OKblog

Opera Mini pro iPhone je tady!

Úterý, 13. dubna 2010 13.26 Apple Opera

Apple včera večer konečně schválil Operu Mini, která je tedy díky tomu dostupná už i pro Apple iPhone a rozšířila se tak na další platformu. Jestli ale bude mít úspěch, ukáže až čas. Nicméně rozruch kolem tohoto prohlížeče rozhodně není malý.

Psal jsem o tom asi před dvěma měsíci – ačkoli byla Opera Mini pro iPhone představena, nebylo jisté, že ji Apple schválí. Někteří to dokonce pokládali za nemožné. Ale teď už k samotnému prohlížeči, který je k dispozici App Store.

Opera Mini pro iPhone

Opera Mini pro iPhone

Na první pohled není rozhraní zrovna krásné, mohl být víc „ajfounovské“ a aspoň trochu se podobat Safari. Místo toho přípomíná spíše Operu Mobile, což by se dalo považovat za první mínus. Nahoře je stylový červený pruh, který ale zabírá o pár pixelů víc než je tomu u výchozího prohlížeče. V nastavení se ale dá zapnout zobrazení na celý displej, který ušetří celkem dost místa.

Na základní obrazovce je samozřejmě známý Speed Dial s devíti místy pro oblíbené stránky, které jsou tak dispozici na jedno „ťuknutí“.

Nastavení Zobrazení na celý displej

Opera Mini má, stejně jako Safari, k dispozici i „taby“ – lépe řečeno listy. Není tak problém mít otevřených několik stránek najednou. Ale to není nic převratného.

Otevření nového listu Panel s otevřenými listy

Další nevýhodou při surfování je v podstatě nečitelný text při odzoomované stránce. (Tento problém odpadá u mobilních verzí, pokud ji web nabízí.) Stačí ale jedno tapnutí, stránka se přiblíží a vše je jak má být.

Samostatnou kapitolou je rychlost. Opera Mini je rychlá a Safari strčí v tomto ohledu s přehledem do kapsy. Navíc přenáší méně dat. To ocení obzvlášť uživatelé v oblastech, kde je k dispozici jen GPRS nebo EDGE. (Tedy všude mimo velká města…)

Odzoomovaná stránka Zoom

Dále by měla fungovat synchronizace záložek a stránek ve Speed Dialu přes Opera Link, ale to jsem nezkoušel…

I přes některé neduhy je Opera Mini pro iPhone slušným prohlížečem. Uživatele si určitě získá rychlostí – v této oblasti nemá konkurenci. Sám ještě nevím, zda ji budu používat místo Safari, to se uvidí až za nějakou dobu.

předchozí další


Související články

Komentáře (13)

 
úterý, 13. dubna 2010 13:55:08

Už jsem našel využití a používat ji budu. Vypl jsem stahování obrázků a když nebude k dispozici wifi tak pojedu přes Operu. Nemám totiž 3G, jedu furt přes GPRS a i tak se stránky načítají celkem rychle. Jinak ve všem ostatním je horší než Safari, aji scrollování působí nějak divně.

 
úterý, 13. dubna 2010 14:01:03

[1] Ticonderoga: Tak to asi bude u hodně lidí. Já sice v Ostravě 3G používám, ale strašně to žere baterku, tak ho teď spíš vypínám a jednu na EDGE…

Je fakt, že působí divně, ale je to přece jenom první verze. Ještě nebyl žádný uživatelský feedback, tak snad se ještě nějakých vylepšení dočkáme :)

 
úterý, 13. dubna 2010 14:16:34

Nazdar. Kdo by to byl řek, že právě dnes budu říkat, že mi iPhone připomíná WinMobile nebo přinejmenším moji Operu mini na Androidu, která je vlastně uplně to samé, co ve verzi pro iPhony. Kdyby byl podporován multitouch, tak bych ho nejspíš používal. Ten pruh je fakt ošklivej, ten si mohli odpustit. Na Opeře se mi líbí hlavně taby a procházení mezi něma.

