OKblog

Prohlížeče skrz tři operační systémy (2)

Pondělí, 12. prosince 2005 19.58 Milan Vít Prohlížeče

Před týdnem jsme si povídali o internetových prohlížečích pro operační systém pocházející z Redmondu, dnes se podíváme, jak to vypadá u jeho svobodnější konkurence, GNU/Linuxu. Bude to prohlídka o dost mírnější, ve většině případů není moc co kritizovat.

Konqueror

Nejprv si vezmeme na mušku prohlížeč, který je součástí mého oblíbeného desktopového prostředí KDE, takže mě prosím opravte, budu-li mu nedopatřením nadržovat ;)

Na úvod by se hodilo poznamenat, že kromě prohlížeče je Konqueror i zajímavý vícepanelový souborový manažer, ale to není tématem článku, takže tohle pomiňme a zabývejme se tím, čím máme.

Jeho vlastnosti by se daly shrnout do pár bodů, k nimž by určitě patřila výborná podpora CSS (jako druhý, hned po Safari, zvládl Acid2 test, viz screenshot) a standardů všeobecně, kvalitní jádro (KHTML), příjemné rozhraní, podpora záložek (ve významu tabů) a velké možnosti nastavení, což je ale pro někoho až nevýhoda. Jako další nevýhodu by mohli uživatelé jiných prostředí, než KDE, brát poměrně těsnou integraci s KDE. Ne že by snad Konqueror nešel spustit například v Gnome, to samozřejmě jde, ale natáhne si s sebou, jak se říká, „půlku KDE“.

Závěr? Podle mě je Konqueror skvělý prohlížeč, který si své dětské nemoci už přetrpěl a stojí minimálně za vyzkoušení. Ještě by vás mohlo zajímat, jak Konqueror zobrazí about:mekandera.net.

Galeon a Epiphany

Galeon vznikl jako reakce na rychlost, tedy spíš pomalost Mozilly, a jeho autoři se tedy snažili vytvořit jednoduchý a rychlý prohlížeč na jádře Gecko. Galeon se dokonce stal výchozím prohlížečem v Gnome. Po dvou letech však došlo mezi vývojáři k rozporu, část z nich se odtrhla a vytvořila nový projekt, Epiphany. Teď je výchozí Epiphany.

Pokud si vzpomínám na doby, kdy jsem ještě používal Gnome, nebyl Epiphany úplně špatný. Vadily mi spíše drobnosti, například, že se po otevření nového tabu kurzor sám nenastavil do políčka pro psaní adresy. Jinak řečeno, když na Epiphany autoři trochu zapracují, nemuselo by to skončit katastrofou ;) Nakonec, posuďte sami – Galeon: about:mekandera.net, Epiphany: about:mekandera.net.

Dillo

Dillo je zvláštní prohlížeč. Je velmi malý a skoro nic neumí – neumí automaticky ani manuálně změnit kódování, neumí CSS ani JavaScript, taby, dokonce ani rámy. Ale je pekelně rychlý a dá se opatchovat. Cože to? Pomiňme teď pochybné „patchování“ na Windowsech ;) Pomocí různých patchů, což jsou obvykle malé soubory modifikující původní zdrojové kódy, se dá Dillo o většinu zmíněných funkcí rozšírit. Velkou sbírku patchů najdete například zde.

Tento prohlížeč jsem zatím použil jen jednou, a to ještě jen proto, abych vám mohl ukázat, jak v něm vypadá about:mekandera.net. Netroufám si tedy vyřknout jakékoli hodnocení.

Lynx, Links, Elinks

Když vám řeknu, že tyto prohlížeče jsou takzvané prohlížeče textové, budete mi věřit? Možná ano, a co když přihodím, že jsou i hojně používané, pořád si nebudete myslet, že vás netahám za nos? Kdo se nenechal zviklat, má u mě malé bezvýznamné plus ;)

Textové prohlížeče mají jednu nespornou výhodu – rychlost. Obrázky ani flashe pro ně prostě neexistují. Lynx mám z téhle trojky nejméně rád. Ovládání mi přijde neintuitivní (např. pohyb po formulářích), nepodporuje tabulky ani rámy. Links je o dost lepší, to se pozná český program ;) Rámy ani tabulky mu nedělají problém, stahování je hezky propracované, paráda. Pokud by vám ale chyběly taby, můžete zkusit opatchovaný Links, Elinks. Myslím, že budete spokojeni.

Mimochodem, about:mekandera.netu to v Linksu docela sluší, ne? ;) (průhledné pozadí není vlastnost Linksu)

Na závěr

Samozřejmě, dva nejvýznamější, Opera a FireFox mi tady chybí. Jejich linuxová verze je totiž prakticky stejná, jako ta pro operační systém Windows, takže stačí nalistovat můj minulý článek.

Některé informace jsem čerpal z LinuxSoftu, doufám, že to nikomu vadit nebude :)

Teď už předávám slovo vám, čtenářům. Používáte některý ze zmíněných prohlížečů? Jaký je váš názor na něj? Nebo nějaký úplně jiný prohlížeč? Jaký? Jak jste s ním spokojeni?

 
Milan Vít (Cellane)
www.milanvit.net

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (9)

 
pondělí, 12. prosince 2005 21:26:20

Zase jeden dobrej clanek :-) A jinak, Links je dost dobrej :-)

 
úterý, 13. prosince 2005 12:25:36

THUMBS UP

 
úterý, 13. prosince 2005 12:26:32

si nedovolim sem nenapsat z Linksu :D

 
úterý, 13. prosince 2005 13:13:29

tak ja zatim na Gentoo nemam ani KDE, tak to ani jinak neslo ;-)

 
úterý, 13. prosince 2005 16:15:21

IMHO na Lynxu je perfektní to, že ty rámy ani tabulky nepodporuje. Pak se na web můžete dívat stejně jako vyhledávače.

 
úterý, 13. prosince 2005 16:26:31

Mozna bych do clanku zaradil alespon enumeraci dalsich moznych prohlizecu jako napriklad: w3m, emacs :-D, amaya od W3C, conkeror (odvozeny z mozilly), Kazahakase (zase mozilla), Netfront (ten je ale spis pro PDA aj, ale na linuxu bezi taky), arachne, barque (gnome), beonex (zase mozilla), browseX, cheetah, cineast, encompass, yelp, grail, hotjava (?), ice browser (java), jazilla (java), Jozilla, kfm (no.. no.. ), kylie (tak trochu na dillo), Light (dalsi mozilla), w3c, minimo (spis PDA), Netraider (zalozeno na konqueroru), netscape, netrick, pyleon, retawq, skipstone, zen mraky dalsi stojicich projektu. To jen tak namatkou ;-)

 
úterý, 13. prosince 2005 17:22:48

Acci:
Dneska jsem byl při hodině potají na Lynxu :D
A mám za to, že mi zobrazil v pohodě rámy i tabulky …. ;)

 
neděle, 1. ledna 2006 18:23:37

Mazlo: myslim ze links ramy i tabulky podporuje, nesem si jistej u linxu

 
neděle, 1. ledna 2006 20:25:11

angel333: A proč mi to říkáš? Tvrdím snad opak nebo co? ;)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.