OKblog

Irsko – ovce a Guinness

Pondělí, 28. srpna 2006 20.57 Ostatní

Z Irska jsem se vrátil sice už v sobotu večer, ale potřeboval jsem si odpočinout, stáhnout fotky, upravit je, přečíst si maily a články a po čtrnácti dnech si přehrát stupnice a další cvičení na basu. Teď se pokusím sepsat dojmy a místa, na které se určitě stojí za to podívat. Ale pěkně od začátku…

sobotu začala naše cesta dost brzo – ve čtyři ráno. Bylo to nutné, abychom se dostali včas na pražské letiště. Ze začátku se mi moc nezamlouvalo, že poletíme s ČSA, ale tak špatné to zase nebylo. Cesta i let uběhly celkem rychle. Odpoledne už jsem byli na dublinském letišti a bylo třeba posunout si čas na mobilu o hodinu zpátky (v Irsku platí čas GMT, tedy CEST/SELČ-1h.

Tam jsme si taky půjčili auto. Měli jsme asi štěstí, protože zamluvená astra nebyla a tak jsme dostali o třídu lepší BMW 116i, tedy jedničkovou řadu s jednašestkou benzínem. „BéeMWéčko“ se mi libílo i přesto, že BMW zrovna moc rád nemám. Každopádně s naším mondeem se rovnat nemůže :D

Nastal první problém – v Irsku se jezdí vlevo! Naštěstí je taťka zkušený řidič a po necelém týdnu už to zvládal bravurně. Další, snad i menší problém znamenalo dostat se z Dublinu a dojet několik set kilometrů k místu ubytování. K tomu pomohl předem koupený a otestovaný navigační systém pro PDA. (Zdá se, že je tu moc textu. Následují dvě náhodně vybrané fotky :D )

Večeře? Deerpark
Tomu se říká večeře * Firefoxáci by měli radost (foceno v Cashelu)

První týden jsme bydleli v chatce nedaleko Glentieskraji Donegal na severu. Samotné ubytování bych ponechal stranou a zmínil bych nějaké výlety.

První byl přímo do Glenties. Na Irské poměry je to městečko, na ty české spíš středně velká vesnice. Později jsme se už vydali dál – do Severního Irska (část Velké Británie) podívat se na známé čedičové útesy zvané Giants Causeway, česky „obrova cesta“. A protože patří Velké Briánii, neplatí se tam eurem, nýbrž librami, které jsme neměli. Eura naštěstí na parkovišti vzali, ale za zajímavý přepočet £4 = €9.

Giants Causeway List
Čedičové útesy Giants Causeway * Nějaký list

Projeli jsme dost velkou část Donegalu a severu. Navštívili jsme dokonce i (údajně) nejvyšší útesy v Evropě s výškou kolem čtyř set až pěti set metrů. Po týdnu pak následoval přesun na západ poblíž Kilkee a trochu většího Kilrushe (county Clare) na pobřeží asi půl kilometrů od (oficiálního) ústí řeky Shannon. Projeli jsme tak i zvláštní Sligo a známé Galway.

Dovolím si udělat menší odbočku k irským cestám. Dálnice jsou lepší než u nás, ale není jich tolik. Dokonce se na nich jezdí i plynuleji, přestože je na nich stodvacítka. Na silnicích druhé a třetí třídy, které jsou neskutečně hrbolaté a opravdu úzké, je už ale stovka a na těch štěrkových je, světe div se, osmdesátka. Občas je třeba se někomu vyhnout, takže malé auto je výhodou. Prostě a jednoduše – z Irska by si měli naši úředníci a policisté vzít poučení…

Vodopád Beltony
Vodopád * Jeden z kamenů Beltony stone circle

K moři jsme to měli od dvěří sotva deset metrů, na protější straně byly vidět hory kraje Kerry. Několik kilometrů na západ byl konec výběžku nazývaný Loop Head s vysokými skalnatými útesy. Zajímavý byl rovněž i výlet za delfíny z Carrigaholtu.

Loop Head Delfín
Útesy na Loop Head * Jeden z delfínů

V Irsku je pobřeží dost členité a na mnoha místech jsou útesy. Asi ty nejznámější se jmenují Cliffs of Moher a jsou na západě. Je třeba dávat si pozor na obrovké množství lidí, protože o těchto útesech se nezapomene zmínit žádný průvodce.

Možná je načase říct něco o počasí. Dá se shrnout jedním slovem – proměnlivé. Dopoledne může být průtrž mračen a odpoledne se dá jít koupat. Teploty málokdy přesáhnou dvacet stupňů a často třeba lehce prší. Větší problém představuje vítr, který je prakticky jenom na pobřeží a bývá dost studený a suchý. Když jsem psal o koupání, myslel jsem to vážně. Místním zřejmě ledová voda nevadí a s oblibou se koupou, i když je zataženo. Já jsem vlezl do vody po pas a stačilo mi to.

