OKblog

Půl roku na Macu

Úterý, 18. ledna 2011 13.37 Apple

Ano, opravdu jsem switchnul na Mac. A vůbec to nebolelo! Proč vůbec zrovna Mac? Můj zájem vzbudil až iPhone. V tomto článku se chci zaměřit především na to, proč jsem si vybral zrovna Mac, jak probíhal switch a co se změnilo. S půlročním odstupem to snad bude objektivnější.

Je to už pěkných pár let, co jsme měli doma první počítač, tehdy ještě s DOSem. Později už se však všechno točilo kolem Windows – 95, 98 (i SE) a pak dlouho skvělé 2000. Potom jsem asi dva roky experimentoval s Linuxem, ale to pro mě znamenalo neustálé šťourání se v systému a hledání příčin, proč něco nefunguje. A ani později na Windows XP to nebylo o moc jiné. Navíc to je dnes už zastaralý systém…

Volba tedy padla na počítač od Apple, konkrétně 13" MacBook Pro. Proč? To si projdeme pěkně od začátku:

Proč notebook?

Dlouho jsem si nedokázal představit, že by notebook mohl být hlavním pracovním strojem. Dnes už jsou na trochu jiné úrovni. A další výhodou je přenositelnost, která taky není na škodu. Ale to asi nemusím vysvětlovat, protože většina z vás je určitě používá…

Taky mi už delší dobu vadila ta hučící krabice pod stolem, takže mě nejdřív napadlo sestavit si nový, tichý počítač. Ale ten se nedá přenášet, a protože jsem stále častěji pryč, nebylo by to nejlepší řešení. Ještě se nabízelo pořídit si k tomu netbook. No jo, ale kategorii netbooků jsem nikdy nepochopil. Navíc bych pak musel řešit synchronizaci dat.

Proč Apple?

Jak už jsem zmínil, Apple si mě získal iPhonem. Je to telefon, který toho umí hodně a hlavně funguje. Nebo: prostě funguje! Mám rád jednoduché věci, nechci strávit hodiny nastavováním. Toto jsem si užil až dost s Linuxem.

Proto byl přechod na Mac tak jednoduchý a proběhl hodně rychle. Odpoledne jsem si zálohoval důležité věci, večer poprvé spustil MacBook a druhý den dopoledne jsem už měl stolní počítač kompletně odpojený.

Proč MacBook Pro a proč 13" model?

Kvůli přenositelnosti jsem chtěl notebook, takže iMac (nebo Mac Mini) jaksi nepřipadal v úvahu. MacBook Air nemá na hlavní počítač dostatečný výkon (a ani dostatek portů) (přestalo platit u nové generace) by nebyl špatný. Bílý MacBook je fajn, ale Pro má pár zajímavých věcí navíc:

Podle mě to za pět tisíc navíc stojí – obzvlášť ty dva gigabajty RAM navíc. A proč 13"? Celkem jednoduše byla hlavním důvodem cena. Sice je pravda, že 15" nabízí větší výkon, ale za cenu větších rozměrů (pochopitelně) a hmotnosti a nižší výdrže na baterii.

A podsvícená klávesnice? Někdo by řekl, že to je jenom drobnost. Pro mě je to nutnost. Kdo nezkusil, nepochopí.

Změna je život

Na Windows jsem měl spoustu oblíbených programů, kterých nebylo lehké se vzdát. Například Total Commander ve spojení s IrfanView. Je fakt, že někdy se alternativy daly najít (v tomto případě Forklift), ale jindy prostě nejsou – nebo ne tak kvalitní.

Musel jsem změnit pár navyků, ale řekl bych, že mi to pomohlo. Chtěl jsem to udělat dlouho, ale nejlepší je to udělat najednou a tohle byla dobrá příležitost.

Například jsem se donutil používat Mail jako mailového klienta. Předtím mi stačilo webové rozhraní (což zpětně nechápu). Začal jsem si organizovat čas (iCal se synchronizací přes Google Calendar a Things) a používat Twitter.

Kdysi dávno jsem používal Maxthon (nadstavba IE), po přechodu na Linux jsem si vybral Operu, kterou jsem používal i potom zase na Windows. Na Macu není Opera zrovna dvakrát dobrá, tak jsem zkoušel Safari, ale nakonec jsem si oblíbil Chrome. Po zhruba pěti letech s Operou je to velká změna.

