OKblog

Jak prodávat filmy? Přes internet!

Středa, 5. ledna 2011 22.24 Internet

Možná jste už slyšeli o šestnáctiletém mladíkovi, který na své webové stránce nabízel ke zhlédnutí tisíce filmů. Prý způsobil škodu za 138 milionů korun. Nebudu tady ale přepisovat celou zprávu, ale nabídnu něco k zamyšlení.

Na zmíněném webu se za zhlédnutí filmu platilo formou tzv. Premium SMS. (To asi všichni známe, tak to snad nemusím vysvětlovat.) Je to asi nejjednodušší a nejrychlejší forma platby na internetu (i když s ním vlastně vůbec nesouvisí), a nejen tam. Přesnou částku za jeden film neznám, ale tipnul bych 30 Kč.

Distributoři bědují, jak je pirátství připravuje o spoustu peněz. Že si nikdo jejich DVDBD za šest sedm stovek (s dlouhými reklamami) nekupuje a lidé si je radši stáhnou – nebo zaplatí SMSkou. Čemu se jako diví?

A přitom tady mají přímo před sebou geniálně jednoduchý distribuční kanál! Ano, mám namysli internet. Když šestnáctiletý kluk je takhle schopný vydělat desetitisíce korun, proč by oni nemohli takhle vydělat víc?

Jinde už takové služby fungují – např. Netflix. Ale u nás jsou distributoři zřejmě úplně neschopní najít si nové cesty. Místo toho se „nechávají okrádat“ a pak se radši soudí. A dost pochybuju, že jim ten ušlý zisk někdy někdo uhradí.

Stačí přemýšlet, dívat se kolem sebe. Udělejte server, kde se budu moct za jednu SMSku podívat na film a nebudu ho stahovat. Získáme na tom všichni.

předchozí další


Související články

Komentáře (10)

 
středa, 5. ledna 2011 23:32:05

Nebo aji iTunes s Apple TV je podle mě dost dobrý řešení, u nás ale bez lokalizace pro masový rozšíření nepoužitelný.

 
středa, 5. ledna 2011 23:41:57

[1] Kachlicka: Nebo. A navíc tam potřebuješ mít určitě US účet. Přesně takový způsob by se mi líbil.

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 0:04:50

Platit za WMV či podobny paskvily opravdu ne.

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 0:47:02

Myslím, že iTunes Store je ta správná cesta. Chrochtal bych blahem, kdybych si mohl kdekoli na svém iPhonu koupit obsah do telefonu. A navíc mít doma Apple TV… A v čem je rozdíl*? Rád bych za tu pohodlnost platil, tak jako rád utrácím za aplikace pro iPhone. Ale vydavatelé u nás jsou mimo. Platí to tak u hudby, filmů, a teď se to samé ukáže i co se týče elektronických knih nebo novin a časopisů. Mám pocit, že vše co má v názvu vydavatelství atp. dělá business tak, že ho vlastně neumí dělat. Zkrátka u nás by se měl někdo konečně probudit a začít uvažovat. Nevidět to, že na jednom nosiči mám profit 100 Kč, kdežto na digitální podobě 10 Kč, ale spíše se zabývat kolikrát stoupne prodej, ale tak to všichni víme…

OT: U použití slova „shlédnout“ v tomhle případě mi pokaždé vstávají vlasy na hlavě, tak si neodpustím menší rejpnutí. Tedy správná varianta ve smyslu něco vidět je zhlédnout, i ve variaňtě zkouknout atp. ;)

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 1:04:20

[4] Martin Světlík: Díky za upozornění, opraveno.

Nemusí to být jenom iTunes Store, ale cokoliv, co bude fungovat podobně. Taky to může dělat i někdo jiný než Apple ;)

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 9:04:57

Co já vím, tak tyto služby u nás dávno fungujou. Např. http://topfun.centrum.cz/
Klasický se stáhne celý film, který bez zaplaceni za přehraní nelze spustit (jednoduše řečeno). Já bych viděl problém v propagaci a ne v nápadu.

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 10:46:41

[5] xergic: To samozřejmě může, i v zahraničí existují. Problém je v tom, že málokdo z toho umí udělat ten správný business, teď reaguji na nějaký pokus i-legálně.cz, který u nás vzniknul. iTunes Store není jen obchod, ale součást celého ekosystému, proto v něm vidím největší smysl a budoucnost. Jen je zarážející, že o tom mluvím jak o budoucnosti, přitom v US je to již několik let standard…

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 11:07:23

[6] CrazyDog: To asi taky, protože o tomhle jsem fakt ještě neslyšel. Ale je to Silverlight. Já se na to nechci dívat v prohlížeči, ale třeba na televizi.
A ty ceny – 320 Kč za Matrix*? To už i to DVD vyjde levněji… Ani se nedozvím, v jaké je kvalitě.

[7] Martin Světlík: Spíš k pláči. iTunes Store je fajn, kdyby tady byl, nemuselo by se to řešit.

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 12:14:25

[8] xergic: Silverlight je pro online přehrávaní. Když si to stáhneš, tak to máš ve WMV. Jinak zrovna u Matrix* vidím cenu 49,- půjčovné. Jinak přímo kbps neuvádí, ale uvádí rozlišení a velikost.

 
čtvrtek, 6. ledna 2011 13:07:31

[9] CrazyDog: Silverlight a WMV, to je fakt výhra. Pro mě na Macu úplně nezajímavé.
Půjčovné je 49, ale ke stažení je za 320 Kč. A za 50 Kč si koupíš DVD v trafice, bez DRM a přehraješ ho všude…

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.