OKblog

Prohlížeče skrz tři operační systémy (1)

Středa, 30. listopadu 2005 19.37 Milan Vít Prohlížeče

Mám pro vás novinku. S kámošem jsme se dohodli, že budu zveřejňovat jeho články. Proč? Jeho blog je trochu schovaný. Navíc píše dobře a byla by škoda, kdyby je nikdo nemohl číst. Další důvod je, že máme takřka totožné názory… A proto se tady budou čas od času jeho články objevovat. Já vám teď předkládám první z nich (dokonce na pokračování) v neupravené podobě:

Týden s týdnem se skoro schází a je tedy nejvyšší čas vyplodit zase nějaký odstaveček a uspokojit tak článkuchtivé návštěvníky. V tomto seriálu bych se chtěl věnovat nejznámějším internetovým prohlížečům pro systémy Microsoft Windows, GNU/Linux a trošku zabrousit i do Mac OS X.

V dnešním díle se však zaměříme na prohlížeče pro systém, který je nejrozšířenější, tedy Microsoft Windows.

Microsoft Internet Explorer

Začneme tím nejhorším, bohužel však v mém nejbližším okolí (v tom skutečném, ne na chatu) nejvíce rozšířeným. Možná si řeknete, jestli si neprotiřečím, nejhorší a nejrozšířenější, to přece nejde dohromady. Ale jde! Internet Explorer je totiž nedělitelnou součástí operačního systému Microsoft Windows, a tak drtivou většinu běžných uživatelů ani nenapadne používat něco jiného, něco lepšího. Lidská lenost.

Co se týče funkcí, ani po této stránce vývojáři prohlížeč dobře nevybavili – nepodporuje oblíbené záložky (myšleno taby, ne bookmarky), RSS čtečku, políčko pro přímé hledání na Internetu, myší gesta a já nevím co všechno ještě… Ačkoli nejsem, co se bezpečnosti týče, ten nejpovolanější, myslím si, že ani tady na tom není Internet Explorer nejlíp – zejména ve výchozím nastavení povolené ActiveX na mě nepůsobí nejlepším dojmem. Nakonec se podívejme na renderování stránek, podporu standardů a podobné – ani tady to není nejslavnější: renderování pomalé, podpora CSS2 takřka nulová, CSS1 špatná.

No, moje rada? Můžete-li aspoň trochu, nepoužívejte ho, nestojí vám přece za to vztekání se ;)

Možná víte, že existují více či méně kvalitní nadstavby nad Internet Explorer. Ačkoliv budu za následující větu proklínán a budou na mě páchány nájemné vraždy, o těchto nadstavbách si myslím, že „oblečete-li krávu do jiného oblečení, bude to pořád kráva, a co víc, bude pořád smrdět“ Sice nechápu, k čemu je užitečné oblíkat krávu, ale tohle jsem někde slyšel a sem se to podle mě hodí :)

FireFox

Není-li oheň na střeše kvůli mému hodnocení Maxthonu, hnedle ho zažehne můj názor na FireFox. Samozřejmě, FireFox je lepší prohlížeč, než ten, o němž již řeč byla, o tom žádná, ale z hlediska uživatelského komfortu, počtu funkcí a paměťové náročnosti trochu pokulhává, v posledně zmíněném bodě spíš jezdí na vozíčku. Opravdu totiž nepovažuji za pohodlné hledat, instalovat a restartovat prohlížeč kvůli každému pluginu, který doplňuje prohlížeč o zcela základní věci. Nechci mít místo prohlížeče puzzle.

Co ale na FireFoxu vyloženě nesnáším, je část jeho komunity, která si myslí, že nic jiného, než FireFox není, že FireFox je nejlepší, a především, že přehlíží jeho chyby, i když je na ně mírně upozorňujeme. Občas mi připomínají nějakou sektu ;)

Opera

Nebudu se tady snažit zakrýt, že je Opera můj favorit – ostatně vám to musí být po předchozích odstavcích jasné. Proč vlastně?

