OKblog

Text nebo obrázky?

Středa, 23. listopadu 2005 21.01 Webdesign

Přemýšlel jsem, jestli je lepší k určitým věcem používat text nebo obrázky. Abych tady nemlel jen tak obecně, vybral jsem si konkrétní příklad – prohlížeče. Určitě jste si všimli, že pod každým komentářem je zmínka o prohlížeči zadavatele komentáře. Nebudu plýtvat místem popisem, jak skript funguje, zaměřím se pouze na výstup. Zvolil jsem textovou variantu:

Textový výstup

Z ukázky je hned jasně patrné, o který prohlížeč a operační systém jde. Při psaní skriptu jsem váhal, jestli mám použít právě tento výstup nebo radši obrázky. Proč jsem vybral text? Těžko říct. Abych měl s čím srovnávat, podíval jsem se k Zimmimu

Obrázkový výstup

Tady jde taky vidět prohlížeč a operační systém, nejsou ale viditelné verze. Rozdíly jsou sice z patrné třeba u Windows XP a Windows 98, ale verze prohlížečů už nepoznáte. Je tady ale možnost popisku k obrázku… Jaký tedy udělat závěr? Ačkoli jsem zvolil textovou variantu, líbí se mi ta obrázková. Když dobře zvolíte obrázky, není důvod užívat text. Mysleme ale na lidi, kteří nemají možnost je vidět… (tím se otvírá možnost k diskuzi, případně k pokračování tohoto článku ;) )

Mimochodem…

Ano, článek na nic. Ale je tu něco, co jsem vám chtěl sdělit a psát kvůli tomu samostatný článek se nevyplatí. V měniči stylů přibyl další – Mirror (neboli anglicky zrcadlo). Může se vám zdát, že je to až moc podobné Kohoutově webu. Přiznávám, trochu jsem se inspiroval, nicméně jsem nezkopíroval ani jeden řádek kódu ani žádný obrázek. Styl je zatím v testovací verzi, musím ještě doladit pár chybek – pak možná bude jako výchozí. Možná… Pokud budete chtít oznámit chybu, tak prosím do vzkazníkune do komentářů. Děkuji…

předchozí další


Související články

Komentáře (11)

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 6:55:33

Možná, že by byla dobrá kombinace obrázku a textu. .-)

Obrázek dokážet pochopit mnohem rychleji, než text, uděláš si přibližnou představu, co ten člověk používá a pro detaily mrkneš na text. .-)

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 13:49:20

A co dát podrobnější popis to ALT obrázku ? :-)

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 14:42:57

Koukám na ten nový styl Mirror :) Pěkný, ale postrádá to trochu barev, ne? Takhle je to moc šedivý :) A moc se mi nelíbí to menu. Chtělo by to ještě trochu zamakat, a výsledek by mohl vypadat dobře :)

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 15:30:32

Pavel: Taky možnost, ale chce to víc místa ;) n
Die.soptik: Asi tak jak to má Zimmi. Mimochodem – nestřídáš ty OS nějak rychle? :D
Kohout: Inu testovací verze udělaná za dvě a půl hodiny. Jde to poznat, co? :D

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 17:05:26

Jo, jde to poznat, ale né až tak brutálně. Mimochodem, ten levý sloupec máš řešený přez obrázek nebo přez normální div?? Nechce se mi koukat do kódu :D

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 17:32:06

Kohout: Jo, je to obrázek… Nechtělo se mi s tím piplat :D

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 18:43:28

Heh, mě taky ne :) Mam to taky obrázkem. Osobně mi to příjde i rozumnější.

 
čtvrtek, 24. listopadu 2005 20:01:33

Ja osobne som viac zástancom textu, pretože ten uvidí každý. Aj ten, čo obrázky nemá povolené. A som preto aj viac zástancom textu, pretože rád čítam :-).

 
pátek, 25. listopadu 2005 9:14:52

Ja to resim textem – obrazky jsou fajn, ale: 1) jak pises nejde hned urcit verze 2) kdyz uz to tam je tak proc to neudelat samovysvetlujici?

Jak pise S.Krug: Nenechte uživatele přemýšlet – kdo to bude chtit vedet koukne na text! Ty malinkate obrazky jsou k nicemu, podle me. ale je to muj nazor.

 
pátek, 25. listopadu 2005 23:56:55

OS nemenim zas tak casto. Hlavne pouzivam Linux. Pokud ale myslis prohlizece tak to je kazdou chvilku jinak. :-D Ale neni to hezke mit tu svobodu vybrat si jestli budu zrovna pouzivat IE, FF, Operu, Epiphany, Galeon, Konqeror, Links, Lynx, Dillo, Mozilla a jine? Stridam to tak podle nalady.. ;-)

 
pátek, 25. listopadu 2005 23:57:50

to bylo pro xergic… ;-)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.