OKblog

Nové logo Windows 8

Neděle, 19. února 2012 12.40 Microsoft

Když se před pár dny objevilo na internetu logo Windows 8, bylo kolem dost pochybností. Je pravé? Proč je jednobarevné? Pochybnosti byly oprávněné, protože to logo opravdu není nic extra.

Microsoft nakonec ale nové logo potvrdil na blogu. Abych byl upřímný, zklamalo mě. Čekal jsem od Microsoftu něco víc, protože předchozí logo stavěla na určitých principech, které najednou zaniknou.

Logo Windows 95, XP a Vista

Logo Windows 8

Základem jsou barvy – tehdy symbol zvyšujícího se výkonu počítačů. Zjednodušeně: větší výkon = víc barev. Nové logo bude mít jen jednu barvu, která se může měnit podle nastavení systému. Nebo umístění. Ale vždy bude jen jedna. Barvy jsou tady velmi důležité, protože podle nich si logo pamatujeme (i když jejich pořadí by pro většinu z nás byl oříšek).

Další je tvar. Od začátku moc nevypadá jako okno, spíš jako vlajka. Takže je docela dobře, že se toho v Microsoftu zbavili a nahradili „dlaždicemi“, které budou reprezentovat Metro.

Když jsem si dal dohromady tyto dvě věci, zkusil jsem logo udělat tak, jak bych si ho představoval a jak by se mi líbilo. Myslím, že výsledek není až tak špatný:

Můj návrh loga Windows 8

Takhle nějak by mohlo logo vypadat, kdyby si Microsoft více vážil dvacet let budované značky, kterou charakterizují čtyři jednoduché barvy. Zároveň jsem ale zachoval „dlaždice“. Navíc Metro je (aspoň pokud jde o Windows 8) prezentováno pěkně barevné. A to je další důvod, proč mi nové logo přijde nesmyslné.

A odpověď pro ty, kteří mi na Twitteru psali, že můj návrh je hrozný a vypadá jako omalovánky: ano, možná vypadá. Ale logo Windows je takhle barevné 20 let! A najednou jsou to omalovánky?

Posledním bodem je kontext. Problémem nového loga je, že prostě musí být s textem. Samotné „dlaždice“ (v libovolné barvě) nic neznamenají. Je to finská vlajka s obrácenými barvami? Nebo co to vlastně je? Je to fakt okno? Právě barvy tomu dávají význam.

Výřez

Chápu Microsoft v tom, že snaží udělat logo jednodušší. Chápu, proč vypadá zrovna takhle. Ale nelíbí se mi. A podle reakcí nejsem jediný.

předchozí další


Související články

Komentáře (4)

 
neděle, 19. února 2012 12:54:32

Až se logo dostane do podvědomí uživatelů, zvyknou si, i bez textu. Spousta log nemá žádný text a přesto je zřejmé, o co se jedná.

 
neděle, 19. února 2012 13:04:34

[1] Poděs: Možná. Když si ale to nové logo (bez textu) zkusím představit třeba na billboardu, moc toho nevím. Když tam bylo barevné logo XP, Visty nebo 7, bylo to jasné na první pohled.

Lidi si určitě zvyknou, ale kdybys to logo dneska někomu ukázal, nebude vědět. Přitom by stačilo, aby bylo barevné.

 
neděle, 19. února 2012 16:31:13

Mně se nové logo líbí víc než logo Windows 7, u toho se mi nelíbí to stínování a pořád jsem si na něj nezvykl, na nové si zvyknu snadněji, ale dovolím si tvrdit, že logo které navrhuješ ty by bylo jednoznačně nejlepší. Ta modrá mi připadá taková nevýrazná, studená a amatérská. Od tebe pěkná práce.

 
sobota, 25. února 2012 16:21:09

IMHO doba je dnes minimalistická. Většina velkých korporací, ne jen softwarových se ubírá k minimalistickým logům.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.