Líbí se mi, že má všechny potřebné funkce integrované v jednom malém instalačním balíčku (mimochodem, zkoušeli jste někdy porovnat velikost instalátoru a množství funkcí FireFoxu a Opery? Jakéže to tedy jsou ty funkce? Inu, všelijaké, RSS čtečka, IRC klient, e-mailový klient, myší gesta, dokonalé prohlížení v záložkách, výborná podpora standardů (tušímže podporuje i malou část z CSS3) Nebo, víte co? Stáhněte si Operu, zkuste ji den používat a pak se pochlubte v komentářích, domluveno?

To by tedy byly ty tři nejznámější, používate-li jiný, nebojte se o něm rozepsat v komentářích…

Malé upozornění na konec – ještě než mě v komentářích seřvete, co že to zase píšu za bludy, uvědomte si, že je to čistě subjektivní pohled na věc, dík ;)

 
Milan Vít (Cellane)
www.milanvit.net

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (14)

 
středa, 30. listopadu 2005 19:53:23

RulezZZz článek :D
Teďka píšu o novým FireFoxu, ale moc nestíhám, protože zítra máme písemku z elektra a ještě musím odevzdat jeden protokol na praxi, kterej měl být hotovej před 14 dnama :D

 
středa, 30. listopadu 2005 20:26:36

heh a nechceš třeba zveřejňovat moje články?? Nebo články všech blog"??:D

 
středa, 30. listopadu 2005 20:29:01

oprava: *blogů

 
středa, 30. listopadu 2005 20:51:07

Kohout: Ani ne :P :D

 
středa, 30. listopadu 2005 21:53:17

jj, miloso píše dobře :-)

 
středa, 30. listopadu 2005 22:01:57

Mazlo: díky moc a přeju hodně štěstí, ať se všechno povede ;)
mbem: taktéž mnohokrát dík :)

 
čtvrtek, 1. prosince 2005 7:25:07

Souhlasím, že FF je dost težkopádný (hlavně na mém Duron700) ale ve win si vede o dost lépe a podle ohlasů na nový FF1.5, už je prý na tom dobře. Je fakt, že na O rychlostí nemá, ale vyvaroval bych se srovnání prohlížečů, které jsou zaměřeny oba na jiné cíle..

 
čtvrtek, 1. prosince 2005 13:43:59

Test bezpecnosti

 
čtvrtek, 1. prosince 2005 16:47:40

Die.soptik: článek poprvé vyšel na začátku týdne, takže píšu, i když to tam nepíšu, především o FireFoxu 1.0.7 :)
Sám jsem FireFox 1.5 ještě nezkoušel (a asi ani nebudu, nechci si do systému tahat věci pro GTK+), takže můžu jen soudit podle reakcí a článků na Internetu, že: rychlost samotného FireFoxu se prý nezměnila, rychlost Gecka zlepšila asi o 10 až 15%, část memory leaků byla opravena. Lepší než nic, no ;)
xergic: doufám, že mě za to GTK nesmázneš :D

 
čtvrtek, 1. prosince 2005 20:09:53

miloso: smazat smazat smazat

 
čtvrtek, 1. prosince 2005 20:23:12

:P

 
úterý, 13. prosince 2005 16:12:19

Kolikrát to ještě budu říkat. Firefox se píše uprostřed s malým f

 
úterý, 13. prosince 2005 16:22:37

Acci: vím, ale zvyk je zvyk. Příště si speciálně pro tebe napíšu makro, které převede „f“ uprostřed na malé písmeno ;)

BTW, jedna věc mi ale už pár dní vrtá hlavou, proč tedy není zkratka Firefoxu jen „F“, proč „FF“?

 
úterý, 13. prosince 2005 20:37:54

reakce na prosbu o používání Opery: zkoušel jsem ji už dávno a doufal jsem že jsem našel ideální prohlížeč, i když jsem chtěl Operu používat, prostě to nešlo. Přijde mi celkově uživatelsky nepříjemná a přeplácaná i když jsem se snažil si to upravit. bohužel. teď používám Firefox a Safari.
BTW: už se těším na třetí článek o Mac OS X ;)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.