OKblog

Velký update

Neděle, 15. ledna 2006 21.26 Linux

Ne, o žádný update webu se nejedná. Jde o update mého systému – Linuxu. A zároveň jde také o vysvětlení, proč jsem o víkendu nepsal. Po více než půl roce jsem se rozhodl aktualizovat, protože další verze vyjde až někdy… později. Je to zhruba půl roku po neúspěšném pokusu o aktualizaci prostředí Gnome na verzi 2.12. Musel jsem proto reinstalovat. Stane se (více).

Ten nápad vzešel někdy v sobotu ráno. Tedy spíš dopoledne. Zkontroloval jsem, kolik toho k aktualizaci je a spočítal si, kolik to zhruba zabere času. Někdy odpoledne jsem tedy Enterem v konzoli potvrdil magický příkaz yum update. K aktualizaci se mi nabídlo 227 balíčků, něco přes 450 megabajtů dat. Opustil jsem tedy počítač a šel se dívat na televizi. Večer jsem se ještě stihl podívat na vynikající film K-Pax

Hned po skončení filmu jsem se vrátil a zjistil jsem, že vše je již staženo a nainstalováno. Takže restart. Všechno bez problémů. Až na dvě drobnosti – nenaběhl X server (stačilo přeinstalovat ovladače grafické karty) a nepřipojil se windowsovský NTFS disk (stačilo nainstalovat novou verzi ovladače). Systém byl tedy (téměř) kompletně aktualizovaný a fungoval, což bylo hlavní.

Dnes (v neděli) odpoledne jsem si vzpomněl na to, že bych při té příležitosti mohl aktulizovat i již zminěné prostředí a prakticky nic mi v tom nebránilo. Scénář byl vlastně stejný, jen s tím rozdílem, že jsem si předtím pročetl forum s problémy. Tentokrát bylo k aktualizaci a instalaci „jen“ 178 megabajtů. Všechno proběhlo hladce a díky tomu, že jsem předem znal problémy i jejich řešení, bylo snadné vše vyřešit. A tak teď mám aktualizovaný systém, který funguje. Stálo mě to pár hodin času a za víkend se stáhl téměř celý jeden gigabajt dat. Ale stálo to za to. Gnome 2.12 je podstatně rychlejší a hezčí (díky knihovně Cairo) než jeho předchůdce…

A nebojte – updatu webu se do půl roku určitě dočkáte ;)

Když chcete screenshot, máte ho mít. Mimochodem – moje plocha se dost často mění, takže nejnovější obrázky jsou v /temp/desktop/ ;)

předchozí další


Související články

Komentáře (7)

 
neděle, 15. ledna 2006 22:05:23

My chceme screenshot, my chceme screenshot!

 
neděle, 15. ledna 2006 22:12:42

Jódlující bernardýn: Doplněno ;)

 
neděle, 15. ledna 2006 22:26:08

vidím že občas míváš dobrý pozadí… ty apply a aqua obrázky se mi zamlouvají ;) jen tak dál!
Jinak updaty Linuxu jsou nějaký problémový? Linux je přeje dokonalej ne? :) Já teda u sebe žádný problémy nepozoruju :) ale jasně, kdo by používal operační systém, za kterej se platí ;)
K WXP se raději nevyjadřuju – Skvělej SP2 mi pohnojil celej komp těžkym stylem, od WXP ruce pryč!

 
neděle, 15. ledna 2006 22:49:06

Pěkný screeny. Jo aproč je na úvogní stránce v Poslední příspěvky v blogu pořád Fotoblog: Náboje? A co se týče updatů od Microsoftu, je to děs, nedávno sem stáhnul update na Windows Media Player a teď nejde ani spustit. A co sem viděl na některých fórech nejsem sám.

 
pondělí, 16. ledna 2006 15:18:33

Ticonderoga: Tohle pozadí je tuším z Tigeru. Ale fakt se mi líbí. Možná je to tím, že samotné X se dá vykládat mnoha způsoby ;)
Samotné updaty ne, ale z vlastní zkušenoti můžu říct, že je to většinou v uživateli :D
(Čekal jsem, že se ozveš ;) )

Chiron: Cache? Jinak updaty ve Windows jsou pro mě taky někdy docela záhadou…

 
pondělí, 16. ledna 2006 22:16:10

Xergic: no normální X možná, ale ne Tigrový X :) to je prostě specifikum, mimochodem by tě mohl zajímav web – http://macdesktops.com/ pokud ho už ovšem neznáš ;)

 
úterý, 17. ledna 2006 15:19:37

Ticonderoga: Nebo taky X.org :D

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.