OKblog

O vesmíru

Středa, 25. dubna 2007 18.31 Zajímavosti

„Vesmír je velký.“ Přesně tak začínal film o vesmíru v ostravském planetáriu Johanna Palisy. A mě tak napadlo, protože se okrajově zajímám o astronomii, že bych mohl napsat něco jako úvahu o vesmíru. Možná objevíte něco, co jste až doposud nevěděli nebo vás to přivede k zamyšlení. Uvidíme.

Jsme ve vesmíru sami?

Je planeta, na které existuje život? Inteligentní život? Nebo jenom mikroorganismy? Co když to ale budou bytosti podobné nám? A přiletí Aštar Šeran?

Tyto otázky mají společnou jednu věc – ani na jednu (vlastně kromě té poslední) neznáme odpověď. Ale zpět do reality. Ve vesmíru jsou miliardy galaxií, v každé z nich jsou miliardy hvězd a planet. I kdyby z nich jenom jedna miliontina měla podmínky pro život, pořád to dává celkem slušné číslo. To by v tom byl čert, aby se aspoň na jedné nestala stejná anomálie jako na Zemi.

Je vesmír nekonečný?

Může být stejně nekonečný, jako je nekonečno v matematice? Může se něco nekonečného vůbec ještě rozpínat? Kam? Kdyby byl konečný, co by bylo za ním? Další vesmír? Nic? Nebo obrovský stánek s párky v rohlíku?

Tady zase nemůžeme zatím nic úplně dokázat, takže i ten stánek pořád přichází v úvahu. Vyloučit nelze nic. Podle mě je ale vesmír konečný. Už jenom z principu. Může fungovat něco, co nemá ani začátek, ani konec? Něco, co nemá ani střed? Je v něm obrovské množství hmoty – a to množství samo o sobě nemůže být nekonečné. Jenom na to zatím nestačíme.

Je vesmír fakt tak velký?

Určitě. Před chvílí jsme zmínil obrovské množství hmoty. Malá část je v planetách, hvězdách a černých dírách, zbytek je (podle všeho) v podobě antihmoty. Tohle všechno se musí někam vlézt.

Pro nás je už těžké představit si Slunce, které (v průměru) „jenom“ 109× větší než Země. V porovnání s některými hvězdami je ale Slunce úplně prťavé. Zkuste si následující pokus: otevřete si jakýkoli grafický program a vytvořte si nový obrázek o velikosti 2100 × 2100 pixelů. Do tohoto obrázku nakreslete kolečko o stejném průměru. A potom někde mimo kolečko udělejte jednopixelový puntík.

Máte? Dobře. Teď si představte, že to, co jste právě nakreslili, je jednopixelové Slunce ve srovnání s dosud nějvětší známou hvězdou – VY Canis Majoris. A je docela pravděpodobné, že existují ještě větší… Docela názorné je toto video, kde je ale jako největší hvězda Mí Cephei, která je „jen“ asi 1420× větší než Slunce…

Jak ve vesmíru cestovat?

Jedině stopem. Ne, vážně. Raketoplány a rakety jsou neskutečně pomalé. Doletět někam by bylo otázkou několika let. Proto je třeba vymyslet něco rychlejšího. Iontový pohon se zatím neosvědčil a nic nadějnějšího zatím nemáme. Mohli bychom ale využívat zakřivení časoprostoru, červích děr, nebo „beamování“ ze Star Treku, které prý není úplně tak nemožné. To znamená další několikaletý výzkum.

A jako doplnění – peCanův článek s obrázky, který mě kdysi zaujal. No a to bude asi všechno. Zajímal by mě váš názor, ať už jako komentář, nebo zápisek v blogu.

„Vesmír je velký. Fakticky velký. To byste nevěřili, jak je hrozivě obrovitánsky velký, že z toho zůstává rozum stát. Myslíte si třeba, že drogerie ve vaší ulici je daleko, ale proti vesmíru je to úplný houby.“ (Douglas Adams, Stopařův průvodce po Galaxii)

předchozí další


Související články

Komentáře (19)

 
středa, 25. dubna 2007 19:22:33

Bohužel Ondro, tohle všechno jsou jenom teroie, kdo ví jestli vesmír je velkem či jakej. Třeba je vesmír atom v jiném, tedy paralerním vesmíru ( samozřejmě ironie ) :).
Teoreticky bys už se rovnou mohl ptát „proč tu jsme?“, „odkaď jsme přišli“ a přitom je to jeden a furt ten samej řetězec; 'Co bylo před velkým třeskem? Nic? A z čeho tedy velký třesk vzniknul?' nebo zcela typicky; 'Co nás stvořilo? Co stvořilo to co stvořilo nás? Co stvořilo to, co stvořilo nás?' a tak dále, a tak dále ;)

