OKblog

Počítač v monitoru – jaká je nabídka?

Sobota, 20. října 2007 14.47 Zajímavosti

Když Apple v roce 1998 představil první iMac, byl to zřejmě první počítač zabudovaný v monitoru (tehdy ještě CRT). Od té doby se mnohé změnilo – místo CRT se používají LCD obrazovky, počítače jsou o mnoho výkonnější (a je třeba je účinně chladit), ale také zase spotřebují více energie.

Klasická „skříňová“ koncepce počítačů zřejmě nehodlá ustoupit, přesto se ale najdou firmy, které se ve stopách původního iMacu vydávají jiným směrem. Co si budeme namlouvat – ušetřit spoustu místa a nezamotat se v kabelech jsou velmi silnými argumenty. Jenomže i tyto tzv. LCD PC mají své nevýhody. Pojďme si pár exemplářů této třídy představit.

Apple iMac

Apple iMac

Bylo by asi nefér začít něčím jiným než právě iMacem. Ten sází především na značku a velmi povedený design. Že ale Apple iMac není dokonalý, je celkem pochopitelné. Na druhou stranu – většinu chyb sdílí i celá třída LCD PC.

MSI Crystal 945

MSI Crystal 945

Tento počítač od firmy MSI nepatří mezi nejnovější a jde to poznat – má totiž jen 17" displej a ani designem nijak zvlášť neoslní.

Prestigio LCD PC Officer

Prestigio LCD PC Officer

Zajímavý počítač hranatého designu se v mnohém neliší od předchozího MSI, má ovšem omezenější výběr komponent a je úspornější, ale také méně výkonný.

Umax Zen

Umax Zen

Umax Zen má celkem povedený design, slušné možnosti (eSATA, čtečka karet, 2,5Mpix webkamera) a dva 3W reproduktory se subwooferem.

VIA VMPC vm770

VIA VMPC vm7700

Společnost VIA se vydala ještě jinou cestou – postavila počítač, který se dá připevnit na kterýkoli monitor, který využívá standardu VESA (10 x 10 cm). Je malý (2,6 × 18,0 × 29,8 cm), tichý (má pasivní chlazení) a spotřebovává jen asi 12 W (k napájení stačí jen 12 V). Skvělé řešení, které přináší spoustu výhod.

Závěr

Proč neušetřit trochu místa na stole? Stačí si vybrat ten správný počítač. Mně se líbí Umax Zen, ale za pozornost určitě stojí řešení od VIA.

předchozí další


Související články

Komentáře (13)

 
sobota, 20. října 2007 15:28:06

Já mám bednu pod stolem, kdě vůbec nezavazí, tak proč bych si pořizoval něco takového? :)

Jinak kdyby mi to někdo nabízel, neodmítnul bych to že :D

 
sobota, 20. října 2007 16:05:25

Je to určitě pro lidi, co ví co od svého počítače můžou očekávat. Apple iMac je samostatná kapitola, protože kromě designu a provedení tu je docela rozhodující jiná platforma, a pro člověka který nechce pracovat na OS X se mi to zdá jako zbytečná investice. Když vidím ostatní produkty, tak bych si snad radši pořídil klasické PC, snad ještě ten Umax nevypadá zle.

Ve výsledku se mi to zdá ale jako dost praktické, a provedení All in One mě fascinuje :) Ale není to pro lidi, co se v počítači rádi hrabou, často rozšiřují a vylepšují. Je to pro lidi, kteří se spokojí s rozšířením max o RAM moduly a kteří počítají s tím, že až jednou přestane být in je nutné ho vyměnit, podobně jako třeba notebook.

 
sobota, 20. října 2007 20:51:33

Zajímavé téma a dobrý článek, ale nemyslím, že se jedná o kabeláž (bezdrát) a ani o místo (kde máš PC bednu?).

 
neděle, 21. října 2007 0:28:08

No, inu… věc je to zajímavá… ale notebook je stejně lepší – skoro žádná kabeláž a je už „zaběhnutý“… to ale neznamená, že tohle řešení LDC PC není lepší :O … každopádně osobně díky za článek, možná bych něco z toho chtěla zkusit… ;)

 
neděle, 21. října 2007 1:20:36

[3] Evča: Kabeláž lze eliminovat použitím bezdrátové klávesnice a myši. V tomhle případě by stačil jeden kabel do napájení v případě provedení o kterém tu je řeč.

