OKblog

Nokia s Windows Phone

Pátek, 11. února 2011 11.42 Mobily

Nokia oznámila spolupráci s Microsoftem. Ano, je to oficiální. Potvrdilo se to, o čem se už delší dobu jen spekulovalo.

Nokii si uvědomili, že takhle to dál nejde. Pořád odkládat uvedení telefonů a pracovat na dvou operačních systémech zároveň se moc dobře nedá. Odteď bude hlavním systémem Windows Phone. Symbian bude odsunut do pozadí (ten systém prostě na chytré telefony nepatří) a MeeGo možná přijde ještě tento rok (nejspíš N9).

Tomu předcházel interní dopis šéfa Stephena Elopa (který přišel z Microsoftu). Překlad je MobilManii.

„První iPhone se začal prodávat v roce 2007, a my stále nemáme srovnatelný produkt.“

— Stephen Elop, šéf Nokie

Myslím, že to vystihl přesně. Nokia za posledních několik let nebyla schopná přijít s něčím zajímavým – a už vůbec ne revolučním. Třeba N8 mohl trochu rozvířit vody, kdyby přišel před dvěma lety (a ne před půl rokem).

Někteří si přáli partnerství s Googlem (a tedy Androidem), nicméně to se mi nezdálo moc pravděpodobné. Vypadá to, že v Nokii se rozhodli nejlíp, jak to v dané situaci šlo. A budou z toho těžit obě strany. Microsoft prodá víc Windows Phone, které zrovna moc na odbyt nejdou. Nokia je pořád velmi silný výrobce. Ovi Store se připojí do Marketplace a vznikne tak celkem solidní obchod s aplikacemi.

Lidová tvořivost nezná mezí

Windows Phone 7 jsem sice už psal, ale zmíním to znovu. Je to sice velmi uzavřený systém – dokonce víc než iOS od Applu, ale není špatný. Nokia s Microsoftem mají takhle větší šanci něco dokázat společně. Třeba to bude časem znamenat návrat Nokie mezi manažerské telefony, kam se teď pomalu dostává Blackberry.

Je to tedy začátek nové Nokie? Nebo začátek jejího konce? To se uvidí až časem. Je taky možné, že Microsoft jednou Nokii koupí…

A nejvtipnější je sledovat diskuze, ve kterých zarytí fanoušci Nokie toto rozhodnutí odsuzují. Předpovídají konec a další telefon si už od ní nekoupí. Inu, opravdu fanoušci.

předchozí další


Související články

Komentáře (3)

 
pátek, 11. února 2011 14:38:08

Myslím, že celkem rozumné rozhodnutí. Jinak co se týče těch fanoušků, nic zvláštního. Když Steve Jobs oznámil přechod na platformu Intel, tak ohlasy byly podobné. A že by to bylo na škodu se vůbec neukázalo, spíše naopak…

 
pátek, 11. února 2011 15:33:32

No tak rozhodnutí je to přelomové a podle mě i správné. WP sice momentálně nestojí ani za starou belu, ale v jádru je to dobře udělaný systém s velkým potenciálem. Až se vychytají dětské nemoci, jako tomu bylo i prvního iP a kam až se dostal, tak to bude určitě solidní OS a velký konkurent Androidu. Je fakt, že dřív bych si Nokii kvůli Symbianu nekoupil ani omylem a hloupé Nokie taky ne, ty měly, mají a asi i budou mít pro mě nepochopitelně blbě udělané ovládání, rychlost atd. Každopádně ve WP vidím celkem solidní budoucnost a u nějaké pozdější verze i dobrou funkčnost. A asi bych se pak Nokii tak nebránil.

Na druhou stranu, pokud se WP nebude rychle vyvíjet, do nějaké podoby, kdy bude použitelnější. Viz jeho současná nepodpora některých pro mě základních věcí. A nebude schopný konkurovat iOS a Androidu, tak na to dojede MS i Nokia. MeeGo ji podle mě nezachrání. Mluví se o něm už já nevím jak dlouho a výsledky stále žádné.

 
pondělí, 14. listopadu 2011 16:43:42

Opening starého příspěvku.
„A nejvtipnější je sledovat diskuze, ve kterých zarytí fanoušci Nokie toto rozhodnutí odsuzují. Předpovídají konec a další telefon si už od ní nekoupí. Inu, opravdu fanoušci.“
Docela by mě zajímalo co o tom ti samí lidé říkají teď. Pro mě osobně, jsou v současné chvíly nejzajímavějšími telefony na trhu Nokia Lumia 800 a Nokia N9. Kdo by to byl v únoru řekl.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.