OKblog

PCWorld: Prohlížeče na mušce

Čtvrtek, 27. dubna 2006 21.44 Prohlížeče

Konečně se mi dostalo do rukou mnou očekávané květnové číslo PCWorldu. Proč očekávané? Redaktoři si vzali na mušku trojici prohlížečů – IE7, Firefox 1.5 (Bon Echo, neboli vývojová verze 2.0 nebyla v době uzávěrky k dispozici) a Operu 9. Samozřejmě, že když se něčím takovým zabývá časopis, který čtu každý měsíc, nebyl bych to já, abych si článek nepřečetl.

IE7 má jednoduché rozhraní

To je věc, která záleží hodně na vkusu a zvyku. Ač redakce používá téměř výhradně Firefox, na nové rozhraní si prý zvykli velmi rychle. Neměl jsem zatím možnost IE7 otestovat, takže s tím nemůžu ani souhlasit, ani to popřít. Ač jej hodnotí jako vývojově zaostalejší (z pohledu funkcí – taby…), vkládají do něj určité naděje. Přiznám se, já taky.

V článku je taky zmíněn křížek u jednotlivých tabů. Když máte otevřený jeden tab, nic se neděje, jakmile jich otevřete víc, objeví se na každém křížek na zavření. Přestože se mi tato funkce nelíbí, zaskočilo mě, že ji vývojáři Firefoxu přidali do Bon Echa.

Firefox se přiliš nemění

Asi tak by se dala shrnout kraťoučká část věnovaná Firefoxu, která tvoří asi o dvě třetiny méně, než část o Opeře. Nemohlo tomu být jinak, než že byla opět zmíněna rozšíření… Na to samozřejmě není nic špatného :)

Sloupek vlevo byl věnován právě Bon Echu, ale taky nebyl příliš obsažný. Zmínka o Places byla sice zajímavá, ale jak už víme, ty nebudou zapnuté. Nicméně, tím to končí…

Opera boduje blokováním reklamy a widgety

Nečekaně. I přesto, že je na konci části o widgetech malé zamyšlení, zda-li patří do prohlížeč, jsou zatím hodnoceny kladně. Osobně jsem byl z widgetů ze začátku nadšený, později jsem si ale řekl, že by tam být nemusely. Ale opět záleží na vkusu. Ani podpora torrentů neunikla pozornosti.

Velmi dobré je prý blokování reklamy, s čímž můžu jedině souhlasit. Docela se líbí i náhled tabů, jen prodleva zobrazní je možná trochu dlouhá.

Nějaký ten závěr

Jak už jsem zmínil, redakce využívá převážně služeb Firefoxu, proto mě překvapilo, že Opera vyhrála se solidním náskokem (kdyby byl k dispozici Firefox 2.0, byl by náskok prý menší). No a pod tímto článkem nejspíš bude zajímavá diskuze. Chci jen, abyste věděli, že toto pouze oznamuju. Není to kritika ani PCWorldu, ani jednoho ze zmíněných prohlížečů. Berte to, prosím, na vědomí :D

předchozí další


Související články

Komentáře (8)

 
čtvrtek, 27. dubna 2006 21:56:02

:-O nestačím se divim :-O PSWord nečtu (i když ho mám zdarma k dispozici), ale tohlě mě opravdu překvapuje :-O V těchto „odborných“ časopisech většinou vyhrává FF, za ním Maxthon a pak teprve Opera :(
No třeba redakce konečně sundala ty lišácký, ehm panďácký, brýle :-D

 
čtvrtek, 27. dubna 2006 22:34:10

Škoda, článek jsem nečelt. Jen nechápu proč tam testují vývojové verze? Pak si to nějaký uživatel nainstaluje (třeba Firefox nebo Operu), na jeho konfiguraci nebude stabilní a bude dále používat svůj „stabilní“ IE. Z 

Firefoxu 2.0 mám špatnou náladu, škoda těch Places, byl to perfektní nápad.

 
pátek, 28. dubna 2006 0:35:21

Ohledně Firefoxu a Opery mohu jen potvrdit. Také radši používám Firefox, ale jsem si vědom technologického náskoku Opery.

 
pátek, 28. dubna 2006 14:45:48

[2] Acci: Taky mě to zarazilo. Kdyby testovali všechny vývojové nebo ostré verze, tak je to o něčem jiném, ale takhle… Na druhou stranu je v článku napsáno, že to jsou testovací verze a že mohou způsobit problémy.

Places se mi zdají taky jako dobrý nápad. Na druhou stranu bych je asi nevyužil :D

 
pátek, 28. dubna 2006 17:12:00

on už vyšel? no tak v to v tom případě je už fakt pošta absolutně neschopná :(

 
pátek, 28. dubna 2006 17:41:51

Tak IE7 jsem zkoušel a nepřijde mi vůbec dobrý… používá nějaké nechutné vyhlazování písma, zdá se mi pomalý a tak nějak nepřehledný.. :(

 
sobota, 29. dubna 2006 18:32:10

Ja pouzivam FireFox, pak IE. IE7 Nic moc…

 
neděle, 30. dubna 2006 22:27:10

Vlastně, je mi to celkově jedno, chci moderní prohlížeč :-D

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.