Popravďe se na to sám furt ptám, ale nejlepší je to vůbec nezkoumat :D

 
středa, 25. dubna 2007 19:23:15

Sorry za tolik pravopisných chyb, dnes jsem nějak mimo :D

 
středa, 25. dubna 2007 19:26:47

Problém v hledání rychlejších a rychlejších způsobů jak se přepravovat (třeba výše zmíněný Iontový pohon) je v jejich nepraktičnosti. Ve chvíli kdy by jsme byli schopni letět rychlostí blížící se rychlostí světla by jsme sice dokázali za relativně krátkou dobu cestovat vesmírem, ale relativně vzhledem k nám. Podle Einsteinovy teorie relativity by na Zemi uteklo tolik let, že by se i Země stihla znova vytvořit. ;-)

 
středa, 25. dubna 2007 19:38:24

Tak to je hodně zajímavý. Já se o vesmír teda moc nezajímám. Nezajímám se o věci, o kterých se neví, jak to s nima bude, nebo když nejsou jasný v blízký nebo ve zdálený budoucnosti. Takže si zbytečně nekazím život tím, že se budu zajímat o Globálním oteplování nebo jestli je vesmír nekonečnej apod… Ale taky nejsem k timto věcem nijak pasivní. Člověk se v tom trochu orientovat musí. Ale nechtěl bych si tím třeba vydělávat nebo aby to byl můj koníček.
No jinak mi teď ve škole na slohu máme psát slohovku na úvahu a máme si vymyslet téma. Myslím, že téma vesmír by bylo hodně dobrý. Díky za inspiraci.

 
středa, 25. dubna 2007 20:56:28

[4] Honza: Jasně je to blbost se zajímat o globální oteplování. Žij si stylem po nás potopa. Tvoje děti ti budou vděčné, že ses nezajímal, co se kolem děje.

 
středa, 25. dubna 2007 21:22:46

Hodne zajimavy clanek. Na ty same otazky se hodne casto ptam i sam sebe,treba pri pohledu na oblohu…Vite co? treba celej vecmir(ten, co vnem je miliard galaxii) patri jeste do neceho vetsiho…treba „vesmir“ je jedna miliartina toho neceho..treba…ja vim, ze takovejch teorii je moc..Kdyz se tak nad tim zamyslim, ja se tady placam s php a to oproti vesmiru nic neni. nevim jak to mam charaktizovat, proste mam takovej divnej pocit.
Objevujeme vesmir…Co kdybychom nejprve objevili poradne tu nasi zemi? Dit ani nevime, co se deje pod hladinou more v nekolika tisicech kilometru, nebo co se testuje na tom vojenskym prostoru za barakem…Tyjo…

Vesmir


 
středa, 25. dubna 2007 22:48:48

[1] Lott: Jasně, že je to jenom teorie. Docela pravděpodobně to nikdy úplně přesně vědět nebudeme…

[3] JackeLee: Právě proto mi přijde zajímavější využití červích děr. Což sice může stejný (ne-li horší) důsledek :)

[4] Honza: Aspoň k něčemu to bylo. Není za co ;)

[6] miniJOHN: Pěkně jsi to vystihl. Nikdy nebudeme vědět víc o vesmíru, dokud nezjístíme, co se děje pod našima vlastníma nohama.

 
středa, 25. dubna 2007 23:01:52

Zajímavá úvaha. Mě vždycky nejvíc zajímalo to, jestli je vesmír nekonečný či nikoli. Vždycky jsem si ale říkal, že paradoxní je, že pokud nekonečný je, nikdy to nikdo nemůže dokázat, protože by se k teoretickému konci nedostal. Takže prozatím to jsou jen domněnky, ale na tom tvém zamyšlení něco bude. Vesmír je jistě zajímavé téma a třeba jednou do budoucna bude ještě zajímavější než jako místo pro satelity nebo výlety do kosmu :-)

 
středa, 25. dubna 2007 23:10:32

[8] QuickShare: To je taky fakt, nekonečnost se blbě dokazuje. Vždycky to je jenom teorie :)

 
čtvrtek, 26. dubna 2007 13:16:02

Představit si něco co je i třeba milionkrát větší než cokoliv jiného lze. Ba dokonce je to jednoduché, prostě je to velké, nic víc, nic míň.

