OKblog

Proč už mě nebaví psát blog?

Pátek, 4. května 2012 23.03 Blog

Poslední dva roky píšu na blog málo a nějak se to nechce změnit. Těch důvodů je několik a jsem si jistý, že jsem už v několika článcích zmiňoval. A co si budeme povídat, blogy už nejsou tak zajímavé, jako před pěti lety.

Asi za to může doba, lidé nemají chuť ani čas číst dlouhé články. Ostatně proto je Twitter tak populární. A Twitter je „shodou okolností“ taky jedním z důvodů, proč mě nebaví psát blog. Rychle jsem se naučil nacpat myšlenku do 140 znaků a to mi stačilo. Ale ještě před pár lety bych napsal aspoň krátký článek.

A možná by ho i někdo četl a okomentoval. Což je další problém – na blogu už nějak necítím tu odezvu. Jako kdysi. Málo komentářů, málo návštěv. Na Twitteru mě sleduje přes 200 lidí. Není to moc a beztak ani polovina moje „tvíty“ nečte, ale to samotné číslo pro mě znamená aspoň určitou šanci, že moji myšlenku někdo uvidí, zamyslí se nad ní. A to mi teď u blogu chybí.

Asi si říkáte – to sem chodí tak málo lidí? Ano, fakt tak málo. Byly sice doby, kdy to bylo mnohem horší, ale už to taky bylo lepší. Jenomže to už je taky dost dávno.

Čas na změnu

Už hodně dlouho uvažuju o zrušení blogu. Taky jsem o tom už párkrát psal. Ale udělat to prostě nemůžu. Právě běží osmý rok a ta vazba je už moc silná. Blogovací systém, jehož vývojem jsem strávil stovky hodin, přes 350 článků, toho se nedá tak jednoduše vzdát.

To všechno mě nutilo přemýšlet a nějakém řešení, kompromisu. Někteří mají vedle Twitteru založený ještě takový miniblog (nejčastěji Tumblr nebo Posterous), kam dávají věci, co se do 140 znaků nevejdou. A já to budu dělat stejně. Bude ale nějakou chvíli trvat, než udělám potřebné změny v systému a než si zvyknu. Snad to bude fungovat.

Zároveň bych se chtěl i víc věnovat hudbě. Mám v plánu menší seriál, nějaké články o mém vztahu k hudbě a za měsíc vyjde nové album od Rush s názvem Clockwork Angels, na které se moc těším a určitě o něm napíšu.

A na závěr mi dovolte otázku – myslíte si, že blogy už jsou „mrtvé“?

předchozí další


Související články

Komentáře (19)

 
sobota, 5. května 2012 9:09:41

K poslední otázce:
jsou a velmi… Ve čtečce jich mám ještě spoustu a žádné se neaktualizuji až po dlouhé době OKblog :) a s mým blogem je to stejné :)

 
sobota, 5. května 2012 9:48:53

Jsou. Myslím, že jsme s blogem začínali stejně a vidím, že asi i stejně skončíme :-) To samé meca, lord_agent a další, které jsem kdysi dávno četl.

 
sobota, 5. května 2012 10:48:23

Cau Zimmi, ty ještě žiješ kluku ušatá? :-D

Já osobně si myslím, že blogy umrtvili sami autoři tím, že na ně přestali psát (at už z jakýchkoliv důvodů). I myšlenky z twitteru lze rozvíjet na více odstavců. Jak vidíš, spousta lidí stále má RSS, takže když sem budeš psát, lidi budou chodit. A na twitter můžeš hodit odkaz, přijdou třeba i z tama.

