OKblog

Jak na komáry

Čtvrtek, 13. listopadu 2008 14.49 Ostatní

Komáři jsou asi nejotravnější hmyz vůbec. Většina z nás je dobře zná. Někdy dokonce tak dobře, že už je to k nevydržení. Komářů u nás žije asi 45 druhů, některé ale poletují vzduchem jen v určitém období. V podstatě jsou aktivní celý rok, snad kromě zimy.

Krev sají jen samičky (vidíte tu analogii?) – to kvůli výživě vajíček. To je ale v praxi jedno, protože si nedokážu představit, jak by někdo zjišťoval pohlaví komára. Kromě toho vydávají typický pískavý zvuk, který tak nesnášíme.

Boj na dálku

Proti komárům se kdysi používalo DDT, než se zjistilo, že je škodlivé. Dnes jsou používány různé postřiky, a to především na vodní plochy, kde se komáři líhnou.

Komáry odpuzuje spousta různých věcí. Může to být repelent nebo nějaký přípravek do elektrické zásuvky – doporučuji Raid. Kromě toho prý funguje i citronová šťáva.

Pro počítačové maniaky doporučuji program NouKomar, který generuje pro lidské ucho neslyšitelný tón (okolo 20 kHZ) a měl by tak komára odpudit. Pokud ne od vás, tak minimálně od počítače…

Boj zblízka

Když nefunguje odpuzování (je možné, že komár má poruchu čichu), přichází na řadu zneškodnění na krátkou vzdálenost. Komáři rádi vyčkávají na stěnách nebo v tom horším případě na stropě, kde je o něco složitější je „dostat“. Důležitý je moment překvapení. Nedoporučuju knížky a podobně – na stěně pak většinou zůstane nevzhledný flek. Mnohem lepší je použít noviny nebo třeba hadr, kus látky. Je důležité (což jsem zjistil z praxe) mířit kousek nad komára.

Co ale bývá účinnější, je chytat komáry přímo za letu. Vyžazuje to sice trochu tréninku, ale není to tak složité, protože komáři nelétají zrovna rychle (asi kolem 1 km/h).

Jak na štípance

Pokud ani jedna z metod nezabrala, pravděpodobně se ráno vzbudíte se štípanci. Nejvíce zasažené bývají ruce. Na začátek jedno doporučení, které určitě znáte – neškrábat! Škrábáním totiž způsobíte rozšíření látek, které komár do rány vstříkl. Tyto látky zabraňují srážení krve (to aby se jim krev nesrazila v sosáku).

Velmi učinný je Fenistil (ten je dobré mít doma, funguje i na spoustu jiných podráždění). Kromě toho ještě funguje několik dalších věcí, které jsem ale nezkoušel: sůl, jedlá soda, alkohol (ne k pití!), vinný ocet a prý i zubní pasta. Dočasně pomáhá i tekoucí voda.

Písk

I když sezóna komárů pravděpodobně brzy skončí, je možné, že vám článek trochu pomohl. Máte nějaké jiné způsoby k hubení komárů nebo léčení štípanců? Podělte se o ně v komentářích.

předchozí další


Související články

Komentáře (26)

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 16:22:31

Z intru máme osvědčenou jednu velmi spolehlivou metodu:

Budeme potřebovat:

 – velké bílé prostěradlo
 – dostatečně silný zdroj světla

Prostěradlo stačí rozprostřít na velký prostor (nejlépe stěnu) a zdrojem světla (lampičkou) ho dobře osvítit. Pak můžete klidně nechat celou noc otevřené okno a nemusíte se bát, že by vás komáři poštípali.

