OKblog

Pidgin (Gaim) 2.0.0

Sobota, 5. května 2007 12.41 Windows

Včera vyšla dlouho očekávaná nová verze instant messengeru Pidgin, dříve známého jako Gaim. Tato verze byla ve vývoji asi přes rok a půl, později přišlo přejmenování – Pidgin je výraz pro jazyk, kterým se mohou dorozumět dva lidé, kteří nesdílejí stejný jazyk.


Slovo „pigdin“ připomíná anglický výraz pro holuba – pigeon

Na stránkách projektu je zatím ke stažení jen zdrojový kód, verze pro Linux Fedora Core 6 a verze pro Windows. Posledně jmenovaná verze má 10,8 MB, což není zrovna málo. Jenomže Pidgin funguje díky knihovnám GTK+, které ve Windows (narozdíl od linuxových distribucí) nejsou obsaženy, tudíž musí být přibaleny.

Pidgin
Instalace i samotný program jsou v češtině

GTK+/Win32 Theme Selector
Moc velký výběr není, celkem pěkné je téma Clearlooks

Zmiňované GTK+ má taky vliv na vzhled programu – snaží se sice přizpůsobit vzhledu Windows, ale k dokonalosti to má daleko. Témata se ovšem dají relativně jednoduše měnit díky GTK+/Win32 Theme Selectoru. Instalace témat je už ale na delší povídání…

Kdo někdy pracoval s Gaimem, neměl by mít sebemenší problém s ovládáním. Všechno zůstalo víceméně na svých místech. Po spuštění je nejprve třeba přidat účet (nebo účty). Jediná věc, která by mohl zmást uživatele, je, že ve výběru není přímo Jabber, ale XMPP. Tohle všechno proběhne úplně intuitivně.

Pidgin
Jedno z mála míst, které není počeštěno

Samotný seznam kontaktů – Seznam kamarádů nebo Buddy list – je jednoduchý a přehledný. Možná až moc. Nahoře je klasicky menu, dole potom globální (tedy pro všechny účty) změna stavů a avatar.

Pidgin
Pidgin dostal taky nové ikonky v Tango stylu

V okně konverzace je k dispozici široká škála formátování písma (ale jen u určitých protokolů), tlačítka pro posílání odkazů a obrázků a samozřejmě výběr smajlíků. Ti jsou taky vyvedeni v Tango stylu, ale jsou velcí, takže zvětšují řádek.

Pidgin
Samomluva

Co se rychlosti týče, není na tom Pidgin špatně – startuje rychleji než ICQ6, ale zase pomaleji než moje upravená Miranda. Spotřeba paměti se pobybuje okolo 20 MB, což je podle mě dáno načítáním hromady GTK+ knihoven.

Funkčnost Pidginu se dá rozšířit pluginy, některé z nich jsou k dispozici v základní instalaci a pár z nich je docela užitečných.

Pidgin
Bublinová nápověda u kontaktu

Pidgin je rozhodně zajímavý klient, ale nejsem si jistý, jestli na svou stranu získá více nových uživatelů. Ti, co předtím používali Gaim, zřejmě přejdou, ale co ostatní? Málokdo se totiž nechá zlákat nepříliš povedeným rozhraním (ve Windows). Pro Linux ale Pidgin (Gaim) platí za jednoho z nejlepších IM klientů.

předchozí další


Související články

Komentáře (17)

 
sobota, 5. května 2007 17:56:26

Vypada zajimave. Urcite vyzkousim.

 
sobota, 5. května 2007 18:08:50

[1] A cos na ubuntu používal doteď?

 
sobota, 5. května 2007 18:52:14

Licq

 
sobota, 5. května 2007 21:15:22

No pěkný prográmek, možná někdy použiju, díky za tip.