Na jiné věci se ale zvyká lehce. Třeba na rychlé probuzení z režimu spánku – stačí otevřít víko a je to. Nebo na podsvícenou klávesnici. Nebo na posouvání dvěma prsty. Nebo na pohodlných osm hodin (někdy i víc) výdrže.

A ještě něco

Někteří nechápou, proč jsem si vybral Maca. Ono se to těžko vysvětluje. Ferrari je taky jenom auto, ale dokud se v něm nesvezete, nebude vám připadat tak zajímavé. Navíc se v diskuzích dočtou, že Mac je vlastně úplně špatný a tak. Možná je, možná není. Každopádně není dokonalý, stejně jako všechno ostatní na světě.

předchozí další


Související články

Komentáře (13)

 
úterý, 18. ledna 2011 15:52:31

Bílý MacBook (starý, nevím jak nový) má také ukazatel nabití baterie, na spodu :) Trošku mě štve, že jsem přešel na Mac tak brzo… pár měsíců po přechodu se totiž objevily nové Pro, které jsou nejen hezčí, ale taky o dost levnější – předtím byl rozdíl cen třeba i 10-12 tisíc :o

 
úterý, 18. ledna 2011 15:56:37

Taky čekám na svůj první Command :) Ještě jsem nepotkal člověka, který by po switchi nadával.

 
úterý, 18. ledna 2011 16:11:38

Myslím, že s 13" jsi udělal dobře. Já jsem kupoval 15,4" z důvodu výkonu a větší velikosti displeje (protože teď potřebuju pracovat i mimo pracovní stůl). Jenže jsem zjistil, že to není úplně ideální na nošení kamkoli (jak jsem byl zvyklý s 13" MacBookem). Sice jej mám neustále u sebe, naštěstí většinou v autě, ale v takovém pestrém dni se pěkně pronese a postavit ho na dnešní stoly v kavárnách taky není úplně košér, zvlášť když člověk potřebuje něco prezentovat klientovi a teď tam s ním mezi kafem manipuluje (už čas od času kradu tátovi iPad). A stejně mi 15,4" přijde málo a ve výsledku koukám po externím displeji. Takže teď mám dilema, jak z toho vybruslit. A ještě Apple představil nový Air, což bych přesně potřeboval na cesty a jak jsi sám psal, předchozí generace to, leč svojí přenositelností, k dokonalosti úplně nesplňovala.

Ale 13" má dnes největší slabinu ve výkonu, což zazdil Intel nedohodou s nVidií – škoda. Jinak gratuluji k úspěšnému switchi, iPhone se opravdu ukázal jako moc dobré vodítko k Macu. Já to měl opačně, nejdřív Mac (můj nostalgický bílý iMac už se mnou zůstane navždy) a pak jsem iPhone bral jako samozřejmost :)

 
úterý, 18. ledna 2011 16:35:43

[1] Jakub Hanyáš: Taky mi chvilku po koupi zlevnili :)

[3] Martin Světlík: Rozhodoval jsem se dlouho, ale peníze nakonec rozhodly. Výkon mi moc nechybí, mám SSD (teda teď je zrovna na reklamaci) a nic náročného nedělám. Jedině v Aperture je to trochu horší…

Air je hodně fajn, trochu to ale kazí ta výdrž – ne že by byla malá, ale jsem teď zvyklý na víc.
Nejradši mám všechno v jednom, ale třeba řešení iMac + Air + sync přes MobileMe by se mi líbil.

Teď záleží, jaké budou nové MacBooky. Jestli všechny dostanou Sandy Bridge a 13" vyšší rozlišení (jako Air)…

 
úterý, 18. ledna 2011 16:43:38

[4] xergic: MobileMe je super balík služeb už s iOS + Mac. Navíc sám mám teď třetího Maca. Když jsem ho přinesl, jen jsem zadal svoje Apple ID a v tu chvíli jsem tam měl svoje e-mailové účty, kalendáře, kontakty, hesla nebo oblíbené FTP účty v Transmit. A hlavně hodně používám iPhone a pak sdílená data na Macu a to, že nemusím na synchronizaci myslet a vše je push je prostě návykové. Přidám si event do kalendáře na iPhonu a vím, že na Macu prostě bude. A to hned. Nebo si na Macu uložím heslo do klíčenky a vím, že na druhém Macu bude taky, tak jako hesla k WiFi atp. – k nezaplacení. Ale horší je to při synchronizaci dat. iDisk na to není úplně ideální, takže ačkoli věci uvedené výše jsem vždy měl geniálně vyřešené a po ruce, tak s datama jsem zápasil neustále…

