OKblog

Jak na HDR fotografie?

Neděle, 2. března 2008 16.03 Fotografie

Poslední dobou se pořád stupňuje „HD“ šílenství. Co není HD, jako by neexistovalo. Jinak je tomu ale u fotografií – takzvaných HDR. Celkem bezpečně se dají poznat od těch „obyčejných“.

Nejdříve ale malé vysvětlení, co ona tajemná zkratka HDR vlastně znamená.

HDR (nebo taky HDRI) je zkratka pro high dynamic range imaging. Jde vlastně o speciální postup, který umožňuje vyšší rozdíl mezi expozicemi – tedy mezi nejtmavšími a nejsvětlejšími místy. Využívá se formátu OpenEXR.

Podle této (možná ne úplně přesné) definice není jednoduché si to představit. Proto bude lepší přejít k názorné ukázce.

Krok první – focení

Nejprve musíme mít k dispozici nějaké fotografie. Běžně se HDR obrázek skládá použitím tří dalších s různými expozicemi – podexponované (EV -x), normální a přeexponované (EV +x). Většina digitálních fotoaparátů nastavení expozice podporuje, některé mají i funkci auto-bracket, která vyfotí za sebou tři snímky s různou expozicí (doporučuji).

Taky je možné fotit do formátu RAW a poté jen vytvořit tři snímky posunutím expozicí (totéž se dá do jisté míry udělat i u JPEGu). Máme tedy tři různě exponované fotografie:

HDR expozice

Krok druhý – složení fotek

Teď je třeba nějakým způsobem dát fotky dohromady. Existují pluginy pro Photoshop a třeba i pro GIMP, mně se ale osvědčil program Photomatix (trial, $99).

Photomatix

Nyní v menu vybereme položku HDR a klikneme na volbu Generate (je možné použít zkratku Ctrl+G):

Photomatix – Generate

Otevře se okno, kde klikneme na Browse

Photomatix – Source

… a vybereme tři fotky (samozřejmě může být i více), které jsme připravili v prvním kroku:

Photomatix – Source

Tím jsme dali programu vědět, co chceme upravit. Nyní přichází na řadu drobné nastavení – vyrovnání (hodí se, pokud jste při focení pohnuli foťákem) a upravení pohybujících se předmětů/lidí.

Photomatix – Options

Nyní se bude chvíli generovat výsledný obrázek. Doba generování závisí na rychlosti počítače.

Photomatix – Výsledný obrázek

Krok třetí – tone mapping

Protože to ještě není úplně ono, je dobré ještě pohrát si s tone mapping. V menu vybereme HDR a poté Tone Mapping (nebo Ctrl+T).

Photomatix – Tone Mapping

Tady už to čistě závisí na naší fantazii. Pomocí všelijakých táhel můžeme obrázek změnit k nepoznání. Po hotovém „tone mappingu“ může obrázek vypadat třeba takto:

Skoro hotovo

Krok čtvrtý – další úpravy

Tento krok už není povinný. Nicméně pro konečný efekt jej můžu jedině doporučit. V jakémkoli programu na úpravy fotek (Photoshop, Paint Shop) obrázek zaostříme a zbavíme JPEG artefaktů (v případě uložení výsledku do JPEG). Ještě můžeme zvýšit kontrast a sytost, případně přidat orámování.

Výsledek

Výsledek

Pro srovnání přidávám ještě originál (střední expozice).

Doufám, že vám tento článek pomohl objasnit alespoň základy tvorby HDR fotografií. Ve skutečnosti je tato problematika mnohem složitější a vydala by na celou knihu. Více informací můžete najít na Wikipedii a pěknou galerii na Flickru.

předchozí další


Komentáře (93)

 
neděle, 2. března 2008 16:36:46

Tak toto mě stálo dva dny, jenom zjistit kde se na foťáku nastavuje bracketing byla síla. Kdyby někomu nevyhovovala licence Photomatixu, může zkusit skvěly program s podivným názvem qtpfsgui http://qtpfsgui.sourceforge.net/download.php
Je v češtině, má skvělou funkci přemapovat hdr, tam zvolíte některý z přednastavených filtrů fattal, drago atd a vyrenderujete si nejprve nejlépe náhledy, abyste viděli jak bude asi vypadat výsledek a je hotovo. Ve spolupráci s hdr udělaným ve Photomatixu dosahuje geniálních výsledků.

 
neděle, 2. března 2008 16:39:40

Ještě jsem zapomenul, při stahování nezapomeňte stáhnout tamtéž Windows DLL Package V4, budete jí potřebovat. Rozbalit do složky s programem, nevím, proč to nezazipoval do jednoho balíku.

 
neděle, 2. března 2008 16:42:18

[1] Fred: Díky za tip, vyzkouším :)

 
neděle, 2. března 2008 17:08:59

Já osobně dělám HDR v Zoner Photo Studio 10 a nemohu si to vynachválit ;)

 
neděle, 2. března 2008 17:16:50

[4] KlepeTo: Tak to vůbec nevím, že tam to jde :) Ani tu Photo Studio nemám, jedině že bych někde vyhrabal cédéčko a vyzkoušel. Nicméně, Photomatix je fajn :)

 
neděle, 2. března 2008 17:57:55

[5] xergic: Jde to jen v nejnovější verzi 10, která pochybuju, že by se někde u Tebe válela :)

 
neděle, 2. března 2008 18:00:04

Nepřipadá ti ta výsledná fotka po veškerém zpracování už moc přesycená? To ta předposlední je teda více přírodnější. 8) Teda na mém monitoru a to ho nemám nastaven na nějak velký kontrast.

 
neděle, 2. března 2008 18:05:32

[6] KlepeTo: Aha, já myslel, že to bylo i ve starších :) Tak nic…

[7] Evča: Je, ale HDR je HDR :D

 
neděle, 2. března 2008 18:17:19

HDR, to má být vtip? Souhlasím s Evčou.

 
neděle, 2. března 2008 18:23:18

[9] kralik: Podívej se třeba sem: http://www.flickr.com/groups/hdr/pool/ … To jsou pravé HDR fotky dělané profesinálně, já to neumím :D

 
neděle, 2. března 2008 18:34:29

O HDR fotkách jsem poprvé četl na blogu Iva Lukačoviče, který používá stejný program a ty fotky vážně stojí za to, viz http://ilblog.sblog.cz/2007/06/o10

Někdy budu muset taky vyzkoušet, díky za návod :-P

 
neděle, 2. března 2008 18:36:32

[10] xergic: No tak to je jiná, stejně si myslím, že takhle upravovat fotografie je zbytečné, záleží kde, u té tvojí fotky se mi nelíbí to nebe, je moc syté tak jako celá fotka. V PSku si nastavíš vrstvy, správné barvy, přidaš kontrast a máš podobný a „lehčí“ výsledek.

