OKblog

Ovce neovce

Pátek, 23. září 2011 16.01 Apple Mobily

Kolem každého výrobku nebo firmy se vždy vytvoří skupina skalních příznivců. A aby byla zachována rovnováha, tak i odpůrců. Často je ale odpůrců víc. Asi nejviditelnější je to u Applu.

Jeho odpůrci většinou pro příznivce využívají označení ovce. A platí pro ně rovnice – „máš Apple – jsi ovce“. Výjimky nejsou. Takové generalizace fakt nemám rád, ale v diskuzích je můžete vídat běžně. Vlastně ne běžně, spíš všude, kde se o Applu zmíní.

Abych ale byl objektivní, nějaké takové „ovce“ určitě existují. Jenomže to v žádném případě nejsou všichni, jak se nám Apple haters snaží namluvit. Nejčastěji se takto vyjadřují androidisti a když se oklikou vrátím na začátek, jsou ovce i v jejich táboře? No jistě, že jsou. Jen si to nedokážou přiznat.

A jak se takové „android ovce“ projevují? Papouškují názory ostatních (v tomto případě třeba serverů zaměřených na Android), milují Android a nenávidí Apple. Za každou cenu. Krásně je to vidět u probíhajícího sporu Apple vs. Samsung. Z diskuzí v podstatě vyplývají dvě věci:

V jejich očích je totiž Apple to největší zlo v celém Vesmíru. A Google (Samsung…) je naopak nejlepší, samozřejmě.

(A to nezmiňuji další názory typu „obdélník se nedá patentovat“, „soudce je debil“, „patenty jsou k ničemu“ apod.)

Na značce záleží

Další věc, která se „Apple ovcím“ vyčítá, je „slepá“ důvěra v produkty. Teď když se objevil v předprodeji iPhone 5, o kterém se téměř nic neví, někteří už projevili zájem: „Je to Apple, tak to musím mít!“

Na druhé straně barikády se ozývají jiné hlasy: „To nechci, protože to je Apple!“, někdy ještě s dodatkem, že si radši koupí telefon s Androidem, „protože je to Android a ten je nejlepší“. Nepřipadá vám to podobné? Nebo dokonce stejné?

Až zase budete číst něco o „Apple ovcích“, vzpomeňte si na tento článek. Ovce jsou totiž vždycky na obou stranách.

předchozí další


Související články

Komentáře (10)

 
sobota, 24. září 2011 10:35:57

Osobně jsem hodně špatná „ovce“ ve všech táborech. Někdy od roku 2005 jsem měl kapesní počítač s Windows Mobile a hodně si na něj zvykl. Byla to placka úplně stejná jako současná iNěco či Android zařízení. Když jsem chtěl starý kapesní počítač nahradit za novější model, zklamalo mne všechno. iOS byl moc uzavřený. WM odsouzený k zániku. WP7 v nedohlednu. WebOS moc exotický. RIM jsem nechtěl kvůli BIS… Až mi nakonec zbyl ve výběru jen Android – to nejmenší zlo. Kdo čte mé články, ten ví, jak jsem s ním spokojen a co všechno mi na něm vadí.
Všechny ty systémy sice ušli už několik kroků dopředu, ale některá stěžejní omezení si nesou dál. A jelikož rozdíl mezi jednotlivými zařízeními je pouze softwarový, nejsem schopen se jako „ovce“ nikam zaškatulkovat.

Jinak na značce záleží lidem, kvalita se se značkou dá spojit jen těžko – zmetky zvládne vyrábět každý. Dobrou ukázkou budiž Nokia divize pro chytrá mobilní zařízení, která v posledních letech přežívala jen díky podpoře svých „ovcí“ a finančnímu kopanci od Microsoftu.

Popravdě mi trochu unikl smysl článku, tak snad není komentář moc mimo.

 
sobota, 24. září 2011 11:13:30

[1] Dash: Myslím, že neunikl, aspoň ne úplně ;) Chtěl jsem říct, že takové „ovce“ jsou prostě na obou stranách (nebo vlastně všude). Ale ne každý je ovce, takže se nikam škatulkovat nemusíš.
A taky jsem chtěl poukázat na zatvrzelost některých androidistů, kteří dělají to samé, co jiným (Apple ovcím) vyčítají.

Zajímalo by mě, co by sis vybral teď (bez předchozích zkušeností s Androidem) – jestli bys dal přednost Androidu, nebo zkusil WP7?

 
sobota, 24. září 2011 15:57:39

Ovce jsou všude a v jakékoli diskuzi mi přijdou hloupý. Pokud například ten iPhone 5 ještě nevyšel a nejsou známe nějaké parametry tak ho může odsuzovat jenom blbec. I když je pravda, že Apple spíše své mobily postupem času vylepšuje (než aby dělal vysloveně nové) a ohledně designu moc práce nikdy neudělá (což mi začíná vadit a prodávám svůj iPhone). Něco takového lidi mohou odsuzovat.

