OKblog

Svědčí používanost prohlížeče o jeho kvalitě?

Sobota, 21. ledna 2006 12.57 Prohlížeče

Odpovím si jednoduše – ne. Podívejte se na Internet Explorer. Používá jej stále většina lidí a přesto je značně nekvalitní. Teď, když prý Firefox pokryl 20% Evropského trhu, je ten pravý čas se touto otázkou zabývat. Firefox jako takový pracuje na principu, kterému s kamarády říkáme puzzle. Je to docela výstižné… Ještě snad připomenu, že je to jen a jen můj názor, místy až spekulace. Ale k realitě nemusí mít daleko.

Jako první vymezím tři skupiny uživatelů Firefoxu – do té první patří jeho věrní zastánci a odpůrci všecho ostatního (Mazlo je nazývá sektáři). Není jich moc. Naštěstí. Druzí jsou zkušenější uživatelé, kteří mají Firefox nastavený k obrazu svému, jsou (narozdíl od první skupiny) schopni používat i jiný prohlížeč a respektují ostatní. Poslední jsou obyčejní, většinou nezkušení uživatelé, kterým Firefox někdo podstrčil nebo si jej stáhli sami a vyhovuje jim. Musím ale říct, že se to dá přenést téměř na všechny lidi okolo kteréhokoli softwaru, ale toto konkrétně se týká především Firefoxu.

Ačkoli není zástupců první skupiny zrovna moc, vydají za několikanásobek jejich počtu. Znám minimálně čtyři takové a jsou to téměř exemplární příklady. Jednoho možná znáte – šíří „bludy“ po všemožných fórech a jeho inicály jsou P. T. Jejich největší problém je, že nemají prakticky žádné smysluplné argumenty. Když už jim dojde to málo, co mají, ohání se statistikami. Také nedokáží přijmout argumenty druhé strany a snaží se najít cokoliv, aby vytvořili trochu relevantní protiargument.

Druhá skupina tvoří docela stabilní základnu uživatelů. Víceméně jsem jejich postoj popsal už výše a tak jdeme dál. Třetí skupina je podle mě taky docela početná. Takovým Firefox někdo podstrčil – například úředníci nebo jiné podobné byrokratické stvůry. O problematice prohlížečů neví takřka nic (pokud vůbec ví, že nějaký prohlížeč používají). Firefox mají prostě proto, že jim někdo řekl, že je bezpečnější a lepší než IE. Firefox je tedy bezpečnější konkurencí Exploreru a tím to asi tak končí. Ničemu jinému Firefox konkurovat prostě nemůže…

Postavte proti sobě na jedné straně nadstavby IE (Maxthon, AvantBrowser, PhaseOut, NetCaptor…) a jiné prohlížeče založené na Gecku (K-Meleon, OrcaBrowser) a Firefox na straně druhé. Prvně jmenovaná skupina má, co se funkcí týče, jednoznačně navrch. Ano, Firefox má rozšíření. Ale aby se vyrovnal ostatním, je jich třeba velké množství. Což může, spolu s faktem, že jsou třetích stran, znamenat jediné – nestabilitu, problémy a značné zpomalení. Opera má v sobě funkce (mailový klient, IRC, RSS), o kterých po instalaci ani nevíte. Jestliže je Opera kolos, jak někdo tvrdí, co je potom Firefox s dvaceti rozšířeními?

Trochu ještě odbočím k nastavení uživatelského rozhraní. Ve Firefoxu si můžete přidat/odebrat pár předdefinovaných tlačítek a rozšířením přidat sidebar. To je tak zhruba vše. Možná jde ještě něco změnit nějakým dalším rozšířením. Další možností je větší zásah do samotné aplikace. V Opeře se dá nastavit prakticky cokoliv. Chcete vlastní tlačítka? Není problém. Chcete skrýt menu? Není problém. Chcete mít jiné menu nebo rozmístění prvků? Není problém. Stačí si stáhnout nějaké hotové konfigurace. Uděláte s Firefoxem třeba tohle?

Dovolte mi ještě takové malé porovnání – Opera (prohlížeč, RSS, e-mail, IRC klient) = 4MB na jedné straně a Firefox (prohlížeč) + Thunderbird (e-mail, RSS) = 22MB na straně druhé… Velikosti jsou brány z verzí pro Linux. A na závěr ještě drobnost – tento článek má pořadové číslo 100. Ano, teprve stovku článků jsem napsal ;) Doufám, že jsem nikoho příliš nenaštval…

předchozí další


Související články

Komentáře (29)

 
sobota, 21. ledna 2006 13:02:52

Já osobně používám oba prohlížeče – Operu i Firefox.

