OKblog

Re: Opravy omylů

Neděle, 27. listopadu 2005 18.49 Ostatní

Než se pustíte do čtení, něco vám povím. Tento článek jsem napsal někdy v prosinci roku 2003. Je to částečný výtažek z jedné nejmenované knížky. Týká se především oprav omylů (to je i název), které možná i sami znáte. Ale neznáte pravdu. Všechny věci jsou víceméně potvrzeny a některé i dokázány. Předkládám vám jej tedy v téměř nezměněné podobě… na pokračování…

Aeskulapova užovka

Od časů antiky je symbolem lékařské vědy Aeskulapova užovka – had obtočený kolem hole. Legenda vypráví o lékaři Aeskulapovi (Asklépiovi), kterého had naučil křísit mrtvé pomocí zázračné rostliny a ten pak s tímto vrátil život synovi krále Mínoa. Rostlinu používal tak moc, že lidé skoro přestali umírat. To pobouřilo nesmrtelné bohy. Zeus tedy zabil Asklépia bleskem. Tím to ale neskončilo. Asklépios se stal bohem lékařství. Teď ale k symbolu hada. Je to k nevíře, ale vznikl nedorozuměním. Řekové ho převzali z Egypta, ale nevšimli si, že zobrazuje něco naprosto jiného. Had není had, ale červ vlasovec! Tento velmi nebezpečný parazit je rozšířen v Africe a na Předním východě, kde dnes ohrožuje miliony lidí. Pokud jeho larvy proniknou do lidského těla, usadí se v podkožním vazivu, kde způsobují bolestivé nádory. Při jeho tloušťce (2mm) může dorůst délky až 1 metr. Egyptští lékaři velice pomalu a opatrně navíjeli červa na dřívko. Mohlo to trvat i několik dní. A červ se nesměl roztrhnout – mohl by způsobit vážné komplikace. Tuto proceduru si mnozí egyptští lékaři malovali na své tabule. Řekové jejich vyobrazení převzali, ale vyložili si ho po svém.

Býk a červená barva

Jistě znáte španělské býčí zápasy. Toreador má červený plášť a provokuje jím býka. Býkovi je ale jedno jakou barvu má plášť – vidí černobíle.

Citron

„Ten citron je kyselý…“ Nenechte se zmást. Ve skutečnosti jeden kilogram citronů obsahuje víc cukru než kilo jahod. Ještě pořád je ten citron kyselý?

Červená barva

Myslíte si, že červené auto nepřehlédnete? Omyl. Barva, kterou nikdy nepřehlédnete je světle zelená. Světle červená se mění za soumraku na hnědou. Ještě také nepřehlédnete žlutou a kupodivu i fialovou.

Čínská zeď

Už jste někde slyšeli, že Čínská zeď je z Měsíce vidět pouhým okem? Počítejte: zeď je maximálně 10 metrů široká, na délce nezáleží. Z Měsíce (asi 300 000 kilometrů) je tedy vidět jako milimetrový proužek z 30 kilometrů. Uznejte, že to asi pravda není.

Čísla

Neslavnější čísla všech dob:

Déšť

Teď vás trochu vyzkouším. „Když při dešti běžíte, zmoknete méně.“ Je to tak, nebo ne? Kdo si myslel, že ne, nemá pravdu. Vy, co jste si mysleli, že ano, máte pravdu. Chcete důkaz? Představte si, že jste běžící cihla (jen pro názornost) a déšť bude padat kolmo k zemi. Zmoknete tedy především zepředu a shora. Zepředu bude počet kapek, které „chytnete“, záviset na vzdálenosti, kterou v dešti uběhnete. Naopak počet kapek na vaší hlavě záležet na čase – a tedy i rychlosti, jako poběžíte. Tady máte vědecký důkaz, že před deštěm je lepší utéct.

… pokračování příště.

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (7)

 
neděle, 27. listopadu 2005 19:01:53

Jéé, zajímavý. Kdy bude pokračování? To s tim deštěm mam ozkoušeno sám na sobě a býka už sem někde slyšel :)

 
neděle, 27. listopadu 2005 19:12:58

doRm: Pokračování bude klidně zítra (pokud nenajdu něco zajímavějšího)… Mimochodem je to řazené abecedně ;)

 
neděle, 27. listopadu 2005 19:17:15

fakt, moc zajímavý :-) skoro až neuvěřitelný….hlavně s tím citronem :-)

 
neděle, 27. listopadu 2005 21:17:48

nemuzes mi prosim poslat ISBN te knihy? pokud nechces prozrazovat do diskuse, muzes prosim na email (kozleek@volny.cz).

diky.

 
neděle, 27. listopadu 2005 21:21:32

Líbí líbí, těším se na další..

 
pondělí, 28. listopadu 2005 18:20:15

To s tim deštěm je ale celkem logický, ne?

 
čtvrtek, 1. prosince 2005 15:16:46

k tomu desti, myslim ze nemas pravdu za behu zmoknu uplne stejne, jiste zavisi na smeru deste a kdyz budu utikat po smeru mozna zmoknu trochu min ale hlavni dusledek toho ze zmonu pri behu min je to, ze stravim na desti min casu

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.