OKblog

SSD v MacBooku (Pro)

Středa, 26. ledna 2011 14.01 Apple

Nejpomalejší částí počítače je většinou pevný disk, to je celkem známá věc. Poslední rok (nebo dva) se ale rozšiřují tzv. SSD. Jsou mnohem rychlejší a mají i pár dalších výhod. Ale co to vlastně je? To vám prozradím o pár řádků níže.

SSD je relativně nová technologie a situace kolem ní se rychle mění. Je proto možné, že pár dní nebo týdnů už článek nebude aktuální. A nebudu zabíhat do zbytečných technických podrobností, ty si můžete zjistit jinde.

Před výměnou jsem se dlouho rozhodoval, přečetl jsem několik článků, pročetl desítky vláken na různých fórech. I když se informace dost lišily, snažil jsem se z nich vybrat to nejdůležitější a nejužitečnější.

Co je SSD?

SSD je zkratka pro solid-state drive. Jde v podstatě o disk, který se skládá z několika flash modulů (nejčastěji typu NAND). To samé najdeme třeba ve „flashkách“. Aby to bylo co nejjednodušší, používají běžná rozhraní – v dnešní době nejčastěji SATA.

Oproti běžným pevným diskům (HDD) mají samozřejmě několik nesporných výhod:

Rychlosti SSD se běžně pohybují nad 200 MB/s při čtení i zápisu. To je několikanásobně víc než u HDD. Díky tomu, že nemají žádné pohyblivé části, vydrží toho mnohem víc a nějaký nečekaný pohyb je nerozhodí.

Nevýhodou pak může být omezená životnost – uvádí se asi 100 tisíc zápisů do jedné buňky. Proto je vhodné minimalizovat zápis na SSD, o tom ale až dále.

Výběr SSD

Na našem trhu jsou nejrozšířenější tyto tři značky – Intel, KingstonOCZ. Každý výrobce nabízí několik modelů, nicméně reálně nám do srovnání vyjdou zase tři. Cenu neuvádím, ta se odvíjí podle zvolené kapacity.

Model Čtení (MB/s) Zápis (MB/s) Max. spotřeba (W)
Intel X25-M 250 70 0,15
Kingston SSDNow V100 250 230 6,4
OCZ Vertex 2 285 275 2

Z tohoto rychlého srovnání vychází nejlépe OCZ Vertex 2. Intel má horší rychlost zápisu (s minimální spotřebou) a Kingston zase vysokou spotřebu. (Intel i OCZ připravují novou generaci SSD, tak se možná vyplatí ještě počkat.)

Nicméně tyto parametry nejsou jediné, podle čeho se dá vybírat. Důležitý je taky řadič. Ten se stará čtení a zápis (umí jej rozložit podle opotřebení buněk). A taky o mazání nepotřebných dat (TRIM, garbage collector).

TRIM je příkaz, který má za úkol informovat disk o datech, která můžou být smazána. Pokud totiž něco smažeme, dané místo (sektor, buňka) se jen označí nulou, přičemž data zůstanou zachována. (Díky tomu je lze potom obnovit.) U SSD pak při zápisu může vzniknout situace, že se musí stávající data přemazat a to znamená zpomalení (někdy až na úroveň HDD). Proto existuje TRIM, který ve volném čase maže tato data.

TRIM bohužel není v Mac OS X podporován, ale to nevadí, protože výrobci nabízí i jiný způsob – garbage collector. Jeho funkci vysvětlovat nebudu, jen řeknu, že funguje podobně jako TRIM. Tím disponují SSD s řadičem SandForce, tedy OCZ Vertex 2. Proto bych je doporučil pro Mac.

Jak vyměnit HDD za SSD?

Jde o celkem jednoduchou operaci, nemusíte na to být nijak zvlášť zruční. Nicméně opatrnost nikdy neuškodí. Uvedu tedy můj postup (pro MacBook Pro):

 1. Zálohujte HDD na externí disk přes Time Machine.
 2. Vypněte MacBook.
 3. Odšroubujte spodní kryt (pozor, šroubky jsou fakt malé!).
 4. Odšroubujte dva šrouby, který drží disk na místě.
 5. Opatrně vyjměte disk a odpojte SATA konektor.
 6. Vyšroubujte čtyři speciální šrouby na boku disku a našroubujte je na SSD (je to trochu složitější, protože nejde o běžné šrouby).
 7. Zapojte SATA konektor, vložte disk a všechno zase zašroubujte.
 8. Vložte instalační DVD, zapněte a stiskněte Command + Option (Alt) + Shift + Delete.
 9. MacBook nabootuje z DVD, chvilku to trvá.
 10. Z menu zvolte Disk Utility a naformátujte SSD.
 11. Po zformátování zvolte Restore from Time Machine Backup, vyberte zálohu a cílový disk.
 12. Čekejte, než se to všechno zase zkopíruje.

Hotovo! Po restartu budete mít systém ve stejném stavu, kterém jste jej opustili. Jen bude o něco rychlejší. Doporučuji ještě vypnout senzor pohybu – do Terminálu napište sudo pmset -a sms 0.

Varování: Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za poškození nebo ztrátu dat!

Moje zkušenosti s SSD

Dostal jsem OCZ Vertex 2 180 GB, nicméně ten po asi hodině používání přestal fungovat. Jako alternativa se jevil Kingston SSDNow V100 128 GB, který teď používám asi den a půl.