 
úterý, 13. dubna 2010 19:57:19

[3] SkyLuke: Tak ono Opera Mini (i Mobile) je nově naprosto stejná pro všechny platformy. Už to hold není šedá myš pro WM, černá vdova pro Symbian a omalovánka pro J2ME telefony – sjednotili ji. Já osobně v tom vidím klad.

Jinak Opera Mini je po MSIE druhý nejrychlejší prohlížeč na low-endových PDA s Windows Mobile, respektive na extrémně pomalých PDA je i rychlejší (200MHz ARMv6 a pár volných MB v RAM). A k té synchronizaci záložek – funguje, ale cokoliv co by kdo chtěl synchronizovat (mimo Speed Dial) je nutno ve stolní Opeře nakopírovat do složky Opera Mini. Čekal jsem, že se bude prostě synchronizovat vše.

 
středa, 14. dubna 2010 22:58:11

[4] Dash: Pro člověka, co používá iPhone nikdy nebude klad, že Opera Mini vypadá stejně jako na Windows Mobile. Co je na tom dobrého? To je jako kdybych chválil nějakou aplikaci, která vypadá a ovládá se stejně jako na Windows, když budu dělat na Macu.

Každý systém má svoji logiku, svojí filozofii a já nesnáším, když se to někdo snaží nabourat svými postupy. A to Opera dělá až nechutně. Když se podívám na GUI Opery Mini, nevěřím, že to je aplikace pro iPhone. A k čemu mi je, že mám prohlížeč, který vypadá stejně jako na jiných platformách? Apple ji zřejmě schválil, aby uživatelé věděli, že o nic nepřichází.

User experience nulový, ani trošku se Opera nesnažila přizpůsobit se nativnímu ovládání iPhone. Bez zoomu nečitelné a ten ještě často blbne. Vykresluje pouze Arial a ještě k tomu osekává boxy. Asi nic pro mě. To by musela být velká nouzovka.

 
středa, 14. dubna 2010 23:39:28

[5] Martin Světlík: V podstatě souhlasím. Taky to nemám rád a nelíbí se mi to. Třeba na tom ještě zapracují – už jsem to psal v komentáři výše: ještě nemohli mít žádnou odezvu od uživatelů, rozhraní proto není odladěné. Čekal snad někdo, že hned první verze, kterou před tím nikdo mimo Operu neviděl, bude dokonalá?

Mimochodem – Apple to samé dělá třeba u iTunes pro Windows…

Jedna zajímavá aktualita: Opera Mini je momentálně nejstahovanější free aplikací ve všech App Storech.

 
středa, 14. dubna 2010 23:53:59

[6] xergic: To měl Apple tendence dělat i u Safari a také se mi to nelíbilo a dospěl do stádia, kdy tomu tak není. Nicméně iTunes je specifický a taky se Apple musí v hodně věcech přizpůsobit. A pokud vím, řada věcí jako nastavení je plně udělaná ve Windows rozhraní, přitom tam není problém udělat rozhraní nastavení jaké je na Macu. A obecně pokud vím, veškeré nabídky a dialogová okna jsou standardní. Tak jako Apple má Windows rozhraní pro řadu dalších podpůrnejch aplikací a utilitek až se kolikrát divím, například pro Boot Camp, Mobile Me nebo AirPort Utility pro správu WiFi routerů od Apple.

Ale tak u Opery pro Mac také není vidět žádná snaha, že už to není Windows aplikace, takže mě to ani tolik nepřekvapuje.

 
čtvrtek, 15. dubna 2010 15:33:28

[5] Martin Světlík: Pro to jedno procentu Mackaru (nebo kolik ze jich to je) to snad problem je. Ti ostatni treba oceni, ze si nemusi zvykat na zadne novinky. Navic vetsina lidi co chce iPhone ho chce kuli vzhledu, ne kuli OS. Ale vic se Opery uz nezastanu. Me take stve, kdyz mi aplikace vnucuje svuj skin a nebere ohled na OS.