Já bych ovce nechal být. Většinou jsou to hloupý lidi, kteří nejsou schopni připustit nebo otestovat něco od konkurence, protože oni přeci VÍ, že to stojí za prd. S takovým člověkem se nemá cenu vůbec bavit :). Je jasný, že pokud je někdo oslepen Androidem a není schopen zkusit něco nového, připustit chyby a otestovat konkurenci – jeho názor vůbec nemá váhu. Proto takové diskuze úplně přehlížím.

 
sobota, 24. září 2011 18:18:52

[2] xergic: Bez zkušeností bych asi opět skončil u Androidu a zase nadával, proč se třeba bez práv roota nejde připojit k WiFi síti bez infrastruktury a podobné věci. Ale kdybych si dnes měl zvolit nový kapesní počítač, určitě bych sáhl po něčem s WP7.5 Mango nebo iOS.

U mne to byl s Androidem tak trochu skok do neznámé vody. Viděl jsem první dvě generace iPhonu a ty mi nesedly – proto jsem předem škrtnul čekání na WP7, který sliboval podobné restrikce. Dnes, když už máme další generace iOS za sebou a mám osobně osahaný i WP7, vím, jakou jsem tehdy udělal chybu, že jsem nepočkal na WP7. Ale kupovat si kvůli tomu nový kapesní počítač nehodlám. HTC Legend mi prostě musí nějaký rok vydržet – za tímto účelem jsem si vybral konstrukční řešení jaké v té době měl jen HTC Legend.

 
sobota, 24. září 2011 22:40:13

[3] Carl114: Máš pravdu, já se ty diskuze snažím ignorovat. Ale občas bych rád přispěl svým názorem nebo něco opravit a už to začíná.

Pokud jde o design iPhonu, ten moc neřeším. Důležitější je pro mě to, co je uvnitř – hardware, ale hlavně software.

[4] Dash: Chápu, určitě v tom nejsi sám. Já jsem otevřený různým platformám, vyzkoušel jsem Android (který mě moc neokouzlil – ale to by bylo na další článek) i WP7 (i když celkem málo). Nakonec mi stejně nejvíc vyhovuje iOS.

 
neděle, 25. září 2011 0:03:07

[5] xergic: Já tě chápu, snažíš se přispět do diskuze a oni hned začnou mlít to svoje xD. To je pak lepší opět… ignorovat :).

 
neděle, 25. září 2011 12:25:00

To je pořád dokola. Na stranu druhou se již nyní objevují i takový jedinci ,kteří … řekněme „prokoukli“ a nyní vidí ten „falešný“ svět.

Sleduje někdo z Vás třeba Patrika Vogla (twitter, G+ a jeho web)? Zaritý Apple user, nyní rádoby „prokoukl“, opěvuje Windows 7, prozkoušel WP7, BB a nyní má opět Androida. A skoro mi příde, že až trochu fanaticky vidí na Applu chyby. Mám na mysli, že mi nepřijde, že by prokoukl vy smyslu nestranosti, ale že pomyslnou hranici přeskočil až na druhou stranu tábora.

 
neděle, 25. září 2011 17:30:26

[7] Radek Klepiš: Dá se říct, že je dobře, že si to vše vyzkoušel, protože to je to, co jsem tu psal. Když někdo neotestuje konkurenci a píše o nich špatné věci – je to trubka. Když si ovšem vše otestuje a pak něco napíše, dá se mu už věřit.

Alespoň se ukázalo, co je (z jeho pohledu) lepší.

 
neděle, 25. září 2011 17:33:54

[7] Radek Klepiš: Konečně to někdo napsal místo mě. PV sleduju už hodně dlouho a myslím si o něm zhruba to samé. Ale tenhle článek o něm vůbec neměl být.

 
neděle, 25. září 2011 19:27:02

[9] xergic: Jasně, promiň :)

Jen jsem chtěl poukázat na to, že je vidět (a je to dobře) jak lidé umí opustit jeden tábor a vidět situaci realisticky. A taky na to jak v případě PV to někdy dopadá až příliš… přehnaně. (aspoň mě to tak připadá)

Každopádně, ta vaše dnešní rozprávka na twitteru byla trochu zbytečná. (a to se neuraž, není to proti tobě, jen lidé mají tendenci hledat narážky a křivdu)

A už tedy dost off-topicu o PV. :)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.