 
neděle, 2. března 2008 18:45:51

[12] kralik: Říkám, že já to neumím. Navíc nemám kvalitní foťák… Tady tohle oceníš, když budeš dělat fotky tisknout. A výsledek možná bude podobný, ale díky HDR získáš větší barevnost i světelnost.

 
neděle, 2. března 2008 19:19:07

V HDR jde o kontrast – a aby byly vidět i největší detaily. Ne o sytost – přesycené HDR je , jakkoliv je to časté, blbost. Někdo to kdysi začal dělat a pak se všichni opičili. Nakonec se z té přesycenosti stala móda a teď nikdo nepřesycené HDR snad ani HDR nenazve. Zkrátka zase někdo chtěl a chce být papežtějsí něž papež.

 
neděle, 2. března 2008 19:42:28

Vyborny post diky za tip!

 
neděle, 2. března 2008 23:11:05

Mě se na výsledné fotce hrozně líbí, že působí jak z nějaké hry a ani ne moc jako klasická fotka. Bohužel zatim nemám foťák, co by uměl různé expozice (jen klasický automat), tak mě napadlo, jestli to někdo nezkoušel tak, že by v grafickém programu upravil světlost, čímž by simuloval podexponovaný a přeexponovaný snímek a pak s tím pracoval podobně, jako se píše v článku?

 
neděle, 2. března 2008 23:41:57

[16] Petr: HDR nemusí nutně odpovídat skutečnosti, což moc lidí nechápe. Bohužel. Ale některé výsledky můžou být hodně zajímavé. Někdy paradoxně i skutečnosti bližší, než neupravená fotka.

Co máš za foťák? Taky nemám žádný superfoťák. Zkus se podívat po funkci auto-bracket (na mém Panasonicu se zmáčkne dvakrát šipka nahoru).
Další řešení je pak v manuální úpravě expozicí. Stačí jedna fotka. Dá se to udělat jednak posunutím křivek nebo gamma hodnoty (na obojí stačí obyčejný editor obrázků typu IrfanView). Většinou stačí posunout gammu o 0,75 (víc už je zbytečné) na obě strany pro každý obrázek. Photomatix se pak zeptá na rozestup expozic, protože je nenajde v EXIF.

Snad ti to pomůže ;)

 
pondělí, 3. března 2008 0:15:49

[12] kralik: Nikdo neříká, že musíš upravovat každou fotku z rodinný dovolený. U některých to ale stojí za to. Stačí se podívat na galerii na Flickru jak tu Ondra odkazoval a zbytečné to rozhodně není. Taková fotka pak někde na výstavě, nebo jen na netu či při tisku vypadá mnohem líp než originál, který třeba působí jako praobyčejná fotka :-)

 
pondělí, 3. března 2008 19:31:47

Pro mě jako pro začátečníka velmi užitečné díky.

 
pondělí, 3. března 2008 21:59:05

Čau hele mám takovej dotaz jestli se v tom photomatixu daj udělat ty 3 fotky z jedný normální protože ted cleej víkend prší a já sem na to fakt natěšen a mám doma pár fotek o kterých vim že už ted sou fakt luxusní a fakt bych je chtěl vidět v HDR tak jestli by mě nikdo mohl napsat na mail jak v tom photomatixu udělat z jedný fotky tři
PS:koukal sem na lno návodu ale je to vesměs všechno stejný a konkrétně tohle sem nikde nenáš a když mi nikdo bude chtít poradit tak prosim napiště na Svaty.K@seznam.cz dík předem snad se někdo najde

 
neděle, 9. března 2008 7:59:12

Vážení, jsem moderní člověk, přijímám různé technické vymoženosti jaksi průběžně. Ale to, co děláte s fotografiemi Vy, to není fotografování, to je naprostá prasárna. Různé tone mappingy a jiné finty s HDR jsou vhodné pro ty, kteří nejsou schopni udělat kvalitní fotku přímo. Nezlobte se na mě, ale pokud budu chtít, abych produkoval podobné věci, vezmu do ruky štětec nebo pastelky. To už nemá s fotografií nic společného. Jediné, čeho tím dosáhnete, je efektnost. Tedy, svým způsobem kýčovitost. Ale neberu Vám to, každý máme rád něco jiného. Ale HDR není nic pro mě. Já jsem schopen kvalitní, ostré, kontrastní fotky dosáhnout tím, že mám kvalitní pevná skla s velkou ostrostí a s vysokým přenosem kontrastu. Jestlipak by nebylo lepší jít touto cestou? Protože o tom, co přenese taková minolta AF 50/1,4 si mohou zoomy, které jistě většina z Vás používá, nechat jen zdát. Mějte se a dále se babrejte v softwéru. Vy fotografové.

 
neděle, 9. března 2008 9:49:22

[21] Taffey: Jasně, každému se líbí něco jiného. Navíc tahle fotografie v článku je jenom zkušební, rozhodně to není úmělecké dílo. Vím, že se nepovedla, ale dokážu to přiznat. A taky vím, že jsem to přehnal se sytostí. No a co má být?
Jenomže stačí si ji porovnat s originálem a rozdíl je patrný na první pohled. Výsledek je možná kýčovitý, ale vypadá líp než neupravená fotka.

Ještě musím přiznat, že nemám ani zrcadlovku, ani ultrazoom, ale obyčejný kompakt. Rád bych něco lepšího, ale holt si nemůžu dovolit pořídit si zrcadlovku za třicet tisíc jako Vy. Proto jsem rád aspoň za to, že můžu fotky prohnat aspoň softwarem. Ostatně – co je špatného na tom, že upravuju fotky softwarově? Vždyť to dělá každý fotograf…

Dovolím si ještě přidat odkazy na tři svoje fotky, které jsem vyfotil tím mým starým kompaktem a pak je pomocí HDR upravil:
http://xergic.deviantart.com/art/Car-wreck-79429222
http://xergic.deviantart.com/art/In-loving-memory-79441656
http://xergic.deviantart.com/art/Kitten-79262199

(Opravdu mám rád lidi, kteří si myslí, že snědli veškerou moudrost světa…)

 
středa, 12. března 2008 3:56:42

ahoj all,Nekteri z vas se tu ptate jak upravit expozici na +2 , 0 , -2 ve formatu JPG
Co tak pouzit urovne……..?
Ted to dokaze skoro kazdej program na upravu fotek (zoner photo studio )je to predse nastroj kteri upravuje pod,nebo preexponovane fotky.Takze pokud si udelam 3 kopie fotky na ktere chci udelat HDR korekci,staci mi pak jednu urovnema podexponovat a druhou preexponovat,ta treti zustava v hodnote (0),pak by to snad melo stacit,nebo ne……………..? :)

 
středa, 12. března 2008 4:03:55

trocha motivace

http://www.x-sports.ru/thumbnails.php?album=31

http://www.davehillphoto.com/
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 
středa, 12. března 2008 19:20:18