 
čtvrtek, 15. dubna 2010 15:46:24

[8] Dash: Nějak nechápu, jak s tím souvisí procento uživatelů Macu (5,3 %). Pokud si člověk koupí iPhone, pak opravdu nečeká na Operu Mini, která mu přinese nějaké zažité rozhraní. iPhone má svoje rozhraní, které 55 milionů lidí používá a jsou na něj zvyklý. Tak co ocení na tom, že Opera Mini vypadá, funguje a ovládá se úplně jinak? Právě tím si musí zvykat na jiné rozhraní, než které znají, ne opačně.

 
čtvrtek, 15. dubna 2010 15:56:08

[7] Martin Světlík: To není tak úplně pravda. Opera 10.5 má přepsané rozhraní, aby bylo na běžných systémech nativní. Teda i na Macu a Linuxu (Qt i GTK+). Celkem velký rozdíl je i mezi verzí pro WinXP a Win7.

Jinak zrovna dneska vyšla Opera 10.5 Beta 2 pro Mac a co nevidět vyjde finální verze: http://www.opera.com/browser/next/
Možná by stálo za to ji aspoň vyzkoušet, než se pořád držet věcí, které platily pro minulé verze ;)

 
čtvrtek, 15. dubna 2010 19:43:59

[10] xergic: Operu 10.5 beta neznám a musí se nechat, že nějaký pokrok tam je konečně znát. Do verze 9.5 byla na Macu prakticky nekoukatelná, o čemž už jsme se určitě někdy bavili a nějaké screenshoty jsem ukazoval tady v komentářích. Jinak verze Opery samozřejmě znám, tak jako jsem si nemohl nevšimnout stylu pro Windows, kde jsem skoro nepoznal, jestli to není Google Chrome, což je se zpožděním i pro Mac.

Operu používat musím, kvůli optimalizaci webů, ale víceméně ji pouštím hlavně na Windows, protože jak mi nevadí Firefox, jak mi nevadí Google Chrome, tak Opera mi do oka nikdy nepadla (a teď nemyslím jen vzhled) a to jsem ji jeden čas i používal, do doby, než jsem zkusil Safari (a ono verze 2 nebyla zas taková sláva).

Ale pro iPhone mě zklamala daleko víc, už jen z důvodu, kolik mediální masáže kolem toho bylo a kdy se sama stala středem pozornosti. Na iTunes Store lze sledovat řadu komentářů ve stejném duchu a recenze nejsou výjimkou a myslím, že uživatele iPhone by kromě rychlosti mohla daleko víc potěšit i nativním GUI hned od začátku, což podle mého musí být i při samotném vývoji rychlejší.

 
čtvrtek, 15. dubna 2010 20:04:37

[11] Martin Světlík: Popravdě řečeno mě verze pro iPhone taky trochu zklamala. Ale v první verzi (a navíc bez veřejného testování) nemůže být snad žádný software dokonalý…

Opera bude určitě pokračovat ve vývoji dál a snad dají na uživatelský feedback. Uvidíme.

Vím, že jsme Operu na Macu už rozebírali, to je pravda. Je celkem pochopitelné, že se Opera zaměřuje na Windows a ne na Mac. Apple to se Safari dělá zase opačně :)
P.S.: Mě zase nikdy nezaujalo Safari. Ono ani nemá moc čím zaujmout ve srovnání s konkurencí. Ale je možné, že se můj názor se switchem na Mac změní ;)

 
čtvrtek, 15. dubna 2010 20:22:57

[12] xergic: Já ho na Windows taky nepoužívám. Když testuju, tak pouštím pro osobní potřeby Google Chrome, ve škole pak používám Firefox. Na Safari bych si pod Windows asi nezvykl. Na Macu oceňuju jeho jednoduchost, integraci do systému (pochopitelně), rychlost, standardy, a vývojářské nástroje (na takový Web Inspector nedám čas od času dopustit a neznám podobný nástroj jinde). No a pochopitelně je pro mě důležitá i synchronizace záložek, hesel atp. Nevím, jestli to Opera už napravila, ale nepoužívá systémovou klíčenku, což je pro mě zásadní nevýhoda, což myslím nedělá ani Firefox, který hesla navíc ukládá v plain textu, což je hnus. Až s jednou z posledních verzí přišel s možností nastavit hlavní heslo, ale pro ty, co to podcení…

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.