OKblog

Vývoj tvůrce webu

Úterý, 5. června 2007 22.40 Internet

Každý tvůrce webu projde určitými stádii vývoje. Ne, nemyslím teď fyzický vývoj. Pokusil jsem se dát dohromady aspoň pár stádií.

Je možné, že se v některém najdete, nebo taky ne. Hranice mezi stádii není úplně přesná, tak se může stát, že někdo může být ve dvou zároveň. I ve třech. Ale ve více snad ne. Zároveň chci ještě dodat, že pravidla neplatí vždycky a můžou se najít i výjimky. Těch je ale po čertech málo.

Stádium první – Pomóc!

Začátky bývají vždycky těžké. Člověk má chuť to vzdát, ale nakonec stejně většinou přemůže a pokračuje. Tito začátečníci si většinou nechají ochotně poradit, ale ne vždycky jsou za pomoc dostatečně vděční. Mají zvláštní schopnost přehánět a obracet se na vás v nejnevhodnější chvíli. Nabyli dojmu, že kdo je lepší, měl by mu poradit. Nejsou nebezpeční, spíš jen lehce otravní.

Občas se stane, že nejsou příliš zběhlí v ovládání počítače – potom je třeba obrnit se trpělivostí a vysvětlovat všechno úplně polopatě.

Stádium druhé – Všechno vím, všechno znám

Dali by se označit krásným neologismem Všechnoznalové. Z toho by se dalo usuzovat, že opravdu všechno ví. Skutečnost je však úplně jiná. Jakmile nabydou určité množství vědomostí (přičemž to množství není nijak velké, dost často i nepřesné nebo vyloženě špatné), mají tendenci opravovat mnohem zkušenější „tvorbaře“. Jednoduše jsou přesvědčeni, že jsou nejlepší a ví toho nejvíc.

Samozřejmě, že tomu tak z 99 % není. Hrozí nebezpečí, že vás dokonale naštvou. Vyskytují se takřka všude a jediná možnost, jak se jim ubránit, je nechat je být.

Stádium třetí – Udělej mi tohle a tamto

Občas to bývá i jedna z konečných vývojových fází prvního stádia. Opět si usmysleli, že když je někdo zkušenější, musí jim pomoct. Opět dokáží vystihnout dobu, kdy opravdu nemáte čas s zabývat „takovou drobností“, jak často docela složitou věc označují.

Mají jeden zvláštní znak – za pomoc buď nenabízejí nic, nebo to, co je vám úplně k ničemu. S rozmachem Travianu a podobných her se dá celkem očekávat, co budou nabízet v příštích dnech/týdnech/měsících.

Stádium čtvrté – Jsem Caine, rád vám pomohu

To jsou většinou ti, kteří už mají vědomosti celkem slušné a rádi je šíří dál. Někdy je to z nutnosti, ale většina ráda předá vědomosti (aspoň část) někomu dalšímu. Problém nastane, když se do této skupiny samovolně „dosadí“ někdo z druhého stádia.

Mimochodem – Caine je postava ze seriálu "Kung Fu: Legenda pokračuje".

Stádium páté – Profesionálové

Nemají potřebu radit, přesto to někteří z nich dělají. Tady občas charakteristika splývá s předchozí skupinou. Mají vědomosti, mají praxi a pohrdají jak Všechnoznaly, tak i „polopatisty-začátečníky“. Ono se vlastně ani není čemu divit.

Nemá smysl tajit, že to nevystihuje úplně všechny, že to ne vždy platí. Nechci, aby si někdo tento článek bral osobně, je částečně psaný s lehkou nadsázkou. Proto to neberte moc vážně.

Když už jsem nakousl tu nekompletnost, napadají vás ještě další? Určitě uvítám jakékoli doplnění.

předchozí další


Související články

Komentáře (19)

 
středa, 6. června 2007 8:17:51

pekny clanek donutil me nad tim premyslet .) Osobne nevim kde jsem, to je na ostatnich jak me vidi

 
středa, 6. června 2007 9:23:03

No nevím, nevím. Asi nejsem typ běžnýho tvůrce webu a jdu si tak trochu vlastní cestou. Přízpěvek do nějaký konference jsem dával s otázkou pro pomoc asi dvakrát, jinak vždy Google byl nejlepší kámoš. Navíc svoje období bych rozdělil asi tak na:
1) období tápání (nutnost učit se všechno co je kolem, motání se v termínech, informací, neustálný znovustudování, čtení všech možných fór a článků)
2) stabilizace a smíření s tím, že nikdy nebudu vědět všechno ;), specializace (možná by to mohlo splývat s tím předposledním obdobím)

 
středa, 6. června 2007 11:07:24

Presne moje cesta, ale presna.