[23] orim1: Jo, to stačí :) Jinak já používám IrfanView – tam posunu hodnotu gamma o -0,5, resp. +0,5 a ve Photomatixu pak nastavím rozdíl expozic na 1/2. Většinou to funguje spolehlivě ;)

 
čtvrtek, 13. března 2008 10:10:44

sergic: S gamma jsem to jeste neskousel,ale dik za radu.:)Mozna si stahnu IrfanView ale asi to nejdrive skusim v Zoneru ;)(s gamma)
K HDR fotkam jsem se dostal nedavno a to jenom kuli tomu ze se nekdo zminil o HDR korekci v komentarich k fotce,pak okamzite nasledoval google a šmejdim po upravach HDR do ted :P
Par jsem si uz udelal ale nejsem dostatecne spokojenej.Pokud jse podivas na stranky
http://www.davehillphoto.com/
je asi kazdemu jasne ze to nedela Photomatixu,prave oto mi jde,jak to dela…….?Verim tomu ze to nebude tak primitivni jako v Photomatixu.Uz jsem si zacal stahovat CS3 ten to dokaze taky,tak jsem zvedavej jak jse s tim poperu.
Koho jeste nenapadlo s epodivat na tvorbu HDR sem,tak mu tu urychlim treba timhle odkazem
:D http://www.youtube.com/results?search_query=hdr+tutorial&search_type=

A diky tehel fotce,lepe receno komentarum jsem se dozvedel o HDR.Co mylite je delana v Photomatixu…..? A jestli ne,dokaze to taky takhle……?
http://www.photoserver.eu/zobrazeni_fotky.php?cislo_fotky=25153
Pro zatim CUS
:)

 
čtvrtek, 13. března 2008 13:23:18

[26] orim1: Patrně na to má ještě nějaký jiný software a asi nebude nejlevnější. Možná to je plugin do Photoshopu, co já vím… Photomatix je takový normální, nemá nějaký super algoritmus, ale aspoň něco, že? :)

Ta fotka může být dělaná v čemkoli. Klidně i ve Photomatixu. Záleží jenom na nastavení (a že jich není málo).

 
sobota, 15. března 2008 10:08:30

HDR „fotografie“ není fotografie ale grafika ;) jediná cesta jak produkovat skutečně „HDR fotografie“ je použít záznamové médium s velkým dynamickým rozsahem (kinofilm) a ne softwarová náhražka – to můžeme ty fotky rovnou malovat celé v Photoshopu:)

 
neděle, 16. března 2008 0:21:09

ja na to stejne kapnu,neda mi to pokoj,nektere fotky sou az moc hezke nato abych po tom neslidil.Je mi to u pr…… jestli to nekdo nebere jako fotku,mne osobne se to moc libi,a chci vedet jak se to dela.Urcite nejsem sam.:P

 
čtvrtek, 27. března 2008 21:12:46

[orim1] Souhlasim s tebou, [zombux] kdzy se ti to nelibi tak to nekomentuj a fot si na kinofilm nebo dia

 
neděle, 27. dubna 2008 20:38:21

HDR je budoucnost fotografie.

 
sobota, 12. července 2008 20:18:08

super! konečně jasnej a stručnej návod na hdr. díky.

 
pátek, 18. července 2008 15:36:56

Ahoj, HDR považuji za další krok ve vývoji digitální fotografie a ten kdo tvrdí, jak je to kýčovité, účelové, nechutné apod. tak ať se o HDR vůbec nezajímá, ať tuto techniku obejde velkým obloukem a může se dál ukájet nad dokonalostí a výčtem parametrů objektivu svého fotoaparátu. Jak říkal jeden velký fotograf, s dobrým světlem se dá krásná fotka udělat i krabicí od bot ;-)
Vždy šlo jen o to, vystihnout náladu, kompozici, správný okamžik – na to stačí i obyčejný fotoaparát a pokud se k jeho výsledku přidá nová technologie zpracování barev a světla s notnou dávkou citu pro estetiku, výsledek může být mnohdy lepší než to co vyplodí „staří vlkové“ na svých dokonalých zrcadlovkách. Mimochodem, v celé historii fotografie byly nové technologie vždy odsuzovány, vzpomeňte na nástup digitálních fotoaparátů, první barevné fotografie apod.

 
neděle, 3. srpna 2008 17:47:45

Je mi jedno, co si kdo o HDR myslí, mě osobně možnosti HDR fotografování přímo nadchlo.Připomíná mi trochu prvorepublikové kolorované pohlednice.Neříkám, že v HDR budu fotit vše, ale jako příjemné zpestření nebo změna je to fajn.Zde je můj první HDR výtvor,složeno ze tří jpg,foceno Panasonicem FZ30. http://www.photodom.com/photo/904967

 
úterý, 12. srpna 2008 15:46:16

HDR je mimořádně zajímavý, ale je potřeba odhadnout míru, aby s z toho nestal kýč. Moje první pokusy: http://jaros.ezin.cz/item/moje-experimenty-s-hdr

 
úterý, 19. srpna 2008 8:25:06

Ještě chci reagovat na Taffey z 9. března 2008 7.59:12:
Vážený pane fotografe. Váš názor Vám nikdo nebere. Jenže my, co máme fotografování jako koníčka a ne jako výdělečnou činnost, si nemůžeme dovolit několik kvalitních pevných skel za řádově desítky tisíc. Já jsem rád, že mám amatérskou zrcadlovku, dva zoom seťáky a pár levných filtrů. Tak nechte nás dělat to co nás baví a Vy si dělejte to co Vás živí.

 
pondělí, 22. září 2008 21:22:38

Narazil jsem na tyhle stránky poněkud opožděně, než tady probíhala diskuze o HDR. Ale přesto si svoje k tomu také řeknu:
myslím si že technika zpracování HDR se poněkud zvrhla směrem, kterým to původně být vůbec nemělo. Tedy do nějakých psedouměleckých výtvorů, které skutečně jsou kýčovité, až bůh brání. Většina zde diskutujících vůbec neví, co to HDR je, mně to tak alespoň připadá. Říkáte „to je snímek v HDR“, ale je to nesmysl. Sám také dělám úpravy v HDR, ale např. tehdy, když dynamiku snímku fotoaparát nezvládne, nebo světelné podmínky byly takové (rozdílné ve scéně), že to ani zvládnout nemohl. K tomu je přednostně určeno HDR!
Ne úplně tedy mohu souhlasit s Taffey, ale rozhodně si také nemyslím, že Tom je takový fotograf, který bude razit nové směry ve fotografii.
HDR tady ANO, ale rozhodně ne ke tvorbě těch paskvilů co ukazujete. Zkuste si zajít někdy na nějakou fotogalerii, nebo tam zkuste váš výtvor prezentovat, a uvidíte co je dobrá fotografie. Použití HDR má fotografii vylepšit, a ne zpackat! Neznám žádného profesionálního fotografa, který by tvrdil o HDR to, co vy tady v diskuzi.

 
pondělí, 22. září 2008 21:47:12

[37] Mirek: Díky za reakci. Právě jste dokázal, že neumíte číst :)
Ten výtvor v článku nemá být umělecké dílo, je to jenom na demonstraci, jak se s Photomatixem pracuje. Prostě návod.