 
úterý, 18. ledna 2011 19:33:34

Osobně v synchronizaci dat nevidím (pod MS Windows) problém. Asi hlavně z tohohle důvodu jsem nikdy neměl sklony k přechodu na Mac nebo úplnému se vzdání stolního PC. Je pro mne finančně i prakticky snazší fungovat pod Windows. Za cenu MacBook Pro 15" mám stolní i přenosné PC se snadnou, automatickou a fungující synchronizací.
Ačkoliv je pravda, že už jsem uvažoval o koupi MacMini (iMac se mi osobně nelíbí). Respektive kombinace MacMini, MS Windows 7 a hlavně BlueTrack myši a IPS panelu – taková elegantní a skladná digitální pracovna. Bohužel to „zabila“ cena.

 
úterý, 18. ledna 2011 20:10:26

[6] Dash: Na Macu taky není se synchronizací problém. Ale já ji nemám rád. Lepší je to vůbec nemuset řešit ;)

Mít Windows a nepřemýšlet o něčem jiném (a chtít synchronizovat), asi bych si postavil stolní počítač a k tomu nějaký netbook (nejspíš nějaký Asus, asi VX6).

Ale teď jsem spokojený takhle – tedy jenom s notebookem.

 
středa, 19. ledna 2011 1:15:26

To bych mohl zkopírovat, TC + Irfan, taky mi to chybí, trošku tomu pomáhá TotalFinder a muCommander, na Fork Lift jsem si nezvykl.

Chrome jsem používal už na Win, na Macu taky a super. iCal s Google calendarem taky používám a bájo (navíc se mi to synchronizuje s WM telefonem). Mail aplikace, zatím ne, zatím mám vše v Gmailu.

A mám novej Air a super.

 
sobota, 22. ledna 2011 9:36:03

Děkuju za článek! Už půl roku se rozhoduju, jaký MacBook vlastně koupit (na nápad koupit si MacBook mě přivedl také iPhone). V jednom mám jasno, chci verzi Pro (to podsvícení klávesnice musí být super)… Jen jsem si nebyl jistý, jestli mi 13" bude stačit (doposud používám jako hlavní PC notebook 15"). Ale jestli tobě stačí, tak mně musí stačit taky :D Jsem zvědavý jak rychle si zvyknu na klávesové ztkratky typu cmd+c/v, delete pomocí backspace apod. A život bez IrfanView taky nebude žádný med…

 
sobota, 22. ledna 2011 12:16:24

[9] Honza: Určitě vezmi Pro, stojí to za to ;)

13" stačí, v nejhorším případě připojíš externí monitor. Na klávesové zkratky jsem si ze začátku musel zvykat, ale teď mi přijdou lepší (menší vzdálenost mezi klávesami). A IrfanView není potřeba, Finder má funkci Quick Look, která se aktivuje mezerníkem. A na menší úpravy stačí Preview.

 
úterý, 25. ledna 2011 11:35:43

Ahoj xergicu, rád čtu tvoje články a taky se právě chystám koupit nějaký notebook a přemýšlím právě o Macu. Zrovna se chystám na stejnou školu a obor jako ty. Letos budu maturovat na gymplu a tak by mě zajímalo, jestli na informatice nebudu mít s takovou školou problémy? A jak se vlastně daří tobě, vše je v pohodě? :) Ve které jsi semestru? Jo a půjdou mi všechny programy, které budu na OU potřebovat spustit?
Dík Kuba

 
úterý, 25. ledna 2011 11:53:42

[11] Kuba: Na to je dost těžké odpovědět, u každého to je asi jinak. Ale pokud umíš trochu počítat a programovat, bude to v pohodě.
K těm programům: já jsem zatím potřeboval akorát Office (existuje i pro Mac, ale stejně je lepší mít někde doma i Windows) a něco na Javu – ve škole se používá JCreator, který pro Mac není, ale dá se nahradit (IntelliJ IDEA, NetBeans…)

Kdyžtak mi napiš třeba na ICQ nebo GTalk ;)

 
čtvrtek, 24. února 2011 17:30:37

taky se rozhoduji, jestli Maca koupím, můj kamarád si ho nedávno pořídil a chodí s ním i na rande…svíticí klávesnice mě taky zaujala, v celku se mi líbí i uspořádání…no a nakonec jsem si přečetla článek a jsem rozhodnutá…díky

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.