OKblog

Netscape Navigator 9.0 Beta

Středa, 6. června 2007 16.16 Prohlížeče

Netscape je poli prohlížečů veteránem – existuje od roku 1994 a za tu dobu si získal řadu uživatelů. Pak přišel Internet Explorer, který převrátil celý Internet naruby a Netscape (tehdy v tzv. „válce prohlížečů“) značně ztratil na podílu. Pokoušel se o návrat, nicméně ten se nepodařil a bylo třeba začít znovu. Následovalo přepsání celého kódu a uvolnění jako open-source – tím vznikla Mozilla, na které později Netscape stavěl své prohlížeče.

Zatím poslední stabilní verze, Netscape 8, postavená už na Firefoxu, přinesla řadu novinek, mezi kterými vyniká možnost použití jádra IE. Bohužel tato zajímavá vlastnost způsobila, že Netscape se stal prohlížečem pouze pro platformu Windows. Devátá verze se ale opět stává multiplatformní.

Netscape 9.0b1

Netscape by měl asi dostat ocenění za časté změny názvu – býval to Netscape Navigator (verze 1.0 až 4.08), Netscape Communicator (od 4.0 do 4.8), později jen Netscape (verze 6 a 7), Netscape Browser (verze 8 až poslední 8.1.3) a nyní se název vrátil zpět – na Netscape Navigator.

Hned po spuštění bezpečně poznáte, že základem je Firefox. Navíc Netscape už nějakou dobu nabízí téma pro tento prohlížeč  – Netstripe. Devátá verze Netscape Navigatoru tak s sebou nese jak výhody, tak i nevýhody Firefoxu a přidává další inovativní řešení.

Netscape 9.0b1
Rozhraní je zajímavější, ale až příliš se podobá Firefoxu

Asi nejzajímavější novinkou je automatická oprava zadaných adres – napíšete třeba netscape.ocm, Netscape adresu správně opraví na netscape.com. Podle informací dokáže opravit téměř třicet nejčastějších chyb a překlepů. Některé uživatele možná potěší kompatibilita s rozšířeními pro Firefox.

Netscape 9 je provázaný s portálem Netscape.com, kde funguje sdílení odkazů podobně jako na službě Digg nebo českém Jaggu. Pokud jste zaregistrováni a přihlášení, můžete jedním kliknutím stránku přidat nebo hodnotit. K tomu slouží tlačítka, která se zobrazují v adresním řádku. Pokud se stránka ještě ne Netscape.com neobjevila, zobrazí se jen tlačítko „Share“.

Netscape 9.0b1

Netscape 9.0b1

Jak už jsem zmínil, Netscape 9 je postavený na nejnovější verzi Firefoxu – tedy 2.0.0.4 – a používá Gecko 1.8.1.5pre. Samotný instalační balík má 5,6 MB (verze pro Windows), na disku si pak ukousne okolo 25 MB. Netscape se tímto opět pokouší o comeback, ale nemyslím si, že bude úspěšný. Přesto si určitě spoustu uživatelů (hlavně portálu Netscape.com) získá zajímavými vlastnostmi, jednoduchostí a rozšiřitelností Firefoxu a taky možná i svou rozsáhlou historií.

předchozí další


Související články

Komentáře (6)

 
středa, 6. června 2007 17:49:09

Myslel jsem, že vývoj Netscapu už dávno skončil. Stejně se to procento uživatelů plazí někde kolem 1%, ne?

Btw: Nešlo by to písmo zvětšit? :)

 
středa, 6. června 2007 17:56:56

[1] zimmi: Je pravda, že používanost není moc velká, možná dokonce pod 1 %…

Šlo, ale já nechci. Copak, problémy se zrakem? :D

 
středa, 6. června 2007 18:24:56

Jo Nestpace jsem zkoušel. Ale ani se mi nelíbil a stejně jsem byl zvyklí na Firefox :-)

Skáče ti tu nějaká chybka:

[edit: xergic; z bezpečnostních důvodů smazáno]

 
středa, 6. června 2007 18:32:08

[3] Zedjunior: Chybka (snad) opravena ;)

 
středa, 6. června 2007 19:18:26

legenda je zpet ? to musim zkusit

 
středa, 6. června 2007 21:04:29

Ani nemám chuť zkoušet – na to jsem moc línej xD.

Zůstávám u jedinečné Operky a libuji si…

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.