OKblog

Re: Opravy omylů II

Pondělí, 28. listopadu 2005 19.48 Ostatní

… a je tady slíbené pokračování. Ještě jednou připomenu, že je to skoro dva roky starý článek, tak od něj moc nečekejte… Nicméně podle vašich reakcí můžu soudit, že je zajímavý. Díky. Jak jsem psal minule, vyšel v prosinci 2003. Potom, o pár měsíců později, vyšel ve školním časopise, který dnes už neexistuje. No nic, dejte se do čtení:

Einstein a teorie relativity

"Získal Albert Einstein Nobelovu cenu za teorii relativity?" Odpověď zní NE! Získal ji až za vysvětlení fotoelektrického jevu (1905).

Kiwi

Další věc, na kterou můžete někoho nachytat. "Kiwi pochází z Nového Zélandu… Je to pravda?" Jasně že ne. První Kiwi byly objeveny v polovině 19. století v Číně. A odtud se dostaly přes Nový Zéland do Evropy. Na Novém Zélandu se mu dařilo a dnes odtamtud pochází většina současné produkce Kiwi. Jen tak mimochodem. Rostlina, na níž Kiwi rostou se jmenuje Aktinidie čínská. A protože Novozélanďané chtěli podpořit jeho prodej a ostrovy Nového Zélandu byly proslulé ptákem Kiwi, nazvali v Evropě ovoce takto. V Čechách bylo známo kiwi jako čínský angrešt nebo opičí broskve.

Kominík přináší štěstí

OMYL! Jeden z největších obratů lidského myšlení. Kominík byl znám, pro svou černou barvu, jako nedobré znamení a lidé se ho báli.

Maraton

Vsaďte se s někým. "Jaká je vzdálenost z Maratonu do Athén?" Každý vám řekne, že 42 kilometrů. Ale plete se. Měří totiž 39 kilometrů. To se změnilo až při olymijských hrách v roce 1908 v Londýně. Trať byla prodloužena na 42 kilometrů a 195 metrů. Proč? Aby se královská rodina mohla mohla pohodlně dívat ne běžce z Windsorského zámku. A tak to už zůstalo.

Modrý Mauritius

Další věc, jak vyhrát pár peněz ze sázky. "Modrý Mauritius je nejdražší a nejvzácnější známkou na světě…" Ovšem ani tohle není pravda. Modrých Mauritiů je několik a nepatří k nejvzácnějším (jen k nejznámějším). Nejdražší a nejvzácnější je známka „Treskilling Banco“ v tmavožluté barvě. Ta je na světě jediná a byla v listopadu 1996 vydražena za 3 miliony franků. Důvodem je barva. Tyto známky byly tištěny v zelené barvě.

Mrtvé moře

Tak tohle je jistá výhra. "Nejslanější vodstvo na světě je Mrtvé moře." Není to pravda. Nejslanější je jezero Assal v Džibuti (34,8% soli). Mrtvé moře má „pouze“ 31% soli.

Pátek třináctého

Hodně lidí si myslí, že pátek třináctého je den jako každý jiný. To sice ano, ale teď vás trochu překvapím. 13. den v měsíci připadne na pátek častěji než na kterýkoli jiný den. Stačí trochu počítat: Kalendář se opakuje každých 400 let a během této doby se zopakuje 4800krát 13. den v měsíci. Postupně na všechny dny v týdnu. ALE vícekrát na pátek. Pokud si představíme, že zeměkoule vydrží ještě 4 miliardy let, zažijeme (no my už asi ne) pátek třináctého 40milionkrát víc než sobotu třináctého. Následuje „tabulka“:

Jak vidíte, v tého časti článku je dost narážek na sázky. Sám nevím, proč jsem tam dal. Ale když už tam jednou jsou… Tak zase – pokračování příště…

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (4)

 
úterý, 29. listopadu 2005 6:44:13

Nejzajímavější je ten maraton. .-) Chudáci běžci, takhle jim to prodlužovat jenom pro pobavení. .-)))

 
úterý, 29. listopadu 2005 15:23:41

No, osobně se mi ten marathon moc nezdá… Každopádně jistý je, že oněch 195m tam neni pro pobavení, ale z vyjádření úcty ke starověkých olympiádám (195=jedno stádium) …

 
úterý, 29. listopadu 2005 21:25:42

Kiwi fakt pochází z Nového Zélandu. Kiwi není pouze ovoce, ale také druh ptáka :) Kiwi jako ovoce roste na aktanidii čínské.

 
úterý, 29. listopadu 2005 21:31:51

A nefungují tu apostrofy ve jménech (') :((

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.