OKblog

Rush – Clockwork Angels

Pondělí, 11. června 2012 14.09 Hudba Recenze

Kanadští Rush vydávají své dvacáté studiové album s názvem Clockwork Angels, které už dlouho očekávají snad všichni fanoušci. Předchozí Snakes and Arrows totiž vyšlo před dlouhými pěti lety.

Navíc v červnu 2010 všechny nalákali na dva vydané singly CaravanBU2B. Od té doby bylo docela ticho (snad kromě turné Time Machine), až v květnu tohoto roku vyšel další – Headlong Flight.

Clockwork Angels

Rush – Clockwork Angels

Album je dlouhé 66 minut, což není málo. Ale u Rush to tak neobvyklé není. Téma, které prostupuje celým albem, se týká Steampunku a je to poznat. V tomto světě putuje mladý muž, který si chce splnit své sny a po cestě potkává například piráty a anarchistu. Že jde o příběh ostatně naznačuje i fakt, že by měl vyjít knižně. Autorem by měl být Kevin J. Anderson.

Nahrávání Clockwork Angels trvalo dlouho a produkce se opět ujal Nick Raskulinecz. Album vychází oficiálně zítra (12. června), ale už před pár dny (8. června) bylo vydáno v Austrálii.

 1. Caravan (5:40)
 2. BU2B (5:10)
 3. Clockwork Angels (7:31)
 4. The Anarchist (6:52)
 5. Carnies (4:52)
 6. Halo Effect (3:14)
 7. Seven Cities of Gold (6:32)
 8. The Wreckers (5:01)
 9. Headlong Flight (7:20)
 10. BU2B2 (1:28)
 11. Wish Them Well (5:25)
 12. The Garden (6:59)

Album otevírá ze začátku klidný Caravan, který se ale vzápětí rozjede do pěkného nářezu. Celou skladbou provází melodická basová linka a řízná kytara. Začátek se opět povedl. BU2B na albu se od singlu liší delším, klidným začátkem. A pak začně smršť, která se opakovaně uklidňuje, aby se vzápětí nabrala ještě větší sílu. Možná ne tak jako předchozí Caravan, ale to vyvažuje dynamika.

Titulní skladbou je Clockwork Angels. Pomalý rozjezd, do kterého se přidá jiskřivá a pozitivní kytara. Pak se to ale změní a prostřídá se několik různých motivů. Vévodí zvonivá kytara a bicí. Popsat tuto skladbu je ale jinak dost složité. Jde o další epický kousek z dílny Rush.

The Anarchist je skvělý a hodně dynamický. Geddy Lee vymyslel melodickou basovou linku, která se spíš podobá tomu, co by jinak hrála kytara. Ta tady spíš vytváří podklad. Carnies má symbolizovat karnevaly a slavnosti a začátek tomu odpovídá – o zbytku se to už říct nedá (rychlost a tvrdost je tady pořád). V textu se pak objevuje jejich popis a kdo se účastní.

Další je Halo Effect, který konečně nabízí trochu oddechu. Alex Lifeson se aspoň na chvíli vrací k akustické kytaře. Tu jen na refrén vystřídá elektrická. Seven Cities of Gold začíná basou, postupně se přidávají kytara a bicí. A zase je tu hardrockový nářez podpořený Geddyho vysokými vokály.

The Wreckers je odlišná od ostatních skladeb na albu. Je pozitivnější a veselejší. Připomíná mi návrat k Roll the Bones. V refrénu už zní trochu melancholicky, za což může ne úplně obvyklé použití smyčců.

Na řadu přichází můj favorit – Headlong Flight. Rush se tady vrací ke kořenům – nejen svým, ale i hardrocku. Místo slov připojím radši ukázku:

Další oddych přináší BU2B2, což je spíš jen takové intermezzo. Pak přichází pozitivní Wish Them Well. The Garden přináší zpátky klid a akustickou kytaru. A melancholickou náladou album končí.

Clockwork Angels je skvělé album, ale Snakes and Arrows přece jenom o kousek lepší. Ale líbí se mi, že Rush dělají hudbu podle sebe a to je nejdůležitější. Nejvíc jsem si stejně oblíbil ty tři vydané singly. Možná za to může fakt, že jsem je slyšel víckrát.

Hodnocení: 9/10

Napsat recenzi na album od Rush jsem chtěl už dlouho. Ale fakt to není jednoduché. Přiblížit jejich hudbu ostatním je slovy skoro nemožné.

předchozí další


Související články

Komentáře (2)

 
pondělí, 25. června 2012 13:09:17

Pecka! Všem čtenářům doporučuji nepřehlížet a album koupit. Teď jsem si ho pustil a je parádní, díky za tip :P. Mám chuť to dát naplno. Celé je to v pozitivním duchu a moc se mi to líbí. Takže ještě jednou díky za tip.

PS: Můžeš doporučit podobnou zajímavou muziku? Nemám rád ty rádiové odrhovačky a poslouchám muziku, která v rádiích vůbec není a tak hledám nové na netu. Budu jedině rád.

 
pondělí, 25. června 2012 13:51:46

[1] Carl114: Pokud jsi od Rush poslouchal jenom tohle, tak ti musím doporučit i zbytek. Asi teda spíš novější alba (Snakes and Arrows, Vapor Trails, Counterparts…).
Z těch nových kapel mě teď hodně baví Work of Art (AOR, podobné jako Toto) a Magenta (progrock se skvělými vokály).

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.