Firefox jedině když tvořím design webu – Hodí se různé pluginy atd…

A Operu vždy. Je rychlá, dá se skvěle konfigurovat a má vše potřebné v sobě…

Jinak souhlas s tebou…

 
sobota, 21. ledna 2006 13:07:06

Gratuluju ke stovce ;-)
Prostě s těmi, co diskutovat neumí nebo nechtějí, se nemá cenu bavit o tom, který prohlížeč je lepší a který horší… To, že někdo nedokáže přijmout ani dát smysluplný a pravdivý argument považuju za hodně špatnou vlastnost… A i kdyby byl snad Firefox lepší než Opera, což není, nevím, proč nás Firefoxáři nenechají v klidu používat Operu a pořád do nás vrtají…

 
sobota, 21. ledna 2006 13:08:40

Já ten pojem „sektáři“ převzal od Milana ;-)
Jinak pěkný článek, mohl bych se pod něj podepsat :D :D :D

 
sobota, 21. ledna 2006 13:12:52

Jinak jednoho psychopata mám teďka u sebe v Návštěvní knize: http://www.mazlo.org/?page=book :D :D :D

 
sobota, 21. ledna 2006 13:15:53

Tak tenhle názor není jen a jen tvůj, při nejmenším je i můj. A tu první skupinu si vystihl přesně. Občas se nechám vtáhnou do diskuse s takovým fanatikem a pak se nestačím divit jeho nesmyslným argumentům jako je: nás je 20% a vás 3% tak už zalezte, a nespočet dalších blábolů. Ale za zmínku stojí i fanatičtí zastánci IE jako je ten z článku Odborník na slovo vzatý. Jo a gratuluju k té stovce.

 
sobota, 21. ledna 2006 13:17:02

Připojuji se ke gratulacím a podpisové akci, článek je skvělý, přesně vystihuje můj názor na sektáře, tedy – upálit je je málo :-D

 
sobota, 21. ledna 2006 13:33:56

Jo sektáři jsou poněkud zvláštní lidé, ale co, je to jejich názor a že si kvůli tomu o nich ostatní myslí že sou blbí (a nevim co ještě) je čistě jejich problém.

Jinak ještě k těm velikostem ff/O … přihodím Safari: Browser/RSS – 20MB :) ale včera jsem si všiml že je oproti Caminu (Browser-22MB) docela svižný a ta RSS čtečka je fakt vychytaná. njn, Mac ((((:

 
sobota, 21. ledna 2006 13:45:36

Díky, vsadím se, že kdybych to nenapsal, nikdo by si té stovky ani nevšiml :D

Chiron: Pravda je, že IE fanatici jsou horší než kteříkoli jiní ;)
Ticonderoga: 20MB? Slušná pálka…

 
sobota, 21. ledna 2006 13:49:10

Ja nechapu ze nekoho porad bavi srovnavat prohlizece. Kdo chce jezdit motorkou at si jezdi motorkou, kdo chce jezdit autem at si jezdi autem. A zkus prestat hazet spinu na FF. Jinak gratuluju k 100. clanku a doufam ze brzo se dockame o jednu nulu vetsi vyroci ;)

 
sobota, 21. ledna 2006 13:51:55

Die.soptik: Baví, o čem jiném se dá dneska psát, aby to lidi to lidi četli? ;)
To není házení špíny na FF. Obyčejné konstatování faktu…
Dočkáte, za deset let :D

 
sobota, 21. ledna 2006 14:29:35

xergic: No té stovky bych si nevšiml, ale taky se nemůžeš tomu divit. Co sem viděl tak u článku nepíšeš žádné pořadové číslo (aspoň myslím).
Ticonderoga: Těch 20MB co má Safari je hodně, ale stojí to za to.

 
sobota, 21. ledna 2006 14:41:45

xergic: btw, koukam ze umis xhtml.. nechtel bys napsat nejaky maly uvod nebo porovnani s html ? ;-)

 
sobota, 21. ledna 2006 14:45:45

Chiron: No počet článků je v archivu :D
Die.soptik: Na tom není nic těžkého. Článků o rozdílech je myslím dost, ale kdyby sis to výslovně přál od mě, není problém ;)

 
sobota, 21. ledna 2006 15:01:30

xergic: Do archivu sem chodil jen ze začátku, teď už sem tam dlouho nebyl. A ještě je to až na konci který sem nijak zvlášť nezkoumal.

 
sobota, 21. ledna 2006 15:18:40

jako obvykle, výborný článek ;) jinak se také připojuji k řadě gratulací, jen tak dál :)

 
sobota, 21. ledna 2006 15:26:45

Chiron: To bylo myšleno jako vtip ;)
mbem: Díky. Na Debianu ještě není Galeon 2.0.0? :D

 
sobota, 21. ledna 2006 15:51:05

Článek si ti fakt povedl a je v něm zachycena současná situace na poli prohlížečů. Připojuji se také k gratulaci :-)

 
sobota, 21. ledna 2006 16:19:51

Sam pouzivam jenom a vyhradne Operu, Firefox mam nainstalovany, abych nahodou neco nezaspal.

Ale nechapu jak porad dokola muze nekdo vymyslet clanky porovnavajici tyto dva vynikajici prohlizece.

