OKblog

Za hranicí inspirace

Pondělí, 9. ledna 2012 16.01 Apple Mobily

Opisovat se nemá. To nás učili na základní škole. Ale dnes to vypadá, že takové věci už neplatí. Ze světa se pomalu vytrácí duch inovací a nastupuje kopírování. Velkým průkopníkem je samozřejmě Čína, ale ani jiné asijské země nezůstávají pozadu.

Třeba korejský Samsung. Tady se nabízí především „patentová válka“ s Applem, která asi jen tak neskončí. Začalo to iPadem – odpovědí Samsungu byl Galaxy Tab, obzvlášť novější model 10.1, který je téměř k nerozeznání právě od iPadu. I právní zástupce Samsungu s tím měl problémy… (A já taky, když jsem to samé zkoušel v Polsku.)

Apple využil možnosti a podal žalobu za porušení průmyslového vzoru. To rozdělilo lidi na dvě skupiny – jedni říkali, že „kopírovat se nemá“, druzí byli naštvaní, jak si vůbec může Apple něco takového dovolit.

Odvolávali se na „patent“, kterému se začalo přezdívat černý obdélník. Když pominu fakt, že jde o kvádr, je v tom něco víc. Nejde jen o tvar, nýbrž o soubor několika prvků, které dohromady tvoří celek. Ti, co si stěžují, ale pláčou na špatném místě – měli by totiž řešit celý systém patentového práva. Apple toho jen využil a je to celkem pochopitelné. Aspoň pro některé.

Další oblíbený argument – „tablet nejde udělat jinak“ – taky neobstojí. Na trhu je dost tabletů, které se nějak odlišují. Ať už jde o detaily nebo dokonce celý koncept. Pěkným příkladem je Motorola Xoom, která se iPadu taky podobala. V další verzi to vyřešili zkosením rohů, což zároveň funguje jako dobrý způsob odlišení.

Tablety Sony

A pak je tu kreativní přístup Sony s tabletem S2, který je úplně jiný. A žádném případě není méně zajímavý.

Jenomže v Samsungu nezůstali jen u tabletů. Nedávno uvedený telefon Galaxy Ace Plus se dost nápadně podobá staršímu iPhonu 3G (a 3GS). Přitom odlišit se není tak těžké – umí to například Sony Ericsson, jejichž telefony jsou prostě jiné, nebo třeba Nokia s Lumií 800.

Samsung Galaxy Ace Plus

Další novinkou je SwipeIt. Co to je? Vzpomeňte si na AirPlay od Applu. Máte? Tak to je ono. Byť nepochází přímo od Samsungu (Movl), nabízí jej pod svou značkou. (Více budeme vědět během CESu.) Že Samsung použil stejnou dětskou herečku do své reklamy, je už jen třešničkou na dortu.

Když už jsem naťukl AirPlay, musím zmínit i další „novou“ věc, kterou se tentokrát pyšní Acer. Jde o AcerCloud a zřejmě už vám došlo, že půjde o obdobu iCloudu. Synchronizace fotek a dokumentů je hlavním pilířem. Nepřekvapí ani další podobnosti:

AcerCloud

Když minulý rok Acer měnil logo, kdosi z představitelů společnosti řekl, že chtějí být jako Apple. Tehdy mi to připadalo směšné, ale nečekal jsem, že by to vzali až tak vážně.

Kopírujeme identitu

Všechno tohle mě přivedlo na myšlenku – kopíruje se totiž identita společnosti. Nejde ani tak o jednotlivé produkty, i když ty jsou důležitou součástí. Jedna společnost se chce podobat druhé, která je úspěšná.

Jako konkrétní příklad použiju zase Samsung. Rozhodně nejde o neúspěšnou firmu, ale podívejte se, co vyráběla před pěti lety (a jak byla tehdy úspěšná). Našli si cíl – být jako Apple. Začíná to balením, příslušenstvím, končí to telefony a tablety. To je (podle mě) hlavní příčina „patentové války“. Applu prostě vadí, že se někdo snaží být stejný.

Není ovšem lepší, jít si vlastní cestou a odlišovat se od ostatních? Vždyť jedinečnost by měla být tím, co lidi přitáhne. V ideálním světě. Dnes se, podle všeho, lépe prodávají kopie…

předchozí další


Související články

Komentáře (3)

 
pondělí, 9. ledna 2012 23:21:57

S tou podobností Galaxy Tabu bych to ještě pochopil, fakt je to prostě obdélník s displejem. Ale že mají aji stejný adaptéry, kabely, krabice a další věci už je fakt moc.
Že jim to není blbý…

 
pondělí, 9. ledna 2012 23:42:35

[1] Kachlicka: Kvádr :P Jasně, ale pořád to jde udělat jinak – můžeš nějak pozměnit tvar (jako Xoom 2).

 
sobota, 14. ledna 2012 15:02:55

No, pruser je, ze timhle zpusobem to cele tahne jedna – dve spolecnosti a ostatni se vezou…

Me nevadi tablet ala iPad, ale nekdo by konecne mohl prijit se zcela novou ideou ci rovnou zarizenim. Samsung kopiruje hodne, na druhou stranu umi udelat dobre produkty, takze proc (pro koncoveho uzivatele) ne…

K tomuto článku již není možné přidávat komentáře.