5 je ten design. Kdyby neunikly fotky, nebo měl nový design, určitě by reakce byly jiné, pozitivnější. Ale to už jsem vlastně psal v článku.

 
sobota, 15. září 2012 13:25:46

[6] xergic: Chápu, možná se to jen zdá z těch fotek. Já nic nezatracuju dokud si to nevyzkouším. Je to chyba… Třeba se bude v ruce držet dobře, to uvidíme. Každopádně si nějaké video-recenze nenechám ujít, ale čistě ze zajímavosti. Samotný telefon bych nechtěl.

A co bych čekal? No od firmy, co chce za své produkty takové peníze něco víc, než najdu jinde za mnohem méně. Takový displej, výkon, foťák…všechno mají už i levnější telefony. Buďme upřímní :).

Navíc už jen ten vzhled. Na pohled je zkrátka divnej. A já divnej mobil nechci. Už když jsem zahlédl obrázky před uvedením řekl jsem doslova: Tohle je fake, takovej hnusnej mobil by Apple nevydal. Podle mě se prostě nový telefon nepovedl, ale to se stává.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.