 
neděle, 6. května 2007 10:20:22

Vypadá to pěkně, líbí se mi ta jednoduchost. Jen nechápu, proč se mi u kontaktů zobrezuje vpravo ikonka zdi, jako že je kontakt blokovanej (možná je to pro stav neviditelný). Dál, když přenášim kontakty ze skupin do jedný (nenašel jsem volbu skrýt skupiny), automaticky to požádá kontakt o autorizaci.

 
neděle, 6. května 2007 10:54:48

[5] Kohout: Tu ikonku jsem nikdy neviděl, ale našel jsem tohle: „For instance, the icon for the „block“ action is a red brick wall“, takže to vypadá, že je kontakt blokovaný…
A s tím přenášením do skupiny – asi nějaký bug, protože v Gaimu to nedělalo.

Ještě mě ale zaráží jedna věc – u tebe mám v Mirandě růžovou ikonku Pidginu, ale u sebe ikonku libgaim…

 
neděle, 6. května 2007 11:17:53

[6] xergic: jo, kontakt je blokovaný, je tam možnost odblokování, ale když to odblokuju, napíše mi to „Nemohu přidat – z nznámého důvodu nemohu přidat kamaráda bla bla bla.. Nejčastější důvod je ten, že máte ve svém sezznamu kamarádů maximální počet povolených kamarádů“. Nevíš co s tim? :(

 
neděle, 6. května 2007 11:22:14

[7] Kohout: Tak to fakt nevím… Jedině přejít na jiného klienta, jestli ti to až tak moc vadí ;)

 
úterý, 8. května 2007 22:12:00

PIDGIN je fakt dobrí. Už asi pol roka používam GAIM, na kt. som prešiel, lebo mi ICQ začalo bezdôvodne strašne často padať. S GAIM-om – PIDGIN-om fakt nemám problém. Môžem len odporúčať!!!

 
úterý, 8. května 2007 22:14:00

Ja len, že nepíšm z Firefoxu 1.5.0.11, ale z FLOCK-u 0.7.13.1 (kebyže chcem písť sem z Firefoxu, tak má 2.0.0.4 night version.

 
úterý, 8. května 2007 22:32:09

[10] DAG Software: Díky za upozornění na tuhle chybku. Flock totiž přidává řetězec až za identifikaci Firefoxu, tudíž to skript zřejmě přehlídl. Někdy to opravím ;)

 
úterý, 8. května 2007 22:40:39

gaim rullez …
ale ani kopete neni na zahodenie ;)

 
úterý, 8. května 2007 22:56:56

[12] t@mas: Kopete je hlavně jenom pro Linux, kdežto Gaim/Pidgin je i pro Windows ;)

 
neděle, 27. května 2007 13:47:12

Ahoj Ondro. Tak jsem chtěl písnout o Pidginu, ale už dávno jsi mně předběhl jak koukám. Nu což se dá dělat kluku jeden ;)

 
úterý, 7. srpna 2007 12:02:40

Nevite nahodou proc Pidgin v kontakt listu nerozlisuje loga jednotlivych IM protokolu? Pouzivam zaroven ICQ a Jabber a jedine jak kontaky rozlisim jsou skupiny. U vsech se napr. jako stav „online“ zobrazuje „zeleny puntik“. V nastaveni jsem nic nenasel. Co treba nejaky plugin??? Dik. rone

 
neděle, 9. prosince 2007 23:08:18

[15] rone: Pokud jde o rozlišení jednotlivých IM protokolů, tak když podržíš myšítko nad danou přezdívkou tak, se ti zobrazí, ke které sítí daný kontakt patří.
Ono stejně pokud má daný člověk jen jednu registraci, tak to ani není potřeba rozlišovat. A když má někdo například jabber i icq, tak si jeho obě „zasoupení“ můžeš přesunout myší pod jednu přezdívku a upravit pořadí. Podle toho kterou síť dáš jako první, tak ta se bude defaultně využívat pro komunikaci.

 
neděle, 28. června 2009 19:56:43

proč nejde u pidginu nastavit jinačí skin????:(

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.