OKblog

Kam s úkoly?

Pondělí, 13. února 2012 16.30 Ostatní

Od přechodu na Mac jsem začal víc řešit způsob, jak si zapisovat úkoly. Předtím jsem používal papír (blok a takové ty nalepovací žluté papírky), ale nebylo to ani pohodlné, ani spolehlivé. A přenositelné už vůbec ne.

O něco později jsem si začal psát poznámky do iPhonu, ale to se taky moc neosvědčilo – žádná synchronizace (což dnes považuji za nutnost), žádné odškrtávání hotových úkolů… Dalším logickým krokem proto bylo využít nějaké nástroje k tomu určené. Dnes už jich je spousta, byť mým nárokům jich vyhovuje jen pár.

(Možná vám článek trochu pomůže, já jej beru jako způsob utřídění mých myšlenek a požadavků.)

Things

Začal jsem tedy používat Things na základě několika doporučení. Umí asi všechno, co bych mohl potřebovat – oblasti, projekty, tagy… Ovšem jsou tu dvě věci, které mi hodně vadí. První je synchronizace, která zatím funguje pouze přes Wifi. (Pozn.: synchronizace přes cloud se testuje, ale nesmí se o tom mluvit.) Což znamená, že obě zařízení musí být v jeden okamžik na stejné síti se zapnutou aplikací. Poněkud nepohodlné.

Druhou nepříjemností je cena. Mac verze stojí €40 (asi 1000 Kč), pro iPhone pak €8 (200 Kč) a pro iPad €16 (400 Kč). Pokud tedy potřebujete mít Things na všech těchto zařízeních, bude vás to stát asi 1600 Kč! A to je docela hodně peněz.

Vzhledem k ceně se zdá nepochopitelné velmi pomalé tempo vývoje. Na cloud synchronizaci se čeká pomalu rok a půl. Například konkurenční Firetask ji má a ještě je levnější (€32 + €5 + €8).

Wunderlist

Mezitím se objevil Wunderlist. Není sice zdaleka tak propracovaný jako Things, ale má synchronizaci. Jde v podstatě jen různé seznamy, ve kterých jsou jednotlivé úkoly. Žádné projekty (dá se nahradit seznamem), žádné tagy. Tato jednoduchost je sice fajn, ale ne na všechno se hodí.

Obrovskou výhodou je, že funguje snad všude – jeho vývojáři používají HTML5 a je tak snadné rozšíření na další platformy. (V současnosti web, Mac, Windows, iOS, Android a testuje se Blackberry.) Díky tomu můžete využít další skvělou věc – sdílení seznamu s ostatními, kteří Wunderlist mají. Tady se přímo nabízí využít jej jako nákupní seznam.

Wunderkit

Nedávno tvůrci Wunderlistu spustili další projekt s názvem Wunderkit, který se zaměřuje spíše na týmy. Základem jsou tzv. „workspaces“, tedy obdoba projektů. Každý workspace má tři části – dashboard (jakási nástěnka s tím, co se v projektu děje), tasks (kde jsou úkoly, které je možné rovněž třídit do seznamů) a notes (poznámky). Úkoly je pak možné přiřazovat jiným lidem v projektu, nastavovat jim tagy a tak.

Přestože se jedná o betaverzi, funguje vcelku dobře. Zatím je ovšem k dispozici jen webová verze, aplikace pro iOS a testovací aplikace pro Mac. To se ale bude postupem času měnit a brzy snad přibudou další platformy. Stejně jako u Wunderlistu.

Bude třeba ale vyřešit některé nepříjemné věci. Například abych se dostal do seznamu v projektu, musím kliknout na projekt, pak na „Tasks“ (protože se vždy první otevírá Dashboard) a až poté na seznam. Docela to zdržuje. Jinak je Wunderkit povedený a designově docela vymazlený.

Kam tedy s úkoly?

Možná se divíte, proč jich není víc? Proč tu není Omnifocus? (Protože je drahý.) Proč tu není Remember the Milk? Proč tu není XY?

Tyto tři jsem vybral, protože mi vyhovují nejvíc. Ovšem ani jeden ne stoprocentně. Zatím používám WunderlistWunderkit (škoda, že se nedají propojit), ale až budou mít Things cloud-sync, nejspíš se to změní. Další možností je používat jen Wunderkit, ale ten má před sebou ještě dlouhý vývoj.

Na Twitteru jsem někomu doporučoval ještě Firetask, který mě při testování zaujal možná ještě o něco víc než Things. Ale utrácet další peníze se mi už moc nechce.

Smutným závěrem článku je pro mě fakt, že jsem si nevybral. Prostě budu muset dál čekat.

předchozí další


Související články

Komentáře (12)

 
pondělí, 13. února 2012 17:06:15

Osobně na tuto činnost využívám Evernote a dost dlouho zvažuji přechod k MS OneNote. Nicméně pracuji na Windows a Linuxu – jak dobře tyto aplikace fungují pod iOS a MacOS nemám tušení.

 
pondělí, 13. února 2012 17:24:29

Příště prosím alespoň k závěru udělat ty názvy klikací. Je otrava otevírat 3 nová okna a vyhledávat stránky aplikací ._. Jinak díky za článek.