 
středa, 6. června 2007 11:07:50

Něco ti tam chybí, takové to opakující se stádium. Je to takové to dlouhé stádium, kdy jenom děláš tou samou technologií, pořád špatně, nechceš se naučit něco nového, od někoho si nenecháš poradit, apod. (naštěstí tohle už jsem překonal ;) ). Ale neustále mi tam něco chybí :P

 
středa, 6. června 2007 13:26:44

[2] JackeLee: Postihnout do pěti bodů všechny, je skoro nemožné. Taky nemusí jít všechna období po sobě, někdo může být pořád v jednom, někdo zase jednou nohou tam a druhou jinde :)

[4] Zedjunior: Taky zajímavá úvaha. Částečně by se to dalo zařadit do Všechnoznalů, ale to není úplně přesné. A jestli ti něco chybí, doplnění se nebráním ;)

 
středa, 6. června 2007 16:35:17

První skupina, první! :)

 
středa, 6. června 2007 17:40:50

Tak já jsem něco mezi prvním stádiem a tím čtvrtým. Jednomu jsem pomáhal tvořit stránky, index jsme tvořili celé odpoledne, nevěděl jak uložit soubor do .htm. Už to doufám ví, jestli ne tak.. :D

 
středa, 6. června 2007 17:41:50

Překvapuje mě, jak moc tento výčet stádií odpovídá skutečnosti :D

 
středa, 6. června 2007 19:55:57

Dobrý, teď teda ale nevím kam patřím.. Od každého něco málo 1>5 :O

 
středa, 6. června 2007 20:06:44

Podle mě vůbec nejde rozlišovat skupiny člověka ( nebo spíše tvůrce webu) do skupin; viz. každý je jiný. A nadruhou stranu, kam bys dosadil například Hulána, asi profesionál? Neřekl bych, že by se v něm mohlo vyskytnout nějaké převratné množství informací ( a intelektu vůbec ).
Je to sice velice příbuzné skutečnosti, ale nerovnal bych to tak. :P

*Post Scritum: Asi budeš vybíjet můj komentář tím, že Hulán patří do 4. skupiny pocházejíc takřka z druhé, ale ani to není všezahrnující. A možná , že je pravda, že se to podle jednoho člověka hodnotit nedá.*

 
středa, 6. června 2007 20:14:05

[10] Lott: To máš těžké. Ale – za prvé nikde netvrdím, že se dají všichni zařadit. Za druhé je to stejně určené spíš pro pobavení, takže nějaký hlubší smysl v tom nehledej.

Jasně, každý je jiný. Nikoho nelze 100% zařadit. Ale aspoň nějakou částí je v jedné z těchto skupin každý z nás.

 
středa, 6. června 2007 20:53:47

rekl bych ze jsem 4. stadium :) jinak zajimavy clanek :)

 
středa, 6. června 2007 21:05:23

Tak já spíše patřím do skupiny, kterým lidi pomáhaly a dneska pomáhám i já :P

 
středa, 6. června 2007 22:15:11

Presne temito stadii jsem prochazel i ja i kdyz ne uplne trefne, ale neco na tom je :) Ted jsem asi v tom 4 a do pateho se ani nechystam…

 
středa, 6. června 2007 23:44:07

Tak já asi žiju v jiném světě, ale já se tam nikde nevidim :D

 
středa, 6. června 2007 23:54:59

[6] miloso: heč, já už sem ve druhý – všechno znám, všude sem byl dvakrát :-D

 
čtvrtek, 7. června 2007 11:22:27

Já bych někde mezi 2. a 3. bod umístil jakousi osvětu či revoluci. Také jsem vše věděl, vše znal a každého strkal do kapsy. Potom přijde revoluce. Je to většinou jeden jedinný, důležitý den.

Přijde kniha, online test, layout, který nesestavíš, a osvěta je na místě :o)

 
čtvrtek, 7. června 2007 15:23:15

[11] xergic: Jo, možná jsem nepochopil pravou podstatu tohoto článku, ale beztak mě napadlo zamyslet se nad tím.
Ona je pravda, že každý jde zařadit ( alespoň částečně ) do určité skupiny. :)

 
neděle, 9. března 2008 0:25:49

Docela pěkné. Je to docela podobné a můžu říct, že znám určité lidi v těchto stádiích….:) Jinak moc pěknej blog ;)

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.