OKblog

O stávce

Středa, 8. prosince 2010 13.54 Politika

Dnešní stávka je tak trochu tragikomická. Možná spíš víc komická. Prý se mělo zúčastit na 123 tisíc lidí, to vypadalo tak na pětinu. Pokud vůbec tolik.

Další komickou záležitostí bylo sledovat projevy odborářů na ČT24. Tolik demagogie, lží a čísel vycucaných z prstu jsme mohli slyšet naposledy od pana Paroubka.

Mají k tomu důvod?

Nikomu samozřejmě neberu právo stávkovat. Ale měl by k tomu být rozumný důvod. Snížení platů je sice na pováženou, ale tady je třeba hledat důvod právě tohoto snížení. Tím je zadlužování státu v době růstu (díky ČSSD) a hlavně přezaměstnanost ve státním sektoru.

V tom soukromém se, kvůli krizi, propouštělo ve velkém (asi 84.000 lidí). Snižovaly se platy – a to o víc než 10 %. Státní zaměstnanci měli svůj plat jistý a nepropouštělo se – naopak jich 6000 přibylo! To ale odboráři slyšet nechtějí.

Podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila si poslanci své platy zvýšili. Fakt netuším, kde tohle vzal. Nejspíš si to vymyslel. Problém je, že pokud se to dostane do zpráv na Nově, lidi tomu začnou věřit…

Opak je pravdou. Poslanci si své platy snížili o 5 %. Asi si říkáte, že to je málo, když ostatní budou mít o 10 % méně. Zaprvé je důležité si uvědomit, že v absolutní částce to bude víc. (5 % z 80 tisíc je víc než 10 % z 20 tisíc.) A poslanců je málo, takže efekt bude i tak malý. A to nemluvím o zodpovědnosti.

A na závěr je třeba, aby si státní zaměstnanci uvědomili, že jsou placeni z peněz daňových poplatníků a firem.

předchozí další


Související články

Komentáře (2)

 
středa, 8. prosince 2010 17:17:39

Líbí se mi ten pojem „přezaměstnanost“ :) Možná, že právě přezaměstnanost je a bude mnohem větším problémem než nezaměstnanost.

Jinak samozřejmě naprostý souhlas.

 
čtvrtek, 9. prosince 2010 9:25:34

Vždyť celá tahle věc je absurdní. Pravici jsme si zvolili právě proto, aby se začalo škrtat. Ale jakmile se škrty týkají lidí samotných, většina se začne bouřit. Přece to nemysleli tak, že se peníze vezmou právě jim! To se vezme z „kolektivního imaginárního fondu“, přeci – to dá rozum.

Stávka je v tomto případě mimo mísu. Stejně jako to bylo se stávkujícími piloty, kterým se nechtělo do Afghánistánu. Armáda jim platí výcvik letový hodiny jen tak pro nic za nic? Jsou cvičeni k tomu, aby nasazovali krky, k čemuž se dobrovolně přihlásili. A pak mají strach, že nemají svůj osud ve vlastních rukou. Pročpak je to nenapadlo před podepsáním? Být v armádě znamená nemít svůj život ve vlastních rukou, být ovládán tupci a mít mizerný zázemí. „Marines just make do.“

Tady je to stejně. Odhlasovali jsme to, tak jdem škrtat!

PHATE

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.