Cliffs of Moher Obloha
Věžička na Cliffs of Moher * Když se udělá pěkně

Pokud máte rádi památky, určitě nesmíte vynechat Rock of Cashel ve známém kraji Tipperary. Cesta ze západu tam vede přes Limerick, kde stojí pevnost nad řekou Shannon, kolem hradu, který jakoby z oka vypadl těm z Age of Empires a kde se pořádají středověké bankety.

Samotná katedrála se tyčí nad městem Cashel, ale v podstatě není moc zajímavá. Stačí ale ujít půl kilometru a uprostřed zelené louky je vcelku zachovalá zřícenina opatství.

Hore Abbey Hore Abbey – cedule
Hore Abbey * Cedule u Hore Abbey

Předposlední den jsme udělali menší výlet do městečka Dingle v kraji Kerry. Přes již zmíněnou řeku Shannon je lepší jet přívozem, protože objížďka činí asi 170 km. V Dingle je akvárium s mořskými živočichy, kde se podíváte na piraně, navštívíte Nema, uvidíte želvu a žraloky, či si pohladíte rejnoka.

Těsně před koncem udělám malé shrnutí. Vyfotil jsem celkem 799 fotek, které zabraly něco málo přes jeden gigabajt. Z Irska jsem si přivezl plyšovou ovci, tričko s delfínem, mikinu, karty a obrovské množství mušlí s škeblí a dokonce i schránku od kraba.

Medúza Mušle
Medúza * Mušle

Poslední den jsme zašli do správného irskéhu pubu. Tam jsem ochutnal místní specialitu – černé pivo Guinness, i když jsem abstinent. Chutná mnohem líp, než obyčejné světlé pivo. Hlavně není tak hořké…

V Dublinu jsme odevzdali auto a o pár hodin později už jsme byli v Praze. Když jsem tam nasedl do našeho mondea po dvou týdnech strávených v maličkém BMW, připadal jsem si jako v dodávce :D

Irsko je zajímavá země. Všude plno ovcí pasoucích se na neuvěřitelně zelené trávě a o kousek dál vysoké skalnaté útesy. Jestli plánujete dovolenou, jeďte do Irska. Stojí to za to! Článek ukončím dvěma neupravovanými fotkami. Druhá je pro vás k dispozici i jako wallpaper v rozlišení 1280×960.

Výhled XP

předchozí další


Související články

Komentáře (24)

 
pondělí, 28. srpna 2006 21:13:38

Už len kvôli tomu útesu by som sa tam šiel pozrieť (pozrieť nie skočiť). Ale z Írska mám taký zvláštny pocit. Skoro až strach a vôbec neviem čím to je :)

 
pondělí, 28. srpna 2006 21:18:08

[1] klokyn: Jo, ten zvláštní pocit jsem měl taky. Irsko je tak trochu tajemné (keltové atp.), pak středověk… Ale po pár dnech se už zdá skvělé… Když zrovna neprší :D

 
pondělí, 28. srpna 2006 21:26:40

Hmmm… koukám že Irsko je vážně pěkná a zajímavá země… rád bych projel celý britský ostrovy, ale zatím jsem jen u Anglie a Skotska (incl. Loch Ness :P) Fotky jsou moc pěkný, jenom ta poslední mi až moc připomíná standardní windowsácký pozadí na plochu :) pokud sou ty fotky opravdu neupravovaný tak je tam vážně hodně zelená tráva :) jo a taky jsem nepochopil proč by firefoxáci měli radost z té fotky mapy? neuniklo mi něco?

 
pondělí, 28. srpna 2006 22:02:59

Pěkný fotky :)
Do dvou týdnu tu budeš mít statisícého člověka, nezapomeň to zmonitorovat ))

 
pondělí, 28. srpna 2006 22:08:06

Hmm, hned bych jel taky ;) Po neusálém ježdění do Chorvatska by to byla určitě příjemná změna :D A ty fotky se fakt povedly, nevím, jak to děláš, ale chci to taky umět :D

 
pondělí, 28. srpna 2006 22:23:36

Rulez fotky ;-)

 
pondělí, 28. srpna 2006 22:23:45

Ticonderoga: Deerpark..

Xergic: Opravdu úžasné fotky, musela ta to být skvělá „dovolená“! Btw. ten nápis Deerpark na mapě je vysázen velice pěkným písmem. :)

 
pondělí, 28. srpna 2006 22:50:33

Teda… vypadá to vážně pěkne, do Irska (nebo Skotska) bych se jednou chtěl podívat.

