OKblog

Prohlížeče v roce 2010 – co nás čeká?

Neděle, 3. ledna 2010 16.41 Prohlížeče

Prohlížeče jsou neustále vylepšovány, zrychlují se, čas od času se objeví i nějaké (méně či více) převratné novinky jako například Opera Unite. A v minulém roce hodně zabodoval především Google Chrome.

Tento prohlížeč založený na jádru WebKit (používaným např. v Safari) se rychle vyhoupl na třetí příčku za IE a Firefox především díky své rychlostijednoduchému rozhraní. A, přiznejme si to, taky díky propagaci Googlu.

V roce 2009 vyšel například očekávaný Internet Explorer 8, Safari 4 a přelomová Opera 10 s již zmíněným Unite.

Co nás čeká v roce 2010?

Zdá se, že tento rok bude ve znamení změn v rozhraní, především po vzoru Chrome. Směrem zjednodušování se chce vydat Mozilla s FirefoxemOpera.

Pak se vývojáři zaměřují i na podporu nejnovějších standardů – tedy HTML5CSS3, což je rozhodně vítaná inovace. A to dokonce i v Internet Exploreru! Jeho další verze 9 by mohla vyjít už tento rok.

Firefox 4

U nového Firefoxu se čeká především na výraznou změnu uživatelského rozhraní k větší přehlednosti. Zatím je ale ve fázi návrhu, preview by mělo vyjít někdy v červnu, ostrá verze na podzim.

Návrh Firefoxu 4

Z dalších novinek (moc jich ale není) bych mohl zmínit samostatné procesy pro pluginy (při pádu pluginu nespadne celý prohlížeč; něco podobného má Google Chrome) a integraci některých doplňků – např. populárního Firebugu.

Opera 10.5

U Opery je změn daleko více (jako vždycky). Verze 10.5 bude nabízet anonymní režim, přepracované dialogy a rozhraní, podporu dalších nových standardů… Je toho hodně.

Hlavní vlastností nové Opery bude bezesporu rychlost. Už teď v pre-alpha verzi drtí v testech (Sunspider, Peacekeeper) všechny prohlížeče včetně dosavadního krále Google Chrome. A to především díky nové – hodně rychlé – javascriptové knihovně Carakan a grafické knihovně Vega. Ta podporuje hardwarovou akceleraci, nicméně i s tou softwarovou dosahuje úžasných výsledků.

Rozhraní bude o něco jednodušší, lepší bude i integrace do systému. Ve Windows 7 bude k dispozici tzv. „jumplist“ a využití Aero. Pro Mac bylo kompletně přepsáno do Cocoa, tudíž bude konečně nativní. A podobně tomu bude i na Linuxu, kde se Opera zbavila závislosti na knihovně Qt a bude moct nativně užívat i GTK+.

Opera 10.5

Zatím je k dispozici pre-alpha build, který není ještě úplně stabilní, nicméně zrychlení je opravdu hodně znatelné.

předchozí další


Související články

Komentáře (11)

 
neděle, 3. ledna 2010 18:19:42

Ten FF vypadá dost strašně… ovšem jak známe mozillu ta k tomu přidá ještě bezpečnostní úroveň vysokou jak mrakodrap a stejně to budu používat :)

Opera se mi nijak nezamlouvá čili ani Opera Unite pro mě nebyla zrovna převratná novinka :) ale pro někoho jistě ano :)

 
neděle, 3. ledna 2010 19:38:39

… a také se můžeme těšit na Safari pětku :-)

 
neděle, 3. ledna 2010 19:52:06

[2] Patrik Vogl: Už se ví, co tam bude nového?

Já osobně bych uvítal, aby byla Opera pro Mac konečně aspoň trošku použitelná. V současnosti je to totiž bída. Jinak, už jsem párkrát přemýšlel o přechodu na Chrome, ale Safari je prostě Safari.

 
neděle, 3. ledna 2010 19:58:27

[3] Jakub Hanyáš: 10.5 by měla být, bude mít přepsané rozhraní, takže bude nativní ;)

 
neděle, 3. ledna 2010 21:27:51

Tak to nové rozhraní Opery je pěkné, ale zkoušel jsem ho a zpomaluje. Už to nemáš na jeden klik, ale minimálně na 2…

 
neděle, 3. ledna 2010 21:34:33

[5] McQuack: Záleží, co potřebuješ. Pokud jde třeba o menu, to mám skryté i teď a na RSS nebo záložky se dostanu přes tlačítka, které jsem si přidal. Takže mi to nevadí, dokud se dá Opera tak dobře přizpůsobit :)

 
pondělí, 4. ledna 2010 18:42:38

Opera je pro mne na Mac OS nepoužitelná především kvůli „skokovému“ posunování stránky. Ve všech ostatních aplikacích včetně Safari je pěkně plynulé. Sice se to někde v opera:config dá přepnout, i pak to ovšem není ono. Na tom by mohli ještě zapracovat.

 
pondělí, 4. ledna 2010 20:34:27

[7] Jakub Onderka: Pokud myslíme to samé, tak je to v Nastavení / Pokročilé / Prohlížení / Plynulé posouvání. Na Macu by to tam mělo být taky, ale jistý si tím nejsem.
Každopádně pokud to pořád „není ono“, tak v 10.5 by to mohlo být lepší díky té nové grafické knihovně ;)

 
úterý, 5. ledna 2010 21:43:51

No tak FF zjistil co se lidem líbí a nabídne jim „pouze“ změnu vzhledu a honosně to označí jako 4. Nevím no, takoválhle kosmetická úprava si podle mě novou verzi nezaslouží. Ale abych mu zas nekřivdil, tak rozdělení na procesy atp. se musí ocenit.

Zato Opera má tolik změn, že by ji s klidem mohli označit za 11. Jinak zatím vydaná pre-alpha je hodně nestabilní a někdy skoro nepoužitelná. Ale přesto jí to člověk odpustí. Startuje ještě rychleji než dřív. A na stránkách zaplněných JS je znatelně rychlejší. Když se to tak vezme, tak Opera se z předposledního místa vyšvihla na první, co se rychlosti týče. Navíc mě hodně potěšila nově upravená stránka opera:cache.

 
úterý, 5. ledna 2010 21:49:53

[9] Chiron: To rozdělení na procesy se týká jenom pluginů, takže to nebude jako u Chrome, kdy má každý tab vlastní proces. Ale je taky řešení a ne úplně špatné.

Současný build je už prý o dost stabilnejší než ten první. Ale to nemůžu potvrdit. Každopádně v Opeře provedli velký kus práce…

 
úterý, 5. ledna 2010 22:14:35

Nový build mám, je někde stabilnější, ale i tak celkem často spadne nebo vytuhne. A už vůbec nezvládá pdf plugin. Při jeho spuštění a používání vše OK. Jakmile ale zavřete tab s ním, Opera vytuhne. Takže ji musím zavřít, což ale má za následek, že okno zmizí, ale v procesech visí dál a dokud ji nesestřelím, tak ji nejde znova spustit. Ale jinak je to pořádný kus práce a i v té rychlosti má ještě rezervy. Některé fce v js, jí trvají podle sunspideru 2× tak déle než 10.10, takže jestli tyhle drobnosti doladí, tak by mohla být ještě rychlejší. Zatím mi js vycházel 7,8× rychlejší. Ale ono to není jen o rychlosti, celá Opera udělala pořádný krok dopředu.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.