Vězte, že HDR galerií jsem prošel několik desítek. Na konci článku je odkaz na jednu z nich na Flickru… Sám mám vlastní galerii na deviantARTu (kterou byste jistě taky našel, kdybyste se obtěžoval, ale chápu – je jednodušší a pohodlnější rovnou o někom psát takové věci). Najdete ji zde: http://xergic.deviantart.com/gallery/

V jednom komentáři dokonce odkazuju na své HDR fotky. Možná na to budete mít jiný názor, ale existují lidé, kterým se líbí. Namátkou vyberu třeba tyto dvě:

http://xergic.deviantart.com/art/Day-to-remember-94971443
http://xergic.deviantart.com/art/Mont-St-Michel-81928201

Rozhodně si nemyslím, že by tyto dvě fotografie byly zpackané. Kromě toho jsem nikdy netvrdil, že jsem profesionální fotograf. Nemám ani (polo)profesionální vybavení, jen obyčejný kompakt. Tak jsem rád, že díky HDR můžu fotky nějakým způsobem vylepšit. Když se vám to nelíbí, je to čistě váš problém.

 
středa, 24. září 2008 11:21:50

Tak jsem zkusil svoje první HDR. Musím tak trochu souhlasit s Mirkem. není dobré používat technologii HDR na „vyhulení“ obrázku do extrému, ale právě na vyrovnání dynamického rozsahu, který prostě digitál nezvládne. Nebudu tady trousit rozumy, když jsem vytvořil zatím pouze dvě HDR fotografie (viz http://dracon.rajce.idnes.cz/HDR/ ), ale zdá se mi, že taková záře okolo hradu jako je na druhé fotce od Xergice by tam snad neměla být, ne? Taky jsem s tou září bojoval jestli úspěšně, to posoudí jiní. Taky ta přehnaná sytost u většiny fotek je spíš na škodu… Naopak třeba kočička u plotu v galerii na deviantart je přesně to, jak si HDR představuju.

 
středa, 24. září 2008 12:34:30

[39] Tomáš Římský: Máš pravdu. Ale je to dost těžké takhle soudit. Každý má jiný vkus, každý to vnímá jinak. Já rád experimentuju, takže někdy ani přehnaná sytost (byť to pro někoho může být divné) se mi líbí.

Pokud jde o ten „hrad“, tak ta záře se mi taky nelíbí. Je dost nepřirozená, to uznávám. Ale zatím se mi s tím nepodařilo nic moc udělat…

 
středa, 8. října 2008 20:29:19

Tak jsem si přečetl diskusi a není mi jasná jedna věc. Když ti, kteří své (pseudo) HDR díla dělají z fotek, které vznikly z jednoho záběru úpravou gama-korekce, nevezmou raději tu fotku samotnou a neupraví ji rovnou?
Pokud v tom obrázku nějaká informace je, tak tím, že změním gamu, uložím, vrátím, se, změním gamu na druhou stranu, uložím a to všecko pak slepím v nějakém programu získám snad nějakou novou informaci, která v původním obrázku nebyla? Leda tak nové artefakty. A pokud ne, proč to dělat tak složitě? Nestačilo by trochu popotáhnout za křivky a udělat to přímo s jedním souborem a v jednom programu???

 
středa, 8. října 2008 21:24:43

[41] Tomáš Hruš: Dovolím si nesouhlasit. Posunutí gammy má (za předpokladu, že fotím do JPEGu) asi tak stejný účinek, jako trojí expozice. Prosvětlí se tím tmavá místa nebo se naopak přeexponovaná místa ztmaví. Tedy vznikají nové informace = nová data.
Dosáhnout stejného efektu jen upravením křivek u jedné fotografie snad ani není technicky možné… Už jen proto, že v jedné fotce nebude takový rozsah.

 
úterý, 11. listopadu 2008 1:10:32

Pokud si nekdo mysli, ze HDR musi byt presycene a ja nevim jake jeste, posilam jednu motivaci, minimalne na premysleni :) http://www.ulozisko.sk/obrazky/99733/HDR1.jpg

 
úterý, 11. listopadu 2008 11:14:25

[43] mykl: Pěkný kousek :)

 
středa, 12. listopadu 2008 4:04:26

Aby to nevyznelo, ze se chlubim cizim perim, fotka neni moje, ale znameho… kazdopadne se mi libi, proto jsem ji sem dal, i kdyz spis taky z recese trosku, myslim, ze vyznam HDR je jeste trosku jinde, ale tak kdo si hraje, nezlobi :) (vyridim)

 
pondělí, 9. února 2009 8:52:32

HDR? Umění, nebo kýč? To je otázka….Já se kloním k názoru, že kdo si hraje, nezlobí. Proč by mělo být tvoření hezkých věcí jen pro profíky? Každý ať dělá, co se mu líbí. Duležité je, že vlastní práce člověka potěší a nutí ho jít stále dál…
I já si hraji s hdr. Mám jen obyčejný foťák a podprůměrný počítač. Nejsem žádný umělec a podle toho to také vypadá, ale myslím, že je to lepší, než když člověk hodiny kouká do bedny a pak u ní stejně usne….

