OKblog

Proč lidi nepoužívají Linux? 1.

Středa, 7. prosince 2005 19.20 Linux

Na tuto otázku jsem narazil u Seldy a trochu jsem se po přečtení komentářů pod kratičkým článkem zamyslel. Na začátek musím říct, že jsem spokojený uživatel jak Linuxu, tak i Windows…

Instalace

Ta je u dnešních distribucí vskutku jednoduchá. Stačí vybrat jazyk, balíčky a oddíl, kam se má nainstalovat, případně jej předtím vytvořit. To je ta nejtěžší část. Samozřejmě je možné vyzkoušet i tzv. live distribuci (Knoppix, DaNix), která je spustitelná z CDčka/DVDčka. Tyto jsou ale pomalejší a není možnost si uložit nastavení (abych nelhal – je, ale není to zrovna jednoduché).

Programy

Dost častá výmluva je, že v Linuxu nepůjdou jejich oblíbené programy. Pokud nejsou multiplatformní, mají zpravidla nějakou náhradu. Někdy jsou tyto náhrady dokonce lepší. Když jsem přecházel já, používal jsem ve Windows prohlížeč Maxthon a Trillian 3.1 jako instant messenger. Oba dva jsou pouze pro Windows. Protože Firefox byl pro mě nepoužitelný, zkusil jsem tedy Operu. Trillian nahradil Gaim – taky skvělá volba.

Prostředí

Ve Windows jste vázáni na jedno (téměř) neměnné prostředí. Máte sice možnost použít různé aplikace nebo shelly (WindowBlinds, Talisman, AstonShell a další…), ale to není vždy to pravé ořechové. Ve Windows XP je to trochu jednodušší – ale to asi znáte…

V Linuxu máte na výběr hned z několika (možná desítek) prostředí. Mezi nejznámější patří KDEGnome. (Mimochodem – druhé jmenované používám já.) Obě dvě se od sebe dost výrazně liší a myslím si, že každý si najde to pravé…

Problémy

Ty Windowsovské vynechám, patrně je většina z vás zná. Dost častý problém u Linuxu je málo ovladačů. Je to částečně způsobeno výrobci tzv. win-hardwaru, tedy hardwaru jen pro Windows. Tento problém řeším momentálně taky u síťového disku, kde sice ovladače pro Linux jsou, ale pro jiné – starší – jádro. (Celý tento problém je trochu složitější, ale fakt to není důležité.)

Tak, vypadá to na pokračování…

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (11)

 
středa, 7. prosince 2005 19:36:14

[FLAME] Nejlepší prostředí je Bash!

 
středa, 7. prosince 2005 19:39:23

Michael Le: A ne snad? ;)

 
středa, 7. prosince 2005 22:57:42

zrovna mam doma linuxovou stanici na testovani – jakou distribuci byste mi doporucili. potrebuji neco v cem bude OpenOffice v2.0 pripadne jine kancelarske baliky…

takze nejspise nejakou nejnovejsi verzi :) diky za vsechny tipy. Uz s linuxem laskuji nejaky cas a chystam se na dalsi prechod, ktery kvuli nedostatku casu asi zase nevyjde.

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 14:02:07

Jsem dlouholetý uživatel windows, umím si s nima udělat přesně, co chci. Práce ve windows je pro mě rychlá, pohodlná a nemám problémy s viry nebo spyware (nepoužívám antivir ani firewall). Proč bych tedy měl začít používat linux?

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 15:24:03

kozleek: Zkusil bych openSUSE ;)
Jamie: Čekal jsem tuto otázku, ale je na ni dost nejednoznačná odpoveď… Proto musí být pokračování ;)

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 15:27:37

kozleek: Z vlastní zkušenosti můžu doporučit Arch Linux (neuvěřitelně rychlá a čistá distribuce), Gentoo Linux (metadistribuce, je s ní hodně práce, vše se kompiluje ze zdroje – občas jde o nervy) a (K)Ubuntu Linux (pro začátečníky, založená na Debianovi) Nebo i ten openSUSE vcelku ujde ;)

Jinak, na tuhle otázku bacha, velmi často po ní následuje flame :D

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 16:04:12

let's flame, souhlas s Jamie, až na ten antivit a firewall, ty na winech mám…

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 16:18:22

Souhlas s Jamie, až na to, že se mi vždy nepovede přesně co chci ;)

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 16:29:42

abych upřesnil…..ne-vždy umím udělat to co chci…nebo spíš, občas se mi povede to co nechci ;)

 
úterý, 13. prosince 2005 11:40:05

dobry :)) linux rulez

 
úterý, 13. prosince 2005 22:02:24

Btw. na Linuxu používám obyčejně Mirandu. Gaim, Kopette a další LOLcoviny IMHO SUXX :)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.