OKblog

Opera Unite

Úterý, 16. června 2009 13.18 Prohlížeče Opera

Opera dnes uvedla další inovaci svého prohlížeče – jmenuje se Unite. A klade si nemalé cíle. Umožňuje sdílení souborů a informací, komunikaci a dokonce i provoz malého serveru. A to vše přímo v prohlížeči!

Funguje to jednoduše: stačí mít účet na Opera Communitynejnovější verzi prohlížeče. V menu je potom třeba povolit Unite Server.

„A new technology that shakes up the old client-server computing model of the Web.“

Následuje vyplňení údajů (login a heslo) nebo případné založení nového účtu a nastavení jména počítače. To se hodí, pokud používáte Operu (se zapnutým Unite) třeba doma a v práci. Znamená to tedy, že můžete k jednomu účtu připojit více počítačů s různými daty (web server, hudební server a podobně).

Opera Unite

Opera Unite

Opera Unite ale není aplikace. Je to platforma, a tak je možné vyvíjet další služby, které budou tohoto principu využívat. To nabízí ohromný potenciál, jestli bude využit, to už záleží na vývojářích a uživatelích.

Zatím je k dispozici sedm (všimněte si, že to je prvočíslo) služeb:

Opera Unite – Služby

Opera Unite – Nastavení File Sharing

Vyzkoušel jsem tedy File Sharing. Na začátku je nutné zadat složku, ze které budete data sdílet. Potom už jen stačí nastavit, kdo může tyto soubory vidět: všichni, jen s heslem nebo jen vy. Pokud chcete sdílet soubory s kamarádem, pošlete mu odkaz. A je to. Geniálně jednoduché!

Opera Unite File Sharing

Jestli tento projekt bude mít budoucnost, nebo skončí jako widgety, to se ještě uvidí. Nicméně vypadá to zajímavě a já se budu těšit na další zajímavé služby.

předchozí další


Související články

Komentáře (17)

 
úterý, 16. června 2009 13:44:53

Další důvod, proč používat Operu :)

 
úterý, 16. června 2009 14:42:20

nápad je to zajímavý, ale přeci jen asi zůstanu u řešení vlastní cestou :) ale pro běžné uživatele je to určitě dobrá věc :)

 
úterý, 16. června 2009 16:28:19

Nechci rýpat, ale Opera je OS pro ovládání serveru nebo webový prohlížeč? 8) teď to vypadá jako něco mezi …

 
úterý, 16. června 2009 16:33:52

[3] Ashen: Webový prohlížeč, který umí jednoduše a rychle sdílet soubory :) Aspoň má nějaké funkce, ne jako Firefox ;)

 
úterý, 16. června 2009 17:03:21

[4] xergic: Grrr Firefox rulezz :D Ale je fakt, že se to může sakra hodit … možná zkusím…

 
úterý, 16. června 2009 17:09:38

Vypadá to náramně, snad to i zkusím :) Opera si to u mě teď docela slušně pokákla, ale nebudu přece hanit programátory proti vedení, že :P

 
úterý, 16. června 2009 17:24:16

[6] woko: Já tu kauzu neřeším. Přece nepřestanu používat program kvůli tomuhle a ještě o někom říkat, že chová komunisticky (jako nejmenovaný Reditel Hyperprostoru). To je jenom hloupé pozérství :)

 
úterý, 16. června 2009 19:17:01

[7] xergic: Souhlasím, že přestat používat je nesmysl, ale tobě fakt přijde to chování ze strany Opery normální? když je tak dobrá, tak se snad může propagovat sama, ne?

Proč nikdo neútočí na Apple / OS X a Safari? Protože kvůli pár % to nemá smysl, to Microsoft „má prachy“, tak se bude Opera chovat jako skupina socek. Podle mě to vážně není normální ;-)

 
úterý, 16. června 2009 19:25:20

[8] Patrik Vogl: To jsem neřekl, taky s tím nesouhlasím. Jenomže Opera v tom už přece není sama. Pokud vím, tak Mozilla se k tomu připojila taky.