Co se týče blogů obecně, na zpravodajských serverech vidíme opačný trend – otevření blogů čtenářům a tam to žije. :)

 
sobota, 5. května 2012 16:37:51

Jó meca, Jimmy Hayek, to byly časy :D Blogy už jsou mrtví, lidi jsou líný a všechno je teď holt na Twitteru. Doba se změnila…

 
sobota, 5. května 2012 21:58:06

Zdravím, já jsem si například založil blog nedávno. Před třemi měsíci. Až na malou pauzu (kvůli maturitě) se blogu věnuji častěji, než soc. sítím. Nechtěl bych, aby blogování umřelo, když už jsem přišel :)

 
sobota, 5. května 2012 23:42:00

Jednoduchá otázka: Myslíte si, že blogy už jsou mrtvé? Jednoduchá odpověď: Ne. / Asi je čas pročistit/obnovit RSS čtečky. Inspiraci můžete hledat například zde: http://www.zkusmo.cz/o-webu/uz-mi-jsou-tri-roky

 
sobota, 5. května 2012 23:46:05

Jsou, vymřelo to.

 
neděle, 6. května 2012 0:19:25

Mám pocit, že blogy dřívě byly hodně sociální. Lidé se na nich zkrátka sdružovali, sledovali podobné lidi a diskutovali. Což tak nějak začalo jít vlnou sociálních sítí stranou. Já svůj původní blog zaarchivoval (protože dnes už je tam málo článků, za které bych se v plném znění podepsal i dnes) a založil si více sociální Posterous. A nějak mě to už nenadchlo, leč se přiznám, že čas od času mám chuť nějaký názor tam vypustit. Také někdy pustím OmmWriter a něco napíšu, ale stejně to už do světa nevypustím. A je to asi právě proto, že blogy už nemají takový sociální význam jako kdysi a člověk už pak nemá takovou potřebu něco sáhodlouze rozepisovat :-)

 
neděle, 6. května 2012 12:20:36

Všichni mluví o tom, jak blogy umírají, ale přijde mi to přehnané. Jednak lidi prostě zlenivěli – sám jsem toho příkladem, a jednak už prostě nemají náladu psát o blbostech. To, co člověku přišlo ještě před pár lety jako bezva námět na článek, se dneska může autorovi zdát jako vcelku nepodstatný a nehodnotný. V tomhle ohledu tedy blogy určitě upadají, ale blog jako nástroj je podle mě jen těžko překonatelný. Vlastní místo je vlastní místo a i kdyby na něm nebylo vůbec nic, pořád je to vlastní místo autora.

Sebastian

 
neděle, 6. května 2012 17:39:00

V roce 09 bylo běžné mít u článku 30 komentářů a dnes je běžné sotva 5. Sám to na svém blogu pozoruji a rozhodně to je tím, že dnes lidé komunikují a publikují názory jinak. V statistikách na to koukám a moc radosti mi to nedává. Třeba článek o kešování si přečetlo za pár dní asi 500 lidí a nikdo z nich komentář nenapsal. Raději pošlou článek dál přes TW či FB, ale co si budeme povídat… to není vůbec ono.

Blogování už… tak jak si ho pamatujeme končí. Ostatně už před více jak rokem jsem vyhodil svou čtečku RSS a nyní sleduji cirka 20 nejoblíbenějších blogů, které mám hozené na lište v prohlížeči. Jednou za čas všechny otevřu a kouknu, co je nového :).

Nejlépe to napsal Martin Světlík – byla to prostě komunita a ta se nyní přesunula na Twitter, Facebook a tak. Za pár měsíců už budu psát 5 let… možná to je také tím, že my všichni (téměř) píšeme už roky a chceme se posunout dál. Kdo ví :).

 
neděle, 6. května 2012 18:19:39

Díky za zajímavé názory :)

 
neděle, 6. května 2012 20:02:48

Dříve sem sledoval spoustu blogů. Sám sem se nikdy nedokopal k tomu si nějaký zařídit, i když sem i chtěl. Pak ale začlo vycházet méně a méně článků, ze mě jako takového hračičky co se rýpe v každém programu se spíše začal stávat pouhý uživatel, který už našel to co mu vyhovuje. Pak přišla nechtěná ztráta všech RSS kanálů a když sem pak znova procházel blogy, tak sem obnovil asi 4 kanály a zbytek byl už dlouho mrtvý nebo z nějakého důvodu už nezajímavý.

