OKblog

Vlastní blogovací systém

Čtvrtek, 23. února 2006 21.31 Blog

Tohle je vlastně takové doplnění mého názoru na blogovací systémy, který se objevil v novém čísle Blogosféry. Samozřejmě mě velmi těší, že si někdo všímá i tak zapadlých blogů, jako je třeba tento. No ale teď už tedy k tomu, co jsem vlastně původně chtěl. Nemá cenu tady kopírovat to, co jsem napsal, protože si to můžete všichni klidně přečíst (strana 3 vpravo uprostřed).

Hlavní myšlenkou je vlastního systému je volnost. A volnost mi vyhovuje. Když se mi něco nelíbí, můžu to předělat nebo klidně i dát pryč. Líbí se mi nějaká věc, kterou mají jiné systémy? Můžu si ji dopsat. Navíc nejsem vázán autorskými právy nebo jinou licencí (ikdyž hodně systémů je volně šiřitelná). Můžu si opravdu dělat, co chci.

Taky vím, že když udělám tohle, tak výsledek bude takový. Vím to naprosto přesně. Proto je tady výborná kontrola nad kódem jak vstupním, tak i výstupním. Je pravda, že systémy jsou dobře zdokumentované a mají širokou podporu z řad samotných tvůrců, ale i uživatelů. Funguje tady jakási interakce. Dovolím si tvrdit, že existuje i mezi mnou, jako uživatelem systému a mnou, jako tvůrcem. Zní to trochu egoisticky, ale je to tak. Pokud chcete vytvořit použitelný systém pro sebe i pro ostatní, je nutné se vcítit i do role onoho uživatele…

Vím, budete asi namítat, že v ostatních systémech máte taky volnost (pokud se vyznáte v jeho kódu). Máte pravdu, ale jen do určité míry. Jak jsem uvedl v Blogosféře, vyzkoušel jsem i systém bloguje.cz, ale nemůžu řict, že bych byl spokojený. Mám určité námitky (a nejen proti bloguje.cz), které by ale vydaly na samostatný článek. Ale o tom tady tento není…

Moje cesta k vlastnímu systému byla celkem jednoduchá. Začínal jsem s ASP a chtěl jsem blogovat. V tom případě by použití jiného systému asi ztratilo smysl. Proto jsem vytvořil jakousi stvůru, která sice měla se systémem v pravém smyslu slova pramálo společného, ale dalo se na ní stavět. Koncepčně. Ale sázka na vlastní systém se vydařila. Je pěkné spojit blogování a zároveň se učit stále nové věci a získávat zkušenosti. Potom teprve můžete být hrdí na vlastní práci, na to, co jste tak usilovně vytvářeli a mít z toho radost. Radost z toho, co jste dokázali…

předchozí další


Související články

Komentáře (10)

 
čtvrtek, 23. února 2006 21:46:11

Moje řeč. Vlastní blogovací systém mi taky dává volnost. A když nejsem spokojen, tak si stoupnu při čistění zubů před zrcadlo a můžu nadávat :D

 
čtvrtek, 23. února 2006 22:01:13

Ale blogovací systémy tady přece nejsou pro programátory. Né každý chce strávit několik hodin, dnů, týdnu nad kódem než se dostane ke psaní.

 
čtvrtek, 23. února 2006 22:18:22

[2] Petr Stříbný: To je pravda, ale pokud už tu technologii ovládáte, byl by tak trochu hřích to nezkusit. Výsledek (většinou) stojí za to :)
Účelem je zdokonalit se. A pokud někdo není programátor, nikdo mu v použití jiného systému nebrání. Naopak…

Já jsem to třeba vyřešil tak, že jsem používal takové provizorium, kde jsem psal při vytváření systému.

 
čtvrtek, 23. února 2006 22:28:05

Pravda je ze vlastni system ma zasadni vyhodu ze vis co „se deje“, ale nevim jestli by mi stalo za to obetovat tolik casu abych udelal neco co uz existuje.

ale neboj s tou myslenkou jsem si taky (a mozna jeste) zahraval. ted si pisu IS pro tabor (databaze taborniku a jejich vysledku) a stejne nestiham…

 
pátek, 24. února 2006 16:08:10

Pravda. Vlastný blogovací systém je to najlepšie. Mne sa napríklad moc nevidel wordpress, ani iné systémy, ktoré sú zadarmo. Skúsil som s pomocou kamoša postaviť vlastný blogovací systém pre môj web a bolo. Funguje skvele :-).

 
pátek, 24. února 2006 19:08:14

Mno jo.. Je to lepší, když máš svůj, ale já osobně by jsem nic takového kdyby jsem neuměl vše na 100% nezkoušel.. Takový vlastní „Neůplný“ systém není stabylní… A kdyby jsem už chtěl něco udělat tak určitě ne v ASP… :-)

 
pátek, 24. února 2006 19:51:14

[6] Hekxe: Ach, ta čeština :D Mimochodem – vidíš snad na ASP něco úplně špatného? Já ne. Spíš mě ale docela znepokojuje vývoj PHP…

 
pátek, 24. února 2006 23:12:56

[7] xergic: Měl jsem na myslel jsem Phyton.. ;-) …. A navíc Php mě vůbec neznepokojuje.. nevím co je na tom špatnýho?

 
sobota, 25. února 2006 8:56:35

Na vlastní redakční systém bych si netroufl, jsem rád, že existuje něco tak kvalitního a rozšiřitelného, jako je Drupal :-D Jen škoda, že je napsaný v PHP a ne třeba Pythonu… ;-)

 
neděle, 5. března 2006 20:03:07

Asi záleží na situaci, a času, který máte. Mě programování baví a pokud je to v mých silách, napíšu si všechno sám.

Ale berte to i z pohledu lidí mimo obor – ty si přece nepůjdeš upéct vlastní chleba abys nad ním měl kontrolu ne? A když jo tak určitě ne každý den:-)

now

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.