Firefox ma jednu neoddiskutovatelnou vyhodu a to, ze vypada skoro jako MSIE a zacatecnik proste sahne po nem – vetsinou ho nebudou zadne rozsireni zajimat, protoze a) o nich nevi za b) je k nicemu nepotrebuje…

Nechme se navzajem byt – vsechno lepsi nez diravy MSIE a je jedno jestli je to Opera nebo liskoidni panda :)

 
sobota, 21. ledna 2006 16:31:57

kozleek: Proč to píšu? Protože doufám, že by to někomu mohlo pomoct. Je jedno jak…

V tom máš pravdu. To je právě ta třetí skupina. Opravdu nepotřebujou nic lepšího. A taky (mimojiné) proto je tak oblíbený.

Tyhle „hádky“ nepřestanou nikdy. Je to prostě v lidské povaze. A já si myslím, že to není na škodu. Právě díky válce prohlížečů a konfliktům s ní souvisejících máme to, co máme. Bez nich by prohlížeče neuměly to, co umí (teda jak které ;) )

 
sobota, 21. ledna 2006 17:44:10

xergic: pro Debian je, ale pro Ubuntu (zdřejmě) ne :-P

 
sobota, 21. ledna 2006 21:51:35

Máš moc hezkou konfiguraci Opery! Navíc používáš stejný skin jako já. Jinač gratuluju ke 100 článkům (já jsem teprve u čísla 22)..

 
neděle, 22. ledna 2006 18:44:53

S prohlížeči souhlasím, jen mi přijde od autora trochu tendenční věta „… například úředníci nebo jiné podobné byrokratické stvůry.“
Proč jsou všichni proti úředníkům (upozorňuji, že sám jím nejsem)? Je to až trapný.
Tímto se u mně autor řadí do první skupiny o které psal, akorát že ne v oblasti prohlížečů, ale v jiné.
Omlouvám se, je to trochu offtopic, ale musel jsem se vyjádřit, protože autor něco odmítá, ale podobně se chová…

 
neděle, 22. ledna 2006 19:01:11

Ji31: To byla taková nadsázka. Proti úředníkům jako takovým nic nemám, vadí mi ale byrokracie. A nemyslím si, že bych se tím řadil do první skupiny. A pokud ano, tak je ta první skupina z těch tří nejpočetnější…
Každý něco vyloženě nesnáší (a kdo říká, že ne, nesnáší všechno). Prostě to tak je.
Taky třeba (pro sebe) odmítám jakékoli náboženství, ale respektuju je. A s těmi úředníky je to podobné (berte to, prosím, jako příklad ;) )

A proč jsou všichni proti úředníkům? Pravděpodobně ze zkušenosti… Ale jak říkám, bylo to myšleno jako nadsázka :)

 
neděle, 22. ledna 2006 20:13:26

gratuluji ke stovce článků, jinak článek je skvěle vystiženej

 
pondělí, 23. ledna 2006 9:34:45

Ja si myslim, ze snad vse je lepsi nez IE.

Jinak hned k zacatku clanku- pouzivanost je velice dulezity faktor pro programatory (plynou z toho jasne vyhody). To, ze IE nevyuziva moznost zlepsovat svuj produjkt je jejich chyba- urcite maji nejvice zaslanych exceptions, ze kterych vi, kde je jejich produkt nestabilni…

Pracuju v SW firme a kazda zaslana exc je pro nas zlato, protoze jen tak muzeme byt lepsi a lepsi…

Co pises dal v clanku je jiz jen jakesi srovnani, mimochodem, presel jsem z IE na OP a pak na FF. nevim, proste se mi libi, ze mam moznost vylepsovat a mit jen ty fce, co opravdu pouzivam…

ps: PEACE a gratulace:-).

 
pondělí, 23. ledna 2006 16:01:01

peCan: Souhlasím se tebou. Možná se tím ani nezabývají… Sice v žádné firmě napracuju, ale je pravda, že reakce na produkt jsou hodně důležité. Je to vidět téměř všude ;)

Myslím si, že srovnání je na místě, pokud se mluví o oblíbenosti. V případě prohlížečů určitě. No nic proti tomu, mohl bych ještě něco dodat, ale schválně to neudělám :D

 
úterý, 24. ledna 2006 12:26:20

Oblíbenost je u uzivatelu kteri vyzkouseli vsechny produkty (IE x O x FF) = Pouzivanost.

Proc by nekdo pouzival nene oblibeny produkt?
(nenarazim tim na fakt, ze FF ma 20% a O 3%, tento fakt je podle me zpusoben i tim, ze O nebyla dlouho free.)

 
sobota, 6. května 2006 11:27:00

Zdravím všechny. Nedá se říct který prohlížeč je lepší. ten který říká že FF, opera nebo IE je ten nejlepší je Lama. podle mě když si každý uživatel upraví ten svůj prohlížeč podle svého tak pro něj je nejlepší ale nemůže tvrdit že i pro ostatní. Jinak tento článek je pěkně napsaný. je vidět že to psal někdo kdo tomu rozumí

 
úterý, 9. října 2007 13:18:38

Souhlasím s tím, že FF je puzzle. Dodávám – dost mi to vyhovuje:D. Jinak za nejvíce inovativní považuji Operu – první prohlížeč, ve kterém jsem viděl záložky (a další už pak jen kopírovali).

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.