Kdyby měl někdo zájem, tak tady http://www.sblog.cz/1krtecek@email.cz něco mám…

 
pátek, 27. února 2009 15:17:06

HDR jsem snad pochopil a fotím brackektingem po 3 snímcích. Na výsledném snímku lze rozpoznat posunuté 3 snímky – byt nepatrně.Kde dělám chybu ?
Díky za radu.

 
středa, 4. března 2009 6:50:46

Objasneni tvorby HDR foto je naprosto bezvadne!!! Potrebovala jsem o teto technice ziskat nejake info a vas clanek je naprosto jasny a hlavne strucny! Zabyvam se profesionalne grafikou a obcas se snazim i neco kloudne nafotit, ale asi jsem uz stara raketa… Muj nazor je totiz takovy, ze je to spise takove „kurvitko“ a hlavne modni hituvka, jako spousta ruznych pluginu pro jakykoliv graf. SW. Je jasne ze kdyz se to pouzije „inteligentne“, tak lze docilit velmi dobrych vysledku! Ovsem pokud budu mit k dispozici 1 dobre nafocenou scenu, tak si prece dalsi potrebne varianty „expozice“ muzu udelat (nasimulovat) pouze z te jedne fotky treba v PH, kazdou variantu si ulozim jako solo soubor a ve finale je sloucim v nejakem softiku pro HDR. A pak se muzu dal vyradit v nastaveni parametru. Je na tom neco pravdy a nebo jsem trdlo?

 
středa, 4. března 2009 11:00:30

[48] meggi: Díky za pochvalu :)

Jo, dá se to tak udělat posunutím gammy nebo, a to je lepší řešení, uložením různých expozic z RAW formátu.

 
středa, 25. března 2009 22:13:59

Krasne stranky pro HDR analfabety, jako jsem ja…


Ovsem nepatrila by sem jeste jedna malinka uprava, a to zvyseni celkoveho objemu dat ve fotografii?


Mel jsem za to, ze prave pro uzivatele kompaktnich fotoaparatu je vyhodne pomoci nekolika snimku s minimalnim posunutim kompozice a naslednym softwerovym „slozenim“ techto snimku fyzicky zvetsit rozliseni (predevsim mnozstvi detailu).

Pri nastaveni jine expozice pote odpada nutnost bracketingu (ktere asi vetsina levnych kompaktu ani nenabizi) a lze dosahnout celkove vyrazne kvalitnejsiho vysledku (minimalne srovnatelneho s levnou zrcadlovkou se zakladnim objektivem) za nesrovnatelnou cenu.

Je pravdou, ze takto lze fotit pouze staticke sceny a je nutne pocitat s naslednymi upravami dopredu,ale to je podle meho prave to, co dela z cvakalka fotografem?


Pokud sdilite muj nazor, muzeme tomu rikat treba HDR2 (cti „cubed“ ci „na druhou“) jako zkratku: imaging with synschronous high dynamic range and high resolution definition/density
…neco jako uzasny neHD signal naseho DVB-T vysirani TV HOVNA pripadne statniho soukromeho zdarma placeneho janeCZECH TV


s pozdravem


Tomik

 
středa, 25. března 2009 22:25:01

[50] tomik: Tak nejsem si jistý, jestli jsem to pochopil :D Rozlišení tímhle způsobem zvětšit nejde. Nebo takhle – jde, ale vždycky na úkor kvality. A složení z více fotek tomu nepomůže.

Bracketing je v podstatě změna expozice, jen se to děje automaticky v režii fotoaparátu (= tři snímky s jinou expozicí za sebou). Navíc bracketing dnes umí leckterý levný kompakt.

 
středa, 25. března 2009 23:09:40

Pokusim se byt „jednoduchy“:


Pokud vyfotis 2× jednu scenu se shodnym nastavenim a velmi nepatrnym posunutim kompozice, photoshop pak dokaze tyto dve temer totozne fotografie spojit tak, ze defakto „jednu obohati o informace z druhe“, cimz jednoznacne stoupne o az nekolik 10% rozliseni vysledneho obrazku.

Nejsem odbornik, ale je to bezna praxe pri panoramatickem fotografovani a da se tak i castecne zbavit šumu digitalni fotografie.


Jestli se nemylim, tak to popisovali cca rok az dva zpet v jednom z ceskych fotocasopisu, ale nevzpomenu si ve kterem.

 
středa, 25. března 2009 23:35:06

[52] tomik: Aha, takhle. To už ale potom nemá s HDR nic společného. A nezkoušel jsem to…

 
neděle, 12. dubna 2009 14:29:19

[21] Taffey: No, parada, to je fakt bezvadne, ze jsi tak schopny. Ale proc nam to sem pises? Verim, ze kdyz teda dle tebe dokazes delat tak paradni fotky, tak jiste mas spousty obdivovatelu kolem sebe a ja ti je preji, ale nemusis to cpat jeste sem do diskuse. Kazdy ma jiny vkus, nekomu se kyc libi, nekdo kycem nazve treba vanocni stromecek pricemz druhy takovou myslenku nesdili. Tenhle navod byl pro lidi od lidi (a ne od profika pro profiky) a nemel za snahu neco nekomu nutit, vyvracet, zakazovat, pomlouvat. A to, ze te sere, ze se kolem mnozi fotky jako vystrizene z omalovanek, to je tvuj problem, ktery bys mel zacit resit sam u sebe, treba tim, ze se hodis do klidu a zacnes delat fotky, ktere chytnou druhe tak, ze je zacnou napodobovat treba prave tak, jako se to podarilo omalovankovym „HDR“ fotkam… a ne tim, ze si tady budes stezovat, jak je to skarede a spatne a ja nevim co jeste.

 
sobota, 3. října 2009 3:44:06

[42] xergic: To je ako mozne, ze ked upravim nastavenie gammy, vzniknu mi nove informacie vo fotke? :)

 
sobota, 3. října 2009 10:31:37

[55] ondro: V podstatě jo, protože JPEG je bitmapa, což znamená, že každý pixel (bit) má „definovanou barvu“ (zjednodušeně řečeno). To znamená, že při změně gammy (a nejen gammy, ale i jasu a tak) se ty informace mění.

Tak jsem to myslel :)

 
sobota, 3. října 2009 16:54:23

stáhla jsem si photomatix abych to vyzkoušela a je to úžasnej program,jenom mám takovej problém,ukládá se mi to do všech možnejch formátů,jenom ne do těch ,kterej by můj počítač zvládal zobrazit:( ani převést to pak do jpg ani nejde:(
prosím poraďte

 
pátek, 9. října 2009 16:49:57

lidi nová technologie foceni HDR mrkněte mé výtvory http://www.tvbreclav.cz/tvbreclav_web/fotogalerie/displayimage.php?album=38&pos=0

 
úterý, 13. října 2009 12:54:27

nové HDR fotkymrkněte je to Lednický zámek a park

 
čtvrtek, 31. prosince 2009 3:34:49

[21] Taffey: moja rec, ja zacinam s fotografovanim a ked som nasiel na nete HDR tak som sa zlakol lebo som si povedal ze ked uz sa robia taketo fotky tak ze to mozem zrkadlovku rovno zahodit do kosa …. tak ale dnes som tym zabil cely den a nasiel som na to program kde hodim fotku a spravi mi to z nej rovno HDR a staci tam potom poposuvat gammu a este dake kontrasty a tienovanie a mam HDR fotku fajnovu … cize nic zlozite tak ale ked sa nad tym clovek zamysli tak to uz je onicom … dobra fotka by nemala prechadzat ziadnou upravou :-/ lenze teraz uz upravuje kazdy…. tak to je odveci … :-/