A co tamější angličtina? Mluví nějakým „nářečím“ nebo tak něco?

 
pondělí, 28. srpna 2006 23:07:54

[3] Ticonderoga: To s tím pozadím je schválně. Ale to moje se mi líbí víc :D A ta tráva je fakt tak zelená…
A Deerpark je vývojová verze FF…

[4] Jony: Díky. Snad na to nezapomenu, udělám si radši uzel na rukávu :D

[5] Gouma: Chorvatsko? Tss :D I kdybych věděl, jak to dělám, stejně bych ti to neřekl ;)

[6] Mazlo: Díky ;)

[7] gwh: Díky moc. Jo, byla to dobrá dovolená, až na ty tři tisíce kilometrů v autě… Ale co by člověk neudělal pro dobré fotky, že? :D
Nebudeš mi věřit, ale když jsem to fotil, napadlo mě to samé :)

[8] zimmi: Přál bych ti, aby ses dočkal co nejdřív ;)
Většina lidí mluví anglicky docela slušně, ale na venkově spíš uslyšíš irštinu. Což je mimochodem strašný jazyk. Kam se ale hrabe na welštinu :D

 
úterý, 29. srpna 2006 12:39:15

Proč nemáš rád BMW ?!? :)) Jinak kamarád teďko bylv Irsku a liboval si podobně jako ty.

 
úterý, 29. srpna 2006 13:16:07

Pěkne, fakt pěkné, dobře si to napsal, popsal prostě paráda, chtěl bych se tam někdy taky podívat, fakt. By mě jen zajímalo jak to bylo drahe, na 2 týdny odhaduju ….no hodně :D :D

 
úterý, 29. srpna 2006 17:24:18

[10] Pampuch: Nemám moc rád německá auta (výjimkou je snad jedině Porsche). Ale některé typy se mi líbí – třeba M coupé a starší upravené typy od Alpiny ;)
Ani se mu nevidím :)

[11] SkyLukey: Díky :D Cenu fakt nevím, ale když si vybereš dobré ubytování… Myslím, že zas tak drahé to být nemohl, protože by se tam neuživili – „Bed and breakfast“ a různých chat k pronájmu je v každé vesnici několik ;)

 
úterý, 29. srpna 2006 20:53:09

Njn, to jsou ty lepsi pomery, ehm, pekna dovolena ;)

 
úterý, 29. srpna 2006 21:06:24

8) smekam klobouk nad fotkama, ale pro me by ta dovolena nebyla(pokud by tam byl vsude pristup na net pres wifi tak je to jina :D) ;)

 
úterý, 29. srpna 2006 21:08:57

[14] lmanik: Wifi? To jsem fakt nikde neviděl :D Ale zase mají relativně levné internetové kavárny (2 eura a 30 centů za půl hodiny) :P

 
středa, 30. srpna 2006 17:05:59

Hezký…

jen nechápu proč nemáš rád německá auta, přece všechno německé je skvělé, ne? A zláště auta :-).

 
středa, 30. srpna 2006 17:50:19

[16] JPAS.: To říkáš ty :P Osobně mám (z dostupných značek) nejradši Ford, pak anglická auta (Jaguar, Bentley, Rolls, Aston Martin) a nějaké ty americké bouráky (hlavně starší Chevrolety – Sting Ray, Stingray, Corvette)…
Německá auta prostě ne. I když moje oblíbené Lamborghini patří VolksWagenu. Prostě o těch autech je to na delší povídání (článek, který by nikoho nezajímal) :D

 
středa, 30. srpna 2006 19:31:01

[15] xergic: relativně levné? V Angli jsem měl za půlhodinu na Oxford Street za 1 libru :-)

Jinak, už mám za sebou výše zmíněný Londýn tak teď už jenom ta Irská krajina :-)

 
středa, 30. srpna 2006 19:34:22

Ty si jeste nevidel wifi? To je dneska standard, kazda nova kavarna, hotel nebo restaurace by to mela mit. Je to hlavne pro turisty, pro nemci jsou na to zvykli. Videl jsem to v ne jedne kavarne, maji to i na hotelech a na benzinkach ;)

 
středa, 30. srpna 2006 22:16:10

[18] Lord AgEnT: No vzhledem k tomu, v jakém městě ta kavárna byla… Vzhledem k tomu, že Kilrush má asi 2700 obyvatel a vůbec to není město pro turisty, je to relativně levné ;)

[19] QuickShare: Tam jsem wifi fakt nikde neviděl. U nás o tom vím (třeba v Librexu v Ostravě). Ale v Irsku? Pro koho? :D

 
čtvrtek, 31. srpna 2006 22:20:45

[19] No já už vybírám jen hotely s wifi, že. Stačí si na cestu přibalit můj noťásek a fičím.

Ano, jsem němec!

 
středa, 8. dubna 2009 18:39:04

Irsko je fakt nejkrásnější stát v Evropě. Prej se tam dá dobře vydělat??? Každopádně bych tam chtěla jet. Mimochodem krásný fotky a skvěle napsaný.:)

 
středa, 8. dubna 2009 21:50:42

[22] luckoš: Díky :) Jo, Irsko je hodně pěkné, určitě bych tam jel znovu. Jinak ty fotky jsou divně upravené, jak se tak dívám s odstupem času, asi bych je upravil jinak… Ale co už :)

 
sobota, 4. července 2009 23:13:15

Zdravím všechny. Já byl v Glenties pracovně. Stavěli jsme jim tam sportovní halu u školky. Jsou tam mooc fajn lidi. Akorát to počasí mě štvalo. Pořád sychravo. Však je to taky v horách. Líbilo se mi tam.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.