Všechno je jaksi rychlejší, plynulejší. Aplikace startují mnohem rychleji. Jde to poznat u Aperture, kde mám asi 3500 fotek (asi třetinu v RAWu) – práce s nimi byla na 5400rpm disku docela utrpením. Teď je to o poznání lepší.

Zároveň s novým diskem jsem vyměnil i RAM, teď mám 8 GB. Ulehčuje to práci systému, který tak nemusí swapovat na disk – a zároveň tím teoreticky prodlužuje jeho životnost.

SSD můžu jedině doporučit. Přes počáteční nedůvěru se to ukázalo jako dobrý způsob, jak MacBook Pro zrychlit. Jen je třeba pečlivě vybírat. Pokud máte otázky, zeptejte se v komentářích.

předchozí další


Související články

Komentáře (9)

 
středa, 26. ledna 2011 16:54:33

Sám přemýšlím o upgradu a řeším, jestli upgradovat stávající Macbook (data na jednom místě), anebo zainvestovat do Mac Pro.

Pokud bych takto rozebíral Macbook, neporušuju tím záruku*?

 
středa, 26. ledna 2011 17:10:53

[1] Patrik Vogl: Ne, to jenom v případě, že bys vyndal baterii (je tam páska).

 
středa, 26. ledna 2011 19:03:13

Na SSD si už taky delší dobu brousím zuby, už jsem chtěl kupovat Intel, ale čekám až mi klekne starý disk (navic jsi mi teď změnil plán díky informaci o nové generaci Intelů).

Zajímalo by mě, proč ti přestal fungovat ten OCZ disk a proč ses nakonec rozhodl pro Kingston.

 
středa, 26. ledna 2011 19:18:12

[3] Filip Růžička: Určitě počkej na nové, mělo by se to vyplatit. A pokud nebudou o tolik lepší, ty staré bude aspoň levnější ;)

Proč přestal fungovat OCZ, nevím. Nejspíš vadný kus. Tak šel na reklamaci. Ale mezitím se mi naskytla možnost zkusit Kingston, u něj jsem zůstal a z reklamace nakonec vrátili peníze.
Popravdě, radši bych měl OCZ – byl větší (180 GB) a měl menší spotřebu. Ale vybírat si nemůžu. Asi ještě počkám na novou generaci a pak třeba zase budu měnit…

 
středa, 26. ledna 2011 19:54:13

SSD mě taky nějakou dobu láká, ale zatím asi budu vyčkávat, jak se s tím popere trh. Když jsem poprvé viděl Air, tak jsem chtěl okamžitě upgradovat. Ale asi si počkám, až z toho Apple udělá u svých řad standard :-) Navíc nevím, jak bych se s 120 GB kapacitou popral a 256 GB už je trošku jinačí investice.

 
pátek, 4. února 2011 17:45:53

Já jsem před rokem využil koupi SSD jako záminku k definitivnímu opuštění platformy Windows. Nevýhodou samozřejmě je, že jako chudý studentík si musím vystačit s kapacitou 64 GB. Zjistil jsem ovšem, že žádné obrovské množství dat s sebou tahat nepotřebuji a doma notebook stejně putuje do dokovací stanice.
Zrychlení systému, stejně jako nárůst výdrže na baterii pak předčily má očekávání. Pozitivem také je, že když už je nutnost použít swap, je to poněkud jiná situace než s klasickým diskem.

 
sobota, 5. února 2011 18:15:03

Koupil jsem výhodně 160GB SSD od Intelu, s úmyslem, že ho dám do MBP 13" (který jsem v té době ještě neměl). Při čekání na mac jsem disk vyzkoušel ve svém stolním PC a bohužel se mi to zalíbilo natolik, že ho nyní odmítám vyndat a pro macbook tedy čekám na novou generaci SSD od Intelu .)). Jinak všem mohu doporučit právě SSD od Intelu, nejdůležitější hodnota u SSD (po latenci, která je u všech +- stejná) je čtení a těch 250MB/s je hodnota, které skutečně dosáhnete. To se nedá říct o SSD discích kingstone, přesně tento kingstone, který je zmíněn v tabulce má kolega z práce a takových hodnot prostě nedosáhnete, ať tweakujete jak chcete. Kingstone to naměřil za nějakých ideálních podmínek, které jsou pro běžného uživatele nedosažitelné. Takže jsme se s kingstone V100 nedostali ani na 200MB/s .Hodnota zápisu není podstatná, to co vám vytře zrak je latence a rychlost čtení. HF .)

 
sobota, 5. února 2011 18:44:01

[7] AxMa: No jo, Kingston bych nejradši neměl (kvůli vysoké spotřebě, hodil by se spíš do desktopu). Chtěl bych zpátky OCZ Vertex 2, ale bohužel… Tak teď taky čekám na nové Intely nebo OCZ.

A ten zápis fakt není podstatný, u menších souborů to poznat nejde…

 
středa, 2. května 2012 21:40:28

[5] Martin Světlík: Já jsem si do MacBooka dal 128 GB SSD místo DVD mechaniky, kterou jsem za poslední rok použil jen jednou. Takže mám 128 GB SSD na systém a aplikace + starý HDD 7200 otáček na data. Funguje v pohodě.

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.