Jestli čekáš na aplikaci na poznámky tak zkus Clear. Vyjde tuším ve středu. Nemá synchronizaci, ale svým stylem mě totálně dostala :). viz – http://vimeo.com/35693267

 
pondělí, 13. února 2012 17:33:28


To samé jsem řešil na OS X také. Neber to jako nějaké popíchnutí, třeba budeš o Outlooku uvažovat, ale ten používám já (a chvilkově jsem používal i na OS X). Je dost komplexní, hodně přizpůsobitelný, takže to chce chvilku času, než se v něm zorientuješ… Ale plánování času mám ve dvou možnostech.

Základem je kalendář na úkoly, které mají daný čas a hned vedle vlaječky aka úkoly – což možná půjde na OS X také.

Úkoly lze nastavit podle několika časových úsěků (viz http://ivogl.cz/2697513.png), plus každému úkolu můžeš přiřadit barvu (respektive kategorii, viz http://ivogl.cz/2797601.png).

Vlaječky nemusí mít jen emaily, můžeš vytvořit i úkol, který je prostě je úkol bez přiřazeného emailu. Vlaječky (úkoly) můžeš samozřejmě přeřazovat, dokončovat a tak.

S Office365 je skvělý sync s iOS (ten asi používáš), Windows, webem, Windows Phone, Outlookem a tak dále. Synchronizuje se vážně vše, od barev až po ten kalendář (kde zase máš „x“ kalendářů a k němu můžeš přiřazovat ještě kategorie).

Nevím, nakolik jsi zkoušet na OS X Microsoftí řešení, ale Outlook tam funguje skvěle, byť by ti nemusela sednout jeho komplexnost; každopádně nejlépe řeší tvůj problémy = úkoly, kalendář, vlaječky, kategorie, synchronizace s čímkoli od Apple. A pokud ti nesedne MS, možná tohle bude zvládat i iCloud, byť v hodně omezené formě a asi jen pro emaily…

 
pondělí, 13. února 2012 17:37:40

[1] Dash: Evernote mi na úkoly moc nesedí, tam si píšu jenom poznámky. OneNote pro iOS je, ale není pro Mac, takže to není ono…

[2] Carl114: Opraveno, nějak jsem na to při psaní zapomněl :)
Clear vypadá parádně, to jo, ale bez synchronizace to pro mě nemá smysl…

 
pondělí, 13. února 2012 17:40:11

A zkoušel jsi The Hit List? Dlouho se čekalo na iPhone verzi, ale už je nějakou chvíli tu včetně cloud syncu (extra placeného). Mac verze mi vyhovuje ze všech úkolníků asi nejvíc, je GTD-orientovaná a keyboard-friendly. Kdysi jsem jí koupil v nějakém MacHeist bundle, jinak snad o mnoho levnější než Things není.

 
pondělí, 13. února 2012 17:44:12

[3] Patrik Vogl: Díky za takový obsáhlý komentář. Outlook nepoužívám, na Macu mi opravdu nesedí. Na Windows bych ho používal téměř určitě.

Nemám moc rád takové komplexní věci, preferuju specializované aplikace. Ale o některých možnostech Outlooku jsem fakt nevěděl, tak to možná ještě zkusím.

 
úterý, 14. února 2012 0:11:33

Já se po hraní si s Things vrátil k papíru a tužce :-) Bohužel, vývoj Things mě zklamal natolik, že jsem Things přestal používat a nic nového nehledal. Ve výsledku jsem zjistil, že mi nejvíce vyhovuje iCloud řešení a papír. Takže události mám v kalendáři, urgentní úkoly, které se vážou na čas a místo, v Reminders, a ostatní věci mám prostě na papíře. Jak jsem zjistil, pracovní úkoly nepotřebuji přenášet, případně je řeším z inboxu v Mailu, takže je mám prostě na stole a jen si odškrtávám. Ale možná mě cloud sync ve Things zas přesvědčí se vrátít k moderním metodám :-)

 
úterý, 14. února 2012 12:37:38

[7] Martin Světlík: S papírem a tužkou bych měl jeden zásadní problém – musel bych se zase naučit psát čitelně :) Všechno teď píšu na počítači nebo mobilu, protože na papíře to pak po sobě nepřečtu.
Kalendář používám akorát na události, Reminders skoro vůbec.

 
středa, 15. února 2012 19:15:26

Díky za tip, zkouším Wunderlist a zdá se ok, běží online, na PC i na Androidu. :)

 
pátek, 17. února 2012 13:32:35

Co Remember the milk?

 
pátek, 17. února 2012 23:41:47

[10] Leo: RTM je fajn, ale bohužel nemá desktop aplikaci.

 
pondělí, 20. února 2012 23:34:39

[11] xergic: Zrovna to mi chybí také. Nakonec… alespoň dokud nebude Clear pro Android, používám RTM. Zdá se mi podobné v tom jednoduchém ovládání a čisté grafice. Ostatní mi přijdou moc manažerské. Bylo by fajn mít na ploše nějakou aplikaci k synchronizaci (ale musím uznat, že webová administrace je hezká a dobře použitelná…všechno hned po ruce). Bylo by to zkrátka pohodlnější.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.