OKblog

Opera 9.5 je ještě rychlejší

Středa, 5. září 2007 19.18 Prohlížeče Opera

Rychlejší než co? Než stávájící verze 9.23, která je i tak nejrychlejším prohlížečem. Uplynul den od vydání první alfaverze a už je k dispozici celkem podrobný test, který se zaměřuje především na vylepšený ECMAScript (JavaScript) engine.

Ke srovnání posloužily ještě prohlížeče Opera 9.23, Safari 3 (Beta), IE7 a Firefoxy 2.0 a 3.0 (Alfa 7). Byly to právě oba Firefoxy, které v testu (resp. testech) naprosto vyhořely a brzy se budou moct „pyšnit“ titulem prohlížeč s nejpomalejším JavaScriptovým jádrem. Dlužno dodat, že ani Safari na tom nebylo právě nejlépe…

Pokud vás test zajímá, podívejte se na originální článek. Za test tímto autorovi (aspoň nepřímo) děkuji.

Na této části testu se ukázalo, jak je „Kestrel“ opravdu rychlý a Firefox pomalý.

V této části se jednalo jen o matematické funkce. Tady byla opět nejrychlejší alfaverze Opery a Firefox (opravdu „nečekaně“) opět na samém chvostu.

Pořadí se opět prakticky nezměnilo – Opera 9.5 Alpha je zase s přehledem nejrychlejší. Nakonec ještě jeden praktický test – načítání skutečných stránek, kde je situace trošičku vyrovnanější.

Závěr

Opera 9.5 si tak upevňuje pozici na špici pomyslného žebříčku nejrychlejších prohlížečů, když překonala současnou verzi 9.23. A vývojáři Mozilly mají před sebou ještě hodně práce…

předchozí další


Související články

Komentáře (21)

 
středa, 5. září 2007 19:39:49

Njn to bys nebyl ty, dkybis Operu nevychválil do nebes. (neříkám že to není pravda) ;) Tedka používám Firefox a je mi celkem jedno jestli mi bude stránka nabíhat o 0,2 sekundy pomaleji. :D Až víjde plná free 9.5 možná stáhnu :)

 
středa, 5. září 2007 20:13:10

[1] SkyLuke: Věř mi, že ten rozdíl v rychlosti je vidět víc než si myslíš. Myslel jsem si, že bude těžké, aby 9.5 byla rychlejší než 9.23, ale nakonec je to pravda – je rychlejší a je to poznat ;)

 
středa, 5. září 2007 20:23:59

Nepřijde si správné míchat stabilní a testovací a srovnávat je.

 
středa, 5. září 2007 20:27:41

[3] helenka: Tak to zkus rozdělit. Vyjde to prakticky stejně (ba pro Firefox možná ještě hůř) ;)

 
středa, 5. září 2007 23:15:31

Musím souhlasit v tom, že rychlost je znatelná na první pohled. Já si Operu na Macu rychle oblíbil a pravděpodobně u ní také zůstanu. Na Windows prozatím zůstanu stále u Firefoxu, protože mi zkrátka vyhovuje a těch pár zlomků sekundy tolik neřeším.

 
čtvrtek, 6. září 2007 14:37:30

Tak jsem si stáhl tu alfu a zatím spokojen nejsem :-( Písmo se mi zvětšilo, po otevření odkazu do nového tabu na pozatí (Middle click) mi stránka hnusně problikne.

 
čtvrtek, 6. září 2007 20:00:39

Asi mi uniká význam toho, že Opera v těchto testech vychází jako nejrychlejší. Používám teď 9.22 a třeba ta prodleva, když otevřu novej tab a následovně udělám mouse gesture na jeho zavření, tak stejně musím čekat klidně vteřinu dvě, než Opera tab vykreslí, aby ho vzápětí mohla zavřít.

Takových „lagů“ v ovládání je více. Já sice používám Operu cca půl roku (na windows i linuxu), ale tohle mi prostě přijde v duchu „jednooký mezi slepými král“.

 
čtvrtek, 6. září 2007 20:14:05

[7] Masi: Toto je test rychlosti zpracování ECMA-, resp. JavaScriptu a práce s DOM. Odezvy GUI se vůbec netýká. Nicméně, osobně žádné takové zkušenosti nemám, ale znám (jednoho jediného dalšího) člověka, který si na to taky stěžoval, ale v 9.5 to prý z velké části zmizelo.

Operu používám jako hlavní browser asi dva roky a podobné „lagování“ jsem zaznamenal jen když přepínám mezi okny, kde je flash. Ale to je u všech prohlížečů…

 
čtvrtek, 6. září 2007 20:28:02

[7] Masi: To by mě docela zajímala konfigurace tvého počítače, respektive, kdy jsi naposledy přeinstaloval systém. Já Operu používám třetím rokem a k žádným prodlevám u mě nedochází (tedy dokud nespustím FF );).

 
čtvrtek, 6. září 2007 20:53:39

[8] xergic: Jen jsem chtěl říct, že úzké hrdlo spatřuju jinde, než v podobných rychlostních testech.

Jinak abych to upřesnil – ona Opera není pomalá celou dobu, ale prostě když narazím na určitou stránku (leč nikterak obskurní).

Na 9.5 se teším a nezbývá mi než doufat, že odstraní problémy, které s ní teď mám.

[9] Pavel Jaroš: počítač mám slušný -Athlon XP2400+, 1GB RAM a grafárna ATI Radeon 9800. A systém mám taky pár měsiců.. musel bych se kouknout, kdy vyšel Slackware 12.0, ale i v předchozí verzi to dělalo to samý.