Pozn. občas je třeba prostěradlo „vyprášit“, protože komárů na něm uchycených může být velmi mnoho :-)

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 17:23:10

Na štípance doporučuji slivovici. Doporučený poměr je 2:1 co se týče vnitřního a zevního užití. :P

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 17:28:15

[2] Jakub Jeřábek: Tak něco takového jsem nečekal :D Ale hlavně že jsem psal alkohol, ale ne k pití… No co, každý má jiný způsob :P

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 18:36:14

[3] xergic: alkoholem, obzvláště slivovicé je škoda plýtvat na zevní použití :P :D a co se hubení týče, tak ideální je raid nebo jiné elktrické vraždítko + pro rychlý zásah plácačka :P

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 19:02:20

Někdy pomůže i epilog:

Moje tělo stále ještě nese Tvoje stopy, takže je těžké

na Tebe zapomenout,

ale dnes v noci na Tebe budu čekat… ty zatra… komáre!!!!!
Zítra si koupím komárníka zabijáka.

Nejhůře bylo po povodních v roce 1997 u nás, ty svině byly i v nočním stolku, prostě všude, ale v hejnech mrchy jedny pichlavé! ;)

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 19:59:39

To sem si taky myslel, že už sezóna komárů skončila, ale na privátě (v PCE) jich teď zneškodňuju spoustu a i tak sem poštípanej. A alkohol, jedině k vnitřnímu užití :)

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 22:17:37

Nejhorší ovšem je, že mám krev, která komárům chutná a kdybych se postavil mezi 99 lidí, tak si stejně vyberou mě.

Nejhorší bylo jak jsem jednou už opravdu propadl zoufalství a v noci jsem pořádal hony na komáry. To jsem vyvraždil celé generace.

 
čtvrtek, 13. listopadu 2008 22:23:05

[7] Šupex: Já se takhle „bavím“ před spaním. Tak dva tři za večer klidně dám :D

Podle mě to ale není o krvi, ale o pachu těla. Po tom, co jsem dopsal článek, jsem našel, že když jíš hodně věcí s vitaminem B, tak tělo vylučuje přebytky a ty pak odpuzují komáry.

 
pátek, 14. listopadu 2008 3:16:50

Hele, tak o tom programu jsem neslyšela, asi si to stáhnu :D

Jina jsem velká nepřítelkyně komárů. Nesnáším je, nesnáším je, nesnáším je. Řekla bych, že jsem na to dokonce úchylná, hlavně v létě bych nevyšla z baráku bez pužití spreje proti komárům a po celém baráku máme sítě za oknama, takže můžeme otevírat okno jak chceme, ale žádná potvora se dovnitř nedostane :-))

Jinak Raid taky doporučuju a Fenistil též, hlavně v létě na fesťácích je Fenistil hned vedle kondomu nelepší kamarád :))

 
pátek, 14. listopadu 2008 10:34:10

[8] xergic: Hmm, zajímavé. Pivo obsahuje spoustu vitamínu B, ale poštípanej sem stejně ;)

 
pátek, 14. listopadu 2008 11:48:25

[9] Ly: My máme ty sítě koupené, ale nikdo se ještě neobtěžoval je namontovat :D Myslím, že to by mohlo být dobré řešení…

[10] Buchtič: Možná pivo nebude úplně ten správný zdroj ;)

 
pátek, 14. listopadu 2008 13:35:14

Sítě jsou u nás doma samozřejmost… ale jinak doporučuju Mortein, v Čechách se sice trochu hůř shání, ale je stoprocentně účinnej a hlavně nesmrdí :D

 
neděle, 16. listopadu 2008 13:43:20

[11] xergic: Pivo je dobrý zdroj, ale je ho tam málo, musí se toho vypít hodně. :-D

 
neděle, 16. listopadu 2008 13:54:31

Tak já bych Raid zrovna nedoporučoval. Je to karcinogenní jak sviňa a ubližuje to nejen tomu komárovi (té komárce :) ).