U běžného PC si připočti kabely od monitoru, kabely k reprákům, webkameře …

 
neděle, 21. října 2007 10:50:24

[4] Najja: Jenomže notebook zase nemá takové možnosti a aby byl fakt výkonný, je pak taky hodně drahý. Navíc mám rád velké displeje, což mi notebooky nenabízí (maximálně 20")

[5] QuickShare: Za kabely k reprákům jsem rád, nevím jak dlouho bych přežil poslouchat ty 2-3W integrované :D

 
neděle, 21. října 2007 12:44:57

[6] xergic: Taky mám samozřejmě externí :-D

 
neděle, 21. října 2007 20:05:36

To umí dělat pěkný design jen lidi z Apple? Proč pěkně nevypadají i PC, která jsou tak prodávána v ČR (a samozřejmě i jinde na světě). Veškeré bedny od počítačů vypadají v 85% případech nevkusně (maska auta BMW atp.). Zatím nebyla skoro žádná bedna od PC co by se mi nějak závratně líbila, ale skoro všechny produkty od Apple nadchnou a probudí zájem. To umějí pěkný design dělat je designeři z Ameriky? :P

Mac u mě vede, druhý je VIA VMPC vm770 (ostatní se mi nelíbí)

 
neděle, 21. října 2007 20:16:35

[8] Zedjunior: Tady jde spíš o priority – jestli design (tam, uznávám, vede Apple), nebo funkčnost a praktičnost. Na druhou stanu, pokud jde o počítačové bedny, jsem radši, když jsou takové minimalistické. Apple je zaměřený na design a jde to poznat. A teď je otázka, co je pro koho dobré a co špatné…

Ta věc od VIA je trochu jiná – vybrat si můžeš kterýkoli monitor, takže vzhled záleží spíš na tobě ;)

 
pondělí, 22. října 2007 23:04:57

[9] xergic: Na druhou stranu, iMac je také praktický a funkční. K normálnímu PC se normálně vestavěná kamera, BlueTooth, Wi-Fi (nepočítám notebooky), dálkové ovládání, a spousta dalších věcí neprodává. Myslím si, že Apple v Čechách je spíše pro jeho fandy Apple či bohatší lidi, co zkoušejí nové věci, které vypadají pěkně. Každý člověk co chce počítač, zajde buď k nějakému autorizovanému prodejci nebo jen v horším případě do nějakého hypermarketu (ElectroWorld, Tesco, Globus, atp.) a tam koupí za 17 000,- PC s monitorem, myší, klávesnicí, reproduktory a licencí na Windows Vista/XP. Běžného uživatele Apple zaujme svým designem, nápaditostí, funkčností a originalitou, ale při pohledu na cenu si koupí spíše něco levnějšího.

 
úterý, 23. října 2007 17:53:44

[10] Zedjunior: Jo, to máš pravdu. Ale dnešní kompletní sestavy (třeba Lynx a další) už jsou i s příslušenstvím, tj. s webkamerou, integrovaným wifi (a možná i BT). A s tou cenou 17.000 Kč je to trochu přehnané – když nejsi moc náročný, tak najdeš i levnější. A nemusí to být zrovna v hypermarketu.

Ono dost záleží na tom, co kdo chce, co potřebuje a co ne. Je to o kompromisech :)

 
středa, 24. října 2007 15:04:59

mozna by bylo dobre uvest cenu imacu u nas, ne v usa. (nejlevneji jsem videl okolo 40 tisic a od pana Cihlare asi za 31 z Rakouska)

Pokud bych chtel Maca, tak bych rozhodne volil iMac, jinak mam radsi „klasicke“ pc.

 
pátek, 26. října 2007 21:13:41

[11] xergic: kdybych si měl pořizovat počítač, tak už si ho asi například nebudu sestavovat sám doma. Ale koupím si například Mironet atd. protože platí, že tyhle počítače jsou tiché a zároveň výkonné. Komponenty jsou i spolu kompatibilní a není to drahé.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.