Ale koukám, že po hodině a půl a ne příliš intezivního serfování si Opera už vzala 350MB paměti. Dalších 200MB si vzaly ostatní aplikace včetně OS.

Přestože teď zabírá tolik, jako kdyby linux běžel na Opeře a ne naopak, tak je svižná, ale prostě některý stránky ji vycukaj a laguje na nich.

 
čtvrtek, 6. září 2007 21:06:54

[10] Masi: Právě ty problémy byly dost často způsobovány špatně napsanými Javascripty (nebo i jiným kódem, ale to málokdy), což by měla 9.5 opravovat (díky přepsanému enginu).

Ta spotřeba paměti je divná – moje Opera po asi sedmi hodinách „žere“ necelých 60 MB a ještě se mi nepovedlo dostat se přes 100 MB (pokud nepočítám některé dávné testovací sestavení). Třeba Firefox jde dostat přes 100 MB hravě…

Možná by mohlo pomoct vyčištění profilu (adresy, cache) nebo Operu kompletně přeinstalovat (se zálohou záložek, feedů a hesel to není problém). Většinou to zabírá.

 
čtvrtek, 6. září 2007 22:13:00

[11] xergic: Doteď jsem byl línej to udělat, ale když to tady řešíme, tak jsem neodolal. Dal jsem 9.23 a minimálně přepínání mezi taby, kde byly cca 5MB obrázky je teď zcela akceptovatelné (odhaduju max. půl vteřiny vůči předtím cca dvěma). Předtím cukatůru způsobovalo i serfování na mapy.cz, teď už OK.

Pač jsem si nebyl jist, zda to neblbnulo kvůli profilu, tak jsem downgradnul zpatky na 9.21 a i s čistým profilem se problém vrátil (profil jsem uplně vymazal, resp. přesunul). Tudíž v tomhle pomohl upgrade verze, ostatní věci, jako např. alokovaná paměť se takhle rychle vysledovat nedají.

Definitivně uvidím až po nějakém čase, zda se to záhadně nezhorší. Ono se mnou otřáslo, když jsem šel z 9.20 na 9.21 a nic se nezlepšilo. To spolu s mým pesimistickým postojem, že upgrady stejně opravujou jen věci, který se mě netýkaj, mě odradilo od dalšího upgradu :)

Tak díky za ten správnej impuls.

 
čtvrtek, 6. září 2007 22:22:55

[12] Masi: Nemáš za co. Ono je to taky někdy potřeba jednou za čas udělat (stejně jako hodně lidí pravidelně reinstaluje Windows). Obzvlášť při upgradu.

Pokud nejsi sám a stejný problém se objeví ve fóru nebo jej někdo reportuje, tak se většinou dočkáš opravy. Upgradovat se podle mě docela vyplatí, ale s rozvahou a zálohou profilu ;)

 
pátek, 7. září 2007 14:40:27

[10] Masi: Je pravda, že já používám Operu hlavně v práci, kde mám WIN 2000 a to je nejstabilnější systém od MS, který znám, tudíž i ta Opera na něm asi běží lépe ;)

 
sobota, 8. září 2007 22:21:17

Někdo mi řekněte, kde to vypnu a já začnu Operu okamžitě používat..

Když si dám svůj web, fajn, načte se, pak surfuji jinde, dám do ad. řádku adresu na svůk web a on se naloaduje z cache (pravděpodobně), tudíž jeslti někdo psal komentář a cokoli jiného neuvidím, musím dávat F5 a to mi vyjde tedy o dost pomaleji než ve Firefoxu :-)) Krásně se to dá zjistit na času přidání posledního komentáře..

 
sobota, 8. září 2007 22:27:04

[15] Patrik Vogl: A co třeba to zařizovat serverově? Jinak to jde nastavit v Nastavení – Pokročilé – Historie – Kontrola změn stránek a dát tam Vždy.

 
sobota, 8. září 2007 22:48:47

je to opravdu ZNATELNĚ rychlejší než 9.23

 
čtvrtek, 13. září 2007 13:19:13

Je to opravdu znatelně rychlejší… tedy alespoň prvních pět hodin. Pak to tuhne a tuhne. A večer je to nepoužitelné.

 
středa, 19. prosince 2007 20:34:07

No já nevím, ale tenhle článek vyznívá spíš jako reklama a navíc klamavá. V jediném má pravdu a to je, že Firefox opravdu není žádný rychlík. Ovšem mám vyzkoušené, že Safari a K-meleon jsou rychlejší než Opera a zatím si stojím a je mě jedno co si o tom budou myslet příznivci jednoho či druhého. Přesto stále používám Firefox. Kdyby byly bez problémů vyřešeny importy, tak budu klidně měnit častěji a zkoušet nové věci.

 
středa, 19. prosince 2007 20:39:49

Taky jsem si všimnul, že v testu načítání stránek, chybí Safari:) Nebyl to snad záměr? :D

 
středa, 19. prosince 2007 21:25:13

[19] Leoš: Klamavá reklama pomocí ověřených testů? (A že tento není jediný s podobnými výsledky.) No, nevím…

Můžou být subjektivně rychlejší, ale toto jsou syntetické a dají se považovat za (dejme tomu) víceméně objektivní.

[20] Leoš: Není, stačí se podívat do textu původního článku:
>> Safari is missing in the charts above because it returns its onLoad sooner than other browsers.
Jinak řečeno, testy načítání stránek nemůžou být se Safari provedeny, protože Safari (těžko říct z jakého důvodu) vrací onLoad (načtení stránky) dříve než ostatní prohlížeče.

Proto se ne tyto a podobné testy nedá u Safari spolehnout a je možné, že toho už využívá Apple ke klamavé reklamě ;)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.