OKblog

Mallorca

Neděle, 15. července 2007 16.29 Ostatní

Včera jsem se vrátil z Mallorcy a jak jsem slíbil, píšu článek o tom, jaké to tam bylo. Nejdřív by ale neuškodila krátká charakteristika ostrova.

Mallorca je jedním ze tří nejznámějších Baleárských ostrovů ve Středozemním moři. Je to relativně malý ostrov, přesto je z těch Baleárských. Žije na něm asi milion obyvatel, přičemž ostrov za rok navštíví až dvanáctkrát tolik turistů.

Ubytování jsme měli v docela velkém letovisku Cala d'Or na jihovýchodě ostrova. Tam jsou hned čtyři, byť ne moc velké, písečné pláže. Je tam ale i spousta hotelů, což znamená i hodně lidí.

Náš první výlet měl za cíl hlavní město Mallorcy – Palma de Mallorca. Nachází se tam mimojiné samozřejmě velké letiště, gotická katedrála, akvárium a i v takovém „velkoměstě“ (na tamní poměry) se tam dají najít i malebné uličky. Hned vedle katedrály stojí (letní?) sídlo španělského krále Juana Carlose I.

Palma de Mallorca
Sídlo Juana Carlose I. ze západní strany

Palma de Mallorca
V jedné z malebných uliček

Poté vedla cesta kolem již zmíněné katedrály, která je opravdu impozantní. Jak zvenku, tak uvnitř. Tam je taky menší muzeum a za vstup se samozřejmě platí. Nicméně – stojí to za to.

Catedral de Palma de Mallorca
Monumentální vstup do gotické katedrály

Catedral de Palma de Mallorca
Strop jedné z části katedrály

Dalším cílem bylo čtvrté největší akvárium na světě, které se nechází nedaleko hlavního města (směrem na východ). Na prohlídku jsou potřeba aspoň dvě hodiny, lepší je ale víc. Nabídka je opravdu pestrá – od sladkovodních ryb, přes mořské koníky, žraloky, platýze, až ke kladivounům a rejnokům. Každý si přijde na své. K dispozici je i malá venkovní nádrž, kde si můžete osahat například mořské okurky, hvězdice nebo ježky s výkladem některého ze zaměstanců.

Palma Aquarium
Tři krásné červené hvězdice

Palma Aquarium
Několik medúz nasvětlených ve speicálním svislém vodním tunelu

Jenomže akvárium není tak úplně jen akváriem – mezi další části patří třeba umělá džungle, či zahrada s několika nádržemi. A když náhodou dostanete hlad, jsou k dispozici i dvě restaurace (z té druhé je skvělý výhled na moře).

Palma Aquarium
Opatrný chameleon v oddělení džungle

Pokud budete cestovat na Mallorcu, určitě se vyplatí půjčit si auto a navštívit zajímavá místa. Například město Inca, které je známé svými koženými výrobky. Pak se případně podívat na nějaký trh (dny bývají napsané v průvodcích). My jsme byli na trhu v Artě, kde je zajímavější spíš ale hrad a kostel na kopci nad městem.

Arta
Kostel v Artě

Co ovšem stojí za větší pozornost, je městečko Sóller na západě ostrova. Z Palmy se tam dá dojet po velmi dobré cestě a pak projet placeným tunelem, nebo jet přes hory, což trvá poněkud déle. Ještě jsem ale nezmínil, proč je toto město tak zajímavé. Jezdí tam totiž historický vlak přímo do hlavního města a zpátky. Aby toho ale nebylo málo, z městečka do přístavu jezdí ještě historická tramvaj, která jako by z oka vypadla té v San Franciscu.

Sóller
San Francisco? Kdepak

Sóller
Tramvaj projíždí jednou kavárnou na náměstí

Sóller
Bývá ale dost často plná

Kousek severněji leží Sa Calobra, kde ústí do moře řeka protékající dlouhou soutěskou a na jejím konci je pěkná, ale malá kamenitá pláž. Ke koupání je ale lepší zajet do vedlejší zátoky, kde je míň lidí a je tam výborná restaurace na skále s výhledem na moře.

Sa Calobra
Krásně čistá voda, útesy a stromy v Sa Calobře

Dalším zajímavým místem, ale na úplně druhém konci ostrova, je Formentor – nejsevernější bod ostrova, kde se na útesu vysoko nad mořem tyčí maják.

Formentor
Maják je na útesu úplně vzadu

Arta
A kam dál?

To už by snad stačilo. Více se určitě dočtete v průvodcích. Mallorca je určitě zajímavá, ale musíte se smířit s větším počtem turistů (hlavně Němců a Britů). Je to tak trochu ostrov protikladů, i když protiklady se dají najít téměř všude. Ale stejně musím přiznat, že v Irsku se mi líbilo víc.

Ubytování
Náš apartmán

předchozí další


Související články

Komentáře (6)

 
neděle, 15. července 2007 17:08:53

Moc pěkné fotky, čím jsi fotil? Jinak předpokládám, že tam bylo tak nějak podobně jak dnes v ČR.

 
neděle, 15. července 2007 17:25:18

[1] zimmi: Díky. Pořád mám ten stejný Panasonic Lumix DMC-LS1. Bylo tam docela podobně, ale skoro bych řekl, že dneska je tepleji :) Ale špatně se to srovnává, tam zase víc pálí slunko a je tam větší vlhkost…

 
neděle, 15. července 2007 17:36:24

Ty fotky jsou nádherný a vypadá to tam pěkně. Klidně bych tam hned vyrazil :-)

 
neděle, 15. července 2007 18:40:25

To je paráda, jsem zvědava , jaké to bude u Korčule..

 
neděle, 15. července 2007 18:46:17

Zhorka do horka :) Prazdniny nekonci :)

 
úterý, 10. června 2008 17:59:04

a co počasí? a Teplota vody?

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.