OKblog

O Windows Phone 7

Neděle, 31. října 2010 13.09 Mobily Microsoft

Microsoft před pár dny vydal úplně novou – revoluční – verzi operačního systému pro mobily. A když říkám „revoluční“, tak na tom asi něco bude. Mění se totiž v podstatě všechno, co bylo u starších verzí zvykem.

Když si vzpomenu na Windows Mobile 6 (nebo starší verze), mám z toho noční můry. Byl to systém, který se ve spojení se špatným displejem špatně ovládal, po čase zpomaloval (jako desktopová Windows) a vůbec s ním byla spousta problémů. Windows Phone 7 se ale vydal úplně jinou cestou.

Ještě taková vsuvka. Jako uživatel iPhonu možná nebudu úplně objektivní. Nebo že by…? Microsoft se totiž snaží v „sedmičce“ kopírovat věci, které přinesly slávu (a nenávist) právě iPhonu.

Zjednodušit!

Kdo někdy pracoval s Windows Mobile, nejspíš se mnou bude souhlasit, že k jeho ovládání bylo nutné mít aspoň nějaké znalosti a spoustu trpělivosti. Správce úloh, správce souborů… Všechno bylo zbytečně složité.

Takže v sedmičce se základní obrazovka (home screen) skládá z dlaždic. Nejsou to ikonky, spíš takové interaktivní widgety a odkazy na aplikace. Podle mě je to dobrý nápad. Sice to není graficky zrovna úžasné, ale je to jednoduché a minimalistické.

Windows Phone 7

Posunutím doprava se dostaneme na seznam aplikací. Tam není celkem nic zvláštního. Ale u aplikací už ano. Líbí se mi efektní zpracování například při procházení galerií.

Windows Phone 7

A pak je tady Marketplace. Je to takový App Store od Microsoftu. (A je integrovaný, takže si jej nebudete muset stahovat zvlášť jako Ovi Store na Nokii N8. Nokia failed once again.)

Spousta věcí ale chybí

Ano, Windows Phone 7 je osekaný na kost. Applu bylo vyčítáno, že některé z těchto věcí nemá (což už je dávno napraveno), teď má stejný problém i Microsoft.

Chybí:

Je ale pravda, že podpora některých výše zmíněných chybějících věcí je slíbena. Jak je vidět, Microsoft se dost snaží napodobit Apple, a to opravdu hodně okatě.

Slušný začátek

I přes některé nepříjemnosti vypadá Windows Phone 7 jako slušný zárodek nové konkurence pro iOS a Android (ne, Nokia se Symbianem fakt není konkurence). A oproti Androidu má i výhodu – Microsoft stanovil minimální požadavky pro zařízení, takže se nestane, že deset různých telefonů bude mít deset různých verzí systému.

Teď mi jenom zbývá podívat se obchodech a „sedmičku“ si pořádně vyzkoušet…

předchozí další


Související články

Komentáře (4)

 
neděle, 31. října 2010 14:07:17

Já stále nějak nechápu ten humbuk okolo WP7. Revoluční proti 6 je, ale zrovna povedený mi taky nepřijde. Prostředí je imho naprosto otřesné, ty dlaždice sou minimalisticky odporné. Zbytek prostředí mi připadá jak vystřižený z blogu, zbytečně nevyužitý displej, no prostě děs. Což by ale ještě šlo. Ale absence copy and paste, multitasking, Flash a Silverlight, tethering, přenos souborů přes Bluetooth, USB mass storage, DivX/XviD a equaliser v přehrávači. Jako sorry, přes tohle nejede vlak. To sou skoro všechno naprosto základní funkce, které potřebuji nebo chci. S trochou nadsázky sis takovou můžu vytáhnout ze šuplíku starou K700 a budu na tom podobně ne-li lépe…

Pokud bych dneska kupoval smartphone, na což se teda nechystám, raději si koupím kolo :) tak by to byl určitě nějaký Android poslední generace. Sice jeho roztříštěnost na různé verze je nepříjemná, ale taková 2.2 nebo chystaná 2.3 a 3.0 už sou celkem dobré. Ale takový SE který se ještě nevyhrabal od 1.6 je úplně mimo.

 
neděle, 31. října 2010 14:28:38

[1] Chiron: Tak to prostředí se nemusí líbit každému, tak je to asi všude. Někomu se nelíbí ikonky u iOS, jinému zase plocha s widgety u Androidu. Mně se třeba ten koncept dlaždic docela líbí.

A ty základní věci snad doplní příští rok. U iPhonu to bylo stejné, taky se čekalo, než některé funkce bude mít. Bylo prostě třeba je dodělat. Navíc WP7 je, podobně jako Android, šitý horkou jehlou…

Každopádně je ještě dost brzo vynášet nějaké soudy.

 
neděle, 31. října 2010 14:42:26

[2] xergic: Já vím, je to subjektivní. Koncept dlaždic se mi líbí, ale jejich grafické zpracování mi přijde škaredé. V tomhle mám taky svého favorita. Ono zbytek prostředí vypadá pěkně, problém mám spíš s tím, že je to vyparáděné, jednoduché, ale až moc osekané o další informace.

To, že je šitý narychlo se dá pochopit, nejdřív WM zasadil úder Apple, ale v MS to asi nebrali tak vážně, jenže pak přišel Android a v MS pochopili, že je potřeba něco dělat, tak urychlili vývoj a dopadlo to takhle… iPhone sem si nikdy nekoupil a ani to nemám v plánu, i když už je to konečně „dospělý“ OS, ale i tak je s ním svázáno příliš omezení. A teď je na tom úplně stejně i WM7. Plus ještě Marketplace který tak nějak v čr snad nefunguje skoro vůbec.
Jsem zvědavý jak se to vyvine, ale mám obavu, že při raketovém vývoji androidu budou mít co dělat.

 
neděle, 31. října 2010 20:55:51

Když tak sleduji internet, jedna část nadává, druhá jej chválí. Vlastně je jedno „jaký je“, důležitější je zřejmě to, že jde zcela jinou cestou než ultra-děsné WM 6.5 a níže. Ty jsou totiž fakt porod, používal jsem to pár let na několika PDA.

WM7 se rozhodně budou hýbat a vidím v nich jednoduchý telefon blíže iOS. Android je dost složitý, takže kdo bude chtít jednoduchost, zvolí si iOS s vědomím, že běží na TŘECH telefonech, nebo WP7, který těch telefonů bude mít více.

Pro mě je to vlastně krok kupředu. Jako systém jej momentálně moc dobře neberu, ale jako krok kupředu rozhodně. Microsoft udělal velký kus práce a i když má své mouchy (kdo si vzpomene na první iPhone?), rozhodně funguje lépe než Windows Mobile…

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.