OKblog

Proč lidi nepoužívají Linux? 2.

Čtvrtek, 8. prosince 2005 20.16 Linux

Minule jsem skončil u problémů s Linuxem. Abych se přiznal, tak s Linuxem jsem měl víc problémů než Windows. Ale byly způsobené nějakou mou chybou a s větší části neznalostí. Ale to teď nechme stranou a pokračujme dále.

Instalace programů

Tady je to o něco složitější ve Windows – tam si stáhnete instalační prográmek, spustíte a je to. V Linuxu máte v podstatě několik možností. První možností je kompilace ze zdrojového kódu, což je možnost poněkud zdlouhavá, ale mnoho lidí na ni nedá dopustit. Další možností jsou balíčky – ty se ale liší distibuci od distribuce. Mezi nejrozšířenější typy balíčků patří deb z Debianu a rpm z RedHatu. Mohl bych pokračovat, ale myslím, že tyto dva typy zatím bohatě postačí.

Při instalaci těchto balíčků stačí napsat pár písmenek v konzoli nebo na balíček kliknout. Potom už je to skoro jako ve Windows, akorát jste ušetřeni potvrzení licence, umístění programu a dalších podobných nesmyslností.

Proč tedy používat Linux?

Jednodnačné odpovědi se nedočkáte, protože neexistuje. Osobně používám Linux kvůli komfortu nastavení a komfortu obecně. Díky tomu, je možné vytvořit si kernel šitý na míru počítači a odebrat z něj nadbytečné součásti, lze dosáhnout zrychlení. Oblíbil jsem si prostředí Gnome, které se opravdu dá přizpůsobit podle mých potřeb (ale ani KDE tady nijak nezaostává, abych nekřivdil). Takže závěr ať si udělá každý sám. A prosím, žádný flame ;)

Ale přece jenom odpovím na otázku v nadpise článku: lidé jsou líní a závislí. To první snad není potřeba vysvětlovat. Druhé až asi ano – jsou závislí na Windows. Nechtějí opouštět své oblíbené programy, své oblíbené prostředí. A zvykat si na nové… Ale to už zase souvisí s tím prvním…

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (10)

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 20:23:27

Abych pravdu řekl, já bych rád přestoupil na Linux, ale jaks správně podotkl, bojím se toho, že si nezvyknu. A taky toho, že mi tam nepojedou oblíbené programy. Škoda, že je tím nejrozšířenějším OS zrovna Windows… :)

 
čtvrtek, 8. prosince 2005 20:32:02

Gouma: Taky jsem si to říkal, ale teď už jsem si zvykl tak, že je mi to úplně jedno :D Jak jsem psal minule, za programy existujou někdy skvělé náhrady, takže toho bych se zrovna nebál…

 
pátek, 9. prosince 2005 15:44:39

A i když nejsem zapálený pařič her, tak většina dobrých her jde taky jen na windowsech.. (Diablo, Dungeon Siege, Might And Magic, Age Of Empires,…)

 
pátek, 9. prosince 2005 15:47:59

Kohout: Existují emulátory, jako Wine nebo Cedega, pomocí kterých máš poměrně velkou šanci spouštět programy pro Windows i v Linuxu. Pokud toto selže, pak už jenom Qemu nebo VMWare :D

 
pátek, 9. prosince 2005 17:44:22

… a já bych ještě doplnil, že někteří herní vývojáři už začínají Linux podporovat, takže třeba Heroes 3/4, Doom 3 nebo Quake 3/4 už pro Linux jsou (nebo budou) ;)

 
sobota, 10. prosince 2005 17:25:48

Vývojáři začínají podporovat Linux? O tom jsem ještě neslyšel. Každopádně já na Macu hry nemám (teda mám, asi 2, ale stejně je nehraju) a až se objeví nějaká velká pecka tak snad bude i pro Mac a zakoupím.
A co se týče zvykání na nové GUI a nový programy, to jsem řešil asi týden, možná ani ne týden. Na GUI jsem si zvykl asi během dvou dnů.
Já vim že tohle není Linux ale na UNIXu to běží taky, ne? :)

 
sobota, 10. prosince 2005 18:39:06

Ticonderoga: Taky hry nehraju. Ale pro některé to třeba může být malý protiargument.
Ne u každého je to tak jednoduché. Mně to třeba taky nedělalo problémy. Na GUI Mac OS X bych si ale stejně zvykal dýl, už jenom kvůli tomu, že si jej nemůžu dostatečně přizpůsobit (ale to už jsme řešili)
Jo, to jo. Základ je celkem podobný, ale v dalších věcech už se třeba lisí ;)

 
úterý, 13. prosince 2005 11:54:46

apt-get install [balicek]
rulez…
Já nevím…proč bych měl používat operační systém za 7 992 Kč, když můžu mít zadarmo jiný, neméně kvalitní.
Ohledně „zvykání“ – na druhý pokus v pohodě. Moje první distro bylo Debian GNU/Linux. Nebyla to moc dobrá volba. Ač je to [flame]nejlepší distribuce na světě[/flame], pro začátečníka, který Linux viděl do té doby pouze na screenech opravdu nevyhovuje. Furt mě sr…štvalo, že musím zadávat heslo roota, na všechno se mě to ptá apod. Takže jsem přešel zpět na Windows a Linux se zatím krčil někde na /dev/hda7. Za nějaký půlrok jsem dal Linuxu druhou šanci. A vyšlo to. Používám ho spokojeně několik měsíců zatím a nehodlám to měnit. A došlo mi, že „ptaní-se-mě-na-všechno“ je dobrá věc, mám tak absolutní kontrolu nad systémem.

 
čtvrtek, 21. prosince 2006 13:31:54

nevite jestli by fungoval Age of Empairs 2 na Linuxu?

 
sobota, 3. února 2007 18:39:04

nějakej emulátor na hry zadarmo?

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.