OKblog

Re: Opravy omylů III

Úterý, 29. listopadu 2005 22.09 Ostatní

Tak, a je tu závěrečný díl tohoto článku (zní to divně, že?). Zároveň bych chtěl opravit jednu mylnou informaci – článek jsem nenapsal v prosinci 2003, ale v lednu 2004 :D

Pavouci

Černá vdova je jedovatý pavouk. To sice ano, ale ne tak, jak si mnozí z nás myslí. Když Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans) kousne, dost to bolí, ale bolest většinou po několika dnech odezní. Ve Spojených státech zemřelo na její kousnutí za posledních 200 let kolem 60 lidí. Nejjedovatější pavouk je Atrax robustus, který žije jen kolem Sydney. Napadá bez varování, nemusíte ho ani provokovat. Do 80. let minulého století bylo pro většinu lidí smrtelné.

Pomeranče

"Pomeranče obsahují ze všeho ovoce nejvíce vitaminu C." Tak tohle pravda není. Kiwi (100mg/100g) a rybíz (černý, 189mg/100g) obsahuje 2× až 3× více „Céčka“ (pomeranč 50mg/100g). Pak je tady rekordman – šípek – 1250 miligramů na 100 gramů vitaminu C.

Pythagoras

Pythagoras vytvořil „Pythagorovu větu“. Nikdo neví proč je objev připisován jemu. Tato věta byla známa už Babylonii za vlády Chamurappiho (17. století př.n.l.). Více než tisíc let před Pythagorem!

Rýma

Myslíte si, že když prochladnete, dostanete rýmu? Tak to se mýlíte. Rýmu vyvolává virus.

Slunečnice

Jistě znáte píseň: „Tak jako slunečnice každým dnem otačí se za sluncem…“. Tato písnička se mýlí. Květy slunečnice jsou natočeny k východu a vůbec se neotáčejí. Slunce sledují jen do doby, než vypučí poupata. Pokud chcete někoho nachytat, zeptejte se, co je slunečnice obecná. Je to sladkovodní ryba z čeledi okounkovitých. Loví ji zejména rybáři v USA.

SOS

Jestli si myslíte, že zkratka SOS znamená něco jako Save our ship/souls (=zachraňte naši loď/naše duše), jste na omylu. Jde totiž o mezinárodní zkratku. Počátkem 20. století došlo k mezinárodní dohodě a byly vybrány tři krátké, tři dlouhé a opět tři krátké signály (…---…). Jsou jednoduché a jdou lehce rozeznat od ostatních.

Star trek

Určitě znáte seriál Star trek. Prvním nesmyslem je to, že výbuchy jdou ve Vesmíru slyšet. Jak my víme (a lidé to věděli už dříve), zvuk se ve vakuu nešíří. Druhou věcí je „beamování“. Proces, při kterém se lidé odmaterializují a rychlostí světla se přenesou na jiné místo, kde se zhmotní. Vypadá to nesmyslně, ale podle profesora Lawrence Krausse, je beamování proveditelné. Při dematerializaci by bylo nutné počítačem zaznamenat polohu a stav každého atomu lidského těla. To by byla suma 1028 kilobytů dat (16x víc než obsahují všechny knihy na světě). Na to jestě nemáme…

Včela

Včela po bodnutí umírá. Ale jen když bodne člověka. Háček na konci žihadla se zasekne v kůži a při odtrhnutí zadečku dojde ke zranění, které včela nepřežije.

Voda a led

"Horká voda zmrzne dřív než studená." Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A nikdo neví proč. Zkuste si to. Studená voda se musí podchladit na -9,5 ºC, zatímco horké vodě stačí -4 ºC, aby se z ní stal led.

Tímto končí trilogie oprav omylů. Co víc dodat? Vyhrajte s těmito „radami“ co nejvíce peněz ze sázek ;)

předchozí další


Další články ze seriálu

Související články

Komentáře (6)

 
úterý, 29. listopadu 2005 22:35:17

Co se týče „beamování“ ze Star Treku, tak se vědcům už podařilo transportovat jeden foton. Na začátek to není špatné. Jinak vesmírné lodě hučí ve vesmíru snad ve všech filmech :-)

Ale to s vodou a ledem se mi nějak nezdá. Na druhou stranu fyzika není moje zrovna silná stránka a už ji nějaký ten pátek ve škole nemám.

 
středa, 30. listopadu 2005 14:50:12

No, s tou vodou by to mělo být jednoduché – čím větší je rozdíl mezi teplotami, tím rychleji a znatelněji probíhá ochlazování / oteplování.

 
středa, 30. listopadu 2005 15:06:34

PLs, ještě nějaké omyly ;)

 
středa, 30. listopadu 2005 16:51:54

No, i když je to s tou vodou je to prý jednoduché, nedá mi to a stejnak se přeci jen musím pozastavit nad faktem, jak zde mohou bejt rozlyšovány pojmy „teplá“ a „studená“, když vlastně oba musejí projít tím bodem -4°C, kdy ta „teplá“ zamrzá…

No, je to náký zvláštní :-D

 
sobota, 26. ledna 2008 22:01:26

[4] meca: Možná by to bylo lepší při ROZLIŠOVÁNÍ :-((

 
úterý, 22. dubna 2008 17:12:13

S tou vodou je to hloupost. Voda (destilovana) mrzne v okamziku kdy jeji energeticka hodnota klesne na teplotu 0 stupnu Celsia pri tlaku na hladine more. V tom okamziku meni svoje skupenstvi z tekuteho na pevne a to trosicku paradoxne, protoze molekuly vody jsou usporadany do hvezdy – tudiz se nezmensi ale naopak nabyde- to byla dlouhou dobu zahada. Nic mene „studena“ voda ma mene enerie nez voda „tepla“ tudiz za normalnich podminek a normalnich podminkach chladnuti, zmrzne drive . Jen si to zkuste – strcte si hrnek s teplou a studenou vodou do mrazaku. Zmrzne driv ta studena. Nevim co mel znamenat vyse uvedeny vykrik – pokud by platilo vyse uvedene tvrzeni, musela by v zime zamrznout louze az pri -9 C. coz jak z praxe vime, neni pravda a uz pri -1 stupni byvaj louze zatracene kluzke. S pozdravem a verte elementarni fyzice. Tak, kde tomu tak uplne jako v Elementarce neplati, tam jen tezko zatoulame v nasich „lidskych“ podimnkach

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.