 
čtvrtek, 31. prosince 2009 3:49:31

[54] Alohim: Taffey, to nemyslel v zlom…. HDR fotky su krasne, ja ked som ich videl tak som bol uneseny a nechapal som ze take daco sa da vytvorit, len uz normalne fotografovanie zanika a ked som videl tie fotky od Xergic co fotil kompaktom tak som skoro odpadol… krasne, zaostrene, farby uzasne, jedinecne fotky tak ale teraz si mozem trieskat hlavu o stenu ze na co som si kupoval zrkadlovku za 25 tisic ked som mohol fotit a robit taketo fotky aj mojim kompaktom ktory stal 3 litre ? …. je to krasne ale zaroven smutne …..

 
čtvrtek, 31. prosince 2009 10:35:35

[61] SK_8er: dobra fotka by nemala prechadzat ziadnou upravou
To bych zase netvrdil. Samozřejmě to je úplně ideální případ. Ale i profesinální fotografové fotky upravovali a upravují (retuše, montáže…). Jen v dnešní době digitálních fotek je to mnohem jednodušší.

[62] SK_8er: S kompaktem ale stejně nevyfotíš nikdy to, co se zrcadlovkou. To prostě nejde. HDR sice fotkám z kompaktu dost pomůže, ale fotkám ze zrcadlovky pomůže ještě mnohen víc.
Jeden příklad za všechny (z vlastní zahrádky):
http://xergic.deviantart.com/art/Watching-111882363

 
čtvrtek, 7. ledna 2010 14:24:56

[61] SK_8er: NAZDÁREK TAFFEY!Prosím mohl bys mi říst jaký že jsi to stáhl program na hdr?myslel jsi tento nebo ještě jiný?ja tento používám ale ach ta angličtina.nerozumím všemu.chtěl bych vyzkoušet ještě jiný.kdybys věděl prosím napiš název nebo ještě lépe sem vložil odkaz pro stáhnutí.díky moc.jináč je toto velmi poučná stránka!

 
středa, 17. února 2010 10:49:42

Myslim, ze toto je dobry clanek pro ty, kteri se chteji dozvedet neco (malo) o HDR a hlavne, jak takove HDR udelat jednoduse.

Moc nechapu ty reakce v diskuzi. Kdo chce delat HDR s ToneMappingem at je dela, kdo chce delat HDR bez ToneMappingu at je dela a kdo neche delat HDR at je nedela.
Mam dojem, ze lidem chybi urcita mira tolerance a to nejenom tady v diskusi, ale obecne v cele spolecnosti.

Ale abych tady jenom netlachal…
Pokud delate HDR jen z jedne fotky rozdelene do tri zmenou gama nebo jasu ci ceho, neni to zrovna nejlepsi. Jak tady bylo napsano, vzdy jde o bitmapu reprezentovanou ciselnymi hodnotami. Zmenou jasu dojde pouze ke zmene offsetu, takze vlastne se do obrazu nedostavaji nove informace. Usnadni se tim pouze prace photomatrixu, ktery ma na vstupu to, co ocekava (3 soubory).

V pripade pouziti bracketingu jsou k dispozici 3 ruzne vstupy ovlivnene mechanikou a SW fotoaparatu. V kazdem pripade jsou na vstupu 3 ruzne zdroje informaci, coz muze prinest lepsi vysledky (ale taky nemusi).

Nicmene, jak zde bylo napsano, dulezite je hrat si a nezlobit.
Tim hranim nakonec zjistite, zda vam vyhovuje delat HDR z jedne fotky nebo ze tri ruznych nebo nedelat HDR vubec a prejit treba na B/W fotografii.

 
středa, 17. února 2010 11:01:05

[65] PetrP: Díky za tak dlouhý komentář :)

Většinu fotek jsem dělal jen s posunutím gammy, bracketing moc nepoužívám. I tak je ale výsledek dost slušný a podle mě to zase takový rozdíl není.
Jasně, bracketing může přinést ještě lepší výsledky, ale je třeba fotit se stativem – ne že by to snad byl velký problém, ale já třeba s sebou běžně stativ nenosím…

Nejlepší možností se mi jeví focení do RAWu, kdy je sice jen jedna fotka, ale posunutím expozic se dají udělat další. A do RAWu už dneska umí fotit i některé hloupé kompakty.

 
středa, 17. února 2010 12:11:31

Az diky tomuto clanku jsem zacal hledat na sve (skoro)zrcadlovce bracketing a zjistil, ze tuto funkci vubec nema (Nikon D40x), takze mi nakonec zustala jen manualni zmena nastaveni, kterou jsem delal do ted.

A co se vybaveni tyce, kamaradka dela se svym kompaktem od panasonicu stejne dobre (ne-li lepsi) fotky jako ja se zrcadlovkou.
Myslim, ze neni dulezite mit to nejlepsi vybaveni, dulezite je nadseni pro vec.

 
středa, 17. února 2010 12:16:22

[67] PetrP: Přesně tak, to jsem se tu snažil vysvětlit v komentářích už někdy dřív. Dával jsem tu odkazy na pár mých fotek, všechny jsou focené kompaktem (taky Panasonic). A díky HDR dostaly nový rozměr.

 
pondělí, 22. února 2010 14:26:46

Taffey reakce k příspěvku ze dne "neděle, 9. března 2008 7.59:12"

Vážení, jsem moderní člověk, …..

reakce: Tedy je to starý příspěvek, ale musím reágovat. Ty jsi, ale hlupák!!! Víc nemá cenu asi psát

 
středa, 24. února 2010 15:30:51

[69] Charlie03: Nick Taffey znam z reakci pod fotkami z galerie na http://www.fotoaparat.cz a vetsinou byly v podobnem razeni jako zde.

Je potrebne to brat s rezervou :)

 
sobota, 20. března 2010 16:15:52

ZKUSILI JSTE NĚKDO PROGRAM Qtpfsgui ?? JE TO PROFI PROGRAM ZADARA SE DÁ STÁHNOUT ROVNOU U VYROBCE A SUPER.ALE PROTOŽE MOC NEOVLÁDÁM ANGLINU TAK V TOM LÍTÁM ALE PŘI POUŽITÍ POKUS-OMYL JSOU VÝSLEDKY FAMOOOZNÍ

 
středa, 5. května 2010 23:02:29

Spousty informaci, dekuji autorovi. Jenom takova asi prihloupla otazka, jak z photomatixu ulozim soubor v nejakem beznem formatu?

 
středa, 5. května 2010 23:12:08

[72] Martin: Díky za pochvalu.