Já bych ale ani neviděl problém v Opeře, spíš v samotné EK, že tohle vůbec dopustí a podřídí se. Začalo to už dávno brojením proti Windows a WMP, což bylo „úspěšné“. Už bylo jenom otázkou času, kdo to zkusí jako další…

 
středa, 17. června 2009 19:27:52

největší práce během celého rozcházení této služby je najít uživatelské jméno

 
středa, 17. června 2009 20:54:51

[9] xergic: Nejde o Operu? Naopak, jde, pokud dostala takovýto nápad, pak za to může skutečně ona. To, že se Mozilla začne do této situace angažovat také, ukazuje pouze, jací zbabělci jí vedou.

 
čtvrtek, 18. června 2009 14:24:31

Tak to Unite vypadá docela zajímavě. A ikdyž na většinu věcí co umí používám už něco jiného… Soubory jednoduše nahazuju na FTP a jen pošlu odkaz na soubor. Fotky řeším přes Picasu, ale pokud to udělají nějak uživatelsky přívětivé, tak nevidím problém proč to nevyužít, když je to všechno hezky na jednom místě.
Jinak to co teď předvádí Opera u EK je ostuda a racionálně myslící člověk něco takového odsoudí. Jenže on je problém i v EK která se hledí jenom napakovat kde to jen jde, klidně u na úkor „demokracie“.

 
pondělí, 22. června 2009 1:25:55

Wau. Vypadá to opravdu pěkne, vůbec jsem netušil, že něco podobnýho chystají…

 
úterý, 6. října 2009 18:39:28

Stejně mi to přijde celé hrozně nemotorné, ikdyž jsem velikým zastáncem opery. Osobně bych ale radši zustal u svých osvedčených aplikací, jakou je napřiklad HFS. Free, vše se dá nastavit podle svého, uživatelé, limity atd. Ale každý má vkus na něco jiného a každému vyhovuje něco jiného :)

 
úterý, 6. října 2009 18:56:01

[14] leyer: Tohle je trochu jednodušší. Nemusíš instalovat další program, případně ho ještě nastavovat. Když chceš něco rychle někomu poslat, tak to je dobré řešení.
Škoda jen, že to u nás brzdí asymetrické připojení…

Navíc Unite není jenom o sdílení souborů. Je to platforma pro různé další aplikace. Nedávno přibylo pár zajímavých:
 – Messenger: komunikace přes My Opera portál
 – Stream Media: streamování videí z počítače (parádní věc)
 – File Inbox: nahrávání souborů do počítače
 – OpenID provider

A budou další :)

 
úterý, 6. října 2009 22:29:34

To je jasný, že nějakým rychlíkům to může stačit, já jen narážel na to, jestli to nebylo od Opery trochu zbytečný investovat tady do toho. Myslim si, že Operu stejně používají jen už internetem protřelí jedinci a ty už asi znají a hlavně mají jiné způsoby na výměnu dat, než se „pracně“ registrovat na stránkách Opery. Další nevýhodu vidim v nutnosti mít stále zapnutý prohlížeč.

Jinak messenger je určitě skvělá věc, snad si ale nemyslíš, že by to někdo používal? Jsme a asi už navždy zůstaneme tou zemí, kde se zná a toleruje jen icq a alternativa pro „nás“ neexistuje :D Když někdo není schopný přejít ke kvalitnímu WLM, nevidim důvod přecházet k nějaký „patlanině“ od Opera Software. Holt se bojíme změn. Ikdyž to všechno mám nepodložené, sám jsem do Unite nasdílel jednu složku a zase to vypnul, ale třeba se mýlím a Opera překvapila a vyplodila věc, která překoná i všemi vyzdvihovaný icq :)

 
úterý, 6. října 2009 22:37:42

[16] leyer: To už je otázka na ně. Snad v Opeře ví, co dělají a proč investují do vývoje Unite. Ta registrace je trochu nevýhoda, ale není to zas takový problém. A prohlížeč zapneš, jenom když to potřebuješ…

Ten messenger je spíš pro uživatele My Opera, neřekl bych, že tvůrci mají v plánu se cpát do instant messagingu (ostatně Opera má v základu IRC klienta) :)

Osobně Unite nepoužívám, nevidím důvod, ale někomu to třeba může vyhovovat…

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.