Na intru máme komárů až až a přišel jsem na jednoduchý způsob – sehnal jsem kytičku eukalyptu. Předtím bylo běžné schytat pět i více štípanců za noc, s eukalyptem je to tak maximálně deset za celé léto! Luxusní věc. Občas se mi sice stane, že nějaká ta potvora vletí do pokoje, ale přes noc už neštípe…

Jenom se vám nesmí stát, že máte spolubydlu huliče a toho napadne zúžitkovat tu kytku jinak. :D

 
neděle, 16. listopadu 2008 14:53:48

>> Je to karcinogenní jak sviňa – citation needed :D

 
neděle, 16. listopadu 2008 15:34:16

[15] xergic: Mně o tom říkala má učitelka na chemii, která mimochodem učí i na univerzitě v Brně, takže o tom asi něco bude vědět. V zásadě skoro všechno, co obsahuje benzenové jádro je karcinogenní. A co dnes neobsahuje benzenové jádro? :)

Rychle jsem zkusil dohledat aspoň něco: Raid obsahuje pyrethrin (http://sci.ujep.cz/chemistry/download.php?soubor=2008-10-07_studijni_opora_toxikologie_1.pdf) a ten asi nebude úplně košér pro člověka (http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrethrin).

Víc ti k tomu nejsem schopný povědět, nejsem chemik. :)

 
neděle, 16. listopadu 2008 15:40:24

[16] bori: Skoro všechno umělé, že jo. Já taky nejsem chemik, to ani náhodou, chemii se vyhýbám velkým obloukem.

Podle toho na Wikipedii to asi nebude asi úplně nejhorší. Ale jak chceš udělat něco, co odpuzuje/zabíjí hmyz a člověka se to ani nedotkne? To zatím asi nejde. Nevím. Jedině něco přírodního…

 
neděle, 16. listopadu 2008 15:42:21

[17] xergic: Ano, přesně o tom měl být můj původní komentář a toho jsi se měl hlavně chytnout. Přírodní řešení ve formě eukalyptu, fakt to funguje. :)

 
neděle, 16. listopadu 2008 19:56:01

Vitamín B můžu potvrdit. Baštím B komplex, když jdu do lesa a od doby, kdy jsem to někde kdysi četla nejsou potíže s komárama a klíšťatama (ale prohlídky děláme pořád. :-))

 
pátek, 21. listopadu 2008 18:13:17

Tyjo taky jsem ještě před týdnem strkal raid do zástrčky, protože mi něco pískalo kolem hlavy.
Na komáry na stropě je nejlepší házet polštáře;) komár mrtvý na zemi a strop čistý8)
No a ven někam na víkend tahám repelent

 
pondělí, 26. ledna 2009 20:27:24

Pokud vidím, že je v místnosti jeden komár, nechám se napíchnout, on je jednou pořádně napije a oba nerušeně spíme. Pokud je jich tam víc tak zalezu pod peřinu, ucpu všechny díry, dám si sluchátka do uší a spím :)

 
pátek, 6. března 2009 16:59:02

Vážení,

silně doporučuji před spaním prohlédnout stěny a strop s fungujícím vysavačem při ruce – osvědčilo se při katastrofálním výskytu komárů.
Nasává i letící komáry. Spolehlivé.

 
čtvrtek, 13. května 2010 16:10:41

Joo neskrabat a co me reknete na stipance na chodidlech?:Dasi 7 na kazdem a muzu se doslova posrat!!!ruce se daji aspon rozdrbat…:D

 
čtvrtek, 8. července 2010 10:54:34

;) Já jsem dneska taky vraždil :D:D Super zábava pro přihlížející , když se k tomu pustí hudba z cirkusu :D:D:D:D

 
pondělí, 26. července 2010 19:57:28

Menší babský trik: Do alpy dát hřebíčky. To pak do nějakého rozstřikovače. Komáry odpuzuje naprosto spolehlivě.

 
středa, 18. srpna 2010 15:51:47

Já osobně doporučuji BugsLock! Je to repelentní náramek proti komárům naprosto bez chemie. Já osobně jsem ho kupoval na www.usporneosvetleni.eu a byl jsem maximálně spokojenej =)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.