Klasicky přes File / Save as. Ale pozor, nejdřív je třeba udělat Tone mapping, až pak se to dá uložit do JPEGu apod.

 
středa, 16. června 2010 10:43:31

[4] KlepeTo: V Zoneru jsem začínal, ale na Photomatix prostě nemá.

 
středa, 16. června 2010 13:00:18

Super tutorial! Trochu chybí vysvětlení, co to vlastně je HDR, kdy a proč ho dělat. Většina lidí se pod pojmem HDR představí hustokrutě vymalovaná fotka. Co a jak je popsaný třeba na http://blog.flor.cz/hdr-fotografie/

 
neděle, 20. června 2010 16:39:55

[21] Taffey: No tak pochybuji jestli jste opravdový fotograf,prezentujte se na netu vašimi foto a uvidíme.Každý umělecký směr má své novátorství a to je i u fotografování.Pikaso taky ve své době nebyl uznáván a dnes…Takže nepište,že něco je brak atd. ale kdo toto píše tak sám umí ho…

 
úterý, 13. července 2010 12:20:51

Taffey:Tak né každý se koupe v penězích a je mu umožněno si koupit to nejlepší na trhu.A né každý oplývá tak úžasným nadáním jako vy,který i tmu vyfotí umělecky.

Jinak HDR:Již se těším až si to vyzkouším s nějakou hezkou fotografii.Zatím jsem to zkoušel jen s fotkami z kompaktu a výsledek nebyl kýžený.Musím tedy vyčkat až dorazí výplata z brigády a pak si budu moct dovolit zrcadlovku a možná i pár blbinek k tomu(avšak pro začátek to bude stačit).HDR beru jako ozvláštnění fotografií a při používání s mírou nevidím problém s jejím užíváním.Ono focení na kinofilm má své kouzlo…ale v dnešní době „zjednodušování“ se finančně jako koníček neoplácí.

 
pondělí, 26. července 2010 14:22:49

Ahoj,

už jsem se tu jednou rozepsal z teoretického hlediska, dneska to zkusím po praktické stránce.

Mám zrcadlovku takže zdrojové soubory jsou docela v pohodě. Bohužel můj nikon nezvládá Bracketing, takže jsem fotil různé expozice z ruky. A to je další problém, protože z ruky nezvládnete udělat tři stejně zarovnané fotky. Ani PS nezvládl automatické zarovnání.

Nakonec jsem se rozhodl použít jednu ze vzniklých fotek zapadajícícho slunce nad katedrálou a další fotky udělat SW úpravou.

Vše šlo docela v pohodě, ale výsledek nebyl zrovna to, co jsem očekával :( Nechal jsem tone mapping na SW a to byla asi chyba.

Učený z nebe nespadl, takže nevzdávejte se při prvním nezdaru. Snad ještě můj poznatek: ne každá pěkná fotka přinese ještě hezčí HDR. :)

 
pondělí, 26. července 2010 14:51:48

[78] PetrP: Řešení je fotit do RAWu a expozice udělat z něj.

 
pondělí, 2. srpna 2010 13:31:52

Je to už nějaký čas, co jsem sem do diskuze psal a dnes koukám, že je to tu stále živé a plné nových příspěvků. A tak také jeden přidávám…
Nejdříve budu reagovat na příspěvky o uživateli ze serveru Fotoaparát.cz. Z vlastní zkušenosti musím říci, že atmosféra vůdči HDRfotografii je tam opravdu nepříjemná a málokdo se tam s tímto prosadí. Čím to je však nevím, nikde jinde na českých foto serverech jsem se s tím nesetkal (nebo alespoň ne, v takové míře).
A teď k vlastní HDRfotografii. V základě jde o to rozšířit dynamický rozsah čipu fotoaparátu a přiblížit se větší realitě v zobrazení výsledku. Tohle mnoha lidem uniká a bez pochopení základu stavějí na jedné fotce, ze které pak mapováním stvoří něco, co nazývají „HDR“. Nic však proti tomu, nikdo učený z nebe nespadnul a i já sám jsem tak začínal.
Dnes díky dostupným i placeným informacím jsem zjistil, že kouzlo „HDR“ je úplně v něčem jiném, než v mapování do LDR. Základem je pro mne dnes minimálně 5 expozic, ale není problém jich mít i 11náct. To vše s amatérskou zrcadlovkou z bazaru s čipem 6Mpx. Člověk by se měl totiž už před vlastním focením zamyslet, co chce vlastně fotit a jak to chce případnému divákovi podat. Nikdo se nespoléhejte na to, že Vám „HDRefekt“ nějak vylepší fotku! Jedině snad obzvláštní a učiní ji poutavější, ale to je asi tak vše. Dobrá kompozice , barená sladěnost i poutavý motiv udělá úplné divy! Věřte mi, mockrát mne za to zkušenější lynčovali, než jsem to alespoň trochu pochopil. A hlavně vydržte! Nic nejde samo a pravděpodobnost, že Vaše první práce bude skvělá je strašně malá. Ale jak jsem tu kdysi psal, kdo si hraje, tak nezlobí a já moc fandím všem, kdo se do „HDRka“ pustí!
Všem přeji dobré světlo a pokud by chtěl někdo nějakou radu od někoho, kdo se tím trochu zabývá mrkněte na mé stránky http://1krtecek.majestat.cz/, nebo mi napište na @, a já pokud budu vědět, rád poradím…

 
pondělí, 23. srpna 2010 16:00:11

Sám HDR nefotím, ale rád se na tento typ fotografií koukám. Nejvíc se mi líbí HDR od Trey Ratcliff – více na jeho StuckInCustoms.com blogu.

 
úterý, 31. srpna 2010 22:30:56

Photomatix dělá na hranách černý a fialový čáry. To Zoner nedělá nikdy.

 
čtvrtek, 2. září 2010 19:22:30

[82] Dřevorubec: Zvláštní, takový problém jsem nikdy neměl… To může mít dva důvody: starší verze nebo narovnání po sobě jdoucích snímků (přes bracketing). Každopádně to přece není takový problém oříznout, ne? ;)

 
pondělí, 18. října 2010 0:12:38

[38] xergic: pardon, ale ty fotografie, ktere vystavujete patri k tomu nejhorsimu, co se da s HDR udelat. Zvlast ten Mont Sant-Michel. Nestaci napsat, jak vyrobit HDR, to je jednoduche, ale zejmena, na co si davat pozor, aby nebyly vysledky ostatnim fotografum pro smich. A HDR galerie na flickru rozhodne neni vyberem kvalitnich HDR fotek.

 
pondělí, 18. října 2010 8:46:06

[84] Kamil Ghais:Tak to je váš názor, neberu vám ho. Ale zřejmě nedokážete pochopit, že vnímání fotek je hodně subjektivní a co se nelíbí jednomu, se líbí druhému.