S tou (ne)konečností je to ale mnohem horší. Jednou za čas se nad timto zamyslím. Nad tím, jestli může být něco nekonečné a kdyby nebylo, co bude za tím? Chvíly o tom přemýšlím, vzpomenu si na film Men in black, kde s „naší“ galaxií hráli nakonec dva mimozemšťané kuličky, začnu se ztrácet a jdu dělat něcu užitečnějšího. Třeba si zahrát counter-strike :P

 
čtvrtek, 26. dubna 2007 14:18:24

Ve vesmíru sami určitě nejsme, asi bych se bál :P

Vesmír je myslím nekonečný, jsou to sice pouze teorie, představit si konec neumím, co by na tom konci bylo? Zeď (né Zed), … ?

Toho videa jsem se lekl, že jsme takto malinkatí, to jsem si nemyslel.

Cestovat, ukradneme mimozemšťanům plavidlo… :-)

 
čtvrtek, 26. dubna 2007 16:35:15

[11] Zedjunior: No zed sice ne, ale proste by se tam neslo dostat..:D sem to vyresil…
Nebo ze by te to odhodilo treba na druhej konec vesmiru, co ja vim.).)

 
čtvrtek, 26. dubna 2007 17:30:25

[10] Petr Tichý: Máš pravdu, asi to jinak nejde :D

Na MiB jsem si vzpomněl taky. Ta možnost tu taky je, ale ten stánek s párky v rohlíku se mi prostě líbí víc ;)

 
čtvrtek, 26. dubna 2007 17:41:10

Eh, mám dvě (inteligentní) jako sdělení lidem. Popřemýšlejte o tom.
1) Neřešme kdy vesmír začal a kdy skončí, řešme to že je.
2) Kdybychom vzali raketu a letěli pořád rovně nikdy neskončíme, pokud bychom ale vzali červenou barvu a potřeli všechny molekuly ve vesmíru tak jednou by jsme natřeli všechny – asi to inteligentnější tvrzení a pro hnidopichy barvu nepočítáme.

 
čtvrtek, 26. dubna 2007 21:37:28

[5] Karolína: No hale já jsem to tak nemyslel. Já si chci užívat života a nechci řešit jestli za rok nebo za desítky tisíc let skončíme my a naše Země. Stejně to už nijak hodně ovlivnit nemůžeme. Jasně, že to jde a někdo se tím zabívá a celou svou pracovní dobu a asi i mimo ní přemýšlí nad to (nikdy nezodpovězenou) otázkou zda Země skončí nebo zda-li ne. Tím, že budeš přemýšlet jak skončí Země každý den si zkazíš život. Ale samozřejmě se nad tím trochu zamyslet musíme.
Zkráceně:
1) Neřešme kdy vesmír začal a kdy skončí, řešme to že je. (napsal Pampuch)

 
čtvrtek, 22. května 2008 20:45:43

Kdyby se mě někdo zeptal jak je vesmír velký tak odpovím že hodně:)…… no ale…. Někdo tady psal že je hloupost prohledávat vesmír když ještě nemáme prozkoumanou celou planetu. Já si to myslím právě naopak protože pokut se bude zkoumat vesmír tak se může narazit na jinou civilizaci a myslím si že by bylo pro nás dobré kdyby se snáma podělila o své poznatky kdyby byla vyspělejší než my jako tžeba léky a technologie které by pomohli při skoumání naší planety. Takže si rozhodně nemyslím že vesmír je ztráta času….Ale naše planeta má tolik tajných vesmírných projektů že některý z nich je tak daleko že to spíš připomíná sci-fi než realitu….:)

 
pondělí, 26. května 2008 19:59:40

[3] JackeLee: pokut by jsme třeba narazili nebo by nás navšívily mimozemštani (teda že by se neskrývaly jako tet) a nabídli by nám technologii která by se dala použít do vesmírných lodí tak by to znamenalo že to co říkáš by asi neplatilo protože pochybuju že někde na planetě vzdálené 100ky světelný let mají Einsteinovu teorii:)

 
neděle, 12. října 2008 13:13:26

Ještě lepší je toto video http://www.rozzlobenimuzi.com/?linkid=14524 je tam i Vy Canis Majoris ;-)

 
čtvrtek, 15. října 2009 16:22:03

[6] miniJOHN: [18] Smilík: :(

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.