OKblog

Je úspěšné vždy špatné?

Úterý, 4. dubna 2006 19.25 Internet

Docela zásadní otázka, nemyslíte? Troufl bych si ale hned odpovědět, že ne. Obávám se, že vám by to asi jako celý článek nestačilo. Použiju pár příkladů, bude to lepší. Hlavním problémem je lidská závist. Když je něco úspěšné, hned se hledají důvody, často nesmyslné, proč je to a ono špatné. A ač si to nikdo nepřizná, je to opravdu většinou ze závisti.

Seznam, jak ho neznám

Jako příklad mi poslouží Seznam. Včera uvedl do ostrého provozu svou homepage, pár týdnů zpátky to byly Mapy. Samozřejmě, že se o tom všude hned psalo a málokdo nešetřil kritikou. Z úst zkušených designérů a programátorů to ale ze závisti nejspíš nebude.

Čím dál častěji slyším, že Seznam je… No, nebudu to radši rozebírat. Prostě a jednoduše to není nic pěkného. Seznam je úspěšný, byl to první český katalogový vyhledávač – průkopník. Těžce vydobytá pozice Seznamu některým asi vadí. Můj názor si nechám pro sebe. (Za tuto část jsem od Seznamu nedostal žádnou odměnu, ani nic jiného, kdyby mě někdo chtěl podezřívat.)

Podobnou pozici má vlastně i Microsoft ve světě. Vlastně i z podobného důvodu, takže rozebírat to by bylo tak trochu chozením kolem sloupu vysokého napětí. Možná by se hodil i jeden starší článek.

A odpověď. Máš?

Mám, ale nebude tak jednoznačná. Úspěšné = špatné neplatí vždy, ale zase někde platit může. Většina úspěšných věcí je velmi kvalitní. Nebo máte jiný názor?

-----

V poslední době se nějak moc věnuju hře na baskytaru a na články mi nezbývá moc času. Dneska jsem si narazil palec na ruce a moc dobře se mi nehraje, takže článek je tady :D

předchozí další


Související články

Komentáře (11)

 
úterý, 4. dubna 2006 19:53:40

No s tím Microsoftem „Průkopníkem“ bych to tak žhavě neviděl, průkopník byl Xerox a Apple. M$ to akorát nějak „chytře“ aplikoval a s notnou dávkou štěstí je tam kde dnes je. (Můj pohled, nikomu ho nevnucuju. Za historickou věrohodnost neručím, ale snad si to pamatuju správně ;))

 
úterý, 4. dubna 2006 20:01:41

Zrovna dnes jsme se ve škole učili, jak MS měl jen štěstí s uvedením MS-DOS (což byl jen koupený produkt od třetí strany) a jak do Windows NT přidal technologi, které získal při vývoji OS/2 od IBM. No, hold je učitel trochu proti Microsoftu ;)

 
úterý, 4. dubna 2006 20:04:21

[1] Ticonderoga: Zrovna Microsoft jsem tím průkopníkem nemyslel, je to u Seznamu ;)

[2] Acci: Ale štěstí se do úspěchu taky počítá, ne? ;)

 
úterý, 4. dubna 2006 20:09:52

Já osobně proti Seznamu nemám nic, jenom mi občas trošku vadí jeho mail. Ten tam mám ale zavedený už dobrých 6 let a měnit nehodlám.

Proti MS pak nemám vůůůbec nic, naopak. Zbožňuju MS a miluju .NET. A i takové propadáky jako FrontPage mohou mít pro začátečníky význam třeba jako motivace

 
úterý, 4. dubna 2006 20:22:11

[1] Ticonderoga: Xerox vyvinul jakýsi systém oken. Apple ho koupil a MS se (tady se zdroje liší) „inspiroval“.

 
středa, 5. dubna 2006 8:41:46

k tomu windows, apple a xeroxu: videli jste film pirati ze silicon valley? (http://www.csfd.cz/film.php?31875) to je dost dobry film o zacatcich gatese a jobse. Kdo nevidel at to hned napravi! :)

 
středa, 5. dubna 2006 11:08:21

[2] nejmenuje se ten ucitel Vascak? :-)

 
středa, 5. dubna 2006 17:07:07

Chybka: uvedl do ost(r)ého provozu

 
středa, 5. dubna 2006 17:22:45

Seznam ve svém oboru u nás průkopníkem je, ale se vzhledem to jde hodně skopce. Dřív mi připomínal yahoo.com a teď si ještě pohoršil na centrum.cz. Ale na druhou stranu má teď mnohem víc funkcí které jsou celkem dobré, ale nějak je moc nevyužiju. A MS u DOSu předvedl pouze to že něco umí koupit a pak prodat, u win předvádí jak umí kopírovat. Ale něco se jim povedlo, to se musí nechat.

 
středa, 5. dubna 2006 19:28:43

dame karty? :D

 
pátek, 7. dubna 2006 5:52:01

[7] Nene, to je náš třídní. To nám říkál nějaký Šuba.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.