Nejsem žádný expert na HDR, to vůbec ne, jenom dělám HDR fotky tak, jak se mi líbí.

A podle mě je na Flickru hodně kvalitních HDR fotek.

P.S.: Kritizovat umí každý :P

 
pondělí, 18. října 2010 14:45:47

[85] xergic: Dokazu pochopit ledacos, s tou fotkou, kde je aura kolem kopce kostela, by s Vami vybehl ovsem asi uplne kazdy fotograf, ktery k HDR jen pricichl. Pisu sem jen proto, ze google tuto stranku najde jako treti na klicove slovo HDR (cesky) a tudiz spousta novacku uzre, ze toto je norma a spravne.
HDR ma byt jen a jen nastroj, ktery ma technice pomoci v obtiznejsich svtelenych podminkach a ne cil sam o sobe.
To, ze je to hruza je fakt o ktery se klidne opru a urcite nejsem sam, to neni o subjektivnim vnimani.

Na flickru je samozrejme spousta uzasnych fotek i HDR (aby nebylo, kdyz je jich tam 5 miliard), ale zrovna samotna skupina HDR nepatri k tomu nejlepsimu.

ps: ano, kritizuji, ale sam take HDR delam, nerikam, ze nejake spickove, ale snazim se

 
pondělí, 18. října 2010 18:33:47

[86] Kamil Ghais: Taky netvrdím, že jsem nějaký profesionál. Napsal jsem návod, ukázal jsem možnosti a je na čtenářích, jak si to přeberou.

Ta aura podle mě není špatná, stejně se vyjádřilo i několik fotografů, které znám. Takže to rozhodně je subjektivní.

HDR může být jak ke kompenzaci rozdílů mezi světly a stíny, tak i jako samostatná kategorie. A může jít klidně až do extrémů.
Fotografie přece není exaktní věda, ale umění. Fantazii se meze nekladou a pravidla neexistují.

 
sobota, 26. února 2011 4:10:26

Ja chci xergica pochvalit. HDR se deli do dvou kategorii: 1) ty, ktere maji za cil aspon nejak dorovnat handicap schopnosti snimace digitalniho pristroje (treba zrcadlovky) zachytit dynamicky rozsah (8-9 stop oproti 20-24stop lidskeho oka), – lidi v tomto tabore holduji HDR fotografiim, kterym rikaji ze vypadaji nebo zachycuji verne svoji predlohu (byt treba barevne mirne upravenou); a 2) ty, ktere se vubec nesnazi zachycovat pokud mozno verne situaci, ale ve vysledku dosti zkreslene, umelecky..jak si to nazvete.

A tyhle dva tabory se neustale handrkuji apod. Proc tu nekdo pise xergicovi ze je spatne ze nedela pripad ad 1), ale ad 2) ? Ad 1) je lepsi nez ad 2) ?

Pochvala smeruje ze si dal praci a jednoduse vysvetlil zakladni veci.

Ja bych dodal, ze kdyz tvorime HDR foto pomoci vicero fotografii, porizenych bracketingem, a nedelame HDR pouze z jedne fotografie, tak vyhoda je jiste v tom, ze zachytime vice detailu jak v tmavych partiich a tez ve svetlych.. Kdyz mame pouze 1 fotku, tak proste detailu v tmavych a svetlych partiich nebude mnoho – informace proste schazi.

Jeste jednou pochvala xergicovi, i tomu, ze odpovida dosti slusne i na utocne prispevky, coz ocenuji.
Michal

 
sobota, 26. února 2011 11:54:26

[88] Michal: Díky, takové komentáře mě vždycky potěší :)

Některé komentáře fakt nejsou moc příjemné. Klidně bych je mohl smazat, ale nedělám to. Komentáře mažu jenom pokud jsou opravdu hodně neslušné. Ale občas je pro výstrahu nechám – aspoň si každý udělá obrázek o inteligenci toho, kdo jej napsal…

Snažil jsem se prostě pomoct ostatním jednoduchým návodem. Nešlo o to, jak to bude vypadat, ale jak se to dělá. Dneska už mám taky víc zkušeností, takže by výsledek vypadal asi jinak.

 
neděle, 3. července 2011 13:51:30

zdravím Vás vie mi niekto poradit ako spravím hdr obrazok s fotky čo mi spraví automaticky fotak s touto funkciou? Fotak dvakne trikrat ale fotka je len jedna, ako mam dalej postupovat?. dakujem za odpoved ;-)

 
neděle, 31. července 2011 10:00:37

[90] majo: foťak, ak ma HDR funkciu, urobi 3 zabery pri prednastavení volby – vystupny format: jpg. Tie spojí a vyrobí akože finalny produkt jeden zaber HDR. Mne sa toto neosvedčilo. Pretože jednak potrebuješ statív a jednak fotím do RAW-ka. Čiže by som musel neustale menit nastavenia. A velmi doležite – neovplyvnič proces vo fotoaparate na konkretny zaber. Rozna kompozícia vyžaduje rozne prednastavenia – saturacia, kontrast, dramatickosť sceny a pod.A okrem toho, ako urobíš dynamicky zaber v HDR? Jedine cez RAW format a napr. soft. Dynamic Photo
http://www.mediachance.com/hdri/index.html

 
čtvrtek, 20. října 2011 9:34:48

Zoner 14 má HDR funkci jak prolínáním expozic, tak i mapováním tonality z jedné fotografie. Jelikož ale HDR nerozumím, taky mi z toho lezou kýče :-)

 
neděle, 18. prosince 2011 11:37:57

Zdravím,

díky za návod. Vždycky jsem se divil, jak se dělají takovéto obrázky, které mne nadchly, a já nevěděl, co to vlastně je.

Já nejsem žádný fotograf a je mi jedno že se to pánům profesionálům nelibí a nazývají to omalovánkou a kýčem. Obyčejným lidem se to většinou líbí. Je mi úplně jedno, že fotka neodpovídá realitě, když se na ni hezky kouká.

Kolikrát nechápu některé profesionální fotografy, kteří se rozplývají nad svými výtvory, vzájemně se se svými kolegy plácají po ramenech a kritizují amatéry… a přitom jejich profi fotky obyčejným lidem kolikrát nic neříkají.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.