Nevím na kolik v tomhle úpadku má prsty Facebook, ale spíš bych to dával za vinu twitteru. Přece jen FB mi přijde na tohle tak trochu nepoužitelný, protože se tam v přátelích mísí spousta skupin a né každý je na takovéhle úvahy zvědavý, i když furt lepší jak hoaxy a rádobyvtipné čmáranice. FB používám spíše z donucení jako komunikační prostředek, i když ten fb chat v originální podobě je to nejhorší co kdy kdo vymyslel. A ke twittru sem si nikdy nenašel vztah a popravdě z počátku mi tak na pohled ani ten systém moc smysl nedával. Takže twitter sem úplně zazdil a tím v podstatě i tuhle komunitu.

 
neděle, 6. května 2012 20:59:32

[12] Chiron: Twitter má určitě větší vliv, i když z Facebooku mi návštěvníků chodí víc (asi 18 *%). Nevím, kdo tam ty odkazy dává, ale neřeším to.

Facebook je, aspoň pro mě, uzavřená síť, Twitter je hodně otevřený. Na Facebook dávám osobnější věci, většinou tam ani nepíšu statusy, jenom tam sdílím odkazy, které by ostatní mohly zajímat, a videa. Na Twitter píšu aktuální postřehy, které bych asi jinak rozepsal jako článek na blog…

 
úterý, 8. května 2012 9:09:09

Je pravda, že spousta blogů, které vznikly ve stejném roce, jako ten můj, už je mrtvá. Jenže to není úpadkem blogů, je to zapříčiněno leností/úpadkem autorů.

Osobně nevidím důvod blog rušit (naopak, chystám se jej vylepšit). Přiznávám, že čtenářů ubylo, ale to je relativní – část článků (zejména ty lepší) mi vychází i jinde, takže si tak trochu sám sobě vypaluji rybník. Komentáře v poslední době neberu jako ukazatel něčeho speciálního, většina lidí si zvykla obsah pouze stroze konzumovat a ten lepší sdílet.

 
sobota, 2. června 2012 19:02:54

hezký blog, velká škoda s ním skončit :)

 
pondělí, 30. července 2012 22:54:52

Tenhle blog mám rád. Je tu strašně příjemně. Nebudu komentovat to, co již komentovali mnozí přede mnou, ale spíš se zeptám, co se s tím dá dnes dělat. Není to tím, že jsou postaveny stále na stejném principu? Neměly by se někam posunout? Co třeba místo komentářů zobrazovat pod článkem reakce na článek z twitteru?

Protože lidé, co chtějí psát, psát články budou. Pravděpodobně je ale mrzí reakce lidí (žádné komentáře apod.) a tak to často i sami vzdávají. Osobně mám jen pocit, že tehdejší blogy zkrátka jen potřebují nějaký upgrade (miniblogy?, větší interakce se sociálními sítěmi?, …). Nedokáži ale posoudit, jaký.

 
pondělí, 30. července 2012 23:30:36

[16] Lostindream: Je to těžké. Jak jsem psal v článku, chtěl bych udělat něco jako miniblog, ale zatím jsem ve fázi, kdy se snažím najít nějaký koncept, který by dával smysl.

To větší propojení se sociálními sítěmi je jedna z cest, ale musí se udělat chytře. Třeba Posterous nebo Tumblr, které jsem zmínil v článku, to mají vyřešené docela dobře. Dokonce jsem chtěl na Tumblr přejít, ale to by asi znamenalo zavřít OKblog – a to je věc, kterou rozhodně dělat nechci. Má pro mě moc velkou cenu.

 
čtvrtek, 2. srpna 2012 10:50:21

Jahaha – jenom zdravím staré přátele! :D (A teď koukám, že na MIBu se nabízí zvětšení prsů či plechové cedule pivovarů, tak lidem přináší snad ještě více, než tenkrát z mých rukou…)

 
neděle, 12. srpna 2012 23:53:33

Twitter? Co je Twitter?

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.